علت دو سانحه هوایی اخیر اعلام شد

علت دو سانحه هوایی اخیر اعلام شد

وزیر راه و ترابری با بیان اینکه کارشناسان همچنان در حال بررسی دو سانحه اخیر هوایی هستند ، گفت: مهمترین علت سانحه هوایی شرکت کاسپین ، نقص فنی در موتور شماره یک هواپیما ، جدا شدن قطعه ای از آن و برخورد آن قطعه با موتور شماره دو و قسمتی از بال عقب و دم هواپیما ، از کار افتادن سیستم هیدرولیک دم و در نهایت سقوط آن با سرعت زیاد بوده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "حمید بهبهانی" با تسلیت دوباره این 2 سانحه هوایی افزود : آنچه کارشناسان در حال بررسی هستند ، علت نقص فنی موتور این هواپیماست که بخش هایی از قطعات پیدا ان شده است.


بهبهانی گفت : زمانی که موتور شماره یک و دم هواپیما آسیب می بیند ، هواپیما در ارتفاع 28 هزار و 700 پایی ، درحالی که موتور دیگر سرعت هواپیما را افزایش می دهد ؛ 270 درجه منحرف می شود.
وی افزود : در حالت عادی زمان کم کردن ارتفاع شش دقیقه طول می کشد و این هواپیما در 70 ثانیه و شتابی معادل 2 برابر شتاب ثقل به سمت زمین سقوط می کند.


وزیر را ه و ترابری با بیان اینکه کارشناسان خارجی و داخلی در حال بازسازی قطعات پیدا شده از نوار مکالمات کابین خلبان (سی وی آر) هستند گفت: آنچه که از بررسی متغیرهای فنی هواپیما (اف دی آر) یافت شده است نشان می دهد قطعاتی از موتور شماره یک به موتور شماره 2 اصابت کرده و باعث از کار افتادن بال عقب سمت چپ و دم هواپیما شده است.این جعبه سیاه همه رخدادها را ثبت کرده است.


بهبهانی با بیان اینکه این حادثه در کمتر از یک یا دو ثانیه اتفاق افتاده است ؛ گفت : ‌به محض اطلاع از این سانحه با دستور رئیس جمهور کار گروه ویژه ای در وزارت راه و ترابری تشکیل شد و 11 گروه تخصصی سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس استانداردهای ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) بررسی های خود را آغاز کردند.


وی با بیان اینکه گروهی از کارشناسان سازمان های ذیصلاح هم مشغول بررسی احتمالات دیگر در این سانحه هستند ، گفت : قطعاتی از این هواپیما به آزمایشگاه تجزیه شیمیایی فرستاده شده است تا بررسی شود.


وزیر راه و ترابری گفت : هواپیمای توپولوف 154 متعلق به شرکت کاسپین که دچار سانحه شد ، سه موتور داشت که به ترتیب 1085، 4782 و 4500 ساعت دارای گواهینامه اجازه پرواز بوده است.


بهبهانی افزود: این ‌هواپیما اول تیر 1388 در کارخانه سازنده ان ؛ تعمیرات نیمه سنگین و در سال 2005 میلادی هم تعمیرات اساسی (اورهال)‌ شده بود و تا سال 2011 میلادی مجوز پرواز داشت.


وی همچنین در خصوص سانحه هواپیمای ایلوشین 62 در فرودگاه مشهد نیز گفت:‌ این هواپیما 4 موتور بسیار قوی دارد و در این پرواز فاصله تهران - مشهد را 5 دقیقه زودتر از زمان استاندارد و با سرعت زیاد طی کرده است.


بهبانی گفت:‌ هنگام فرود این هواپیما در فرودگاه مشهد ، برج مراقبت به خلبان هشدار می دهد که سرعت برای فرود آمدن بالاست و ضروری است یک مرتبه دیگر هواپیما چرخش و مجددا برای فرود اقدام کند.


وزیر راه و ترابری افزود: با احتساب این چرخش نیز هواپیما 5 دقیقه زودتر به مقصد رسیده است و هنگام فرود آمدن در مرتبه دوم نیز دوباره برج مراقبت هشدار سرعت بالا را به خلبان می دهد.


وی گفت: به علت سرعت زیاد هنگام نشستن این هواپیما بر روی باند ؛ خلبان مقداری از باند را از دست می دهد که در این هنگام برج مراقبت سریعا و قبل از حادثه به آتش نشانی اعلام خطر می کند.


بهبهانی تصریح کرد:‌آنچه از (سی وی آر) و (اف دی آر) هواپیما استخراج شده است ، نشان می دهد مدیر عامل شرکت هواپیمایی آریا نیز در کابین حضور داشته است و صحبت هایی میان وی و خلبان در خصوص اینکه چه کنیم یا چه نکنیم انجام می شود.


وی دو دلی در تصمیم گیری را یکی از علت های بروز این سانحه اعلام کرد و گفت:‌ این هواپیما پس از فرود آمدن بر روی باند 900 تا یک هزار متر از منطقه ایمن پشت باند فرودگاه را نیز طی و پس از طی 200 متر دیگر به دیوار انتهای فرودگاه برخورد و از آن هم عبور می کند و در منطقه ای متوقف می شود.


بهبهانی با اشاره به اینکه این هواپیما و خلبان آن متعلق به کشور قزاقستان بودند ، گفت: آزمایش ها نشان می دهد که خلبان این هواپیما نیز کاملا سالم بوده اما به علت ورود مدیر عامل شرکت هواپیمایی مذکور به کابین ؛ اعتماد به نفس خود را از دست داده بود.


وی گفت : خلبان های دو هواپیمای مذکور ، با تجربه و استاد خلبان بودند.


وزیر راه و ترابری با اشاره به انتشار برخی از اخبار سوانح هوایی در برخی از سایت ها و مطبوعات گفت: آنچه اکنون جامعه به آن نیاز دارد آرامش و پرهیز از التهاب آفرینی است.


بهبهانی با بیان اینکه هم اکنون 184 فروند هواپیما در ناوگان حمل و نقل هوایی کشور وجود دارد ، گفت:‌ سابقه ورود هواپیماهای شرقی به کشور مربوط به سالهای 73 و 74 است.


وی افزود: هواپیماهای مسافری کشور ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی 24 فروند بود که دراین سالها 160 فروند - به طور میانگین سالانه 5 و 3 دهم فروند هواپیما - به ناوگان افزوده شده است.


بهبهانی گفت: در دولت نهم (4 سال گذشته) 68 فروند هواپیما خریداری شد که 37 فروند آن مربوط به سال پایانی دولت نهم یعنی در یک سال اخیر است.


وزیر راه و ترابری افزود: از این 37 فروند ، 31 فروند هواپیمای غربی و 6 فروند هواپیما شرقی است.
وی با اشاره به اینکه همه هواپیماهای شرقی و غربی دارای اسناد و مدارکی است که قبل از ورود آ‌ن به کشور و صدور مجوزهای لازم مورد بررسی دقیق کارشناسان قرار می گیرد ؛ گفت: از مجموع ناوگان هوایی کشور 11 فروند هواپیمای شرقی استیجاری، 24 فروند ناوگان شرقی ملکی، 15 فروند هواپیمای غربی استیجاری و 134 فروند هواپیمای غربی ملکی است.


بهبهانی با اشاره به اینکه پس از سانحه نخست هوایی در 24 تیرماه تاکنون حدود 4 مرتبه از واحدهای فنی و عملیاتی از جمله مرکز کنترل ترافیک هوایی کشور و برج مراقبت فرودگاه ها ؛ سرزده بازدید و همه مسائل ایمنی دراین واحدها را بررسی کردم ، گفت:‌ به مردم اطمینان می دهم حمل و نقل هوایی کشور شرایط کاملا ایمنی دارد اما آنچه در شرایط کنونی به آن نیاز است ، بازگرداندن اعتماد به نفس و آرامش بخشی به فعالان در این صنعت و مردم است.


وزیر راه و ترابری با اشاره به اینکه در سفرها با انواع هواپیمای شرقی و غربی تردد کرده ام ، گفت: بیشترین سفر هوایی را با هواپیمای فوکر که از نوع شرقی است ، انجام داده ام ، البته با هواپیمای بوئینگ ام دی و ایرباس و سایر هواپیما هم سفر کرده ام اما هیچگاه به این فکر نکرده ام که چه نوع هواپیمایی سوار می شوم.


بهبهانی با درخواست از برخی روزنامه ها و سایت ها برای همکاری در آرام سازی جامعه گفت : در روزهای گذشته خبری منتشر شد که موتور هواپیمایی که از فرودگاه اردبیل قصد بلند شدن داشت آتش گرفته است اما با بررسی دقیق مشخص شد که صحت ندارد.


وی با اشاره به تاثیر سوانح اخیر و انتشار برخی اخبار درباره خلبانان و کادر پروازی گفت: خلبانان ایران از بهترین خلبانان دنیا هستند و باید اعتماد به نفس از دست رفته جبران شود.


وزیر راه و ترابری در خصوص برنامه های این وزارتخانه برای پیشگیری از سوانح هوایی افزود: باید بودجه قابل توجهی برای ورود هواپیماهای جدید تخصیص یابد و هواپیمایی به کار گرفته شود که از سال ساخت آن دو تا سه سال بیشتر نگذشته باشد.


بهبهانی با بیان اینکه هواپیماهای فرسوده نیز باید به تدریج از رده خارج شود گفت: این اقدام باعث افزایش ایمنی و اعتماد به نفس در حمل و نقل هوایی کشور می شود.


وزیر راه و ترابری تصریح کرد: هم اکنون هواپیماهای ما به بیشتر کشورهای اروپایی و سایر کشورهای پیشرفته جهان مانند چین و ژاپن پرواز دارند که اگر کمترین مشکل ایمنی داشتند آن کشورها اجازه پرواز بر فراز کشورشان را نمی دادند.


وی با مقایسه سوانح هوایی ایران در سال 1388 با 4 کشور از 4 نقطه مختلف جهان در این مدت ؛ گفت:‌ کشورمان در سال 88 دو سانحه اخیر را داشت ؛ در این مدت فرانسه 2 سانحه، یمن 1 سانحه، اندونزی 4 سانحه و آمریکا 9 سانحه هوایی داشتند.


وزیر راه و ترابری گفت: البته تلاش می کنیم سوانح هوایی را از میان برداریم و ایمنی پروازها را افزایش دهیم.


وی خاطر نشان کرد: بار دیگر تکرار می کنم این اقدامات در حالی است که سیستم ایمنی حمل و نقل هوایی ایران از ایمن ترین در جهان است.


بهبهانی برخی از مشکلات در بخش حمل و نقل را ناشی از سرمایه گذاری نکردن در سالیان گذشته اعلام کرد و افزود: در بخش جاده ای نیز تعداد بسیار زیادی کامیون با عمر بالای 40 سال و فرسوده داریم که باید نوسازی شود و همین مسئله را در حمل و نقل هوایی و با هواپیماهای با عمر بالا داریم.


وزیر راه و ترابری در خصوص برخی شائبه ها که تغییر مدیریت باعث سوانح اخیر شده است ؛ گفت : به هیچ عنوان این سوانح به مدیریت جدید سازمان هواپیمایی کشور ارتباطی ندارد، بلکه این سوانح امتحان مدیران گذشته است.


وی گفت : ‌علت تغییر مدیریت قبلی سازمان هواپیمایی کشوری ؛ برخی موارد مدیریتی بوده است.
وزیر راه و ترابری همچنین در صحبت های خود در خصوص انتشار برخی اخبار که چرا وزیر راه و ترابری سوانح هوایی اخیر را به مردم تسلیت نگفته است ؛ گفت: در نخستین لحظات دو سانحه هوایی اخیر پیام تسلیت دادم و با مردم عزیز ابراز همدردی کردم که اخبار آن نیز در خبرگزاری ها منتشر شده است.


24 تیر ماه و 2 مرداد در دو سانحه هوایی در محدوده شهرستان قزوین و فرودگاه مشهد به ترتیب یک فروند هواپیمای توپولف 154 متعلق به شرکت کاسپین و یک فروند هواپیمای ایلوشین 62 متعلق به شرکت هواپیمایی آریا دچار سانحه شدند و در این دو سانحه هوایی 184 نفر جان خود را از دست دادند.
elektris - فرانسه - پا ر یس
شهدای جنبش سبز ایرانبا عکس و آهنگ. https://www.youtube.com/watch?v=Q-TnaMVRUqc
یکشنبه 11 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
منبع آژانس ایران خبر : ( بهبهانی هم خفه لطفا). 1 اوت 2009- گزارش احمد رأفت از رم: روزنامه کوریر دلاسرا مدعی می شود که هواپیمای توپولوفی که 24تیرماه در مسیر تهران-ایروان در آسمان قزوین منفجر شد و 168سرنشین آن جان خود را از دست دادند چندین کانتینر مواد منفجره حمل می کرده است . با استناد به برخی از منابع امنیتی لبنانی این روزنامه مدعی است که در این کانتینرها هر کدامشان چند صدچاشنی با دو کیلو مواد منفجره در هر چاشنی جا داده شده بوده و انفجار اتفاقی یکی از این چاشنیها باعث انفجار هواپیما شده. کوریر دلاسرا باز هم به نقل قول از منابع لبنانی, منابع امنیتی لبنانی می نویسد این پرواز می بایست بعد از پرواز از تهران به ایروان و بعد می بایست از طریق ترکیه به سوریه برود و این کانتینرها را در دمشق تخلیه کند, و این کانتینرها گویا باز هم بنا به آنچه کوریر دلاسرا مدعی می شود قرار بوده به جنوب لبنان فرستاده بشوند برای این که حزب الله از آنها برای ساختن تله های انفجاری استفاه کند. البته این گزارش تاکنون نه تأیید شده و نه تکذیب از سوی مقامات ایرانی و یا لبنانی. تلویزیون صدای آمریکا
یکشنبه 11 مرداد 1388

AHMADKASRA - ایران - تهران
ای بابا یه بار میگن خلبان خواب بوده یه بار میگن مویورش روغن نداشت یه بار میگن بنزین تموم کرده وخلبان کارت سوخت رو تو جیب اون یکی شلوارش جا گداشته بوده تازشم شب دیر خوابیده بوده و صبح خواب مونده بوده چون عجله داشته کارت سوخت وفراموش میکنه و این میشه که بنزین تموم میشه و با عزراییل هم صدا مشن.....بابا تمام جهان فهمیدن که هواپیما رو با بمب ترکوندن اونوقت شما میگین خراب شده؟؟؟؟؟
یکشنبه 11 مرداد 1388

forouhar - ایران - تهران
ما هر بدبختی که می کشیم از دست سوریه ست خدا ورداره ملاهاوسوریه رو..////
یکشنبه 11 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
دروغ که هوناق نیست که گلویش را بگیره . مردک خجالت بکش . شما دارید اشغالهای روسیه را میخرید و به ناوگان هوای اضافه میکنید . تا اون روسهای نامرد مواظبتون باشن . ( مرگ بر خامنه ای و اون پسرای حرامزادش و مرگ بر روسیه )
یکشنبه 11 مرداد 1388

BIKHODA - هلند - شیراز
اقای بهبهانی. هواپیمای فوکر شرقی نمیباشند.خیلی هم غربی هستند.این هواپیما ساخت کشور هلند میباشد که کارخانه ان 10-12 سال پیش تعطیل شد.
یکشنبه 11 مرداد 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت اول. جناب آقای بهبهانی وزیر وزارت راه اگر شما به عکس هواپیمای توپولف مدل 154توجه بفرمائید خواهید دید که موتورها در عقب هواپیما ودر طرفین بدنه هواپیما قراردارند ود هانه ورودی توربین ها تقریبا یکسان است و هر توربین برای خودش هوا را میمکد واگر قطعی از یک موتور جدا شود همان موتور ناقص میکند غیر ممکن است که از روی بدنه هواپیما که با سرعت زیاد در پرواز است قلط خورده ودر داخل توربین دیگر شود – از کی تا حالا جعبه سیاه هواپیما به دوربین وصل شده که دائما عکس موتورها رو تو اتاق خلبان نشان میدهد و اون هم هواپیمای کهنه روسی؟
یکشنبه 11 مرداد 1388

fserish - ایران - قزوین
مرتیکه احمق انگار نه انگار که تعدادی از هموطنانمان کشته شده ا ند.باید خلبانان و مردم فهیم ایرانی از پرواز با این هواپیماها خودداری کنند
یکشنبه 11 مرداد 1388

lvlarkez - لبنان - بیروت
عجب ارامشییییییییی
یکشنبه 11 مرداد 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت دوم . جناب آقای بهبهانی وزیر وزارت راه اگر شما به عکس هواپیمای سقوط کرده در فرودگاه مشهد توجه کنید خواهید دید که کلاهک هوا برگردان روی موتورها و یا ترمز بادی بازنشده است و این علامت آن است که در سیستم هیدرولیکی هواپیما مشکلاتی وجود داشته است و چناچه مقدار روغن در سیستم هیدرولیکی کم باشد ویا نشطی داشته باشد امکان استفاده از سیستم هوابرگردن و یا ترمز بادی وجود نخواهد داشت – خلبان بعد از متوجه شدن از این امر خواسته است قبل آنکه بطورکامل سیستم های هیدرولیکی از کار بیفتند هواپیما را به زمین بنشاند و با سرعت بیشتر پرواز کرده است
یکشنبه 11 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
آلان کار شما اغتشاش گردان فقط از آب گل آلود ماهی گرفتن است. پس هواپیمای فرانسوی که چند وقت پیش از برزیل پرواز کرد و متعلق به شرکت ایر فرانس بود علت سقوطش چی بود لابد اون هم قرار بود بعد از پاریس به سمت اورشلیم پرواز کنه و بمبهای خوشه ای را که قراره چند وقت دیگه سر بچه های فلسطین خالی کنه حمل می کرد
یکشنبه 11 مرداد 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت سوم . جناب آقای بهبهانی وزیر وزارت راه شما میتوانید از آقا زاده های عمامه پیچیده رهبران اسلامی کشور ما که دائما برای مردم جنس وارد ایران می کنند بخواهید از چین و روسیه و یا بازار سیاه چند دستگاه عکسبرادری با اشعه ایکس قابل حمل وارد کنند که با آن ها بشود توربین ها و بدنه هواپیما را که بر اثر مرور زمان ترک های موئی برمی دارند عکس برداری نماید زیراکه در تنها در اثر گرم شدن و سرد شدن و تنها بدنه هواپیما چندین سانتی متر در هر پرواز انبساط و انقباض دارد چه برسد به موتورهای هواپیما و پروانه های داخل توربین ها .
یکشنبه 11 مرداد 1388

wine leaves - انگلستان - لندن
فکر میکنن مردم هم مثل خودشون خر تشریف دارن. انشااله روزی اون بمب رو تو ...رهبر و احمدی منفجر کنن که چیزی ازشون باقی نمونه.
یکشنبه 11 مرداد 1388

Parnian-e-Eshgh - ایران - تهران
خوب چه فایده؟؟؟ مگه اونایی که مردن دوباره زنده میشن.... بعدشم خسته شدیم اینقدر خبرای ضد و نقیض شنیدیم بابا اینا ساکت شن کسی نمیگه که لالن به خدا....چون هیچی نگن سنگین ترن..
یکشنبه 11 مرداد 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
مدتها منتظر باز شدن جعبه سیاه بودیم . حالا میگویند برج مراقبت قبل از حادثه به خلبان توضیح داده !!؟ یعنی اینهم بایستی منتظر جعبه سیاه میشدیم. و چون هواپیما کرایه ایی بوده بایستی کلی پول یا یه طیاره هم به صاحبش بدیم.
یکشنبه 11 مرداد 1388

msforugh - ایران - تهران
روزی که نمیدانستیم چکار میکنیم https://www.youtube.com/watch?v=zFsLQbtjkIMfeature=related
یکشنبه 11 مرداد 1388

sepanta_mehr - ایران - تهران
دولت برای سانسور شبکه‌های ماهواره‌ای حدود سه هفته پیش چند دستگاه ارسال امواج از روسیه خریداری و در اطراف تهران نصب شد .ماهواره هایی که در اطراف زمین در حال چرخش هستند با استفاده از سلول های خورشیدی تنها قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود هستند برای آنکه انرژی لازم برای رسیدن به زمین را داشته باشند لازم است تا امواج با انرژی بسیار بالایی برای ماهواره ها ارسال شوند و باعث اختلال در کار سایر سیستم‌های رادیویی از جمله سیستمهای ناوبری هواپیماها و قطارها می‌شود . به‌طور خلاصه می توان گفت با توجه به نصب فرستنده ی ارسال پارازیت برای شبکه های ماهواره ای در اطراف تهران و قرار داشتن مرکز کنترل خطوط هوایی ایران در همین شهر ، امواج با انرژی بسیار زیادی که از طرف این فرستنده تولید می شوند علاوه بر مختل کردن شبکه های ماهواره ای باعث ایجاد اختلال در سیستم ناوبری هوایی و ریلی کشور شده اند بطوری که شاهد چندین مورد حادثه ی هوایی و ریلی بودیم و تعداد زیادی از هموطنانمان جان خودشان را در این سوانح تنها به دلیل ترس حکومت از چند شبکه ی ماهواره ای از دست داده اند .
یکشنبه 11 مرداد 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت اول . پسر کرد ایران زمین. بنده قصد آب گلالود کردن و ماهی گرفتن از آن را ندارم و آن بیشعورانی که شغل های وزیری و معاونت های مقامات بالا را دارند صفرا بخاطر اینکه در بسیج و یا سپاه آبدارچی و یا تعویض روغنی بوده اند و به خود حالا اجازه کارشناس بودن هواپیما میزنند این دردناک است – دوست عزیز میدانی هواپیمائی فرانسه چندین برابر هواپیمائی ایران در روز به بسیاری از کشورهای جهان پرواز دارد؟ آیا میدانی هر روز هواپیماهای امریکائی حداقل 5 تا 6 میلیون نفر را فقط در امریکا جابجا میکنند؟. چیزی متاسفانه که خیلی از هموطنان ما بخوبی بلد هستند خاک ریزی روی حقیقت است و عده ای هم میگویند چشمشان گور که اصلا سوار هواپیما شدند ما هنوز اجاره عقب افتاده جند ماهه به صاحب خانه را نداریم و بنده یادم هست که مدتی کوتاه پس از انقلاب عده ای از انقلابیون هواپیما را موجودی اهریمنی و تاقوتی تلقی کرده و برای نابود کردن آنها روانه فرودگاه ها شده بودند.
یکشنبه 11 مرداد 1388

muhammad_61 - ایران - تهران
سلام اگه یادتان باشه تو همین سایت خواندیم وزیر راه تسلیت نگفته اینجا حالا میخواد سوتیشو لا پوشونی کنه که تو روزنامه ایران میگه وزیر راه دوباره تسلیت گفتن . چه بی شرف هستن اینها
یکشنبه 11 مرداد 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت دوم . پسر کرد ایران زمین. تعمیرات هواپیما اگر توسط کارشناسان اصلی کارخانه سازنده انجام گیرد رقمی بسیار بالا میباشد که آنها مو را از ماست میکشند اگر صبحتهای آقای بهبانی بعنوان وزیر و وزیری که لاقل قدری قدرت فکری فنی داشته باشد و در مورد سقوط هواپیما ها کرده است اگر شخص مسئول هوائی در اروپا چنین چرندیاتی را تحویل مطبوعات داده بود حتما شغلش را از دست میداد؟. قانون جدید ضد تروریستی و کاوش اشعه ای و کنترل بار هواپیما هنگام پرواز که توسط ماهوراه ها انجام میشود اجازه نمی دهد هواپیماهائ مشکوک مجهز به مواد اتمی و منفجره به داخل اروپا نفوذ کنند و در بین پرواز مثلا سقوط میکنند البته متاسفانه برای خیلی از هموطنان که دروغ ها ونادانیهای مسئولین تسبیح گردان و ریش دار و گلاب زده را دوست میدارند و ستجده میکنند کاری نمیشود کرد
یکشنبه 11 مرداد 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت سوم . پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . لطفا به آقای بهبهانی تلفنی و یا از طریق اینترنت خبر بدهید که به دلیل وجود گردو غبار در هوای ایران لطفی فرموده موتورهای هواپیما تمیز بفرمایند باشد که امام زمان با هواپیماهای جدیدش به یاری هموطنان بیاد.
یکشنبه 11 مرداد 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
دفاع قاطع سفیر ایران در روسیه از توپولوف:.....شما اگر در مسیرهای داخلی روسیه سوار توپولف 154 شوید درخواهید یافت که به هیچوجه از لحاظ ریبایی و راحتی با ایرباس فرقی ندارد. متاسفانه توپولف در ایران به بدترین وجه عرضه میشود. موکتهای کثیف صندلیهای نزدیک به هم وقیمت آزاد بلیط....ونیز تصادفی که به اصل هواپیما ارتباطی نداشت همه دست به دست هم دادند تا تصویری وحشتناک از این هواپیما ارایه دهند درحالیکه توپولف 154 جزو امنترین هواپیماهای دنیاست. از لحاظ اقتصادی هم مقرون بصرفه است و تنها هواپیمایی است که در خطوط ایران سود میدهد
یکشنبه 11 مرداد 1388

ARASHK_97 - اتریش - اتریش
پسر کرد شما واقعا"مثل گو...دهای قلعه حیوانات هستید.خدایا چه تشابهی : می فرمودید چارپا خوب دو پا بد! یادتونه
یکشنبه 11 مرداد 1388

kievpers - اکراین - کییف
به عنوان فردی که تحصیلاتم را در کشور اکراین در هواپیمایی شرق تمام کرده و درحال حاضر حدود 6 سال که در معتبر ترین شرکت هاپیمایی اینجا مشغولم باید عرض کنم که از بیسوادی و نااگاهی مسئول ایرانی متعجب نیستم .هواپیماهای بلوک شرق حتی در بهترین وضعیت تکنیکی بسیار پر هزینه و غیر اقتصادی ونگهداری انها هم در حالت مطلوب به دلیل بسته شدن بسیاری از خطوط تولید قطعات پس از1992 با مشکل روبروست کما اینکه کاسپین برای دیگر توپولف خود در اکراین یک موتور که از سال 1999 در انبار نگهداری میشد خریداری و نصب کرد. به این دلایل ودیگر مسایل تکنیکی - اکولوژیکی و اقتصادی هیچیک از هواپیمهای بلوک شرق سابق حق پرواز به اروپای غربی و امریکا ی شمالی را مدتهاست که ندارند . خطوط هماپیمایی اکراین از 1993 100 درصد دارای ناوگان بوئینگ وارباس نو هستند و درخود روسیه هم همینگونه است. تازمانیکه بامسائل فقط علمی وتخصصی برخورد نشه و این خلاف وجود جمهوری اسلامی است مردم ما با جان و مال خود تاوان جاهلیت حاکم را میدهند. پیروز باد خاک ایران.ا
یکشنبه 11 مرداد 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
garfild - ایران - تهران. فکر نمیکنم خبر شما قابل باور کردن باشد. اولا با وجود 168 مسافر و بارهای آنها چطور چند کانتینر مواد منفجره در این هوابیما میشود جا داد ! ثانیا اگر این مواد منفجر شده بودند همه اجساد بایستی به خاکستر تبدیل میشدند !
یکشنبه 11 مرداد 1388

irany awareh - سوپد - ستگهلم
پسر گرد اپران .تو از اون گزدهای خود فروشی .من گردم ولی از گرد بودن تو شگ دارم
یکشنبه 11 مرداد 1388

kyky - اکراین - کیف
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . . جان ... اون اسمتو عوض کن بعدا هر چرت و پرتی خواستی بنویس.من چند تا دوست کرد دارم که مرد هستن نون بازوشونو میخورن نه نونه دستمالشونو.دیگه نبینما دستمال.خف.
یکشنبه 11 مرداد 1388

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
. ARASHK_97 - اتریش - اتریش. میگفتند چهارپا خجسته دو پا گجسته!
یکشنبه 11 مرداد 1388

غریب بن غریب - ایران - تهران
تا وقتی که ما تحریم باشیم ;تا وقتی که هی مرگ بر امریکا بگیم;وضع ما بهتر از این نمیشه;. قرار نیست ما نوکر امریکا باشیم بعد اونوقت مرگ بر امریکا نگیم-ما میتونیم با اقتدار و بودن هرگونه باجی به امریکا یا هر کشوردیگری در جهت منافع خودمون روابط خوب داشته باشیم. وبه خاطر تحریم دیگه این قراضه های روسیه رو سوار نشیم-عوضش هواپیماهای روز دنیامثل بویینگ747 یا ایر باس رو وارد کنیم
یکشنبه 11 مرداد 1388

kamia1 - المان - کلن
جالب این جاست که میگه!!!!بار دیگر تکرار می کنم این اقدامات در حالی است که سیستم ایمنی حمل و نقل هوایی ایران از ایمن ترین در جهان است!!!. هلو یا.....و همون ایران ایر هم به زور اجازه پرواز گرفته.. کلن
دوشنبه 12 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
من هم قبول ندارم که هر چیزی میشود آخرش به فلسطین یا لبنان ربط داده شود. وقتی‌ پلیس و لباس شخصی‌‌ها به مردم حمله میکنند، میگویند حزب الله لبنان بودند نه ایرانی‌ ها، هواپیما سقوط کند میگویند قرار بوده برای لبنان مهمات ببرد، مردم ایران فقیرند میگویند چون ایران دارد به لبنان کمک می‌کند، ۱۸.۵ میلیارد دلار طلا از یک ایرانی‌ در ترکیه کشف میشود، میگویند قرار بوده به لبنان برود، به نظرم دیگر زیادی هست. مرا یاد موقع انقلاب میاندازد که هر چی‌ میشد تقصیر آمریکا بود. در طبس ۷.۴ ریشتر زلزله میشد میگفتند آمریکا مواد هسته‌ای تو کویر دفن کرده بود، در سالهای ۵۶ و ۵۷ میگفتند شاه ژاندارم آمریکاست و آمریکا نمیگذرد برود، انقلاب شد میگفتند آمریکا از شاه ترسید برای همین او را سرنگون کرد، عراق با سلاح‌های روسی و فرانسوی ایران را میزد، میگفتند آمریکا دارد به صدام کمک می‌کند. من کلا با این نگرش موافق نیستم.
دوشنبه 12 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
kievpers - اکراین - کییف. دوست عزیز، ممنون از مطلب شما که خیلی‌ برایم جالب بود. من ممنون میشوم که به سوالات من هم جواب بدهید چون شما در این مورد صاحب نظر هستید. ۱. آیا همه توپولف‌ها در اوکراین ساخته میشوند؟ آیا روسیه هم در پرواز‌های داخلی‌ خود از توپولف استفاده می‌کند؟. ۲. آیا ایلوشین هم همان مشکلات توپولف را دارد؟. ۳. آیا به نظر شما خلبانان روسی یا خلبانان ایرانی‌ که در اوکراین یا روسیه آموزش می‌بینند، در سطح خلبانان آموزش دیده در اروپا غربی هستند؟ . ۴. آیا واقعا توپولف خطرناکترین هواپیمای جهان هست؟ آیا بیشترین حادثه را داشته؟ . ممنون
دوشنبه 12 مرداد 1388

dokhtarakeiran - مالزی - کوالالامپور
پس گفتن که تو کا بین دعوا شده بوده که....!!!!!!!!!!.
دوشنبه 12 مرداد 1388

Parnian-e-Eshgh - ایران - تهران
irany awareh - سوپد - ستگهلم . ....kyky - اکراین - کیف ...ARASHK_97 - اتریش - اتریش . زیاد این پسره کرد ایران زمین و جدی نگیرید/ این اومده اینجا فقط تشنج ایجاد کنه ....
دوشنبه 12 مرداد 1388

Parnian-e-Eshgh - ایران - تهران
irany awareh - سوپد - ستگهلم . ....kyky - اکراین - کیف ...ARASHK_97 - اتریش - اتریش . زیاد این پسره کرد ایران زمین و جدی نگیرید/ این اومده اینجا فقط تشنج ایجاد کنه ....
دوشنبه 12 مرداد 1388

experthoney - بحرین - بحرین
kievpers - اکراین - کییف . دوست عزیز اینا رو به کی می خوای بگی؟ آخه این وک و وزیرا کجا سوادشون میکشه که این چیزا رو بدونند و بفهمند؟ وقتی وزیر راه و ترابری که باید صاحب نظر باشه به هواپیمای فوکر که محصول آلمان و هلنده میگه هواپیمای شرقی دیگه چه انتظاری ازش داری؟ اگه آلمان و هلند شرقی اند پس غرب کجاست؟ احتمالا انگلیس به اونور که شامل آمریکا تا اون ور ترش یعنی ژاپن، کره، چین و حتی پاکستان و ایران میشن غربه دیگه. باور کن این فکر میکنه فوکر ساخت مشترک پامستان با آذربایجانه
دوشنبه 12 مرداد 1388

montaghed - آلمان - کلن
وزرای این عنتری یکی از یکی عتیقه ترن .کثافت برای سرپوش گذاشتن به گند کاریهاشون آمارمیده!! که مثلا آمریکا 9 سانحه هوایی داشته اولا لازمه که این آشغال حرومزاده بدونه که فقط تعداد هواپیماهای شخصی که در آمریکا موجوده بیش از 15 برابر کل ناوگان پوسیده استیجاری و ملکی ایران هستش حالا هزاران هواپیمای غول پیکر مسافری و باربری و ترابری و نظامی وهواپیماهای کوچک صنعتی و غیره رو هم بهش اضافه کنید . دوما از این میزان هواپیما هم میزان ترافیک هوایی هم حداقل 120 برابر ایران هستش. سوما این شاسکول منظورش از 9 فقره سانحه چیه ؟ نکنه فرود اضطراریه یک هواپیمای سم داش رو هم سانحه تلقی میکنه!! و عملا در یک مورد سانحه هم دنیا دید که خلبان با مهارت روی آب فرود اومد و خون از دماغ کسی هم نیومد.واقعا برای کسانی که این مزهملات را میشنون و سری به تایید تکون میدن متاسفم . مرگ براین دولت عوام فریب
دوشنبه 12 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
haghighatgo - آلمان - برلین بیخودی خودت را اذیت نکن. حرف زدن با این پسر کرد ایران مثل یاسین خوندن در گوش خر است ولش کن بابا.
دوشنبه 12 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.