کی می‌توان در آلمان رانندگی کرد؟


کی می‌توان در آلمان رانندگی کرد؟

دریافت گواهی‌نامه‌ی رانندگی در آلمان چه مقررات و محدودیت‌های سنی‌ای دارد؟ چه آموزش‌هایی برای این کار لازم‌اند؟ هزینه‌ی دریافت گواهی‌نامه چه‌قدر است؟ پاسخ به این پرسش‌ها.

مانند بسیاری از کشورهای دیگر، در آلمان هم برای رانندگی گواهی‌نامه لازم است که با درجه‌های گوناگون به متقاضیان داده می‌شود. این گواهی‌نامه تاریخچه‌ای ۱۰۰ ساله دارد و از سال ۱۸۸۸ در قلمرو پادشاهی پروس که در آن زمان دو سوم شمال آلمان و بخش‌های غربی این کشور را در شکل امروزی آن دربرمی‌گرفت، قانونی شد.

صدور گواهی‌نامه‌ی رانندگی در آلمان مشروط به موفقیت در آموزش‌ها و آزمون‌دومرحله‌ای نظری و عملی در آموزشگاه‌های رانندگی است.

اگر کسی در آزمون‌‌های نظری و عملی به نتیجه‌ی لازم برسد، می‌تواند پس از زمان معینی آزمون‌ها را دوباره تکرار کند. گواهی‌نامه‌ی رانندگی را در مرحله‌ی نخست برای دو سال صادر می‌کنند تا مبتدیان صلاحیت خود را برای حفظ گواهی‌نامه نشان دهند.

یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت گواهی‌نامه‌ی رانندگی در یک منطقه یا ایالت خاص، سکونت دست کم ۱۸۵ روزه در محل نشانی فرد متقاضی در تقاضانامه است.

گواهی‌نامه‌ها و آموزش‌های گوناگون

نوع گواهی‌نامه‌ی دریافتی به خودرویی بستگی دارد که متقاضی می‌خواهد با آن رانندگی کند. به همین دلیل در آلمان نیز پایه‌های مختلف گواهی‌نامه‌ی رانندگی وجود دارند. برای هر کدام از این پایه‌ها نیز آزمون‌های جداگانه‌ای وجود دارند.
 براساس مقررات فرد متقاضی گواهی‌نامه‌ی رانندگی، باید دست‌کم ۱۴ ساعت در بخش نظری و ۱۲ ساعت در بخش عملی برای رانندگی در شب، در  مناطق غیرشهری و بزرگراه‌ها آموزش ببیند.

فرد متقاضی گواهی‌نامه‌ی رانندگی باید دست‌کم ۱۴ ساعت در بخش نظری و ۱۲ ساعت در بخش عملی آموزش ببیند

برای پایه‌های گوناگون گواهی‌نامه باید محدودیت‌‌های سنی جداگانه‌ای را رعایت کرد. برای نشستن پشت فرمان خودروهای شخصی، متقاضی باید دست کم هفده سال داشته باشد و همراه با فردی با پنج سال سابقه‌ی رانندگی از ماشین استفاده کند.
اگر متقاضی پیش از دریافت گواهی‌نامه ناتوانی جسمی داشته باشد، باید گواهی پزشکی برای تشخیص محدودیت‌های خود به مرکز آموزش رانندگی ارائه کند.

سایر شرایط و هزینه‌ها

اما از سن هژده سالگی فرد می‌تواند با دریافت گواهی‌نامه به تنهایی نیز رانندگی کند. برای رانندگی با موتورسیکلت به گواهی‌نامه‌ی پایه‌ی آ (A ) نیاز است و برای رانندگی با ماشین‌های شخصی گواهی‌نامه‌ی پایه‌ی ب (B ) صادر می‌شود. برای رانندگی با خودروهای بزرگ و کوچک به گواهی‌نامه‌های متفاوتی نیاز است که انواع آن‌ها به شانزده عدد می‌رسند.
برای رانندگی با ماشین‌های سنگین نیز، بسته به شکل آن‌ها، گواهی‌نامه‌های جداگانه‌ای وجود دارند. 

در آموزشگاه‌ رانندگی

از آنجا که آلمان بخشی از اتحادیه‌ی اروپاست، از سال ۱۹۹۹ "گواهی‌نامه‌ی رانندگی اتحادیه‌ی اروپا" نیز برای متقاضیان صادر می‌شود که تا سال ۲۰۱۲ براساس قوانین جدید در سراسر این اتحادیه معتبر است.
در حال حاضر هزینه‌ تقریبی برای ثبت‌نام، آموزش و دریافت گواهی‌نامه مبلغی است بسته به ایالت مربوط در آلمان، مدت زمان و نوع آموزش‌های جداگانه‌ای که هر متقاضی نیاز دارد؛ این مبلغ نزدیک ۱۱۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو است.
افراد بسیاری هستند که همان بار اول از پس آزمون عملی رانندگی در شهر برنمی‌آیند و باید با پرداخت مبلغ مختصری آن را تکرار کنند. و سرانجام در صورت موفقیت در آزمون، لذت بردن از رانندگی در انتظار آن‌هاست!

robinhoodd - استرا لیا - ملبورن
اما از سن هژده سالگی فرد می‌تواند ....این یه تیکه رو خوندنی خندم گرفت دیگه نتونستم ادامه مطلب رو بخونم.....lol
چهار‌شنبه 2 تیر 1389

zartusht67 - المان - المان
رانندگی در المان خیلی اعصاب ادم راحته بعضی وقتها با سرعت 240 کیلومتر سرعت در راه هستم یهو یک پورشه چنان از لاین چپ از بقلم جلو میزند فکر میکنم ایستادم با این سرعت های سرسام اورتصادفات خیلی کم است اگر شاه مانده بود الان اتوبان های ایران هم سطح اینجا بود افسوس میخورم برای میهنم تف تو روی دولت جیمی کارتر و اروپاییان که این ویروس کثیف را وارد میهن عزیزم کردند لعنت بر شماها
چهار‌شنبه 2 تیر 1389

rezanl - هلند - امستردام
هفته دیگه باید برم هانوفر جشن تولد عموی حاج خانم ! منکه با همین گواهینامه هلندی همه اروپا رو میگردم و اینکه مثلا فرق داره با گواهی‌نامه‌ رانندگی اتحادیه‌ی اروپا هیچی نمیدونم و فکر کنم این داستان فقط مال المان باشه که خوب خیلی عجیبه. اینجا واسه ماشین سواری یه دونه هست اونم نوع B هستش که مال کل اروپاست .
چهار‌شنبه 2 تیر 1389

Rohan_samandari - سوئد - مالمو
هژده سالگی= هیجده سالگی
چهار‌شنبه 2 تیر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
هژده کلمه فارسی و هیجده کلمه معرب شده این کلمه فارسی است.
چهار‌شنبه 2 تیر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
من که فکر نمی کنم دیگه جرات رانندگی توی تهران رو داشته باشم!!! هنوز هم راننده های خطی با هم کورس میذارن؟!!! رانندگی توی تهران مثل ترکیه و چین هست یا بهتره؟!!!
چهار‌شنبه 2 تیر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
من برای رانندگی با کاروان ام BE دارم.تا 16 متر و 80 سانت مجازم.رانندگی در هلند فوق العاده لذت بخشه.جاده های بلژیک افتضاح , مال فرانسه پولی و در المان فقط استرس میگیرم.
پنج‌شنبه 3 تیر 1389

donya_donya77 - آلمان - آلمان
منم باید امتحان بدم دو ماه دیگه با این هزینه های سرسام آور.
پنج‌شنبه 3 تیر 1389

exparti_top - استرالیا - پرت
حالم دیگه از المان بهم خورده خدا خودش میدونه که منظورم چی هستش.
پنج‌شنبه 3 تیر 1389

mohsen_raja - ایران - تهران
surena1611 - آلمان - اشتوتگارت// چندهفته پیش من ترک موتورسیکلت یکی از دوستام نشسته بودم با هم برای انجام کاری به یکی از خیابونهای اطراف بازار تهران رفته بودیم یکدفعه موبایل دوستم زنگ خورد،دوست من که یکی از بی‌ملاحظه‌ ترین و اعصاب‌خردکن ترین راننده‌هایی است که من ‌دیدم(یکی از هزاران) درست در وسط خیابان توقف کرد، با موبایلش صحبت کرد و بعد هم راه افتاد(در حالیکه من داشتم حرص می‌خوردم)بعد از این جریان چند روز پیش در مورد رفتن از ایران صحبت می‌کردیم، خیلی جدی می‌گفت؛ کجا بری بهتر از ایران؟ کجای دنیا تو می‌تونی وسط خیابون توقف کنی و با موبایلت صحبت کنی، کسی هم کاری به کارت نداشته باشه!!! منظور اینکه شما اگر اعصاب رانندگی در تهران رو داشته باشی، جرات اون رو بعد از مدتی پیدا می‌کنی؛ اینجا به یمن و برکت جمهوری اسلامی و برپایی حکومت اسلام ناب محمدی، شده بهشت دزدان، قاتلان، قاچاقچیان و همه کسانی که رعایت قانون و حق وحقوق دیگران را برنمی‌تابند!
پنج‌شنبه 3 تیر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
mohsen_raja -ایران-تهران هموطن عزیز و گرامی. ممنون از اینکه راجع به وضعیت رانندگی در تهران برایم توضیح دادی. جای تاسفه که به این روز افتاده ایم. البته من خودم بچه اطراف منطقه بازار تهران هستم و به وضعیت آنجا اشنایی دارم. من تصور میکردم که وضع تهران بهتر شده باشه ولی با این وصفی که شما کردید از گذشته خرابتر شده. به امید سرنگونی حکومت ولی وقیح و بازسازی مجدد کشور عزیزمان. شاد و سربلند و به آینده امیدوار باشید.
پنج‌شنبه 3 تیر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
. zartusht67 - المان - المان . اینو راست گفتی! زمانی در آلمان با سرعت بالای دویست کیلومتر میرفتیم که یک ماشین چنان با سرعت از بغلمون رد شد که من فکر کردم ایستاده ایم و خواستم پیاده شم که هوا بخورم! . در نروژ هم گواهینامه گرفتن پروسه ای دارد. برای من پنج ماه وقت و حدود هییژده! هزار کرون هزینه برداشت.
پنج‌شنبه 3 تیر 1389

m.mohajer - المان - ماینز
exparti_top - استرالیا - پرت. ببین ما اینجا از المانیها چه مکشیم یک مشت نازی...
جمعه 4 تیر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.