تشنج در تهران در مراسم چهلم کشته‌شدگان اخیر

تشنج در تهران در مراسم چهلم کشته‌شدگان اخیر

مأموران پلیس در میدان ونک به سمت معترضان کپسول گاز اشک آور شلیک کرده‌اند

پلیس ایران عصر پنجشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) در گورستان بهشت زهرا و همچنین در خیابان های مرکزی تهران با معترضان درگیر شده و برای پراکنده کردن آنها از باتوم و گاز اشک آور استفاده کرده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای بزرگداشت یاد کشته شدگان حوادث اخیر تهران حدود ساعت چهار بعد از ظهر در بهشت زهرا حضور یافتند، اما مأموران پلیس برای آنها محدودیت ایجاد کردند و با عزاداران درگیر شدند.

همچنین هزاران تن از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در مصلای تهران و خیابان های اطراف آن تجمع کرده اند و شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی سر داده اند.

در این حال صدها نیروی پلیس ضد شورش در محل حاضر شده و با استفاده از باتوم و گاز اشک آور به متفرق کردن جمعیت پرداخته اند.

گزارش هایی از وقوع تجمع های اعتراضی در میدان ونک، خیابان مطهری، خیابان بهشتی، خیابان حافظ شمالی، خیابان ولیعصر، خیابان زرتشت و خیابان فاطمی منتشر شده است.

پیش تر شاهدان عینی که در بهشت زهرا حاضر بودند، گفتند که آقای موسوی کوشید که بر سر مزار ندا آقاسلطان، دختر جوانی که در جریان اعتراضات روز ۳۰ خرداد تهران کشته شد، حضور یابد، اما مأموران پلیس ضد شورش آقای موسوی را احاطه کردند و در حالی که صدها تن از عزاداران شعار "یا حسین، میر حسین" سر می دادند، او را به اتومبیلش باز گرداندند.

به گفته شاهدان عینی، گروهی از عزاداران اتومبیل آقای موسوی را احاطه کردند و کوشیدند مانع از رفتن آقای موسوی شوند، اما مأموران پلیس به زور راه را باز کردند تا اتومبیل از محل دور شود.

همچنین شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفتند که عده ای از عزاداران به سوی گروهی از مأموران پلیس که مهدی کروبی را محاصره کرده بودند، سنگ پرتاب کردند.

در این حال سحام نیوز، وبسایت رسمی حزب اعتماد ملی (حزب آقای کروبی) نوشته است که هم آقای کروبی و هم آقای موسوی توانسته اند برای لحظاتی بر سر مزار ندا آقاسلطان توقف کنند و فاتحه بخوانند.

پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان متعلق به حکومت ایران می گوید بین دو تا سه هزار نفر بر مزار خانم آقاسلطان گرد آمده بودند.

در ویدیویی که از این مراسم در سایت یوتیوب منتشر شده شعارهایی همچون "نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم" و "مرگ بر دیکتاتور" شنیده می شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی نوشته است که پلیس با باتوم و کمربند با عزاداران برخورد کرده است.

خبرگزاری رویترز هم از بازداشت عده ای از عزاداران توسط نیروهای پلیس خبر می دهد.

پیش تر وکیل مهناز محمدی، مستندساز ایرانی از بازداشت او، جعفر پناهی و رخساره قائم مقامی در بهشت زهرای تهران خبر داده بود.

خانم محمدی، آقای پناهی و خانم قائم مقامی صبح پنجشنبه به همراه تعداد دیگری از فیلمسازان و مستندسازان ایرانی برای گذاشتن گل بر مزار کشته شدگان حوادث اخیر به بهشت زهرا رفته بودند.

مراسم روز پنجشنبه در بهشت زهرا به مناسبت چهلمین روز درگذشت کسانی برگزار شد که در اعتراضات روز ۳۰ خرداد در تهران کشته شدند.

روز ۳۰ خرداد، یک روز پس از آنکه آیت الله علی خامنه ای در نماز جمعه خواستار پایان یافتن اعتراضات خیابانی شد، تعداد زیادی از معترضان به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در اثر برخورد نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج کشته، مجروح یا بازداشت شدند.

مقامات ایران تعداد کشته شدگان حوادث آن روزهای تهران را حدود ۲۰ نفر اعلام کردنداما مخالفان دولت می گویند تعداد کشته شدگان بیش از این ها است.

برخی از مسئولان نظامی و انتظامی ایران کشته شدن این افراد را به "اغتشاشگران" نسبت داده اند، اما مخالفان می گویند که نیروهای حکومتی به سوی معترضان تیراندازی می کردند.

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
استقلال ، آزادی ، جمهوری ایرانی . باید به گدایی خدا و فرهنگ از یه قوم دیگه پایان داد
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
لعنت به این بی شرف ها که رحم و مروت ندارند خدا صبر به خانواده شهدای اخیر بدهد
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
درود به مردم شهر تهران که بی باکانه در مقابل این دژخیمانه مزدور دست از اعتراضات خود بر نمیدارند وبی محابا به مبارزات خود ادامه میدهند.درود صد درود به غیرتتان. وهمچنین مردم شهرستانها و مردم شهره من بدانید که خیلی بی انصافید ..
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

ایران جاوید - ایران - تهران
خوب راست میگن اغتشاش گران بودن آخه اغتشاش گران همان نیروهای حکومتی هستند.
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

badram - ایران - تهران
توجه توجه توجه. انقلاب نوین مردم ایران مبارک باد. طلوع آزادی و رهایی از چنگال نظام فاسد دینی نزدیک است.
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
دوستان البته من با تءوریهاوطرزفکر مجاهدان به سختی مخالفم . اما نمیتوان در مقابل کشته شدن این انسانهاکه ایرانیند سکوت کرد اینها 30سال در اون کمپ به هیچ سرگرم شدندودر واقع از زندگی واقعی محروم ماندند وحالا هم به حال خود رها شده اند از ایران مانده ازآنجا رانده . نباید در این موقعیت سکوت کرد اگر آنها رو مجبور به برگشت هم بکنند کشته خواهند شدالبته بایدپاسخگوی هرعملی که انجا دادندباشد ولی رفتار باآنها نیز باید انسانی باشد ومانبایدراضی باشیم بدست عراقیها کشته زخمی ویا تحت فشار باشند. زنده باد ایرانی آزاده وشریف ومبارز
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

رادمرد - ایران - طوس
الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع ظلم
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
ملتی که فرهنگ عاشورایی و شور حسینی دارد از کتک و خونریزی و شهادت نمی ترسد. به حکومت یزید خاتمه می دهیم
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
فقط برخورد از نوع بالا جواب میده همین والسلام
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
خدا اااااا جون .تو هم مثل اینکه پشتتو کردی به مردم ایرانو خوب خوابیدی. 30 ساله با اسم تو دارن به جان و مال همه ما تجاوز می کنند و تو انگار نه انگار . صبر جیز خوبیه ولی زیادیش حال ادمو بهم میزنه. پاشو بابا پاشو ..دیگه نمیدونیم دست به دامن کی بشیم. به چه قیمتی باید مثل ادم معمولی زندکی کنیم.
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

p.h - هند - پونه
آسید مهدی - ایران - تهران . بابا این اسید مهدی چی میگه ؟‌بخدا این یارو همه ما رو ...! ولش کنین بابا این یارو رو !‌ خودمون و بچسبیم ،‌این یارو به خداش قسم که حالش خوب نیست ،‌بازیش گرفته. خودمون و عشق اسسستتتت .
جمعه 9 مرداد 1388

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
آسید مهدی ایران تهران . دو پهلو می نویسی موضع شما معلوم نیست . ولی من یه راست میرم سر اصل مطلب اگه خیلی یه پهلو بود بگو تا عذر خواهی کنم . با شما ظاهرا برخورد از نوع ...که جواب نداده .جوش نزن دیر و زود داره سوخت و سوز نداره از نوع ... رو هم به زودی می بینی .
جمعه 9 مرداد 1388

aria-aria-nl - هلند - روتردام
به امید خدای ایران کار این رژیم اشغال داره تمام میشه فرزندان کاوه اهنگر بتازید بر تازیان تا ازادی چند گامی بیشتر نمانده
جمعه 9 مرداد 1388

persian boy00 - ایران - تهران
ما شماها را همیشه صدا میکنیم و به حمایتتان نیاز داریم برای وطنمان برای ایرانمام. ایرانی با غیرت حمایت حمایت. پس اگه جزء با غیرتها هستی پس حمایتمان کنید.البته از هموطنان مقیم خارج از ایران متشکریم که حماتمان میکنند.
جمعه 9 مرداد 1388

msforugh - ایران - تهران
رادمرد - ایران - طوس. لطفا به فارسی هم ترجمه کنید اگر ایرانی هستی
جمعه 9 مرداد 1388

persian boy00 - ایران - تهران
یک سئوالی دارم از هموطنان اگه بشه اسمشون را هموطن گذاشت؟ایا ایران فقط مال ما تهرانیها و اصفهانیها است پس بقیه هموطنانمان در شمال و جنوب و غرب و شرق هیچ مسئولیتی در قبال ایران و ازادی وطنمان و گرفتن حقمان از دیکتاتورهای رژیم ایران ندارند . پس کجایید پس چرا حمایتمان نمی کنید پس غیرتتان کجاست. از باطوم و گلوله میترسید ایا جان شما عزیزتر از جان ماست و یا فقط جان بچه های شما برایتان عزیز است و ما برای خانوادهایمان اصلا اهمیتی نداریم.
جمعه 9 مرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. آسید مهدی - ایران - تهران. برخورد از نوع پا..ن با تو و امثال تو بیشتر جواب میده ( می فهمی که چی میگم!) چون خودت و اج..ت این کاره اند.
جمعه 9 مرداد 1388

masoud1837 - ایران - ایران
با سلام من عضو جدید هستم
جمعه 9 مرداد 1388

ali278 - ایران - تهران
برادران مبادا بخاطر عمل بعضی جاهلان بی دین متظاهر از دین رویگردان شوید اسلام جز این است اسلام دین عطوفت و عقلانیت است نه دین تهجر . بروید کلام علی را بخوانید خواهید دید که امیر المومنین هیچگاه با اطاعت محض توصیه نفرموده اند(اعرف الق تعرف اهله) پس ولایت مطلق ضد تشیع نیست؟(قابل توجه کسانی که اعتقاد به پیروی بی چون و جرا از ولایت فقه دارند).
جمعه 9 مرداد 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
آسید مهدی - ایران - تهران. خوب برای خودت دکون بازار درست کرده ای ٬ بهت پیشنهاد میکنم وقتی بساط کاسه لیسیتون جمع شد و خواستی فلگ رو ببندی همین یوزر نیمتو کیس پناهندگی قرار بده تا به پیش یکی از ما بیایی که اون موقع ببینی کی بیرون گود نشسته بلایی سرت میاریم که اگه کیست رد شد کیس جدید ... بودن رو بدی اگه دوباره این کیست هم رد شد آقا دایی رو بهشون نشون بده و بگو که جوجه آخوندی حتما کارت درست میشه جون میدونند که تو فیضیه چی میگذره ها ها ها برو روتو کم کن آآآآآ سد میتی
جمعه 9 مرداد 1388

mamalporru - ایران - شیراز
رئیس جمهور منصوب خامنه ای، از دستگاه قضائی خواسته است «طعم گوارای محبت دینی» را به زندانیان بچشانند! و لابد از دیدگاه رئیس جمهوری که روابطش با «رحیم مشائی» سوء ظن رسانه های جهانی مانند تایم را برانگیخته و همگان را به داشتن روابط خاص(!) میان آنها مشکوک کرده، آن طعم گوارا(!) یعنی «لواط و تجاوز» به پسران و دختران زندانی توسط مزدوران لبنانی و قلدر عرب! و اختفای آثار انواع آزارها و تعرضها بر جسم و جان نازنین فرزندان ملت! «طعم گوارای محبت دینی» لابد یعنی سوزاندن اجساد، امحاء و دستکاری گزارش پزشکی قانونی و دفن شبانه اجساد قربانیان! یعنی تهدید عزداران بر سکوت و خفقان!.
جمعه 9 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
آسید مهدی - ایران - تهران . اره دقیقا برای تو خوب جواب میده
جمعه 9 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
ایرانیییییییییییییییییییییییییییییییی می میرد ذلت نمی پذیرد
جمعه 9 مرداد 1388

punisher - ایران - شیراز
آسید مهدی - ایران - تهران . میدونی در جواب این سرکوبگران و....هایی مثل تو چی جواب میده .....؟؟؟. اینکه هر دو پای شما رو از دو طرف بکشن تا ...
جمعه 9 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
تا آنجا که من دیدم به دلیل حمایت مردم کسی را نتوانستند دستگیر کنند چون به محض گرفتن یک نفر همه به سمتشان هجوم می بردیم و بقیه با هو کردن و فریاد ولش کن ولش کن آنها را می ترساندیم و هجوم می بردیم.البته بسیاری از پرسنل نیروی انتظامی خیلی درگیر نمی شدند و سه نفر سرهنگ با احترام برخورد می کردند غیر از سردارشان و یک افسر ستوانیکم با لهجه غلیظ خمینی شهری که تابلو بود و خیلی فحاشی می کرد.
شنبه 10 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
بعد از ساعت 8 شعارهای کوبنده مردم با بوق ماشینها گیجشان کرده بود و کار را از دستشان بیرون برده بود. به هر حال این غیرت مردم اصفهان بود امیدوارم بقیه هم بپیوندند و بدانند که خون نداها و سهرابها و اشکانها دامنشان را خواهد گرفت.قرار بعدی ما روز مفتضح تنفیذ احمدی نژاد.سبز باشید
شنبه 10 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.