باهنر: اگر توصیه رهبری نبود وزیران بیشتری رای اعتماد نمی آوردند

باهنر: اگر توصیه رهبری نبود وزیران بیشتری رای اعتماد نمی آوردند

باهنر توصیه رهبری به رای اعتماد به وزیران را تایید کرده است

نایب رئیس مجلس از توصیه رهبر جمهوری اسلامی در مورد رای اعتماد نمایندگان به وزیران پیشنهادی محمود احمدی نژاد سخن گفته است.

روز جمعه، 4 سپتامبر (13 شهریور)، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از محمد رضا باهنر، نایب رئیس دوم مجلس، گزارش کرد که توصیه آیت الله خامنه ای در مورد پذیرفتن افراد مورد نظر محمود احمدی نژاد برای تصدی سمت های کابینه در رای اعتماد نمایندگان به اکثر وزیران پیشنهادی موثر بوده است.

روز گذشته، پس از پنج روز مذاکره در مورد صلاحیت وزیران پیشنهادی، مجلس به هجده تن از بیست و یک فرد پیشنهاد شده رای اعتماد داد.

آقای باهنر گفته است که "در زمان شمارش آرا فضا را این طور می شد دید که اگر توصیه رهبری نبود، احتمال داشت که هشت تا نه نفر از وزرا رای نیاورند و این آغاز خوبی برای دولت نبود."

به گفته نایب رئیس مجلس "تیزبینی رهبری باعث شد که چنین اتفاقی نیفتد و در مجلس، تغییر تحلیل ایجاد شود."

محمدرضا باهنر، که شامگاه پنجشنبه در گردهمایی انجمن اسلامی مهندسین سخن می گفت، افزود که "وقتی پیام رهبری رسید، نمایندگان نظرشان این بود که اگر عدم صلاحیت [وزیری] احراز شد، رای ندهند."

نایب رئیس مجلس رای اعتماد به اکثر وزیران را نتیجه توصیه آیت الله خامنه ای دانسته و گفته است "اگر پیام رهبری نبود، علاوه بر سه نفری که رای نیاوردند، احتمال می دهیم که وزرای نفت، صنایع، بازرگانی، تعاون، راه و ترابری و حتی وزارت خارجه رای نمی آوردند."

در حالیکه در روزهای قبل از رای گیری، شماری از نمایندگان فقدان تخصص، تجربه و توانایی کاری برخی از وزیران پیشنهادی را مورد انتقاد قرار داده بودند، به گفته آقای باهنر، ظاهرا آیت الله خامنه ای از نمایندگان خواسته بود که در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی، صرفا جنبه های خاصی را مورد توجه قرار دهند.

به گفته باهنر نمایندگان نظر خود در مورد وزیران پیشنهادی را تغییر دادند

نایب رئیس مجلس گفته است که "راهنمایی مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه به نظر رئیس جمهوری در کارآمدی افراد پیشنهادی اعتماد کنیم بسیار به ادامه بحث ها کمک کرد و البته نظر رهبری این بود که در حوزه سلامت های شخصی و پاک دستی افراد و در عین حال التزام آنها به قانون اساسی و ولایت فقیه، نمایندگان صلاحیت افراد پیشنهادی را احراز کنند."

در فهرست پیشنهادی محمود احمدی نژاد، اسامی سه زن نیز دیده می شد که از آن میان، تنها مرضیه وحید دستجردی توانست رای اعتماد نمایندگان برای تصدی وزارت بهداشت را کسب کند.

نایب رئیس مجلس در این مورد گفته است که "با توجه به اینکه برخی مراجع در باره وزارت زنان اعلام مخالفت کرده بودند و فشارهایی که برخی علمای دیگر و حتی برخی از امامان جمعه در این زمینه وارد می کردند، ما بیشتر به دنبال نظر رهبری بودیم."

به گفته آقای باهنر، "رهبری به دولت توصیه کرده بودند که نظر مراجع را لحاظ کنند اما با این وجود می توانم بگویم که خانم هایی که در مجلس رای نیاوردند، به خاطر جنسیتشان نبود بلکه مجلس درباره توان اداره وزارتخانه توسط آنها قانع نشده بود."

پیش از آغاز مذاکرات مجلس در مورد وزیران پیشنهادی، آقای باهنر پیش بینی کرده بود که حداقل چهار یا پنج نفر از آنان قادر به کسب رای اعتماد نمایندگان نباشند.

اشتباه پیش بینی

آیت الله خامنه ای نظرات خود را با احمدی نژاد همسو دانسته است

با تایید اکثر وزیران پیشنهادی محمود احمدی نژاد در روز پنجشنبه، برخی اشخاص و رسانه های طرفدار دولت تلویحا پیش بینی قبلی محمدرضاباهنر در مورد رای عدم اعتماد به تعداد بیشتری از وزیران را مورد انتقاد قرار دادند.

از جمله خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارشی با عنوان "وقتی پیش بینی های باهنر و توکلی درست از آب در نمی آید"، نوشت که انتقادات آقای باهنر از "اصول اساسی دولت" و پیش بینی اینکه نزدیک به پنج وزیر رای اعتماد نخواهند گرفت، باعث تعجب همفکران او شده بود.

این خبرگزاری یادآور شد که حمید رسایی، نماینده تهران، گفته بود که برخی از نمایندگان از جمله محمدرضا باهنر "تلاش می کنند که تعداد وزرایی که رای نمی آورند بیشتر شود."

ایرنا همچنین اظهارات احمد توکلی، یکی دیگر از نمایندگان محافظه کار مجلس را ذکر کرده که گفته بود "به نظر من، یک سوم کابینه معرفی شده رای اعتماد نخواهند آورد."

به گزارش ایسنا، آقای باهنر در اشاره به پیش بینی خود گفته است "برخی از طرفداران دولت این پیش بینی را این طور برداشت کردند که گویی اراده ما بر این است که این تعداد افراد رای نیاورند در حالی که چنین نیست و ما با توجه به فضایی که در مجلس می دیدیم، این پیش بینی را کرده بودیم و احساس می کردیم که چنین اتفاقی بیفتد و البته با توصیه رهبری به خیر گذشت."

در جریان مذاکرات پیرامون صلاحیت وزیران پیشنهادی، تعدادی از نمایندگان با اشاره به فقدان تخصص، تجربه و خصوصیات مناسب تعدادی از وزیران پیشنهادی، رای اعتماد به آنان را نا محتمل دانسته بودند.

همچنین، با توجه به اینکه ظاهرا فهرست وزیران پیشنهادی بدون مشورت مجلس تهیه شده و آقای احمدی نژاد حمایت اصولگرایان در جریان انتخابات را نادیده گرفته بود، احتمال مخالفت شماری از نمایندگان جناح اکثریت - موسوم به اصولگرایان - با این فهرست می رفت.

با اینهمه، به نظر می رسد که آیت الله خامنه ای، با توجه به بحرانی که دولت جدید به دلیل مواجهه با اتهام تقلب در انتخابات و نحوه برخورد با معترضان با آن مواجه است، از نمایندگان خواست با دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی، زمینه آغاز به کار دولت را فراهم آورند تا شرایط کشور به حالت عادی بازگردد.

در جریان مذاکرات مجلس در مورد وزیران پیشنهادی هم اخباری از توزیع نامه رهبر جمهوری اسلامی حاوی توصیه به تایید کابینه پیشنهادی در میان نمایندگان انتشار یافت هر چند در آن زمان، منابع رسمی مجلس این گزارش ها را مردود دانستند.

رهبر جمهوری اسلامی اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات 22 خرداد راقبل از طی مراحل قانونی مورد تایید قرار داد و در خطبه های اولین نماز جمعه پس از انتخابات هم، ضمن هشدار به معترضان، خود را از همفکران آقای احمدی نژاد توصیف کرد و به همین دلیل نیز برخلاف گذشته، عملا بی طرفی خود را نه تنها در رقابت سیاسی بین جناح های اصلاح طلب و بنیادگرا، بلکه حتی در میان جناح محافظه کار کنار گذاشته است.

در عین حال اقدام آیت الله خامنه ای در کسب رای اعتماد مجلس برای کابینه پیشنهادی محمود احمدی نژاد این سئوال را مطرح کرده است که آیا این حمایت در شکل های مختلف ادامه خواهد یافت و در چنین صورتی، برای نقش نظارتی مجلس، به صورتیکه در قانون اساسی پیش بینی شده، چه آثاری خواهد داشت.

ramtin300 - انگلیس - لندن
حالم بهم خورد انقدر این رهبری رهبری کرد
جمعه 13 شهریور 1388

bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
لعنت به خمینی وخامنه ای وا.ن وتمامی سردمداران رژیم اخوندی.فیلم منتشر نشده ای از حمله بسیجی ها به کوی دانشگاهhttps://www.nothingtoxic.com/media/1245716575/Iranian_Students_Shot_by_Police_-_One_Shot_in_the_Groin وهمچنین سندی دیگر از تجاوز به فرزندان ایران زمین https://www.movie.article19film.com/ البته با اجازه مسئولین محترم سایت.
جمعه 13 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
ر..... تو سر از بزرگ تا کوچیکشون, از رهبرئ تا انترئ تا بسیج ا.ن.ئ
جمعه 13 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
یکبار دیگر خودشان آشکارا فرمایشی بودن مجلس آخودیشان را اعلام کردند
جمعه 13 شهریور 1388

rozana20052005 - مالزی - کوالا
البته نظر رهبری این بود که در حوزه سلامت های شخصی و پاک دستی افراد و در عین حال التزام آنها به قانون اساسی و ولایت فقیه، نمایندگان صلاحیت افراد پیشنهادی را احراز کنند. گور پدر رهبری سگ پدرو اخه یکی نیست بگه مملکت اگه به ......کشیده شد هم به درک. التزام به ولایت سگی از همه مهمتره. اخه مردک خر میر کاظمی.... به مملکت حالا شده وزیر نفت. تا این علی چلاق ایران به گا نده نمیمیره. مردتیکه بی سواد. اگه این جانشین امام زمان. حالم از اون هم بهم می خوره
جمعه 13 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
ramtin300 - انگلیس - لندن . واقعا گل گفتی اگه 10 درصد این فکر مردم بودند اوضاع خیلی بهتر بود . یک چیز دیگه هم هست اونم نظامه مرتب میگن صلاح نظام و نمی دونم چرا همیشه صلاح نظان مخالف صلاح مردمه
جمعه 13 شهریور 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
نامزد ندا آقا سلطان برای پذیرش اعترافات ساختگی تحت شکنجه قرار دارد!. سازمان عفو بین الملل در اطلاعیه جدیدی که منتشر نموده است، اعلام نموده که ماکان کاسپین، نامزد ندا آقاسلطان، مدتی است که دستگیر شده و در زندان اوین نگاه داری میشود. طبق اطلاعات رسیده به این سازمان، وی شدیدا تحت فشار و شکنجه قرار دارد تا اعتراف کند که قتل ندا آقا سلطان کار بسیج نبوده و بوسیله معترضان انجام شده است. سازمان عفو بین الملل در این اطلاعیه از مردم جهان خواسته است که ضمن اطلاع رسانی درباره این موضوع، ایمیلهای درخواست کمک را ارسال نمایند.
جمعه 13 شهریور 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
سایت سازمان عفو بین الملل. https://www.facebook.com/l/;www.amnestyusa.org/
جمعه 13 شهریور 1388

irany awareh - سوید - استگهلم
به علت شرایط نا مساعد بعد از انتخابات ضحاگ پیر نتوانسته خون زیادی بخورد.الان عحله دارد زود دولت دلخواهش بر سر گار اید و با همگاری این دولت به خونخواری ادامه دهد.وای به حال مردم ایران اگر نحنبند!!!!!
جمعه 13 شهریور 1388

گوسپند - ایران - تهران
بنظر میرسه که مقام عظمای ولایت بیش از اندازه دارن عسل میخورن
جمعه 13 شهریور 1388

جنبش سبزایران - ایران - شیراز
خرها وکیل ملت و ارکان دولتند بنگر که بر چه پایه رسیده مقام خر *؟شد دایمی ریاست خرها به ملک ما ثبت است در جریده ی عالم دوام خر*روزیکه جلسه ی وزرا، منعقد شود دربار چون طویله شود ز ازدحام خر*خر های تیزهوش، وزیران دولتند یا حبذا ز رتبه وشان ومقام خر*. از آن الاغتر وکلایند از این گروه تثبیت شد به خلق جهان احتشام خر*. شخص رییس دولت ما، مظهر خر است نبود به جز خر، آری قایم مقام خر*. امروز روز خرخری و خرسواری است فردا زمان خرکشی و انتقام خر*
جمعه 13 شهریور 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
لابد این آقای باهنر قصد داره با این پاچه خواریها واسه دوره بعدی ریاست جمهوری نامزد بشه...مثلا میخواد ولایت مداری خودشو ثابت کنه.....عجب مارمولکیه این باهنر...دعای کوروش کبیر:خداوند این کشور را از دشمن..از خشکسالی و از دروغ محفوظ دارد...ان شا الله.
جمعه 13 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
رهبر ما قاتله ولایتش باطله...
جمعه 13 شهریور 1388

قلدر - ایران - تهران
آقا اگه کسی گفت بهت چه خبر بگو ...هر ....ر رهبر
جمعه 13 شهریور 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
بخدا اسم رهبر میاد حال تهوع بهم دست میده. رهبر عظمت داره. همیشه روی دو پا ایستاده و برای حقوق مردمش فریاد میزنه ومیجنگه و به خواسته های ملتش اهمیت میده. اخه چقدر خرافات که به یک پیر مافنگیه ادمکش همیشه نشسته بر صندلی با دست چلاق و با چشمان پر از ریا و حقه باری و خیانت و جنایت گفت رهبر. خامنه ای قاتله .بخدا قسم جانیه و هیتلر زمانه . اخه این پیر کثیف به چه مناسبتی باید اسم رهبر بهش داد. تف تو ذاتش
جمعه 13 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
kaveh52 - ایران - تهران . چه نکته سنجی جالبی : صلاح نظام مخالف صلاح مردم. لوول
شنبه 14 شهریور 1388

لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان
SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر . برادر عزیز اتسلام دین رافت هست. شماهم اگر گوشه‌ای از معجزات رو ببینی نظرت عوض یشه. من اومدم تا نظر شمارو عوض بکنم با حب اسلامی
شنبه 14 شهریور 1388

ramtin300 - انگلیس - لندن
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان. تاحالا کجا بودئ تو؟
شنبه 14 شهریور 1388

alkap0n1990 - ایران - کرج
بابا اینا واسشون فرقی نمیکنه رای اورده یا نه؟خلاصه ادمای خودشو مباره احمدی.قول میدم کل این 4 سال(که به امید عزیزان نتونه حکومت کنه)با عزل و نسب بگذره.در ضمن لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان مگه پیامبرت نگفت بعد من(محمد)معجزه وجود نداره؟انقد از ای اخوندا و معجزاتشون سی دی و کتاب خنده دار هست که نگو و نپرس.البته دلیل خوبی هم دارن و میگن اینا معجزه نیست و شبه معجزست.انقدر دروغ گفتن خودشونم باورشون شده ابلها
شنبه 14 شهریور 1388

kouroshk - مالزی - مالزی
علیرضا دادا - امارات - دبی . چند بار نظرات متعصبانت رو خوندم ولی خوب اینجا دیگه مجبور شدم واکنش بدم. مثلا ولایت مدار بودن چیه که یکی بخواد براش پاچه خواری هم بکنه؟؟ من ترجیح می دهم یک کفتار باشم تا یک ولایتمداری که هر کار کثیفی رو به اذن رهبر خوب می بینه.این چیزی که شما نوشتی معنیش اینه که برای ولایتمدار بودن(جانی بودن وآدم کشی و...)ارزش قائلی و اگر اینه که خیلی برات متاسفم...
شنبه 14 شهریور 1388

لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان
ramtin300 - انگلیس - لندن . با عرض شرمندگی بابت گذشته از این به عد در خدمت هستم، مثل اینکه شما هم از برادران ذوب شده در ولایت عشق هستید؟. alkap0n1990 - ایران - کرج . هیچ سندی مبنی بر این گفته پیمبر نیست و شما نمیتونید اینو ثابت بکنید. تحت تاثیر رسانه‌های استکبار این صحبت رو میکنید وگرنه اگه رافت اسلامی رو حس بکنید شماهم نظرت عوض میشه
شنبه 14 شهریور 1388

فرشادبهاری - ایرن - تهران
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان . آقای فدایی ، شما با همون حب اسلامی به جوونا تجاوز میکنید ؟ یا وقتی میخواهید دخترها رو اعدام کنید برای اینکه به بهشت نرن با همون حبه بهشون تجاوز میکنید ؟ زودتر فدای رهبر شو تا ما هم یه نفس راحت بکشیم برادر ... فقط سر راه نمونی لای در . راستی لیان کجاست ؟ بقل کهریزکه ؟
شنبه 14 شهریور 1388

kishmish sabz - آمریکا - لس آنجلس
خدمت جناب آقای باهنر دامت کثافاتُه . شاعر فرموده...... «مایه» مالان در جهان صنعتگرند، گر نباشند بهترند!. و ایضاً............ خودت مالی خودت خندی. عجب نایب رئیس دوم مجلس شورای شومبولی اسلامی دست نشانده و منتصب و بی اختیار و لولو سر خرمن هنرمندی!. خوشتون اومد از این وزن؟ قافیه اش که حرف نداشت!.
شنبه 14 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان . ایران دین رافت است!!نمونه اش سوره محمد آیه 4 حتما بخونید
شنبه 14 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
مرگ بر دیکتاتور.در مجلسو ببندین خیال همه را راحت کنید.اگر چه بسته بودن و یا باز بودن هیچ فرقی نمی کند.زحمت اسهالی همه جا است
شنبه 14 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان خودتم میدونی که شماها چه موجوداتی هستید.خاک بر سر اسلامی کنند که تو وامثال تو حافظش باشید نترس اون روز نزدیکه که تو وامثال تورا تو همون مساجدی که به بیت الشیطان تبدیلش کردید بسوزونیم. خداییش من یکی که به هیچ کدومتون رحم نمی کنم.نزدیک اونروزی که زجه های (ای سوختم) گوش فلک وکر کنه
شنبه 14 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.