مجلس برای تعیین تکلیف برنج‌های آلوده یک هفته مهلت داد

مجلس برای تعیین تکلیف برنج‌های آلوده یک هفته مهلت داد

در هفته های گذشته اخبار ضد و نقیضى در باره آلودگى برنج‌ وارداتى از هند
در رسانه‌هاى ایرانى منتشر شده است،

در حالى که اخبار ضد و نقیضى در باره آلودگى برنج‌ وارداتى از هند در رسانه‌هاى ایرانى منتشر شده است، کمیسیون کشاورزى مجلس شوراى اسلامى به دستگاه هاى اجرایى یک هفته مهلت داده است که با انجام آزمایش‌هاى دوباره نظر خود را در این مورد اعلام کنند.

به گزارش خبرگزارى مهر، محمد مهدى افشاى عضو کمیسیون کشاورزى مجلس شوراى اسلامى روز دوشنبه با اعلام این خبر افزود: «وزارتخانه‌هاى بهداشت و جهاد کشاورزى با همکارى موسسه استاندارد یک هفته مهلت دارند تا پس از انجام آزمایشات مجدد، میزان آلودگى برنجهاى وارداتى را مشخص و به مجلس گزارش دهند.»

 مهدى پورهاشم مدیرکل استاندارد استان تهران روز ۲۵ شهریور ماه اعلام کرده بود، ۱۳ نوع برنج خارجى وارداتى غیراستاندارد و غیرقابل مصرف هستند.

به گفته وى آزمایش‌هاى انجام شده توسط کارشناسان موسسه استاندارد نشان مى‌دهد که این برنج‌ها آلوده به مواد سمى مانند مایکوتوکسین، سرب، آرسنیک و کادمیوم هستند و مصرف آنها براى مردم زیان‌آور است.

مدیرکل استاندارد استان تهران افزود: «آرسنیک موجود در این برنج ها از حد مجاز استاندارد نیز بالاتر است و از این جهت خطرناک محسوب مى‌شود.»

به گفته وى در برخى موارد میزان آلودگى این برنج‌ها تا ۳۵ برابر استانداردهاى بین‌المللى بوده است.

بر اساس اعلام موسسه استاندارد، برنج هاى وارداتى با نام هاى آریا، خاطره، ۱۸۱، مینویک، پاندا، محسن، مه کلاسیک، آفرین، مژده، کریستال، جادوگر، کمال ملکى و طوبا طلایى آلوده به مواد سمى هستند و مصرف آنها زیانبار است.

به دنبال انتشار گسترده اخبار مربوط به آلودگى برنج‌هاى وارداتى موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتى ایران روز پنجم مهرماه با عقب‌نشینى از موضع پیشین خود با انتشاراطلاعیه‌اى اعلام کرد، همه برنج‌هاى وارداتى «تحت و نظارت» هستند و «جاى هیچ‌گونه نگرانى نیست.»

در بخشى از این اطلاعیه آمده است:« در مورد اخبار منتشر شده در روزهاى گذشته درباره چند مورد محدود برنج غیر استاندارد که اداره کل استاندارد استان تهران روبرو شده بود، این موضوع بطور غیرمنطقى به همه واردات برنج نیز تعمیم داده شد و مصرف کنندگان را نگران کرد که این اقدام دور از انتظار بود.»

این در حالى است که روز یکشنبه دکتر بى‌ ال بهارواج رئیس مرکز تحقیقات کشاورزى پنجاب هند اعلام کرد، در بخش‌هایى از پنجاب مقادیر زیادى فلزات سنگین مانند آرسنیک، کادمیوم، سرب در آب و خاک وجود دارد.

وى افزود، اگر در این مناطق کشت و زرع انجام شود، این ترکیبات خطرناک در محصولات تولیدى مانند برنج نیز وجود خواهد داشت.

بر اساس گزارش پایگاه خبرى اى‌ان‌آى هند دکتر بى‌ ال بهارواج از کشاورزان پنجابى خواست، در مناطق آلوده اقدام به کاشت محصولات زراعى نکنند، چرا که در غیر این صورت آلودگى محصولات کاشته شده در این مناطق اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

ایران در سال‌هاى اخیر به یکى از بزرگترین واردکنندگان برنج از هند تبدیل شده است. از این رو کشاورزان پنجابى به شدت نگران تاثیر اخبار منتشر شده در باره آلودگى برنج هندى در رسانه‌هاى ایرانى هستند.

به گفته غلامعلى قربانى عضو هیات مدیره انجمن برنج ایران در حالى که برنج‌هاى وارداتى با قیمت هر کیلو ۵۰۰ تومان وارد کشور مى‌شود، به قیمت هر کیلو ۲۰۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار مى‌گیرد.

وى با انتقاد شدید از تبلیغات گسترده براى برنج‌هاى وارداتى در صدا و سیما اظهار داشت: «واردات بى‌رویه برنج خارجى به تولیدات داخلى لطمات فراوانى وارد کرده است.»

تنها در پنج ماهه نخست سال جارى ۶۵۳ هزار تن برنج وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۴ درصد رشد را نشان مى‌دهد.
Bahalnl - هلند - ارنهم
چند روز دیگه همین برنجهای سمی رو کوپنی میکنند میبندن به شکم مردم بدبخت.بعد از نانهای نامرغوب تکلیف خوردن برنج هم روسن شد. بیچاره مردم ایران.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

VEZVEZNAZI - ایران - ایران
خدا لعنت کنه این خمینی هندی زاده رو.هم خودش نامرغوب بود هم برنجش
سه‌شنبه 7 مهر 1388

parsaus - امریکا - لوس انجلس
ببین چه هست که ایران پر از تقلب سداش در اومد . برنج شمال تو مغازه های اینجا و اروپا یکی بخر دومی مجانی هست اما تو ایران ب برکت امام مردم باید برنج سمی هند بخرن .
سه‌شنبه 7 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
فردا خاینه ای میاد و میگه من یک وردی خواندم به برنجهای هندی فوت کردم حالا همشون تمیز و خوب شده ملت میتونه بخوره. ملت بسیجی هم میگه به به میخوریم !!!
سه‌شنبه 7 مهر 1388

سنجاقک - انگلیس - انگلیس
ای تکلیف مردم را مشخص کنید بلاخره اینها آلوده هستند یا نه ؟. چرا مردم بدبخت را سر در هوا نگه میدارید ای کثافت های اشغال ...خودتان وارد کردید اینها را پسسس چرا مشخص نمیکنید که این مردم باید چیکار کنند ای روح پدرتان آتیش بگیرد حرامزاده ها
سه‌شنبه 7 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
یاد یک انیمیشن افتادم مزرعه داره گاوش رو ول می کنه توی شهر فاضلاب کارخونه ها رو می خوره و زباله های شهری و هوای آلوده استنشاق می کنه غروب که برمی گرده به طویله مزرعه داره شیرش رو می دوشه می ریزه توی تراکتورش و زمین رو شخم می زنه - فردا تعجب نکنید ادرار ایرانی ها اشتعال زا بشه مثل بنزین سوپر
سه‌شنبه 7 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.