بخشش محکومین کهریزک؛ شاید معامله ای صورت گرفته است

 
بخشش محکومین کهریزک؛ شاید معامله ای صورت گرفته است

از راست؛ امیر جوادی فر، محمد کامرانی و محسن روح الامینی که در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند.

رادیو فردا :خبرگزارى نیمه رسمى مهر، روز سه شنبه در خبرى ویژه و به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: اولیاى دم محسن روح الامینى، محمد کامرانى و امیر جوادى فر که در حوادث پس از انتخابات سال گذشته در ایران و به گفته این خبرگزارى، به دست برخى افراد خودسر در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند، به احتمال زیاد دو افسر نگهبان نیروى انتظامى را که در دادگاه نظامى عامل قتل شناخته شده و به قصاص نفس محکوم شده اند، مورد بخشش قرار خواهند داد.

به گزارش این خبرگزارى، یکى از درخواست هاى اولیاى دم همواره این بوده است که علاوه بر عاملان و ماموران خودسر، به پرونده آمران و کسانى که با دستورات خود زمینه ساز این حوادث تلخ و جنایات بودند نیز رسیدگى شود.

رضا فانى یزدى، تحلیلگر مسائل سیاسى ایران، در آمریکا، در این باره، به رادیو فردا مى گوید:

رضا فانى: به نظر مى رسد که احتمال گذشت اولیاء دم در رابطه با قصاص عواملى که در ماجراى بازداشتگاه کهریزک بازداشت شده، و محکوم به قصاص شده بودند، شاید خبر از معامله اى مى دهد که منجر به تعلیق قضات برجسته اى شده است، که گویا آنها از آمرین و دستوردهندگان این ماجرا بوده اند.

یعنى معامله بین چه کسانى؟

به نظر مى رسد این معامله در نتیجه فشارى است که خانواده هاى مقتولین و به طور خاص خانواده آقایان، محسن روح الامینى و على کامرانى، پس از دادگاه هاى اولیه که منجر به صدور حکم قصاص براى عوامل این سرکوب شد، آوردند.

آنها همچنان معتقد بودند که باید دادگاه ادامه پیدا کند وعوامل اصلى و کسانى که دستور این قتل ها را صادر کرده اند، باید مورد تعقیب قانونى قرار بگیرند.

در چند روز گذشته در مطبوعات کشور مطرح شد و دادستان کل کشور- آقاى محسنى اژه اى – هم اعلام کردند که حکم تعلیق سه تن از قضات صادر شده است. صدور حکم تعلیق مقدمه اى براى محاکمه آنها در دادگاه هاى بعدى است.

چه بسا معامله اى که من بدان اشاره کردم واحتمال عفو افرادى که در دادگاه اولیه به قصاص محکوم شده بودند، در راستاى این ماجرا باشد.

خبرهایى به گوش مى رسد که سه قاضى تعلیق شده، قاضى مرتضوى، حسن حداد و آقاى حیدرى فرد هستند. این سه چهره در سال هاى گذشته در بسیارى از پرونده ها، نامشان به گوش مى رسیده و افراد موثرى در دستگاه قضایى ایران به شمار مى روند. به اعتقاد شما این که حکم تعلیق این سه قاضى با نفوذ صادر شده است نتیجه چیست؟ آیا نفوذ شخصى افرادى مثل آقاى روح الامینى که به هر حال از مدیران نظام بوده، در این تصمیم مداخله داشته است یا فشارهاى اجتماعى منجر به این شده که این پرونده تا این مرحله پیش برود؟

به نظرم هر دو عامل موثرند. حتما افرادى مانند على کامرانى و روح الامینى در این میان نقش جدى داشته اند. آقاى روح الامینى از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و از شخصیت ها و مدیران جمهورى اسلامى بوده اند.

در تمام این سالها پیرامون ایشان افراد برجسته اى حضور داشته اند که همگى از رهبران و فرماندهان سابق سپاه پاسداران و یا از مسئولین کنونى نظام هستند و همه آنها هم از حادثه پیش آمده اظهار تاسف کرده اند.

همین اظهارتاسف ها و فشارهاى اجتماعى و رسانه اى که تمام دنیا به حکومت ایران وارد شد، آقاى خامنه اى را وادار کرد تا دستور پیگیرى این ماجرا را صادر کند.

فشارهاى مضاعف به هر حال موجب شد تا نظام جمهورى اسلامى و رهبرى آن بپذیرند که مجبور به تعلیق مهره هایى همچون قاضى مرتضوى و محاکمه آنان در دادگاه بعدى، هستند.

اما آقاى حیدرى فرد- دادیار سابق دادسراى ویژه امنیت تهران- به روزنامه جمهورى اسلامى نامه اى نوشته و در آن قید کرده است که ما قبلا در دادگاه تبرئه شده ایم و دادسراى کارکنان دولت هم این راى را تایید کرده است. شما انکار ایشان را چگونه ارزیابى مى کنید؟

اول از همه بگویم که نه از سوى دادستان کل کشور و نه از هیچ منبع دولتى دیگرى اسامى این سه قاضى به طور مشخص مطرح نشده است. به جز اینکه از قول آقاى على کامرانى –پدر محمد کامرانى – نقل شده که این سه قاضى، مرتضوى، حسن حداد و حیدرى فرد هستند.

شاید آقاى حیدرى فرد جزو آنها نبوده و نیست و شاید هم ایشان دارد در حقیقت زمینه اى را فراهم مى کند که با توجه به اینکه هنوز نام این سه قاضى تعلیق شده به طور مشخص اعلام نشده است، امکان مانور براى قوه قضائیه و مسئولین نظام فراهم شود تا در صورت لزوم، نام سه قاضى دیگر را به جاى نام آنها اعلام کنند.

ولى به هر حال هر چه که بوده تا به حال در فضاى رسانه اى، نام این سه فرد مطرح است و امیدوارم که اینها زیر فشارهاى بیشتر اجتماعى و سیاسى مجبور شوند به دادگاه کشیده شوند و احکامى بگیرند که درس عبرتى براى دیگر قضات و بازجویان باشد.
 
علیرضا کرمانی
surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
بعید نیست ولی وقیح و مموتی برای کاهش خشم عمومی این چند جانور تربیت شده دستگاه ولایت وقیح رو قربانی کنند. اگرچه ولی وقیح راهی جز سرنگونی نداره.
جمعه 5 شهریور 1389

senator7 - آلمان - برلین
قابل توجه امت حزب الله آش آنقدر شور شده که آشپز هم صداش درآمده وقتی آشغالی مثل مرتضوی جانی تو تله بیافته و معلق بشه نشون از عمق فاجعه در جمهوری اسهالی داره باز برید تو خیابون برای این منحرفین زنده باد مرده باد سر بدید.
جمعه 5 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
شیره مالیدن سر ملت فرض محال این محکومین اعدام شوند یا بمیرانند!!!!!!!چون امامی مگر در کل این سیستم جهل و جنون این دین ننگین اتفاق مثبتی است????سر افعی باقیست ملا و دینش.
جمعه 5 شهریور 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خوب این در ایران نرماله
جمعه 5 شهریور 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس ای کوته فکر و ریز مغز تو که خداوند پاک و مهربان را با این همه برکات گوناگون و با این همه زیبائ افرینش دیدنشان اینقدر مشکل نیست که تو قادر به دیدنشان نیستی.در اخر اینقدر بخودت فشار نیاور برای ادراک زیبائیهای افرینش چرا که مغز بسیار حقیری داری که خدا را کتمان میکنی.ضمنا اگر نادان نبودی کارهای کثیف تعدادی حیوان انسان نما را بحساب خداوند نمیگذاشتی.
جمعه 5 شهریور 1389

pelle - سوئد - استکهلم
بخشش هر مجرم کهریزک یعنی بخشیدن خامنه ای قاتل و ملیجکش مموت میمون .باید قاتلین همگی مجازات شوند.
جمعه 5 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
dkdk - دانمارک - اسلیس . حاج اقا دانمارکی خودتی نه من// درود بر شیطان فرضی که به خدای قاتل برده دار شهوت پرست تو بینوای فکری گفت نه/بقول زنده یاد سیرجانی این خدا نیست اژدهاست.
جمعه 5 شهریور 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس . ایکیو.اگر کمی تنها کمی به مغز فندوقیت فشار بیاوری میفهمی که هر علتی معلولی داره. وقتی اینو فهمیدی متوجه میشوی این جهان هستی با اینهمه برکات و زیبائیها که انسانهای بد و حیوان صفت و البته خوب و گمراهانی چون تو از ان لذت میبرید لطف خداوند به مخلوقاته و یادت نره که مرگ بسراغت خواهد اومد وانزمان التماس کنان از خداوند میخواهی که شانس دیگری بهت بده اما هرگز این اتفاغ نخواهد افتاد و تو رنجور و شرمسار منتظر عفو و بخشش خداوند خواهی ماند.اخرین جمله..انانکه راه دارند و بیراهه میروند..بگذار روند و ببینن سزای خویش.
شنبه 6 شهریور 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
dkdk-دانمارک-اسلیس --- شما راهی رو که درست میدونی برو و بذار بقیه هم افکارشونو بیان کنن و راه خودشونو برن ، چرا فحش میدی ؟ توی امر به معروف و نهی از منکر شما ، فحش و بدوبیراه و خشونت و قتل و تجاوز و هزار کثافتکاری دیگه مجازه ؟
یکشنبه 7 شهریور 1389

alexxx - اتریش - وین
dkdk--دانمارک تو که لالایی رو اینقدر خوب بلدی بخونی چرا پس خودت از زور بیخوابی هذیون میگی ? یا اینکه تو هم از اخوند جماعت یاد گرفتی , دیگران رو امر به معروف و خودت سعی در منکر میکنی. خدا همه را هدایت کنه.
سه‌شنبه 9 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.