انتشار نسخه فارسی گزارش قاضی جفری رابرتسون از اعدام‌های ۶۷


انتشار نسخه فارسی گزارش قاضی جفری رابرتسون از اعدام‌های ۶۷

خود نویس : بنیاد عبدالرحمن برومند که در ۲۲ خرداد، نسخه انگلیسی بررسی اعدام‌های سال ۶۷ را منتشر کرده بود، اینکه به مناسبت سالگرد این اعدام‌ها نسخه فارسی تحقیقات قاضی جفری رابرتسون را در اختیار عموم قرار داده است. انتشار این گزارش در ابتدا با انتقادهایی همراه بود. بنیاد در پاسخ منتقدان گزارش می‌نویسد: « اکثریت کسانی که در این باره نظر داده‌اند، از محتوای گزارش اطلاعی ندارند و آن را نخوانده‌اند.»

بنیاد برومند به مناسبت سالگرد اعدام‌های گروهی سال ۶۷، گزارش تحقیقات قاضی جفری رابرتسن را به زبان فارسی منتشر کرد. این گزارش به بررسی روندی که منتهی به اعدام هزاران زندانی عقیدتی شد می‌پردازد.

آیت الله خمینی  وقتی در تابستان ۶۷ فرمان داد که «کسانی که در زندان‌های سراسر کشور بر سرموضع نفاق خود پافشاری کرده و می‌کنند محارب و محکوم به اعدام می‌باشند»، ناگهان ارتباط زندان‌ها با دنیای خارج بریده شد.و تنها هیئت بازپرسی قرار شامل یک قاضی شرع، دادستان انقلاب و یک افسر عالیرتبۀ اطلاعاتی امکان ورود یافتند. بنا بر گزارش بنیاد برومند، این هیات‌ مسوول تفتیش عقیده زندانیان عقیدتی شد و رای به «محارب» بودن تعداد زیادی از زندانیان داد.

این گزارش می‌افزاید: «هیئت بازجویان تنها یک پرسش از زنان و مردان جوانی داشت - که بیشترشان در اوایل دهۀ١٣٦٠، فقط به اتهام شرکت در تظاهرات خیابانی یا اجتماعات سیاسی، و یا داشتن نوشته‌های "سیاسی" بازداشت و به زندان محکوم شده بودند. زندانیان نمی‌دانستند که مرگ یا زندگی‌شان بسته به  پاسخی است که به پرسش بازجویان می‌دهند. چشم زندانیانی را که بر عقاید سیاسی و مذهبی خود پافشاری می‌کردند می‌بستند و گروه گروه به سمت چوبه‌های دار می‌فرستادند  و سپس پنهانی اجساد آنان را در گورهای جمعی دفن می‌کردند.»

انتشار این گزارش در ۲۲ خرداد با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. این بناید در همین رابطه می‌گوید: « انتشار این گزارش فارغ از موضوع اصلی آن، یعنی جنایت یک دولت علیه بشریت، بحث مهم "انتخاب بین مصلحت و حقیقت" را در میان هواداران دموکراسی در ایران دامن زده، خود نتیجۀ مثبتی است. مسئولان بنیاد به دقّت این بحث را دنبال کرده و متوجه شدند که اکثریت کسانی که در این باره نظر داده‌اند، از محتوای گزارش اطلاعی ندارند و آن را نخوانده‌اند. برای روشن کردن اذهان و به امید تشویق عموم به ادامۀ این بحث، بنیاد برومند سالگرد صدور فتوای کشتار ٦٧ را وقت مناسبی برای انتشار ترجمۀ فارسی فشردۀ گزارش قاضی رابرتسون دانسته و به این مناسبت، با ادای احترام به یاد قربانیان این جنایت فجیع، متن مذکور را در اختیار عموم قرار می‌دهد.»

چکیده ترجمه گزارش ١٤٥ صفحه‌ای را می‌توانید اینجا بخوانید.

shahram khosh maram - ایران - تهران
به نظر من اعدامهای سال 67 سیاهترین قسمت دوران بعد از انقلاب هست. پیروزیهای سریع مجاهدین خلق در کرمانشاه در موقعی که ایران در موضع ضعف قرار گرفته بود و خطر بزرگی که برای جمهوری اسلامی ایجاد کرده بودند به نظر من عامل اصلی این تصمیم بود. همکاری مجاهدین خلق با ارتش عراق که قصد اشغال ایران را داشت, به هیچ وجه قابل توجیه نبود و خیانت به ایران به حساب می امد اما این اعدامها باعجله انجام گرفت انهم وقتی که مجاهدین به شدت شکست خورده بودند و دیگر لزومی نداشت. اعدامها بسیاری از افراد بیگناه و غیرسیاسی را که فقط با تهمت وابستگی به مجاهدین دستگیر شده بودند و همین هم هنوز ثابت نشده بود در بر گرفت. محاکمه ها بسیار سریع و غیرمتعارف و بدون وکیل و برخلاف روش معمول قضایی صورت پذیرفت و بعد هم از برگزاری مراسم ترحیم برایشان جلوگیری شد و قبرستان انها هم برخلاف سنت شیعیان مورد بیمهری قرار گرفت. من خواندن وبلاگ زندانی شماره صفر را توصیه میکنم.
جمعه 8 مرداد 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
تف به گور خمینی دجال حرامزاده که در تابستان ۶۷ فرمان داد: «کسانی که در زندان‌های سراسر کشور بر سرموضع نفاق خود پافشاری کرده و می‌کنند محارب و محکوم به اعدام می‌باشند»
جمعه 8 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
shahram khosh maram - ایران - تهران. مجاهدین با صدام همکاری نکردند. خیلی از حقایق هنوز برای مردم روشن نشده و مجاهدین مظلوم واقع شده اند. اما حقیقت راه خودشو پیدا میکنه و حق به حق دار میرسه. مجاهدین پاک ترین انسان های روی زمین هستند که شک ندارم به زودی منتقدترین مخالفشون هم اونهارو ستایش می کنه.
جمعه 8 مرداد 1389

farzad_s - ایران - تبریز
تف به ذات خبیث خمینی که بجز ریاکارای و دروغ وعقده چیز دیگه ای نداشت
جمعه 8 مرداد 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
نابود باد امکشی و ادمکشان
جمعه 8 مرداد 1389

بهدین - آمریکا - نشویل
siavash1 - انگلیس - لندن . دوست عزیز، من اینجا دوستان کرد عراقی زیادی دارم کە بعضی از آنها در وقایع سال 1991 عراق بە صورت نیروهای شبە نظامی حضور داشتند و شاهد شرکت مجاهدین در عملیات سرکوب مردم کردستان عراق بعد از جنگ اول آمریکا با عراق بودند و حتی میگویند تعدادی از مجاهدین را دستگیر کردەاند.
جمعه 8 مرداد 1389

بهدین - آمریکا - نشویل
siavash1 - انگلیس - لندن. با این وصف این مسألە چیزی از جنایت اعدام دستە جمعیشان در سال 67 نمی کاهد. بی گمان در صفوف مجاهدین انسانهایی با نیات خوب و بشردوستانە وجود دارد ولی آدم خوب لزوما آدم هشیاری نیست.
جمعه 8 مرداد 1389

آریوبرزن - ایران - ذاکرات
siavash1 - انگلیس - لندن. برعکس، مجاهدین کثیف ترین مردمان روی زمینند. آخوندها هزاران برابر بهتر از این ایکبیری های سبیلو هستند. به امید روزی که نسل هر دوی اینها از روی زمین پاک شود
جمعه 8 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
مجاهدین پیرو یک فرقه ی خطرناک اسلامی//خود سوزی8 نفر فقط برای زندانی شدن یک هفته ی مریم لچک/// ملت باید مغز خر خورده باشد که پس از 1400 سال ننگ اسلام و 30 سال تجربه عینی جنایات اسلام گول این گندم نمایان جو فروش را بخورد که یکی از ارکان مهم قدرت ملایان بودند و حمله ی فروغ جاویدان کثافتشان در کنار صدام بهانه به خمینی پفیوز داد که کشتار تابستان 67را رقم زند. کسی که می گوید مجاهدین مبارز و پاک هستند کثیفتر از ملاست///مجاهد و ملا 2 روی یک سکه سکه ی خونین اسلام!!!! مردک منکر همکاری مجاهدین با صدام است دروغی بس شرم اور.
جمعه 8 مرداد 1389

dokhtar ironi dar farang - امریکا - واشنگتن
siavash1 - انگلیس - لندن. دوست عزیز سلام. من به شخصه همه انسان های روی زمین را دوست دارم .به خاطر اینکه همه انسان هستیم .ولی این دلیل این نیست که عقاید انها را قبول داشته باشم. به خصوص مجاهدین را. برای شما مثالی میگم که ببینید بی دلیل نیست:
جمعه 8 مرداد 1389

dokhtar ironi dar farang - امریکا - واشنگتن
siavash1 - انگلیس - لندن. دختر یکی از دوستان صمیی مادر من با یک مردی که جزوه مجاهدین بود ازدواج کرد و خودش هم جزوه این گروه شد و بدون خداحافظی با مادر و پدرش به عراق رفت. سالها اونجا بود و بعد از 2 سال یک نامه به خانواده اش داد که در انجاست. بعد از سالها زندگی کردن با انها طبق اخرین نامه ای که برای خانوادهش داده بود ابراز ناراحتی کرده بود و گفته بود که میخواهد این گروه را به خاطر تناقضات اعتقادیشان ترک کند. به پدر و مادر پیرش گفته بود که از راه زمینی به ایران بر میگردد . پدر و مادر بیچاره بعد از بیست سال انتظار رفتن دنبالش ولی خبری ازش نبود و بعد باهاشون تماس گرفتن و یک جمله پشت تلفن گفتن که دخترتون به دلیل خیانت به مجاهدین که ترک این گروه بود اعدام شد. حتی مجاهدین از دادن جسدش به خانوادش خودداری کردند. مجاهدین گروهی است که خودت انتخاب میکنی باهاشون باشی ولی نمیتونی انتخاب کنی که ترکشون کنی. من در جایگاهی نیستم که پاکی یا ناپاکی بندگان خدا را تعیین کنم ولی به نظر شما چه چیز پاکی تو این قضیه وجود داشته?
جمعه 8 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
خوب یا بد بودن مجاهدین خلق و موافق یا مخالف افکار آنها بودن نظر و سلیقه شخصیست و تاریخ قضاوت میکند و ربطی به جوانهایی که بهدف مبارزه با رژیم کثیف خمینی با این سازمان همکاری کردند نداره. درست مثل هموطنانمان که در شرایط امروزی ایران برای مخالفت با حکومت ولی وقیح از موسوی و یا کروبی حمایت میکنن. در آنزمان گروههای مذهبی و کمونیستها با رژیم مخالفت میکردند و مجاهدین بخاطر اعتقادات مذهبی که داشتند بیشترین هوادار را جذب کردند. تصمیمهای رهبران سازمان مجاهدین در مبارزه با رژیم(بنظر من در خیلی از موارد اشتباه) نیز جای تحلیل و بررسی دارد. ولی هموطنانی که فقط برای آزادی ایران با این سازمان و یا هر سازمان دیگری همکاری کرده اند قابل ستایش هستند و من شخصا در برابر آنها سر تعظیم فرود میاورم. روح همه قربانیان راه آزادی ایران شاد باد. مرگ بر خامنه ای و مزدوران جنایتکارش
جمعه 8 مرداد 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
siavash1 - انگلیس - لندن : دوست عزیز. من هم مثل بهدین - آمریکا - نشویل شک ندارم که افراد پاک در بین مجاهدین بوده و هستند. در خانواده ما هم افرادی بودند که به خاطر عضویت در سازمان مجاهدین خلق زندانی شدند و یا اعدام شدند. ادمهای خوب و سالمی بودند و ایمانی محکم داشتند. مجاهدین بیشترین طرفدارانشان را بین دانشجوها و جوانان و نوجوانان داشتند که کلا پاکترند. مجاهدین خلق نقش اساسی در پیروزی انقلاب و سقوط شاه داشتند و در کنار فداییان خلق کشته های زیادی را در این راه دادند. بعد از انقلاب در بسیاری از اعدامهای اولیه نقش اساسی داشتند و بعد ترورها پیش امد که بسیاری از انها با توجه به نظامی بودنشان به مجاهدین منسوب شد. رفتن مجاهدین به عراق اگر چه از روی ناچاری بود ولی به محبوبیتشان لطمه اساسی زد. بسیاری از افراد خانواده و اشنایان ما به جنگ رفتند و در راه حفظ ایران شهید شدند. دوستانم در بمباران مناطق مسکونی توسط صدام کشته شدند.من ناراحت میشوم که عکس مسعود رجوی را در حال بوسیدن دست صدام میبینم.
جمعه 8 مرداد 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت دوم siavash1 - انگلیس - لندن . با این حال رجوی علی رغم داشتن بیشترین مشکلات توانسته هنوز مجاهدین را قویترین گروه مخالف حکومت فعلی ایران نگه دارد. به نظر من مدیریت مالی او عالی هست و از همه مخالفان دیگر بهتر هست . در مجموع من روش او را نمیپسندم و تصورم این هست که با صدام همکاری کرد تا خاک کشورم را بگیرد. ممکن هست همانطور که گفتید بعدها نظرم تغییر کند. امیدوارم شما در سایت باشید چون ارزش یک سایت اجتماعی به تفاوت نظرات افرادش هست و افرادی مثل شما که ناسزاها را در راه عقایدشان تحمل میکنند ولی خودشان ناسزا نمیگویند برای من همیشه ارزشمند بودند. به امید سرفرازی همه ایرانیان
جمعه 8 مرداد 1389

bahman11 - کانادا - تورنتو
به نظر من این حکومت اسلامی توی بعضی از کارهاش خیلی موفق بوده یکیش هم همین شستشوی مغزی و تزریق جفنگیات هستش - مگه مجاهدین انسان نیستند که به خاطر عقید ه اشان باید اعدام شوند و آقای موسوی در این مورد که سکوت کرده بودند باید جوابگو باشند- مثل این میمونه که الان بگیم این جنبش سبزیها را همگی اعدام کنیم - به نظر شما فرقی بین جنبش سبزیها و مجاهدین وجود دارد؟ به نظر من که نه - چون هر دو برای یک هدف مشترک مبارزه می کنند - عقیده متفاوت داشتن که جرم نیست. موفقیت حکومت های غربی به خاطر همین تحمل عقاید مختلف است .
شنبه 9 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
shahram khosh maram - ایران - تهران . از اینکه می بینم هموطنانی مثل شما با متانت و نهایت ادب تبدیل نظر می کنند بسیار خوشحالم و این نشون دهنده فرهنگ اصیل ما ایرانی هاست که باید به عقاید همدیگه احترام گذاشت در مقابل واقا متاسفم از ادبیات بعضی از دوستان که هنوز الفبای دموکراسی را یاد نگرفتند و دم از ازادی و وطن پرستی می زنند. دفاع از مجاهدین گرچه غرور افرین ولی بسیار سخته. چون اخوندا بیش از 30ساله که از هیچ روشی برای فاصله انداختن بین مردم و مجاهدین دریغ نکرده و خود من هم تا. چند سال پیش تحت تاثیر این تبلیغات منفی بودم چون تا زمانی که تو ایران بودم هیچ اطلاعاتی ازشون نداشتم و هیچ منبع معتبری نبود تا عقاید این گروه را بیان کنه و هرچه بود دروغ و عوام فریبی بود. بعد از خروج از ایران و اشنایی با مجاهدین به مرور زمان ذات اصلی این سازمان رو شناختم و با ایده هاشون اشنا شدم. وصله هایی که به مجاهدین زده شده تماما دروغه و هر حرکت سازمان صد در صد مردمی , منطقی و برای دفاع از ایران و ایرانی بوده.
شنبه 9 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
مثلا همین دست دادن به صدام که از یک زاویه ضد میهنی به نظر میاد(با چرخاندن صورت مساله که خمینی به خوبی تونست ذهن هارو منحرف کنه) اما از زاویه های دیگه این دست بوسی و خیانت نبود و در اصل پیمان صلح بین ملت ایران و عراق بود. مسعود رجوی در اواسط جنگ صدام را قانع کرد که این جنگ به ضرر این دو کشوره و 2کشور مسلمان و همسایه نباید به این جنگ ادامه بدهند. صدام هم قبول کرد و حتی حاضر شد خسارت بده اما خمینی که این جنگ به نفع استحکام قدرتش بود مخالفت کرد و گفت جنگ نعمت است و راه فلسطین از کربلا می گذرد و غیره. صدام مسعود رجوی را به عنوان دوست, صلح و اشتی شناخت و حاضر شد به اونها در خاک عراق پناه بده تا بتونند به مبارزه خودشون برای ازادی ادامه بدهند. در این دیدار که مسعود با صدام داشت دو طرف قبول کردند که مجاهدین بدون هیچ دخالتی و استقلال کامل به فعالیتشون ادامه بدهن. اگه شما به این ویدیو در youtube به دقت گوش بدی , خیلی واضح است که این دیدار دست بوسی نیست و اهداف انسانی داره.
شنبه 9 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
در کل چیزی که باعث پایداری این سازمانه حقانیتشه و من به عنوان یک هوادار احساس غرور می کنم که این افتخار نصیبم شده و این گروه رو شناختم و شک ندارم با روشن شدن خیلی از حقایق برای مردم مجاهدین به دوران اوج خودشون بر می گردند و این بار پس از امجدیه نوبت استادیوم ازادیست که صدای خلق جهان بداند مسعود معلم ماست دوباره تا اوج اسمان ها غوغا فکند! مجاهدین هیچ وقت بدنبال مقام و قدرت نبودند و نیستند و برای کسانی که اونهارو میشناسند مثل روز روشنه که قلبشون دریاست, صبرشون صبر یعقوب و عشقشون ,ایمان و ایثار. به امید ازادیه خلق ایران, فعلا خدانگهدار که ساعت 5صبحه!!لول
شنبه 9 مرداد 1389

mazany - ایران - آمل
مجاهدین هم مانند بعضی ها جنایات زیادی کردن از جمله روی سقف خونه ما بمب انداختن در حالیکه همه در خواب بودن از بچه تا پیر ولی اعدام بی گناه هیچ توجیهی ندارد مجاهدین با شروع جنگ مسلح بهترین خدمت رابه اخوند کردن
شنبه 9 مرداد 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت اول: siavash1 - انگلیس - لندن دوست عزیز. ممنون از پاسخ شما.اینکه جنگ چرا ادامه پیدا کرد بحث دیگری است.به هر دلیل که ادامه پیدا کرده باشد, من نمیتوانم قبول کنم که مجاهدین خلق برای صلح و اشتی اسلحه گرفتند و در کنار سربازان عراقی علیه هموطنان خود جنگیدند. صدام از اول جنگ به وضوح گفته بود که دنبال خوزستان هست. در جریان عملیات فروغ جاویدان مجاهدین تانکها و سلاحهای عراقی داشتند و خود ارتش عراق هم دوباره قسمتهای بزرگی از خوزستان را گرفت. هر جور ادم نگاه کند این کار در عمل خیانت به کشور به حساب می اید. به همین دلیل به نظر من اخوندها با همین وضعیت از مجاهدین خلق بهترند چون حداقل عملا نرفتند از خارج مرزها در کنار یک سرباز خارجی به ایران حمله کنند. البته این نظر شخصی من هست .
شنبه 9 مرداد 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت دوم : siavash1 - انگلیس - لندن .خیلی از اعضای مجاهدین خلق افراد پاکی هستند که قربانی تصمیمهای رهبران سازمان شده اند و از مملکت و خانواده و حتی اجتماع اطراف و پدر و مادر خود دور مانده اند. مجاهدین خلق هم به ویژه در خارج تبلیغات بسیار زیادی دارند. تبلیغاتشان بسیار بیشتر و منسجمتر از گروههای چپ و سلطنت طلبان هست.من یادم هست که در لندن و پاریس, هر از گاهی افراد سازمان در خیابانها تبلیغ میکردند و حتی غذا و رفت و امد داوطلبانی که حاضر بودند در تظاهراتها شرکت کنند را تقبل میکردند. به من هم تعدادی مجله و روزنامه دادند که خواندم. من در گرفتن ویدئو کلیپ ها و youtube مشکل دارم ولی حتما اگر توانستم سعی میکنم ان ویدیویی را که گفتید ببینم. به امید اینکه روزی همه بتوانیم در ایران در کنار هم زندگی کنیم و در سازندگی کشور سهیم باشیم. موفق باشید.
شنبه 9 مرداد 1389

Garfieldx - ایران - تهران
مرگ بر دیکتاتور
شنبه 9 مرداد 1389

omid norway - نروژ - اسلو
siavash1 - انگلیس - لندن :دوست عزیز شما به نظر من شما اشتباه می‌کنید،میدونید چرا من می‌تونم ادعا کنم که خیلی‌ خوب مجاهدین میشناسم ولی‌ نمیتونم بیشتر توضیح بدم،که آشنایم به چه صورت. مجاهدین به هیچ وجه نمیتونند مخالف عقیده خودشان را تحمل کنند،یعنی‌ از دیدگاه آنها میگویند یا با ما هستی‌ یا دشمن ما،من به خوبی‌ بیشتر از آن که فکرشو بکنی‌ من مجاهدین میشناسم،من یک سوال از یک عضو مهم مجاهد پرسیدم نظر شما درباره کردستان ایران چی‌ هست اگر به قدرت برسید!؟به من گفت اگر ایران آزاد شد اول ما باید ۶ماه حکومت کنیم بعد از ۶ ماه رفراندوم می‌شه!!؟؟خمینی روز اول رفراندوم کرد ولی‌ اینها قبول ندارند میگویند اول ما باید ۶ ماه حکومت کنیم بعد رفراندوم بشه. این نظر تمام اعضای سازمان مجاهدین,(میتونی بپرسی) میرسیم به کردستان به من گفت ما با نمایندهای کردها که در سازمان هستند به توافق رسیدیم بعد از پیروزی ما کردستان خودمختار می‌شه ولی‌ زیر نظر حکومت مرکزی!!
شنبه 9 مرداد 1389

omid norway - نروژ - اسلو
siavash1 - انگلیس - لندن,قسمت 2:دوباره پرسیدم اگر کردها بعد از چند سال از خودمختاری گفتند ما میخوایم از ایران جدا بشیم آنوقت چکار می‌کنید به من گفت بستگی به نظر مردم کردستان داره اگر آنها بخواهند جدا شوند کاری نمی‌شه کرد باید به رأی‌ آنها احترام گذشت!!!!!؟؟؟؟من پرسیدم یعنی‌ شما جلوی آنها و نمیستید گفت نه ما آدم کش نیستیم !!؟؟یعنی‌ حاضرند برای به قدرت رسیدن ایران تجزیه بشه،یه مطلب دیگه درمورد گردهمایی سالانه مجاهدین در فرانسه باور کنید بیش از ۶۰درصد‌شان خارجی‌ هستند از افغانها گرفته تا آفریقایها و اروپائها هزینه آنها را میدهند بیایند به گردهمایی که بگویند اینها همه ایرانی‌ هستند و طرفداران ما!!
شنبه 9 مرداد 1389

omid norway - نروژ - اسلو
siavash1 - انگلیس - لندن,قسمت3:؟؟خود مریم رجوی همسر سابق مهدی ابریشمچی بود از او جدا شد به مسعود رجوی شوهر کرد!!؟؟درضمن درمورد بمبگذاری زاهدان پرسیدم مجاهدین از ریگی, و در همین بمبگذاری اخیر از آنها حمایت میکنند!!؟؟من پرسیدم در آن مسجد قطعاً انسانهای بیگناه زیادی کشته شدند گفت نه, آنها همه شان سپاهی بودند،وقتی‌ دید من قبول نمیکم حرفشو به من گفت تو جاسوسی!!؟؟ درصورتی که منو خوب میشناخت این گوشه خیلی‌ کوچیکی از تفکر مجاهدین ،که مطمئنأ اگر پای آنها به ایران برسد از کشتار ۶۷ بیشتر مجاهدین آدم میکشند.شما هم در مورد کردستان سوال منو بپرسید اگر به جوایی که من دادند نرسیدید شما راست میگید
شنبه 9 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
omid norway - نروژ - اسلو. دوست عزیز با پوزش فراوان, شما یک جا میگی من (پرسیدم یعنی‌ شما جلوی آنها و نمیستید گفت نه ما آدم کش نیستیم !!؟)  و در پراگراف بعدی میگی (مطمئنأ اگر پای آنها به ایران برسد از کشتار ۶۷ بیشتر مجاهدین آدم میکشند) بلاخره کدومش خوبه??. شک نکن مجاهدین با کشتن مخالفند. و تا وقتی شعور انسانی باشه نیاز به جنگ نیست و میشه مشکلات کشور, منطقه و جهان رو با عقل و دانش و منطق حل کرد. این راه راهه مجاهدینه ولی وقتی مثل اعدام 67جوابشون رو با گلوله میدن عقل سلیم میگه از خودت دفاع کن و فروغی جاویدان. به پا کن. در مورد تظاهرات فرانسه: مجاهدین از هر نژاد و رگ و ریشه ای که از مردم ایران و مقاومتشون دفاع می کنه استقبال میکنه و به دنبال صحنه سازی و عوام فریبی نبوده و نیست. قسمت 3 فکر نمی کنم ازدواج کردن چیز بدی باشه مخصوصا اگر ایدولوژیکی باشه نه از سر هوس.
یکشنبه 10 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
omid norway - نروژ - اسلو. کردستان هم بر اثر فشار اخوندای بی سواد و نرسیدن به خواسته های مردم به این روز افتاده و این هم شک ندارم که مجاهدین با درایتی که دارند این موضوع رو به نحو احسنت حل می کنند, البته بر خلاف حرف شما:(اگر ایران آزاد شد اول ما باید ۶ماه حکومت کنیم بعد از ۶ ماه رفراندوم می‌شه!!؟؟)  مجاهدین به دنبال حکومت نیستند و فقط به دنبال فعالیت در کشورشون هستند تا عقاید و اصولشون رو به عنوان یک حزب در فضای باز سیاسی بیان کنند و در اخر با رائ. اکثریت مردم دولت تشکیل میشه. این حرف دیروز و امروز نیست و با کمی تحقیق میشه حقایق رو پیدا کرد. سخته ولی شدنیه. موفق باشی دوست گرامی
یکشنبه 10 مرداد 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
siavash1 - انگلیس - لندن --- دوست عزیز ، در اینکه اکثریت هواداران مجاهدین انسانهای پاک و صادقی بودند ، شکی نیست. بحث اشتباهات رهبری سازمان و همکاری با رژیم صدام و سایر مسائل پیش آمده هم مربوط به گذشته است. مشکل امروزی این تشکیلات در اعتقاد آنها به یک نوع حکومت ایدئولوژیک قرن بیستمی می باشد که مشی چریکی و روش های مبتنی بر خشونت نیز بخشی از آن می باشد. امیدوارم این یکی دیگر در سرنوشت ملت ما نوشته نشده باشد.
دوشنبه 11 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
خرمگس سبز - ایران - تبریز. اتفاقا ایدولوژی مجاهدین قرن بیستمی نیست و به نظر من تازه یک قرن هم جلوتر از الانه. اون زمان که خیلی ها عکس امام رو تو ماه میدیدن مجاهدین از افکار پلید خمینی با خبر بودند و بر علیهش فعالیت می کرند. وقتی که خاتمی با حرفاش ملتو خام کرد مسعود گفت افعی کبوتر نمی زاید.. اگه اقای موسوی الان دم از ازادی و حرف های حقوق بشری می زند اقای رجوی 30سال پیش این حرفا رو میزد. ایدولوژی سازمان به سیاست ربطی نداره. خیلی از هواداران سازمان حتی خدارو قبول ندارند و چیزی که بیشتر منو خوشحال میکنه اینه که ما در کنار هم اعم از مسلمان, مسیحی, زرتشتی, کلیمی و غیره با یک هدف مشترک دست به دست هم داده ایم تا مردم و کشورمون رو ازاد کنیم.
دوشنبه 11 مرداد 1389

siavash1 - انگلیس - لندن
اتحاد, صداقت, انسانیت و پشتکار هواداران, مخصوصا مجاهدان مثال زدنیست و حتی بعضی وقت ها برای من غیر قابل تصور که در قرن 21 همچنین گروهی وجود داره که فرهنگ و انسانیت رو ترویج می کنه. مجاهدین زیباترین و انسانی ترین پدیده قرن 21هستند و شک ندارم که یک روز این به همه ثابت میشه. ارزوی من اینه که یک روز مردم از حقایق سازمان با خبر بشند و ببینند که در این سی و چند سال چگونه مجاهدین از خود گذشتند و حماسه ها افریدند تا صدای بی صدایه ملت باشند. اون هم بدونه هیچ درخواست و منتی, فقط و فقط برای دفاع از مردم بیگناه. به امید اون روزی که تمام مردم جهان در صلح و ارامش در کنار هم زندگی کنند.
دوشنبه 11 مرداد 1389

dokhtar ironi dar farang - امریکا - واشنگتن
siavash1 - انگلیس - لندن . دوست عزیز شما جواب سوال من رو ندادین که کجای کشتن یک ادم یی گناه که دیگه از فعالیت کردن در این گروه خسته شده و میخواد پیش خانواده اش بر گرده پاکی است.
دوشنبه 11 مرداد 1389

dokhtar ironi dar farang - امریکا - واشنگتن
siavash1 - انگلیس - لندن . دوست عزیز من مسلمان نیستم . مجاهدین را در قسمتی از قبرستان هم کیشان من در ایران دفن کردند. من نوجوان بودم که سر قبر افراد فامیلم با خانواده ام میرفتم. یادم می اد که مادر بزرگم همیشه خرما و چای برای مجاهدین میبرد و اونها جلوی روش میریختند دور و میگفتند شما نجس هستید.
دوشنبه 11 مرداد 1389

dokhtar ironi dar farang - امریکا - واشنگتن
siavash1 - انگلیس - لندن . و به جمهوری اسلامی فحش می دادن که چرا مرده هاشون را نزدیک مرده های ما خاک کرده. در حالی که جمعه های اخر سال هم کیشان من روی تمام قبرهای انها گل میذاشتند. حتی من شنیدم که یکی از همان جمعه ها وقتی بهشان شربت دادم هنوز چند قدم د ور نشده بودم که شنیدم گفتند تنها کار خوب جمهوری اسلامی کشتن اینها ( هم کیشان من) بوده. در حالی که به نظر من هیچ کس در جایگاهی نیست که کشتن کسی را بر حق بدونه. در کل به نظر من اعتقادی که با کشتن افراد بی گنا ه یا با گناه در کل کشتار انسانها بخواد به پیروزی برسه اعتقاد درست و بر حقی نمیتونه باشه حتی اگر اسمش مبارزه برای ازادی وطن باشه. جائی که هموطن هایت و افراد مخالفت را بکشی چون به این فکر میکنی که وطنت را به دست بیاری حرفت فقط یک شعاره و شعارت یک دروغ. به هر حال انها با هر اعتقادی که هستند انسان بودند و هستند و باید ازادانه زنئگی کنند. موفق باشید
دوشنبه 11 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.