لندن؛ شهر بی جهت

لندن؛ شهر بی جهت

اتوبوس های دو طبقه لندن که با رنگ قرمز به نمادی جهانی برای این شهر تبدیل شده اند

به اطرافش نگاه می کند و می گوید: "قربون تهران خودمون بروم! لندن چیه دیگه! آدم نمی فهمد شمال و جنوبش کجاست. تو تهران کافی بود دور و برت را نگاه کنی، هزار نشونه پیدا می کردی که داد می زدند کدام یثاراست و کدام یمین"!

این تنها مریم نیست که از پیدا نکردن جهت های جفرافیایی در لندن گله می کند. گم کردن شمال و جنوب، دردسر مشترک تمامی گردشگران و تازه مهاجران در لندن، یکی از بزرگترین پایتخت های دنیا است.

الساندرو که ساکن میلان ایتالیا است، می گوید: "به داخل راهروهای تو در توی مترو که پا می گذارم، حس جهت یابی ام را از دست می دهم. قطارها آن قدر چپ و راست می پیچند که وقتی از پله ها به سطح خیابان بازمی گردم، مثل موش کور به اطراف نگاه می کنم تا بلکه شرق و غرب را تشخیص دهم".

شیرین که به تازگی از ونکوور کانادا به لندن مهاجرت کرده، علت این سردرگمی این است که هیچ نشانه محیطی برای تشخیص شمال و جنوب در لندن وجود ندارد.

شیرین می گوید: "ونکوور هم مثل تهران در شمال خود کوه دارد و این موضوع به حس جهت یابی شما کمک می کند تا شمال و جنوب را راحت تر پیدا کنید. در ضمن مانند اکثر شهرهای آمریکای شمالی، بیشتر خیابان ها در ونکوور، یا از شمال به جنوب ساخته شده اند، ویا شرق و غرب شهر را به هم وصل می کنند".

اسم کوه که می آید، بی اختیار یاد توچال و تهران می افتم. اگر سحرخیز بودی و شب قبل هم نم بارانی زده بود، توچال با قله تقریبا همیشه سپیدش نزدیک تر به نظر می آمد و انتهای خیابان هایی نظیر شریعتی یا ولی عصر را دست یافتنی تر می نمایاند.

خیابان های اصلی تهران تکلیف شان معلوم است؛ یا شمالی- جنوبی اند و یا شرقی - غربی. حتی داخل کوچه پس کوچه ها هم که می روی، از شمالی- جنوبی بودن خانه ها می توانی جهت ها را پیدا کنی.

لندن با بیش از 14 میلیون جمعیت یکی از بزرگترین پایتخت های جهان است

اما لندن که آجرهای قرمزش بی شباهت به تهران نیست، بیشتر خانه های قدیمی اش شبیه هم هستند. این خانه های معمولا دو طبقه و در چند فرم معماری خلاصه می شوند. معروف ترین آنها خانه های سبک "ویکتوریا" است.

این خانه ها یادآور عصر طلایی لندن است. دورانی که لندن پایتخت سیاسی و اقتصادی دنیا بود، هرچند این خانه ها هم نشانی از شمال و جنوب به تو نمی دهند.

خانه های به هم چسبیده و کوچه های باریک لندن، شبیه کوچه های تهران نیست که حیاط خانه های شمالی به سمت کوچه افتاده باشد، و جنوبی بودن خانه ها از پنجره های آشپزخانه شان، که معمولا بوی خوشمزه ای هم از آنها می آید، مشخص است.

سعید که اصفهانی است می گوید: "آنجا زاینده رود خط کش شمال و جنوب است و تقریبا در داخل شهر به راحتی می توانی حدس بزنی که جهت ها چیست. فرقی نمی کند که در محله مرداویچ باشی و ملاصدرا، یا این که اطراف ترمینال کاوه. به راحتی می توانی کوه صفه را ببینی یا این که شمال و جنوب را با خیابان چهارباغ طراز کنی".

لندن هم مانند اصفهان رودخانه دارد. رود "تیمز" (Thames) بسیار هم پر آب است و عمیق. در آن کشتی های بزرگ رفت و آمد می کنند. اما این رودخانه هم مانند تونل های مترو، پیچ در پیچ است و گاه شمال به جنوب می رود و گاه غرب به شرق.

جمال از بیروت به لندن آمده است. او نیز در این ابرشهر به قطب نمای طبیعی مغزش شک می کند. می گوید بیروت بر ساحلی صخره ای بنا شده است، و این تکلیف تو را با دریای مدیترانه مشخص می کند. یا رو به کوه هستی که در بلندترین نقطه اش مجسمه حضرت مریم با دست های باز، گویی از شهر مراقبت می کند؛ یا در ساحل بیروت هستی، که آن وقت دریای مدیترانه، فرق خاورمیانه و اروپا را به تو یادآوری می کند.

البته لندن هم در ساحل رود خانه اش نمادهایی جهانی دارد. ساعت بیگ بن، ساختمان مجلس، و جدیدترین آنها چرخ و فلک بزرگی است که به "چشم لندن" معروف شده است.

در جنوب شرقی لندن، منطقه گرینویچ قرار دارد. جایی که خط نصف النهار مبداء به تو اجازه می دهد تا در یک لحظه همزمان پاهایت را بر شرق و غرب دنیا بگذاری و عکس یادگاری بگیری. این حس خوبی است که در لندن نقطه ای را بیابی که مطمئن شوی شرق و غرب در کنترل حس جهت یابی تو است.

اگر چه معروف ترین نقطه نصف النهار مبداء در همین لندن واقع شده است و تمامی دنیا ساعت های خود را با زمان گرینویچ (GMT) تنطیم می کنند، اما گوناگونی جمعیت ساکن لندن این روزها به حدی رسیده است که می گویند: "اگر در لندن کسی از کنار تو عبور کرد و به زبان انگلیسی حرف زد، این یک اتفاق است و نه یک امر بدیهی"!

شاید بتوان گفت ترکیب گوناگون ساکنان امروزی لندن که بیش از ۲۰۰ ملیت و نژاد را در بر می گیرد، یکی از علل گم شدن جهت های جغرافیایی در این شهر ۱۴ میلیونی است.

بهر صورت تازه واردین به این شهر مهیج، ترجیح می دهند که آن را شهر بی جهت بخوانند.

امیر پیام - بی بی سی

iranesabz - هلند - هلند
تجمع ایرانیان ساکن هلند روز ۲۲ بهمن در شهرهای آمستردام، خرونینگن و لاهه هموطنان ساکن هلند حضور شما در این تظاهرات موجب دلگرمی‌ هموطنان عزیزمان در ایران است. Amsterdam (Holland), Dam, 5-7 p.m. Groningen (Holland), Vismarkt, 5-7 p.m. The Hague (Holland), in front of the Parliament, 5-7 p.m
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
فقط لندن نیست. در غرب همه چیز بدون جهت است و شمال و جنوب آن پیدا نیست!
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

sangdel - انگلستان - لندن
لطفا به نویسنده این مطلب بفرمایید که یسار با سین است نه با ث
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

maiden666xx - انگلیس - انگلیس
IQ تون پائین و کودن هستین تقصیر لندن نندازین! فقط system رانندگی توی تهران ابروی همه را برده! چه برسه به چیزای دیگه !کسی که این مقالرو نوشته خیلی مغز فندقی بوده! این ایتالیایی های گدا گشنه هم که میان تو انگلیس برا بیگاری هم جدیدن ادم شدن نظر میدن ! اگه خیلی مشکل دارین قطب نما بزارین جیبتون (: . فقط Camden Markets توی london می ارزه به کل اون system مریض توی ایران ! (: boos boos
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

bardia25 - ایرلند - 'و
maiden666xx - انگلیس - انگلیس باهات موافقم از مسئولین سایت هم خواهش میکنم هر مطلب بی ارزش و بد رو نگذارن تو سایت
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

ukguy4u - بریتانیا - لندن
راست میگه لندن طوریه که آدم توش گیج میشه و نمیتونی نشونه ای بزاری برای جهت یابی چون همه خونه ها شبیه همن اما در کل خیلی خوووووووووووووووووووووبه
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

DADA-S - هلند - آمستردام
سال ۱۹۹۳ ۳ ماه لندن بودم گیج هم نشدم خیلی‌ هم خوشم اومد اگه امکانش باشه بازم میرم لندن ولی‌ این بر برای زندگی و همیشه یه سر بیاین آمستردام که مثل یه دهات پیش لندن البته خیلی‌‌ها برا مواد مخدر این جا رو دوست دارن.
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

daniall - فرانسه - نانت
maiden666xx - انگلیس - انگلیس دوست عزیز خصلت ما اینه که دوست داریم متعصبانه به به همه چیز نگاه کنیم.اینجا که چند بار توضیح داد افرادی که تازه مهاجرت کردن.خود شما برای اولین بار به یک شهر کوچک هم که برید جهتها رو نمیتونید تشخیص بدید و فکر نمیکنم این گزارش به شهر شما !!توهین کرده باشه یا گفته باشه تهران بهتره.
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

ALI ABAR MARDE TARIKH - انگلیس - لندن
چرا نمی گن نظام اقتصادی انگلیس.حکومت عدل علی اینجاست
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

joluse - انگلیس - منچستر
من که نفهمیدم این مقاله ی می خواهد بگویید. یک هاونگ اب بریزین توش بدین به این کارمند محترم بی بی سی بکوبد
چهار‌شنبه 21 بهمن 1388

pariha - کویت - کویت
joluse - انگلیس - منچستر - جالب بود کامنت شما - پس نمیاییم
پنج‌شنبه 22 بهمن 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.