واکنش ها به مرگ مهدی سحابی

واکنش ها به مرگ مهدی سحابی

مهدی سحابی از جمله روزنامه نگارانی بود که محدودیت های پس از پیروزی انقلاب امکان ادامه کار را از او گرفت.

سه روز پس از درگذشت مهدی سحابی ، هنرمند ، روزنامه نگار ، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی گروهی از چهره های فرهنگی در ایران در گذشت آقای سحابی را غافگیر کننده توصیف کرده اند.

آقای سحابی در حالی که برای دیدار خانواده خود درفرانسه به سر می برد دچار سکته قلبی شد.

مجید سحابی برادر مهدی سحابی به بی بی سی فارسی گفته است که مهدی سحابی که برای دیدار خانواده خود به شهر بولوآ در فرانسه رفته بود شامگاه یکشنبه گذشته هنگامی که در سفر کوتاهی به پاریس رفته بود در موقع خواب دچار سکته قلبی شده است.

همین منبع همچنین افزود خانواده مهدی سحابی امیدوارند پیکر او را صبح چهارشنبه آینده در تهران از خیابان پاتریس لومومبا تشییع کنند.

به گفته آقای سحابی گروهی از چهره های مستقل فرهنگی و هنری در تهران در تماس هایی با خانواده مهدی سحابی همدردی خود را ابراز کرده اند اما از سوی مقامات دولتی هنوز واکنشی دیده نشده است.

مهدی سحابی 66 ساله و مترجم کتاب هایی مانند شرم و آیه های شیطانی از سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی و آثاری از مارسل پروست نویسنده فرانسوی به زبان فارسی بود و در سال 1357 به عنوان عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان فعالیت می کرد.

ترجمه مهدی سحابی از آیه های شیطانی تحت تاثیر فضای ناشی از فتوای قتل سلمان رشدی هیچگاه امکان انتشار نیافت.
پیش از آن ترجمه مهدی سحابی از کتاب شرم اثر سلمان رشدی در ایران جایزه کتاب سال در زمینه ترجمه را در سال 1366 به خود اختصاص داد.

مهدی سحابی مترجم کتاب هایی مانند شرم و آیه های شیطانی از سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی و آثاری از مارسل پروست نویسنده فرانسوی به زبان فارسی بود و در سال 1357 به عنوان عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان فعالیت می کرد.

انضباط حرفه ای و شادابی و پرکاری که مهدی سحابی را به عنوان یکی از فعال ترین روشنفکران ساکن ایران مطرح کرده بود سبب شده است تا از دید ناظران اهل فرهنگ در گذشت مهدی سحابی غافلگیر کننده توصیف شود.

اگرچه خبر در گذشت مهدی سحابی در رسانه های ایران در هیاهوی خبرهای ناشی از بحران سیاسی ایران بازتاب محدودی داشت اما از دید ناظران درگذشت مهدی سحابی زیبایی شناس ، بار دیگر توجه ها را به شرایط دشوار روشنفکری ایران معطوف کرده است.

مجتبی عمرانی فعال مطبوعاتی ساکن آلمان و از دوستان نزدیک آقای سحابی به بی بی سی فارسی گفت که شرایط جسمانی آقای سحابی در شرایط متعادلی بود و خبر سکته او با ناباوری شنیده شد.

خبر درگذشت مهدی سحابی که آثارنقاشی تازه او در اردیبهشت ماه در تهران به نمایش گذاشته شد به نظر گروهی از ناظران مانند جواد طالعی روزنامه نگار ایرانی یاد آوری کننده مرگ گروهی دیگری از روشنفکران هم نسل مهدی سحابی است که در چند سال گذشته فزونی گرفته است.

به گفته آقای طالعی زندگی حرفه ای برای روشنفکران در ایران تحت تاثیر محدودیت ها و بحران سیاسی حاکم بر ایران با دشواری هایی روبرو است که مستقیما بر سلامت آنان اثر می نهد.

جواد مجابی نویسنده در تهران می گوید مهدی سحابی در تدارک برگزاری نمایشگاه تازه ای از آثارش در تهران بود.

به گفته آقای مجابی ، مهدی سحابی با وجود مشکلات موجود بسیار پرکار و با نشاط بود و مرگ او نشان دهنده رویه دیگری از زندگی روشنفکری در ایران است که با رنج های پنهان ناشی از شرایط موجود در کشور همراه است.

همچنین آقای مجابی ، آثار مهدی سحابی را از نظر کمک به پیشبرد فرهنگ مدرن انسانی و جهانی در ایران دارای اهمیت زیاد می داند.

مهدی سحابی از جمله روزنامه نگاران ایرانی بود که محدودیت های ناشی از سانسور در ایران پس از پیروزی انقلاب امکان ادامه کار روزنامه نگاری را از او گرفت.

به باور آقای طالعی شرایط محدودیت های موجود در سال های گذشته سبب شده است تا بخش عمده ای از فعالیت های مهدی سحابی نادیده بماند.

مهدی سحابی پس از اخراج از کیهان در سال 1358 روزنامه کیهان آزاد را به همراه گروهی از تحریریه کیهان منتشر کردند اما این روزنامه پس از چند شماره از سوی دولت ایران توقیف شد.

آقای سحابی در کتابی که با نام مستعار منتشر شده شرحی از ماجرای تعطیلی کیهان را ارائه کرده است.

علی اصغر رمضانپور - بی بی سی

سکوت - ایران - تهران
خدایش بیامرزد روحش شاد
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

reza5180 - ایران - تهران
خدا بیامرزدش
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

محمد امین - ایران - تهران
خداکنه توبه کرده باشه وگرنه وای به حالشه
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

samavar_64 - ایران - تهران
خوب ایشون پیر بودند و فوت کردند چه ربطی داره به سیاست ؟؟؟؟. یه جای مقاله میگه ایشان فعال و با نشاط بوده جای دیگه میگه به خاطر شرایط جامعه ناراحتی فکری داشتند که باعث مرگ شده مثلا ؟؟؟. واقعا سو استفاده از اخبار صحیح نیست ..... دیروز روزنامه همشهری هم آگهی تسلیت از طرف کلی افراد صفحه اول زده بود .
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
کتاب آیات شیطانی تنها کتابی در تمام زندگی من است که به پایانش نرساندم. ایکاش خمینی قبل از باز کردن دهانش و فتوا صادر کردنش لای کتاب را باز میکرد و ایکاش چنین مزخرفاتی را من می نوشتم و الکی مشهور میشدم!
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

esta - اتریش - سالزبورگ
من چندین بار کتاب آیات شیطانی رو خوندم یک قدرت تخیلی فوق العاده توسط سلمان رشدی نشان دهنده توانایی خیلی زیاد بشر هستش این مسئله در تمام کتاب های آسمانی بهش اشاره شده و چون بعضی کتاب ها هیچ اثر آسمانی در آنها دیده نمی شود و چیزی جز تخیلات بد انسانی نیست به همین جهت متاسفانه طرفداران و هواداران چنین تخیلاتی به شدت به رعب و وحشت می افتند و از هراسِ مبادا لو رفتن به دست و پا می افتند و به گونه های مختلف مثل خمینی عکس العمل نشان می دهد از قدیم گفتند آنچه عیان است بشین خوب نگاش کن اگه حسش هم نبود با جبرییل سوار هواپیما که شدید مطمئن باشید حسش هم می یاد
جمعه 22 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
محمد امین - ایران - تهران*خداکنه توبه کرده باشه وگرنه وای به حالشه*. چرا وای به حالشه؟ مگر تو خدا هستی که میدانی وای به حالش خواهد شد؟شاید هم خوش به حالش بشه.تنها خداست که میتواند در این باره قضاوت کند و تصمیم بگیرد که کدام بنده اش را عقوبت کند و یا پاداش دهد.معیار های خداوند مسلما آن چیزی نیست که من و شما فکر میکنیم و بخصوص آن چیزی نیست که آخوندها بالای منبر بلغور میکنند.
شنبه 23 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.