جوش های خطرناک , بررسی علل و روش درمان جوش صورت در بزرگسالی

جوش های خطرناک

بررسی علل و روش درمان جوش صورت در بزرگسالی

شاید در اطرافتان افرادی را بشناسید که در دوران میانسالی نیز از شر جوش و آکنه خلاص نشده‌اند و از جوش‌های صورت خود رنج می‌برند. شیوع این نوع جوش‌ها، در دوران پس از بلوغ که سبب قرمزی و تورم پوست صورت می‌شود، در میان مردم به "جوش بزرگسالی" معروف است و پزشکان نام آن را "رُزاسه" (رُز به معنی قرمز) گذاشته‌اند.

دکتر نیما استواری، فوق‌تخصص لیزر و زیبایی درباره این بیماری می‌گوید:

رزاسه (Rosacea) مشتمل بر قرمزی و مویرگ‌های بسیار ظریف بر روی گونه‌های فرد است که ممکن است روی این مناطق (گونه و بینی) به طور مرتب جوش بزند که معمولا این بیماری در 30 سالگی به بالا رخ می‌دهد و بیشتر پوست صورت خانم ها را درگیر می‌کند.

رزاسه اغلب با برافروختگی و قرمزی صورت شروع می‌شود و با پیشرفت بیماری به صورت قرمزی دائمی قسمت میانی صورت دیده می شود که تدریجا گونه‌ها، پیشانی، بینی و چانه را نیز گرفتار می‌کند و با استقرار بیماری، عروق خونی ظریف و برآمدگی‌های کوچک در اطراف و روی مناطق قرمزرنگ پدیدار می‌شود و بر خلاف جوش‌های غرور جوانی ،‌دانه‌های سرسیاه در ‌آنها دیده نمی‌شوند.

بیماری هنگامی شروع می‌شود که فرد در سنین میانسالی قرار دارد و بیمار به طور مکرر در ناحیه میانی صورتش دچار جوش، گرگرفتگی و قرمزی می‌شود و همزمان گاهی در پلک بیمار قرمزی‌هایی مشاهده می‌شود که به درمان‌های عادی جوش پاسخ نمی‌دهد.

رزاسه توسط برخی از عوامل مانند غذاها و نوشیدنی‌های داغ (چای داغ) و ادویه‌‌جات (فلفل و ...) تشدید می‌شود که باعث بروز قرمزی بیشتر در صورت می‌شوند.

چگونه رزاسه را تشخیص دهیم؟

جوش‌های قرمزرنگی که گاهی چرکی نیز می‌شوند و همراه با عروق ظریف خونی در پوست نمایان می‌شوند، نزدیک به 50 ‌درصد از مبتلایان را دچار گرفتاری‌های چشمی می‌کنند که اگر این عوارض درمان نشوند، می‌توانند وضعیت بغرنجی را به وجود آورند.

تحقیقات نشان می‌دهد خانم هایی که پوست سفید دارند،‌ بین سنین 30 تا 50 ‌سال،‌ بیشتر از دیگران در معرض این بیماری قرار می‌گیرند که معمولا در یک دوره طولانی ایجاد می‌شود و در ابتدا به صورت تمایل به قرمز شدن، التهاب صورت و حساسیت شدید به مواد آرایشی بروز می‌کند که ممکن است در شرایط عصبی و استرس‌زا تحریک شود.

درمان رزاسه

این بیماری به درمان سخت جواب می‌دهد.

"رزاسه" دارای درمان‌های متنوعی است که تشخیص‌ آن با پزشک است.

از آنجا که رزاسه دارای دو بخش جوش و قرمزی است برای از بین بردن قرمزی و مویرگ‌های ریز کنار بینی و گونه‌ها از لیزر استفاده می‌شود و جوش‌ها با تجویز پزشک متخصص التیام‌ بخشیده می‌شوند، ولی با این حال نمی‌توان این موارد را از درمان‌های قطعی رزاسه ذکر کرد، زیرا این بیماری به صورت دوره‌ای بروز می کند و مراحل آن شدت و ضعف دارد.

تا کنون علت طبیعی این بیماری شناخته نشده است.

فردی که دچار این بیماری می‌شود باید از نور مستقیم آفتاب بپرهیزد و از ضدآفتاب استفاده کند، زیرا نور خورشید، قرمزی صورت را تشدید می‌کند.

چند توصیه

از آنجا که علت این بیماری هنوز شناخته شده نیست، بهتر است افراد مبتلا، برای عدم تشدید بیماری، موارد ذیل را رعایت کنند:

- پرهیز از نوشیدنی‌های داغ، غذاهای تند، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی

- کمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده از کلاه و به کار بردن فرآورده‌های مناسب ضدآفتاب

- اجتناب از دستکاری، مالش، ماساژ و شستشوی زیاد صورت، زیرا این موارد، قرمزی پوست را تشدید می‌کنند.

- پرهیز از مواد آرایشی محرک و انجام حرکات ورزشی به صورت متعادل

majid63 - فرانسه - پاریس
مرسی از اطلا عات شما
جمعه 22 آبان 1388

Anarchist - ّاسراییل - اورشلیم
پرهیز از قهوه و نوشیدنی الکلی؟چرا چرت میگی..؟
جمعه 22 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.