اظهارات آیت الله منتظری در مورد انرژی هسته ای ایران

اظهارات آیت الله منتظری در مورد انرژی هسته ای ایران

آیت الله حسینعلی منتظری از مراجع تقلید شیعیان به کارگیری انرژی هسته ای در فناوری تسلیحاتی و ساخت سلاح های کشتار جمعی را تهدیدی برای کشورها و موجب بی اعتمادی آنها توصیف کرده است.

محسن کدیور، روحانی منتقد دولت ایران در جریان یک پرسش و پاسخ به آقای منتظری نوشته که "یکی از موارد چالش برانگیز سیاست خارجی جمهوری اسلامی با غرب مسئله انرژی هسته ای است."

آقای کدیور در این پرسش و پاسخ که متن کامل آن در وب سایت آیت الله منتظری منتشر شده همچنین گفته است که "راه جنبش اعتراضی سبز مردم ایران از یک سو به دولتمردان و حاکمان جمهوری اسلامی به دلیل تجاوز نهادینه به حقوق شهروندان ایرانی معترض است و از سوی دیگر سیاست خارجی در پیش گرفته شده را در راستای منافع ملی ایران ارزیابی نمی کند."

این در حالی است که نمایندگان ایران، روسیه، آمریکا و فرانسه، قرار است دوشنبه (19 اکتبر) در نشست وین پایتخت اتریش، در باره امکان و چگونگی فرایند غنی سازی 20 درصد برای ایران مذاکره کنند. در عین حال بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 25 اکتبر از تاسیسات غنی سازی قم بازدید خواهند کرد.

پیشتر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، مذاکرات اتمی اول اکتبر در شهر ژنو سوئیس را شروعی سازنده دانست، اما تاکید کرد که قدرت های بزرگ در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران به سرعت قانع نخواهند شد.

محسن کدیور به بخش فارسی بی بی سی گفت که در سطح بین المللی، اتهاماتی در مورد فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی مطرح شده و ظاهرا مجامع جهانی از گفته های مقامات ایرانی متقاعد نشده اند، از این رو در این پرسش و پاسخ کوشش شده که به نحوی صدای منتقدان و معترضان به نظام جمهوری اسلامی هم در باره این مسئله مطرح شود.

آقای منتظری هم در پاسخ گفته که " در هر حال باید بشریت و به ویژه مسلمانان در راه ممنوعیت قانونی و اجرایی چنین سلاح هایی از سوی هر کشوری با تضمین سازمان های معتبر و معتمد بین المللی پیشگام باشند."

پنج سال پیش در جریان جلسه آژانس بین المللی انرژی اتمی در شهر وین، حمید رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی استفاده از سلاح های هسته ای را حرام دانسته است.

بعدها البته مقامات رسمی ایران از صدور چنین فتوایی ابراز بی اطلاعی کردند اما حسن شریعتمداری، پژوهشگر دینی در آلمان، به بخش فارسی بی بی سی گفت که موضوع تاویل و تفسیر در همه چیز از جمله احکام شرعی باز و ممکن است فردا با استناد به قرآن مبنی بر این که به هر وسیله ای با دشمنان خود مقابله کنید، مجتهد دیگری فتوایی در جهت جایز بودن تسلیحات کشتار جمعی از جمله سلاح های اتمی صادر کند.

آقای شریعتمداری می گوید: "دسترسی به سلاح اتمی و حتی نزدیک شدن به آن از طرف حکومت ایران که به هیج وجه مسئول نیست، امنیت منطقه و جهان را به مخاطره می اندازد."

بعضی از ناظران سیاسی می گویند که فتواهای شرعی نمی تواند تضمین کاملی ایجاد کند که ایران هرگز درصدد تولید سلاح های هسته ای بر نخواهد آمد. در عین حال، عده ای در حاکمیت ایران همچنان اسرائیل را دشمن قسم خورده خود در منطقه می دانند و معتقدند که این کشور هم باید به چنین سلاحی مجهز شود.

nima.mp3 - ایران - اصفهان
سلام دوستان. من سه ماه بود که (بعد از انتخابات) کامنت نمیزاشتم. انقدر اعصابم ریخته بهم بود که دیگه حوصله هیچ کاری نداشتم. فقط هر روز میومدم خبرا را دنبال میکردم و از نظرات شماها استفاده میکردم و زود میرفتم. ولی امروز دلم دوباره براتون تنگ شد گفتم دوباره بیام تو جمعتون . به امید پیروزیه جنبش سبز ایران........ زنده باد روحانیون واقعی و ایرانی: صانعی . منتظری . کروبی. مرگ بر دیکتاتور. اندکی صبر سحر نزدیک است
یکشنبه 26 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
روحانی واقعی - منتظری - صانعی
یکشنبه 26 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
اقای منتظری پس معنی ایه که می فرماید خود را در برابر تحهیزات دشمن تا می توانید مجهز کنید چی می شود خدا عاقبت تو را به خیر کند. یک عمر شما روحیه مردم و جوانان ایران را با این عناوین در جنگ زنده نگه داشته بودید
یکشنبه 26 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
bav88-قم- دیدی ذات ..تو نشون دادی؛  جرات نمیکنید از گل نازک تر بهش بگید چون میترسید پته همه شما ..ها رو با اون نظام دزد و غیر قانونی تون و بریزه رو اب. اینجا هم تهدید میکنین؟؟ گذشت اون موقع؛ همه دنیا دیگه فهمیدن شما چه ..هایی هستین؛ مردم هم دیگه روشون باز شده گوششون به این حرفها بدهکار نیست. برید وصیت کنید خودتونو به درک واصل کنید؛ وگر نه مردم ایرن به زودی با دستهای خودشون دارتون میزنن.
یکشنبه 26 مهر 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست گرامی bavar88 - هلند - امستردام . نظرات آقای احمدی نژاد هم مانند شماست هر دو نظرات شخصی تان را در قالب دین اسلام بیان میکنید. این تجهیز در کنار بسیاری دیگر از دستورات انسانی دینی ما شکل میگیرد نه اینکه با هر روش و شیوه ای خود را تجهیز کنیم.
یکشنبه 26 مهر 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست خوبم nima.mp3 - ایران - اصفهان. نظر بسیار خوب و دقیقی را ارائه دادی به امید پیروز راه سبزمان
یکشنبه 26 مهر 1388

amidjan - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام . جیره خوار رژیم برو بخواب
یکشنبه 26 مهر 1388

90min - ایران - ابادان
bavar88 - هلند - امستردام . اقای مزدور بابت این کامنتهایی که میزاری چند میگیری؟برای ضرب و شتم مردم که بار خودتونو بستید دیگه چی میخواید/تا کی مثل زالو خون این مردمو میمکید/اههههههههههههه
یکشنبه 26 مهر 1388

Alireza88 - ایران - تهران
سلام و عرض ارادت به مرجعیت عالیقدر جهان تشیع
یکشنبه 26 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
جناب منتظری گل گفتی دنیا و آخرت حلال شما هر چه ریش شما سفید تر میشود حرف های شما ارزشش بالاتر می رود ! زمانی جلوی گله و زمانی دنبال گله راه افتادید واین نظر شما دومین واقعه تاریخی برای کره زمین بود و اولی آن سقوط سنگ آسمانی در 69 میلیون سال پیش در کره زمین بود که تقریبا تمامی موجودات زنده را کشت و دومین واقعه نظر شما است و در اثرآن در تهران زلزله آمد و تمامی بمب اتم های امریکائی وروسی و اسرائیلی را به سکسکه و گریه انداخت و مردم دنیا سراسیمه بپای رادیو ها و تلویزیون ها نشستند و بعد از شنیدن نظر شما گریه کنان به خیابان ها ریختند وحتی آقای جرج بوش هم ..موشکشان از مسیر اصلی منحرف شد وبه عکس امام خمینی که یادگاری آقای رونالد ریگان بود برخورد کرد و به آن عکس تاریخی را در قسمت دهان صدمه زد. ولی خوشبختانه به عکس اسما بنلادن خسارتی وارد نیامد - آقا قسمتون میدم یقدری در نظردادن ها تون مواظب باشید - که کره زمین برای بار سوم از هم خواهد پاشید .
یکشنبه 26 مهر 1388

azadazad - ایران - تهران
آقای منتظری بهتره نظر صریح خودش را در باره ولایت فقیه که خودش علم کرد بیان کنه و به این مسخره بازیهای دینی پایان بده . همه نون به نرخ روز می خورند
یکشنبه 26 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
اتم می خواهید چکار.بروید مهدی در خواب را در چاه جمکران را بیدار کنید .خودش بمب اتم است.با شمشیر اتمیش دنیا را به صلح دعوت می کند.چقدر شما مذهبی ها مانند مهدی خان در خواب خرافات سیر و سیاحت می کنید.
یکشنبه 26 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
bavar88 - هلند - امستردام . شما بروید امام 13 خود را در ماه دنبالش باشید.
یکشنبه 26 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
Alireza88 - ایران - تهران شاید همین طور داشت ولی شما پیش خود حساب کن اگر این بابا الان سر کار بود همین حرفها را می زد؟
یکشنبه 26 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.