نزدیک به نیمی از معتادان ایران کمتر از ۲۹ سال سن دارند

نزدیک به نیمی از معتادان ایران کمتر از 29 سال سن دارند

بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد

ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران اعلام کرده که نزدیک به نیمی از معتادان ایران زیر 29 سال سن دارند.

بیشتر از دو میلیون نفر در ایران معتاد هستند که یک میلیون و دویست هزار نفر آنها معتادان رسمی و 800 هزار نفر آنها معتاد تفننی هستند.

بنابر گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر که خبرگزاری دانشجویان ایران آن را منتشر کرده، از میان این معتادان 44.6 درصد آنها زیر 29 سال سن دارند و بیشتر از یک چهارم از معتادان بین 25 تا 29 سال دارند.

به این ترتیب حدود 500 هزار نفر از معتادان در گروه سنی 25 تا 29 ساله ها قرار می گیرند.

بنابر این گزارش، تریاک مهمترین ماده مخدر مصرفی در بین معتادان است و 34 درصد معتادان به این ماده معتاد هستند و پس از آن به ترتیب کراک حدود 25 درصد مصرف، هروئین حدود 19 درصد، شیره تریاک با 4.4 درصد، نورجیزک با بیشتر از 4 درصد و شیشه یا کریستال با 3.6 درصد در رتبه های بعدی مصرف قرار دارند.

مصرف حشیش زیر سه درصد است و مصرف موادی نظیر ال اس دی، کوکائین و اکستا سی، کمتر از نیم درصد اعلام شده است.

بنابر تازه ترین گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیشتر از 94 درصد معتادان ایران را مردان تشکیل می دهند و بالای 91 درصد معتادان دیپلم و زیر دیپلم هستند.

تریاک مهمترین ماده مخدر مصرفی در ایران است. بخش عمده تریاک جهان در افغانستان تولید می شود که در شرق ایران قرار دارد. مواد مخدر تولیدی در افغانستان عمدتا از طریق ایران به دیگر کشورها منتقل و بخشی از آن نیز در داخل ایران مصرف می شود.

برنامه های گسترده ای برای کنترل مصرف مواد مخدر و برخورد با معتادان در ایران اجرا شده اما این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده و گزارشها از افزایش مصرف مواد مخدر حکایت دارد.

هر ساله حجم زیادی مواد مخدر در ایران کشف می شود و مقامات ایرانی دلیل عمده افزایش قاچاق موادمخدر به ایران را بالارفتن کشت خشخاش در افغانستان می دانند.

پلیس ایران تلاش زیادی انجام داده تا جلوی قاچاق مواد مخدر را بگیرد

از زمانی که حکومت طالبان در افغانستان با حمله آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد، تولید موادمخدر در این کشور رو به افزایش بوده و طرح های جلوگیری از کشت خشخاش در افغانستان به نتیجه امیدوارکننده ای نینجامیده است.

ایران با داشتن ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و قرار گرفتن میان این کشور و اروپا، همواره یکی از راه های اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به جهان خارج بوده است.

ایران در سالهای اخیر برنامه های گسترده ای برای کنترل مصرف مواد مخدر و برخورد با معتادان در ایران اجرا کرده اما گزارشها از افزایش مصرف مواد مخدر حکایت دارد.

ایران تلاش زیادی کرده تا جلوی قاچاق مواد مخدر را بگیرد و در سالهای گذشته 3600 نفر مامور پلیس در مبارزه با قاچاق مواد مخدر کشته و 11 هزار نفر نیز زخمی شده اند.

علیرضا دادا - امارات - دبی
بین 30تا40 درصد مواد مخدر مصرفی در ایران از افغانستان میاد. ولی 60 تا70 درصد دیگر متاسفانه در ایران تولید میشود.اون هم در آزمایشگاه نه در مزارعه.واقعا که فاجعه به این میگن. اقای احمدینژاد...آقای مسئول کشور..به آمارها نگاه هم میکنین؟.
دوشنبه 26 مرداد 1388

man iraniam1 - هندوستان - بنگلور
100 گرم تریاک + 2 کیلو پشگل + دنبه +پی وی سی = مواد ساخته شده در ایران .
دوشنبه 26 مرداد 1388

سید طاهر - ایران - تهران
در زمان رضا شاه به شیره کش خونه میگفتند شفا خونه خوب راستش خیلی ها بخاطر جنبه دارویی ازش استفاده میکنند ولی به جوون نباید بدی بکشه مال سنین بالاست یعنی راست میگند پیرو جوون میکنه جوونو پیر
سه‌شنبه 27 مرداد 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
1- باعث این بدبختی هم آمریکایی ها و انگلیسی ها هستند که با تصرف افغانستان میزان کشت خشخاش مواد مخدر را در منطقه افزایش دادند. 2- هر روز مقادیر زیادی مواد مخدر توسط هواپیماهای آمریکایی و خارجی از افغانستان به سایر کشورها ترانزیت می شود. 3- به خاطر افزایش سال به سال این حجم مواد مخدر در افغانستان تحت اشغال آمریکا باید جوانان ایرانی تاوان آن را پس بدهند برخی در راه مبارزه و جلو گیری از ورود آنها به داخل کشور برخی هم بدلیل وجود مواد ارزان و در دسترس در داخل شهرها .که مسبب هر دو استعمارگران هستند. 4- استعمارگران با معتاد کردن جوانان یک ملت و کشور پایه های حضور و نفوذ خود را در آنجا گسترده و تثبیت می کنند. 5- ایران سالیانه کلی هزینه پرداخت می کند تا جلو ترانزیت مواد مخدر به اروپا و سایر کشورها را بگیرد ولی متاسفانه آنها توجهی به این موضوع ندارند. باور کنید اگر ایران راه ارسال مواد به سایر کشورها را سد نکند فکر نمی کنم در اروپا جوان سالم باقی بماند.(مبارزه با مواد مخدر هزینه دارد و همه باید کمک کنم.). 4-
سه‌شنبه 27 مرداد 1388

jigili - ایران - تهران
هو احمدی نژاد خودت اصلا می دونی تو کشورت چی می گذره؟ مثل گاو داری می چری مثل اسب یورتمه می ری مثل بز حکومت می کنی
سه‌شنبه 27 مرداد 1388

boogiman - ایران - ساوه
این هم از برکات نظام جمهوری اسلامی
سه‌شنبه 27 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.