قوانین در بریتانیا چگونه تصویب می شوند؟

قوانین در بریتانیا چگونه تصویب می شوند؟

یکی از مهم ترین نقش های یک نماینده کمک به وضع و تغییر قوانین حاکم بر بریتانیاست. معمولا هر دو مجلس پارلمان بریتانیا باید در مورد قوانین جدید به توافق برسند، آنهم در فرآیندی که می تواند ماهها و حتی سالها طول بکشد. برای فهم بهتر مراحل کلیدی تصویب طرح ها و لوایح اسلاید های زیر را مرور کنید.

بعد از اینکه دولت جدیدی انتخاب می شود، ملکه برای پارلمان سخنرانی می کند و در آن فهرستی از طرح ها و لوایح قوانین جدید را ذکر می کند. بعضی از این لوایح ممکن است یک یا دو نوع مشورت را پشت سر گذاشته باشند: برگه های سبز حاوی ایده ها و نظراتی در مورد لوایح هستند. برگه های سفید به طرح های قطعی تر مربوط می شوند.

بررسی بیشتر لوایح از مجلس عوام شروع می شود. قرائت اول بیشتر یک کار تشریفاتی است. در قرائت دوم نمایندگان بر سر اصول کلی به بحث می پردازند. در سال 2005 حزب کارگر قصد داشت مرخصی زایمان را افزایش دهد. لایحه موسوم به

نمایندگان می توانند قوانین پیشنهادی خود را در قالب طرح ارائه دهند. در سال 2009 جولی مورگان، نماینده حزب کارگر، می خواست استفاده از دستگاه های برنزه کننده بدن - سولاریوم - برای نوجوانان زیر 18 سال ممنوع شود. او حمایت دولت را جلب کرد و طرح او به کمیته مربوط ارائه شد. بدون حمایت دولت بعید است که طرح نمایندگان در مجلس مورد تصویب قرار گیرد.

همه لوایحی که قرائت دوم را پشت سر گذاشته باشند توسط یک کمیته عمومی متشکل از حداقل 16 نماینده مورد بررسی قرار می گیرند. آنها لوایح را خط به خط بررسی می کنند و ممکن است اصلاحیه هایی پیشنهاد کنند. آنها می توانند از کارشناسان فن نظر بخواهند و ممکن است پیش از بازگرداندن لایحه به مجلس عوام بارها با هم جلسه بگذارند.

در مرحله ارائه گزارش ممکن است تغییراتی بیشتری در لایحه اعمال شود. در این هنگام شاید بعضی نماینده ها از دادن رأی مثبت به لایحه سر باز زنند، و وقتی نمایندگان در دو قسمت معروف به لابی آری و خیر تقسیم شوند، ممکن است قسمت هایی از لایحه در رای گیری به تصویب نرسد. در این حالت لایحه به قرائت سوم کشیده می شود که در این حالت بحث مختصری در مورد آن می شود و سپس به مجلس لردها ارائه می شود.

لوایح در مجلس اعیان هم فرآیند مشابهی را طی می کنند. این بار همه اعضا می توانند در مرحله ارجاع به کمیته مشارکت داشته باشند. اکثر قوانین به تصویب مجلس اعیان هم احتیاج دارند، ولی مجلس عوام می تواند بعضی مواقع با استفاده از مصوبه پارلمانی لایحه ای را به قانون تبدیل کند. این راهکار در سال 2004 برای گذراندن قانونی در مورد ممنوعیت شکار مورد استفاده قرار گرفت.

همه اصلاحیه های مجلس اعیان برای بررسی به مجلس عوام بازگردانده می شود. یک لایحه ممکن است بارها میان دو مجلس دست بدست شود تا نهایتا مجلسین بر سر نسخه آن به توافق برسند و رضایت ملوکانه جلب شود. با لایحه حزب کارگر در مورد مرخصی زایمان مخالفتی نشد. در نتیجه به تصویب رسید و از آوریل 2007 به اجرا گذاشته شد.

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
قابل توجه دوستانی که مشکل را فقط وجود شورای نگهبان می دانند: تمام اعضای مجلس اعیان که باید قوانین را به تصویب نهایی برسانند غیر انتخابی هستند و توسط دربار برگزیده می شوند ولی در انگلستان مشکلی نیست، چرا: چون مهم نیست که کشور شورای نگهبان داشته باشد یا نه مهم این است که چه کسانی در شورای نگهبان نشسته باشند. متاسفانه در کشور ما اعضای شورای نگهبان فقط مشغول پر کردن جیب و شکمشان هستند.
پنج‌شنبه 9 اردیبهشت 1389

zartusht67 - المان - المان
با استسمار کردن دیگر کشورها و دزدیدن اموال انها یا انقلاب درست کردن برای کشور های دیگر تفرقه بنداز حکومت کن هر چی میکشیم از دست این حیوانات جزیره نشین است دولت فخیمه
جمعه 10 اردیبهشت 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.