کشف ده ها سیاره تازه در خارج از منظومه شمسی

کشف ده ها سیاره تازه در خارج از منظومه شمسی

منجمان از کشف 32 سیاره تازه ورای منظومه شمسی خبر داده اند.

محققان می گویند این سیارات به اصطلاح "خارجی" ابعاد بسیار متنوعی دارند. جرم بعضی از آنها 5 برابر زمین است و جرم بعضی نیز به پنج تا ده برابر مشتری می رسد.

این سیارات با استفاده از ابزاری بسیار حساس در تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپایی واقع در لا سیلای شیلی کشف شدند. قطر آینه این تلسکوپ سه متر و 60 سانتیمتر است.

این اکتشاف مهیج توصیف می شود چون نشان می دهد که شمار سیارات کم جرم در کهکشان راه شیری می تواند زیاد باشد.

استفان اودری از دانشگاه ژنو در سوئیس توضیح داد: "با نگاهی به این نتایج درمی یابیم که حداقل 40 درصد ستارگان مشابه خورشید دارای سیاراتی کم جرم هستند. این واقعا مهم است چون بدین معنی است که سیارات کم جرم همه جا هستند."

او افزود: "نکته خیلی جالب اینکه مدل های علمی وجود آنها را پیشبینی می کند و ما آنها را پیدا می کنیم؛ و به علاوه این مدل ها سیارات حتی کم جرم تر مانند زمین را نیز پیشبینی می کنند."

"هارپس"

با کشفیات تازه شمار سیارات شناخته شده در خارج از منظومه شمسی به بیش از 400 عدد می رسد.

این سیارات با استفاده از شماری از تکنیک های مختلف نجومی و تلسکوپ ها شناسایی شده اند. تازه ترین گروه سیارات با کمک طیف سنج هارپس در لا سیلا کشف شد.

ابزار هارپس (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) برای کشف سیارات از تکنیکی موسوم به "تکان های ریز" استفاده می کند.

این یک شیوه غیرمستقیم برای استنباط وجود سیاره است. هرچند سیاره به علت دور بودن از ما مستقیما قابل رؤیت نیست اما قوه جاذبه اش باعث تاب خوردن ستاره مرکزی به صورتی کاملا خفیف در فضا می شود و کار هارپس شناسایی همین تکان های بسیار خفیف است.

اکثر سیاراتی که تاکنون به این شیوه پیدا شده اند از نوع مشتری و بزرگتر هستند.

با این حال هارپس بر ستارگان کوچک و نسبتا سرد - به اصطلاح دسته اِم - متمرکز شده است به این امید که سیارات کوچکتر را بیابد - سیاراتی که به احتمال زیاد شبیه کرات خاکی منظومه شمسی هستند.

پروفسور اودری به بی بی سی گفت که دو عدد از سیاراتی که تازه پیدا شده اند احتمالا پنج برابر زمین هستند و دو تا نیز شش برابر زمین.

هارپس قبلا شیئی را شناسایی کرده است که جرم آن فقط دو برابر زمین است.

اما دانشمندان مطمئن هستند که این سیاره حاوی هیچ نوع آثار حیات نیست زیرا دمای سطح آن به خاطر نزدیکی بیش از حد به ستاره مرکزی بسیار بالاست.

اعضای تیم هارپس روز دوشنبه با اعلام خبر کشف این گروه جدید از سیارات گفتند انتظار دارند که طی شش ماه آینده وجود یک دسته دیگر از سیارات را اعلام کنند.

هدف نهایی یافتن کره ای خاکی در "ناحیه قابل سکونت" در اطراف یک ستاره است، مداری که دمای آن برای وجود آب به صورت مایع مناسب باشد.

دانشمندان معتقدند که با پیدایش فناوری های حساستر، شناسایی چنین کره ای ظرف چند سال آینده ممکن خواهد شد.

آژانس فضایی آمریکا نیز اخیرا تلسکوپی به نام کپلر را در مدار زمین قرار داد که وظیفه آن جستجو برای یافتن سیاراتی با ابعاد مشابه زمین است.

جاناتان آموس - گزارشگر علمی بی بی سی

bavar88 - هلند - امستردام
اگر این همه نظم فقط در کرات و اسمان نمی تواند بعضی ها را به وجود خدا قانع کند فکر می کنید دیگر چه چیزی می تواند؟ کهکشان و حماقت انسان هر دو حد ندارد.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرگ
bavar88 - هلند - امستردام جناب باور 88 من علاقه زیادی به خواندن دباره ستارگان و کهکشانها دارم دانشمندان و ستاره شناسها می گویند میلیونها کهکشان بوجود امدند و بعد بعلت برخورد دو کهکشان میلیونها ستاره از بین رفته و بعد دوباره یک کهکشان دیگر بوجود می اید حالا سئوال من اینجاست هدف خداوند از این کارها چیست ایا حوصله اش سر می رود ؟ ایا حکمتی دارد که ما نمی دانیم پس چرا عقل انسانها را طوری خلق کرده که مشگل بشود او را شناخت؟ راستی امام زمانتان چرا روی یکی از این سیارها انتظار نمی کشد حکمت رفتن توی چاه چیست ؟ اگر جوابی داشته باشی ما را هم مستفیض کن مرسی
سه‌شنبه 28 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
bavar88 - هلند - امستردام . به نظر من شما یک تکونی به خودتون بدین بد نیست راستی‌ سا یت‌های دیگه هم هستن سر بزنید چون حس می‌کنم هر لحظه فقط منتظرین این سا یت یک خبر جدید بذاره و شما اولین کامنت رو بنویسین دوست عزیز کامنت گذاشتن هنر نیست و در اول یا اخر هم کامنت بنویسین باز هم هنر نیست.خوبه آدم کامنتی بزاره دیگران استفاده کنن نه اینکه باعث بشه اعصاب دیگران خرد شه .شما وقتی‌ به انسانها میگی‌ احمق اینو بدون خودتم انسانی‌.راستی‌ شما برو ۲ تا مقاله در مورد نجوم بخون بد بیا ۲ کلمه حرف علمی‌ بزن درجا نگو خدا.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

aria378 - ایران - تهران
در پاسخ باوارا از آمستردام. دوست عزیز وجود خداوند و قدرت مطلق باریتعالی آنقدر روشن و واضح است که انسان دست به انکارش میزتد زیرا اگر دلایل وجودش پیچیده بود هیچ کس به خود جرات انکارش را نمیداد.شناخت خدا از راه دل و شناخت عاشقانه بیشتر میچسپه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bij - المان - المان
bavar88 - هلند - امستردام، اول مقاله را بخوان بعد کامنت بگذار!! این مطلب یا بعبارتی واقعیت از همان انسان به روایت تو احمق کشف شده که حداقل به ان خدای احمق اعتقاد ندارد!!! قرار نیست هر چه کشف و اختراع بشود برای تنبلان فکری به وهم مرتبط شود! این کشف هم حتمن برای شما در قران قبلن اورده شده ولی تنبلان فکری خود را مستلزم این نمیدیدند که انرا برای پیشرفت بشریت بازگو کنند و ان موقع مدعی شوند: ده ها سیاره در خارج از منظومه شمسی و خصوصیات انها ((نمی تواند بعضی ها را به وجود خدا قانع کند))؟ پناه بر خرد!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Iranie Azade - آلمان - هامبورگ
bavar88 - هلند - امستردام . منظورت چیه؟ میخواهى بگى تو و طرفداراى على سگ دست و محمود چاخان خدا را میشناسید و مثلاً مخالفهاى شما همه کافرند و خدا رو نمیشناسند؟؟؟ پس بذار بهت بگم که خدا نشناس واقعى شماها هستید که با هموطنان خودتون و جوانهاى مردم آن کار دیگر را در زندان کهریزک کردید و حالا هم با کمال وقاحت دم از خداشناسى میزنید!!!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

p.h - هند - پونه
با سلام .. خواهشا لینک فیلتر شده این سایت رو زیر این کامنت برام بزارین ، هر چی میگردم نیست .. همون اد آنز
سه‌شنبه 28 مهر 1388

poiuyt - امریا - ریو
باوار جان اره خدا وجود داره عزیز تو هم بپرستش وازش بخواه ما را هم به راه راستت ببره ودر اون دنیا هوری بده بهمون حالشو ببریم/. متاسفم برا مردمون که ارزوشون شده برن جلو 4 تا دیوار تو عرب زانو بزنن/. بدبختشدیم
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Afshin London - انگلستان - لندن
bavar88 - هلند - امستردام. حماقتو خوب اومدی. چون احمقتر از بیخداها اون جاهلانی هستند که فکر میکنند الله اینارو آفریده
سه‌شنبه 28 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
bavar88 - هلند - امستردام . منظورت از خدا، الله نادان که نیست؟؟
سه‌شنبه 28 مهر 1388

aligolzar - انگلیس - لستر
آقای bavar88 - هلند - امستردام > شما فقط نظمش رو میبینی بینظمیهاش رو هم چشمت رو باز کنی مبینی؟ دوم اینکه وقتی هر روز و هر روز به بزرگی ان دنیا آدم متحیر میشه نمیدونه کجای این دنیا خدا رو باید پیدا کنه چون در اون صورت اون باید ورای این بزرگی باشه در ضمن ان خدا که میگی باید خودش آخر نظم باشه دیگه؟ پس هر نظمی طبق استدلال شما باید یه خالقی داشته باشه!!!!!!!!! خودت برو معادله رو نگاه کن اون وقت شاید بیخدایی منطقی ترین شکل باور به دنیا باشه تا بیخدایی اینجا نمیشه زیاد بحث کرد
سه‌شنبه 28 مهر 1388

elyas0121 - ایران - مازندران
در حقیقت مالک اصلی خداست این امانت بهر روزی پیش ماست
سه‌شنبه 28 مهر 1388

mehr47 - ایران - تهران
زرشک!!!!!!!!!!!!!! اگه می تونن 10 تا مموتی پیدا کنن.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
bavar88 - هلند - امستردام. آن کسانیکه دوربین ها و تلسکوپ ها را از دویست سال پیش ساخته اند و به ماهیت فیزیکی و شیمیائی و فلسفه مکانیکی و ریاضی پی برده اند سیارات پی برده اند همگی از عرق خوران و گوشت خوک خوران غربی هستند ودر این میان خالد مشعل و احمدی نژاد وخمینی و خامنه ای سهمی در این اکتشافات ندارند و اگر خدائی هم باشد این جانوران که در صدد کشتار موجوداتش بر آمده و بعنوان دروغین خود را نماینده او می پندارند باید در داخل خورشید بسوزند ونه در جهنم و فکر نکن یک وقتی که کشف سیارت با کتابچه عرب ها ربط بدهی زیرا که هر بیسواد و چلاق مغزارتجاعی ایرانی هم عکس خمینی هنگام دفع اسهال در ماه دیده بود و حالا این مطلب برای بازار گرمی ملاهای دورگرد و مفت خور درمساجد برای خالی نبودن عریضه بسیار جای اهمیت دارد بله خدا اینجا خدا آنجا حضرت اینو گفت و آنو گفت بی دین ها اینجا و آن جا - احمدی کوتوله و علی چلاقه و خلخالی همشون طلان ! البته رصد خانه های غربی سیارات رو پیدا می کنه و رصد خانه سفارت اسارت اسلامی ایران مخالفان و اصله فروشان رو کشف می کند !.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

سعید ریوتر - ایران - ارومیه
bavar88 - هلند - امستردام - . دوست عزیز برهان نظم برای اثبات وجود خدا خیلی وقت پیش منسوخ شده . نظم یه نوع عادت ذهنیه که فقط برای ماها معنی داره . یعنی نوع انسان با نگاه کردن به دنیای اطرافش چیزی به نام نظم رو برای خودش معنی می کنه . این موضوع ربطی به اثبات وجود چیزی نداره . سوال همیشگی از کسایی که ادعا دارن نظم طبیعت اثبات وجود خداست : شمار بسیاری از بی نظمی ها رو هم در طبیعت می شه مثال زد : مثل زلزله - سیل - برخورد شهاب سنگ ها و یا حتا تداخل کهکشان ها که سبب انفجار های عظیم می شه . پس این ضد نظم ها با چه توجیهی جواب داده می شه ؟ بهتر ببینیم . خدا زاپیده امیدواری های عاطفی و ترس های ذهنی ماست تا حقیقت مسلم . خدا بیشتر یه معماست . شاید بزرگ زندگیه .
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bee - ایران - تهران
شاید خدای علم ثابت شود ولی خدای مذهب با این کشفیات بیشتر رنگ می بازد!!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

wildpiony - هند - بمبیی
دوستان من خواهش میکنم فقط چند بار اینا مثل bavar88,bluestar,احمدی دوست و.. کامنت میذارن شما جوابشونو ندید.. امتحان کنید مطمئن باشید جواب میدهووواینا فقط میخوان اعصاب مارو خرد کنن..
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
باز ما یک چیزی گفتیم اونجای بعضی ها سوخته! وفتی جوابی ندارید چرا توهین می کنید. ظاهرا بجث حماقت به خیلی ها بر خورده است.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام ** نه بابااااا؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه این همه اشتباه و دروغ و خیانت اونایی که کاسه لیسیشونو میکنی نمیتونه تورو به باور حقیقت کثافت بودنشون برسونه دیگه چه چیزی میتونه؟؟؟ کهکشان و حماقت تو هر دو حد ندارد.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

mv666 - فیلیپین - مانیل
بازم مرده گ...د و اولین کامنت رو داد.بی کاریا .
سه‌شنبه 28 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
bij - المان - المان . دوست عزیز من در تاپیک نجات معجزه اسای یک نوزاد ۶ ماهه براتون کامنت گذاشتم.با احترام
سه‌شنبه 28 مهر 1388

wildpiony - هند - بمبیی
mv666 - فیلیپین - مانیل کجا درس میخونید؟ UE,CEU,MCU؟ ;)
سه‌شنبه 28 مهر 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
پیشتر جد سید ابولی کشف کرده بود . در قران امده به جان سید. ابولی .جاکارتا ابولقاسم حالا دیگه نوبت توهه مواظب حرف زدنت باش.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bij - المان - المان
bavar88 - هلند - امستردام، سعی کن دفعه بعد یک چیزی نگی که بعد پشیمان شوی! جوابتو در کامنت من بخوان! در ضمن تو به کسی اینجا توهین نکردی بلکه همانطور که sara-j نوشت: ((خودتم انسانی‌)) یعنی به خودت توهین کردی!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
bavar88 - هلند - امستردام . بحث حماقت به من بر نخورده چون کسی‌ که واسه خودش ارزش قائل نشه انتظاری ندارم واسه من و دیگران ارزش قائل باشه.تا حالا ۳ بار جواب کامنت‌ها تونو دادم کاملا مودبانه ولی‌ شما انگار جواب مودبانه قبای بزرگی که به تن تون گشاده.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
دوستان به حرفهای bavar88 اهمیت ندهید این فقط قصد داره خودش را مطرح کنه.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

bij - المان - المان
sara-j عزیز، جوابم را در ان تاپیک خواهی یافت! ان تاپیک نسبتن قدیمیست دفعه بعد تاپیکی جدید ارائه بده که ضمنن قابل توجه باشد! با سپاس و احترام!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
bavar88 - هلند - امستردام. مگه اون سوپاپت دود میکنه که هی ویراژ میدی .....؟؟؟؟!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
bavar88 - هلند - امستردام. اگر این همه نظم فقط در کرات و اسمان نمی تواند بعضی ها را به وجود خدا قانع کند فکر می کنید دیگر چه چیزی می تواند؟ کهکشان و حماقت انسان هر دو حد ندارد. (در جواب شما باید گفت : برو کشکتو بساب در ضمن هلند - امستردام درست نیست واقعیت بنویس: قم-حوزه تربیت دیکتاتور)
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
در اینجا است . که دروغ قران و کتابهای دروغین مذهبی رو می شود.خدای شما .اسمانها را در طی 6 روز از یک محیط بسته ساخته.پس این ستارگانی که میلیاردها سال پیش بوجود امده اند.چی. .گدام خدا خودتان را سر کار گذاشته اید.اقایون مذهبی یکی بمن توصیح بدهد خدا شما این قدرت را از کجا اورده است.ساخته و پرداخته چه کسی است. حالا دوستان توچه کنند به جوابها و بخندید
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.