سیگار و زخم اثنی ‌عشر

سیگار و زخم اثنی ‌عشر

شهرام آگاه ، عضو انجمن گوارش و کبد ایران گفت: مهم ترین عامل تشدید کننده ی زخم اثنی‌عشر که مانع بهبودی آن می ‌شود، کشیدن سیگار است.

زخم اثنی عشر از مهم ترین علل شکایات بیماران دستگاه گوارش فوقانی است که معمولا علائم آن به صورت دردهای همراه با غذا خوردن است و درد این زخم با غذا خوردن کاهش می‌ یابد.

زخم اثنی عشر در سنین جوانی و دهه 2 تا 4 زندگی، فرد را بیمار می ‌کند.

علل:

دو علت عمده برای ایجاد زخم اثنی عشر وجود دارد:

1- ابتلا به میکروب هلیکوباکتر که 90 درصد زخم های اثنی عشر به این علت است.

2- مصرف داروهایی از جمله آسپیرین که داروی ضد التهاب غیراستروئیدی است. این داروها معمولا توسط مردم برای تخفیف دردهای مختلف مصرف می ‌شوند که اغلب از خطرات آن ها خبری ندارند، به نحوی که دومین علت ایجاد زخم اثنی عشر همین داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ... هستند.

معمولا زخم‌هایی که به علت مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ایجاد می ‌شوند، زخم هایی هستند که احتمال خونریزی، یا ایجاد پارگی، یا مزمن شدن آن ها بیشتر است و باید به آنها توجه کرد.

علائم:

زخم اثنی ‌عشر اغلب بدون علامت است و فرد متوجه آن نمی ‌شود، تا زمانی که با آندوسکوپی یا عکس برداری متوجه آن می ‌شود.

در زخم ‌های علامت دار، شایع ‌ترین علامت، درد است که می تواند به صورت تهوع، نفخ، سنگینی سردل و بوی بد دهان و استفراغ خونی و دفع مدفوع سیاه خود را نشان دهند.

از عوارض زخم، انسداد در مسیر خروجی اثنی عشر است. این زخم با تهوع، استفراغ و دردهای شکمی خود را نشان می ‌دهد.

درمان:

زخم‌ های عارضه ‌دار ممکن است به درمان پزشکی جواب دهند و در مواردی نیاز به درمان با کمک اندوسکوپ داشته باشند و در مواردی هم نیاز به جراحی به وجود می ‌آید.

در زخم‌هایی که عارضه ‌دار نشده باشند، معمولا درمان علت زمینه لازم است و اگر در فرد باکتری هلیکوباکتر علت ایجاد زخم باشد، تشخیص و ریشه ‌کنی باکتری در بهبود زخم، نقش مهمی دارد.

در رابطه با زخم‌ هایی که به دلیل مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ایجاد می ‌شوند، میزان مصرف این داروها تحت نظر پزشک مهم است و برای بهبود زخم در کنار درمان با قرص یا شربت‌های ضد اسیدی، از داروهایی مانند رانیتیدین یا امپرازول می ‌توان استفاده کرد.

Ezhaq - ایران - تهران
در عکسی سید چلاغ علی سگدست را در حال سیگار کشیدن دیدم البته ایشان در نوجوانی مطربی می کردن و شب ها نیز شب کاری داشتند حجت اسلام و مسلمین شب ها زیر فشار عبادت اثنی عشر ایشان زیاد به خدا نزدیک می شدند که در جوانی سیگار می گشیدند و برای عبادت بیشتر در حوزه در زمان خماری سیخ می زند.
شنبه 11 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.