ماجرای توقیف کشتی حامل سلاح توسط اسرائیل

ماجرای توقیف کشتی حامل سلاح توسط اسرائیل

اسرائیل یک کشتی «حامل سلاح از سوی ایران» را توقیف کرد

رادیو فردا : ارتش اسرائیل می گوید که یک کشتی باربری حامل «سلاح ایرانی» را در ۱۶۰ کیلومتری سواحل این کشور در دریای مدیترانه ردیابی و توقیف کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات وزارت دفاع اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کردند که این کشتی با پرچم « آنتیگوا»،یکی از  جزایر کشور آنتیگوا و باربودا، حرکت می کرد.

مقام های نظامی اسرائیل از توضیح بیشتر خودداری کرده اند، اما رسانه های این کشور می گویند کشتی توقیف شده، حامل تعدادی موشک و مهمات دیگر از ایران به مقصد سوریه یا برای حزب الله لبنان بوده است و به بندر اَشداد در جنوب اسرائیل برده شده است.

ماتن ویلنای معاون وزیر دفاع اسرائیل در این مورد گفت خدمه کشتی اطلاعی از محموله کشتی نداشتند.

این کشتی متعلق به یک شرکت قبرسی بوده است. یکی از کارمندان این شرکت حمل و نقل که نخواست هویتش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت این کشتی از مصر به قبرس رفته است و سپس به لبنان و ترکیه.

یکی از مقام های ارشد ارتش لبنان گفت که این واقعه خارج از آب های این کشور اتفاق افتاده است و ربطی به لبنان ندارد.

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت که توقیف این کشتی موفقیتی دیگری برای این کشور در زمینه مقابله با قاچاق اسلحه برای تقویت عوامل تروریستی است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در این مورد گفت هدف تروریست ها استفاده از این سلاح ها برای حمله به شهرهای اسرائیل بود.
 

اسرائیل 'کشتی حامل سلاح' را توقیف کرد

بی بی سی : اسرائیل می گوید یک فروند کشتی باری حامل سلاح را در دریای مدیترانه توقیف کرده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این کشتی که پرچم آنتیگوا (مهم ترین جزیره کشور آنتیگوا و باربودا) را داشت، شبانه در یکصد و شصت کیلومتری ساحل اسرائیل توقیف شده است.

این کشتی محموله خود را کالاهای تجاری اعلام کرده بود.

بازرسی های اولیه نشان داد که بار کشتی مهمات بوده است. این کشتی برای بازرسی های بیشتر توسط نیروهای اسرائیلی به بندر اسدود برده شد.

گزارش های رسانه های اسرائیل به نقل از منابع دفاعی این کشور حاکی از آن است که در میان سلاح های کشتی، موشک های ضد تانک دیده می شود و این احتمال مطرح می شود که شاید مقصد نهایی کشتی، سوریه و یا حزب الله لبنان بوده باشد.

این منابع که نامی از آنها برده نشده گفته اند که احتمالا این سلاح ها از ایران ارسال شده اند.

هنوز جزئیات این ماجرا فاش نشده و ادعای این مقام ناشناس نیز مورد تائید قرار نگرفته است.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در بیانیه ای گفت که این سلاح ها به "منطقه ای تروریستی در شمال" فرستاده می شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز به ارتش، نیروی دریایی و نیروهای امنیتی برای توقیف این کشتی تبریک گفته و آن را عملیات موفقی برای جلوگیری از قرار دادن سلاح در دست کسانی دانست که به گفته او می خواهند شهرهای اسرائیلی را هدف قرار دهند.

از زمان پایان یافتن عملیات نظامی اسرائیل در غزه، این کشور در دریای مدیترانه و در یای سرخ در عملیات متعددی به بازرسی کشتی ها برای یافتن سلاح پرداخته است.

اسرائیل می خواهد مانع از ارسال سلاح برای حماس در مناطق فلسطینی و حزب الله در لبنان شود.

در ماه فوریه سال جاری یک کشتی که پرچم قبرس را داشت و "سلاح" حمل می کرد در قبرس توقیف شد. اسرائیل در آن زمان گفت که این سلاح ها از سوی ایران برای حماس در نوار غزه ارسال شده بود اما ایران این ادعاها را رد کرد.

در سال 2002، نیروی دریایی اسرائیل کشتی کارین-آ را که حامل پنجاه تن سلاح بود توقیف کرد. گفته شد که این سلاح ها قرار بود به غزه فرستاده شود.

توقیف محموله ایران توسط کماندوهای اسرائیلی

خبر آنلاین : کشتی لهستانی آنتیگا که حامل کالا از ایران به مقصد سوریه بود توسط کماندوهای اسراییلی توقیف شد.

پایگاه خبری آینده گزارش داد:کماندوهای اسرائیلی شب گذشته در دریای مدیترانه نزدیک سواحل قبرس و به فاصله 180 کیلومتری سرزمینهای اشغالی فلسطین، کشتی لهستانی آنتیگا حامل کالا از ایران به مقصد سوریه را بوسیله 13 کماندو توقیف و محبور به حرکت به طرف طرف بندر آشتدود واقع در جنوبسرزمینهای تحت اشغال اسرائیل کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این کشتی درحال حاضر در این بندر تحت بازرسی ارتش رِژیم صهیونیستی است. به ادعای سخنگوی تسال این کشتی حامل سلاحهای پیشرفته از طرف ایران به مقصد سوریه و حزب الله و حماس بوده است.

با توجه به نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی گزارش گلدستون در مورد جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه در روز چهارشنبه این هفته، به نظر می رسد توقیف این کشتی باری به بهانه حمل سلاح برای شبه نظامیان حزب الله و حماس بیشتر برای جنجان آفرینی و با هدف کمرنگ کردن فشارهای بین المللی است.

توقیف کشتی حامل جنگ‌افزارهای ایرانی توسط اسرائیل

هر دو کشتی حامل تجهیزات ایرانی، تجهیزات جنگی را در کانتینرهای حامل کالاهای غیرنظامی جاسازی کرده بودند.

رادیو دویچه وله :اشپیگل آنلاین پیش از ظهر چهارشنبه (۴ نوامبر، ۱۳ آبان) خبر توقیف کشتی حامل جنگ افزارهای ایرانی را به نقل از روزنامه‌های اسرائیلی منتشر کرد. خبرگزاری آلمان نیز به نقل از سخنگوی ارتش اسرائیل نوشت که موشک‌های دفاع ضدهوایی و نارنجک‌های ضدتانک در میان کالاهای غیرنظامی جاسازی شده بوده‌اند.

 

به گزارش اشپیگل آنلاین و خبرگزاری آلمان، کشتی توقیف شده، با پرچم کشور آنتیگوا (از جزایر کارائیب) حرکت می‌کرده و پس از توقیف به بندر "آشدود" در جنوب تل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آویو انتقال یافته است.

 

برپایه گزارش تلویزیون دولتی اسرائیل، کشتی توقیف شده از ایران به حرکت درآمده و با عبور از یمن و سودان راهی اقیانوس آرام بوده است. طبق این گزارش، خبر حمل جنگ‌افزار از طریق سرویس‌های اطلاعاتی به آگاهی نیروی دریایی اسرائیل رسیده بود، اما سخنگوی ارتش اسرائیل با این استدلال که تحقیقات ادامه دارد، حاضر به تایید این مطلب نشد.

 

ساعاتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری آسوشیتدپرس از اروشلیم گزارش داد که کاپیتان کشتی توقیف شده یک لهستانی است و وزن تجهیزات جاسازی شده در آن به ۶۰ تن می‌رسد.

 

دومین کشتی توقیف شده

 

ظرف ۳۵ روز گذشته این دومین بار است که یک کشتی حامل جنگ‌افزارهای ایرانی کشف می‌شود. اوایل اکتبر امسال، کشتی "هانزا ایندیا" هنگام نزدیک شدن به کانال سوئز توسط تفنگداران دریایی آمریکا متوقف شد. در این کشتی، مقدار زیادی پوکه فشنگ برای جنگ‌افزارهای گوناگون کشف شد. توقیف‌کنندگان کشتی ادعا کردند که این محموله قرار بوده در یکی از بنادر مصر تخلیه شود.

 

کشتی "هانزا ایندیا"، متعلق به شرکت کشتی‌رانی "لئونهارد بلومبرگ" هامبورگ، از دوسال پیش به اجاره یک شرکت کشتی‌رانی ایرانی در آمده است. روز ۲۱ اکتبر امسال، ماموران دادستانی هامبورگ دفاتر شرکت کشتی‌رانی لئونهارد بلومبرگ و شعبه اروپایی شرکت کشتی‌رانی ایران را مورد بازرسی قرار دادند.

 

ویلهلم مولرز، سخنگوی دادستانی هامبورگ، به خبرگزاری آلمان گفت که در تفتیش دفاتر شرکت‌های کشتی‌رانی، اسناد و پست‌های الکترونیکی زیادی کشف شده که باید مورد بررسی قرار گیرد تا روشن شود چه کسانی در حمل غیرمجاز جنگ‌افزارها دست داشته‌اند.

 

در کشتی هانزا ایندیا نیز پوکه‌های فشنگ در میان کالاهای غیرنظامی جاسازی شده بود.

 

واکنش ایران و سوریه به ادعای اسرائیل در مورد کشتی ضبط شده

 

اسرائیل سلاح هایی که می گوید محموله فرانکوپ است را در بندر اسدود به نمایش گذاشت

بی بی سی : ایران و سوریه این ادعای اسرائیل را که یک فروند کشتی باری توقیف شده در مدیترانه حامل سلاح از ایران برای حزب الله لبنان بوده است را رد کرده اند.

ارتش اسرائیل گفت که این بار اسلحه یکی از بزرگترین محموله هایی است که تاکنون یافته است.

اسرائیل مدعی شد که سلاح ها از ایران آمده و به سوریه می رفته است تا نهایتا در اختیار چریک های حزب الله لبنان قرار گیرد.

اسرائیل اخیرا بر تلاش هایش برای مقابله با قاچاق سلاح به حزب الله و همچنین گروه پیکارجوی حماس افزوده است.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران در کنفرانسی خبری با ولید معلم همتای سوری خود ادعاهای اسرائیل را رد کرد.

آقای معلم نیز گفت: "متاسفانه برخی دزدان رسمی دریایی، گاهی به اسم نیروی دریایی، گاهی تحت عنوان بازرسی، نقل و انتقالات تجاری میان سوریه و ایران را سد می کنند."

او افزود: "این کشتی حامل سلاح ایرانی به سوریه یا هیچ نوع مواد نظامی برای ساختن سلاح در سوریه نیست. این کشتی کالاهای وارداتی از سوریه به ایران حمل می کند."

عموما تصور می شود که ایران و سوریه حامیان مالی اصلی حزب الله هستند. این گروه شیعه هنوز در مورد ضبط بار این کشتی اظهار نظر نکرده است.

ارتش اسرائیل گفت مامورانش در نزدیکی قبرس سوار این کشتی به نام "فرانکوپ" که با پرچم آنتیگوا حرکت می کرد شدند و آن را به بندر اسدود یدک کشیدند.

ارتش اسرائیل می گوید کانتینرهای روی عرشه حاوی نارنجک دستی، راکت، خمپاره و دست کم سه هزار راکت دوربرد (missile) است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت این سلاح ها با هدف استفاده برای حمله به شهرهای اسرائیل ارسال شده بود.

او گفت: "هر کس نیازمند شواهد قطعی این موضوع بود که ایران همچنان برای سازمان های تروریستی سلاح می فرستد، مساله به شکلی روشن و بدون ابهام برایش ثابت شد."

ارتش اسرائیل گفت مدارک حمل بار نشان می دهد که کشتی از ایران راه افتاده و به سوریه می رفته است تا سلاح ها از آنجا به لبنان منتقل شود. با این حال ارتش اسرائیل این اسناد را نشان نداد.

از زمان پایان یافتن عملیات نظامی اسرائیل در غزه، این کشور در دریای مدیترانه و دریای سرخ در عملیات متعددی به بازرسی کشتی ها برای یافتن سلاح می پردازد.

اسرائیل می خواهد مانع از ارسال سلاح برای حماس در مناطق فلسطینی و حزب الله در لبنان شود.

در ماه فوریه سال جاری یک کشتی که پرچم قبرس را داشت و "سلاح" حمل می کرد در قبرس توقیف شد. اسرائیل در آن زمان گفت که این سلاح ها از سوی ایران برای حماس در نوار غزه ارسال شده بود اما ایران این ادعاها را رد کرد.

در سال 2002، نیروی دریایی اسرائیل کشتی کارین-آ را که حامل پنجاه تن سلاح بود توقیف کرد. گفته شد که این سلاح ها قرار بود به غزه فرستاده شود.

حزب‌الله: سلاح‌ها به ما ارتباطی ندارد

سه سال قبل حزب‌الله لبنان تحت هدایت شیخ حسن نصرالله به مدت یک ماه درگیری جنگ با اسرائیل بود

یک روز پس از توقیف یک کشتی در دریای مدیترانه توسط اسرائیل، که مدعی است این کشتی حامل سلاح برای حزب الله لبنان بوده است، تشکل حزب‌الله لبنان هرگونه ارتباط با 'تسلیحات مورد ادعای اسرائیل' را رد کرد.

حزب الله با انتشار بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که "قاطعانه هر گونه ارتباط با تسلیحاتی را که رژیم صهیونیستی مدعی است در کشتی فرانکوپ ضبط کرده، رد می کند."

در این بیانیه همچنین آمده است: "حزب الله همزمان دزدی دریایی اسرائیل در آبهای بین المللی را محکوم می کند."

ارتش اسرائیل مدعی است کشتی 137 متری فرانکوپ را که با پرچم کشور آنتیگوا در حرکت بود، پیش از بامداد روز چهارشنبه چهارم نوامبر (13 آبان) در 100 مایلی سواحل اسرائیل در شرایطی توقیف کرد که حامل صدها تن سلاح، از جمله موشک، راکت، خمپاره و سلاح های ضد تانک بود.

اسرائیل ادعا می کند مبداء محموله تسلیحات ایران بوده است.

ایران ادعای اسرائیل را "تبلیغات" خوانده و مدعی شده که هدف آن دور کردن افکار عمومی از اتهام های ارتکاب جنایات جنگی توسط سربازان اسرائیلی در جریان جنگ زمستان سال گذشته در نوار غزه است.

بیانیه حزب الله لبنان پس از آن منتشر شده که وزرای خارجه ایران و سوریه نیز به خبر اعلام شده از سوی اسرائیل واکنش نشان دادند.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در هنگام دیدار با منهوچهر متکی وزیر خارجه ایران در دمشق اسرائیل را به ایجاد مانع در روابط تجاری میان ایران و سوریه متهم کرد و گفت: "این کشتی حامل سلاح ایرانی به سوریه یا هیچ نوع مواد نظامی برای ساختن سلاح در سوریه نیست. این کشتی کالاهای وارداتی از سوریه به ایران حمل می کند."

اما از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت این سلاح ها با هدف استفاده برای حمله به شهرهای اسرائیل ارسال شده بود.

او گفت: "هر کس نیازمند شواهد قطعی در باره این موضوع بود که ایران همچنان برای سازمان های تروریستی سلاح می فرستد، مساله به شکلی روشن و بدون ابهام برایش ثابت شد."

ارتش اسرائیل گفت مدارک حمل بار نشان می دهد که کشتی از ایران راه افتاده و به سوریه می رفته است تا سلاح ها از آنجا به لبنان منتقل شود. با این حال ارتش اسرائیل این اسناد را نشان نداد.

mehr47 - ایران - تهران
بابا این اسرائیلیا چقدر شاسمنگ تشریف دارن. اینا که می بینی جهیزیه ننه آغای مموتی که داده به آباجی شوهر ننه حسنی نگو بلا بگو. اسکل خان های صهیونیست زندگی خرج داره بعدشم اینا که ما دیدیم دو سه تا کانتینر گوشتکوب بودند با سه چهارتا کانتینر دسته هونگ!! واقعا تمام دنیا سر کارن.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

Ezhaq - ایران - تهران
زنده باد اسرائیل.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
قیافه ی این دزد پولها و اسلحه های ایران را ببنید زشتی این دین در ان مشهود..ملای بی شرف لاشخور پول را از گلوی ملت بیرون کشیده به حلقوم جانوران اسلامی مثل حماس و حزب الله می ریزد و هر کشور کور و کچلهای اسلامی افریقائی و امریکای لاتین...مرگ بر شما ویروسها.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

bahareiran - ابران - ابران
اخوند احمق از این حزب اله لبنان انقدر که حمایت میکنه حزب اله تره هم براش خورد نمیکنه
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

ADSI - چین - شانگهای
باز هم زر زر کردن این اسرائیلیهای عوضی شروع شد!!! من نمیدونم چرا تا یه مورچه هفت تیر کش هم از اونجاها رد میشه میگن گانگستر ایرانیه که داره میره غزه؟بابا به ما ها چه مربوطه که غزه چیه لبنان کیه نصراله چیه!! گور همشون.من طرفدار غزه یا امثال اینا نیستم ولی از اسرائیلیها هم خوشم نمیاد.جنایت به هرشکلی جنایت حساب میشه توی ایران توی امریکا یا توی غزه و فلسطین هر جا که مردم بی دفاع مورد حمله نیروهای نظامی قرار بگیرند و کشته بشند جنایت محسوب میشه.
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

سرو سبز - ارمنستان - ایروان
یه چیزش بنظرم یه کم عجیبه اینکه جمله آخر نوشته اسراییل همه این حرفها رو زده ولی اسنادش رو ارایه نکرده
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

aghakian - ایران - تهران
اسراییل از روی خیتی چه کارهایی که نمیکنه خجالت هم نمیکشن صهیونیستهای خبیث
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
خدا اسراییل را بالای سر این عربهای ملخ خور نگه دارد تا هر چه بیشتر خواری وذلت این قوم عرب پا برهنه را شاهد باشیم . زنده باد اسراییل
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
با پررویی تمام امشب این جریان رو تکذیب میکردند. در حالی که نام کانتینرهای ایرانی کاملا مشهود هست همچنین شبکه ی بی بی سی نشان میداد که روی پاکت ها نام پتروشیمی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. عجب آدمهای روداری هستند اینها. رو که نیست سنگ پای قزوین هست...
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

esta - اتریش - سالزبورگ
ADSI - چین - شانگهای. عجب
پنج‌شنبه 14 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
چند وقت پیش هم یک کشتی روسی با بار ظاهری چوب، در حقیقت حامل موشک برای ایران و سوریه بوده توسط موساد ربوده میشه و پس از مذاکرۀ پنهانی با روسیه، مال بد به بیخ ریش صاحابش بر میگرده. اسراییل دور و بر خودش رو خوب میپاد چون میدونه ایران از هر فرصتی واسه فرستادن سلاح به لبنان و نزدیک شدن به هدف تخیلی محو اسراییل از روی نقشه دنیا استفاده میکنه. البته من خودم شخصا هنوز فکر میکنم دست اینها همه با هم توی یک کاسه است.
جمعه 15 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو سلام به مسولین سایت..ببین توازنظرعقلی هیچ کمبودی نسبت به همزادت احمدی نژاد نداری.فکرکنم اگرآدرس خونه بابات روهم گم کنی بندازی تقصیراسلام.آخه..دین یعنی راه.هرچندمغزمعیوب ومعلول تو فاقدفهمیدن راه خداست.امیدوارم خداشفات بده تادست ازازاین همه کینه به خودت برداری!
جمعه 15 آبان 1388

bluestar - ایران - تهران
اسراییلیها دروغگوتر از احمدینژاد
جمعه 15 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
pariha - کویت - کویت. یعنی به اسرائیل چراغ سبز نشون میدی هر جنایتی بکنند؟ اگه از "عرب های ملخ خور" خوشت نمیاد پس تو خودت چرا تو کشور عربی هستی ؟
جمعه 15 آبان 1388

Avayeh Edalat - ایران - تهران
عجب خر تو خری شده........بزن مطرب که دنیا دست ما نیست . بجز خون دل در باده این ساقیان چیست ? . بسی عمر بگذشت بذلت بر من و ما. شیواتر زین اوضاع پریشان شاهدی نیست. بزن مطرب که این دوران دگر دوران ما نیست. بجز دزدی و زور و تیر و هفتیر باقی حساب نیست. چه پنداری که حامیه این بخون غلتیدگان کیست??????? . نخ ز دست رفت و انتهایش ندانستیم بدست کیست.
جمعه 15 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
nasim irani - اتریش - وین . باز تو به من بند کردی؟؟؟شرم کن .. به تو چه این نظر من است تو هم از اسلام اشغالت دفاع کن کامنت تو هیچ فرقی با حز ب اللهی های بالا ندارد انقدر بی سوادی که نمی فهمی هر کاری ملا با ایران می کند محمد علی و حسین هم کردند اگر ای کیو ی تو پائین است به من مربوط نیست مرگ بر دینت همین.
جمعه 15 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو. ما هیچ وقت به آزادی در مملکت نخواهیم رسید.تو ,تو همون غربت بمون و بپوس. متاسفانه هنوز عده ی زیادی از هموطنان یاد نگرفته اند به اعتقاد دیگران احترام بگذارند و در عین حال خواهان آزادی مذاهب در مملکت هم هستند.
شنبه 16 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
Hoja Verde - ایران - تهران. مرگ بر اسلام از هر نوع شما بعنوان سنی کثافت شیعه را می بینی من کثافت هر دو مذهب را.
یکشنبه 17 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.