باهنر: جلسات هئیت دولت تا تحلیف رئیس جمهوری غیرقانونی است

باهنر: جلسات هئیت دولت تا تحلیف رئیس جمهوری غیرقانونی است

در پی برکناری محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهگ و ارشاد اسلامی و غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در حالی که فقط 8 روز به پایان عمر دولت نهم باقی مانده، تعدادی از چهره های شاخص اصولگرایان به این اقدام آقای احمدی نژاد واکنش نشان داده اند.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به برکناری این دو وزیر و تغییر بیش از نیمی از وزیران دولت نهم گفت که با توجه به اینکه دولت نهم طبق قانون اساسی باید دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد و چون دو هفته بیشتر تا تنفیذ حکم دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نمانده و مجلس فرصتی برای این کار ندارد.

او افزود که از این پس جلسات هیئت دولت [نهم] غیرقانونی است و قاعدتا نمی تواند مصوبه ای هم داشته باشد.

آقا باهنر گفت: بعد از مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری و اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی جلسات هیئت دولت قانونی خواهد بود.

همچنین احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس در گفت و گویی با خبرگزاری فارس به آقای احمدی نژاد توصیه کرده است که "از این تصمیم دست بکشد تا مجبور به تقاضای رأی اعتماد برای دولت نهم نشود."

محمد حسین صفار هرندی و غلامحسین محسنی اژه ای از سوی محمود احمدی نژاد عزل شدند

او در این گفت و گو برکناری این دو وزیر را با مخالفت آنها با انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری مرتبط دانست و گفت: این طرز برخورد با وزرای کابینه به دلیل اعتراض به رفتار رئیس جمهور نه با ضوابط اسلامی سازگار است و نه با مصالح دولت و ملت.

آقای توکلی با اشاره به قانون اساسی ایران گفت که با احتساب برکناری این دو وزیر، رئیس جمهوری طبق قانون اساسی برای هشت روز باقی مانده به پایان فعالیت دولت نهم، باید برای کل کابینه اش از مجلس رای اعتماد بگیرد.

طبق اصل 36 قانون اساسی در صورتی‏ که‏ پس‏ از ابراز اعتماد مجلس‏ به‏ دولت‏ نیمی‏ از هیات‏ وزیران‏ تغییر نماید، رئیس جمهوری باید مجددا از مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برای هیات‏ وزیران‏ تقاضای‏ رای‏ اعتماد کند.

با برکناری وزرای ارشاد و اطلاعات تاکنون 12 وزیر کابینه نهم تغیییر کرده اند. 10 نفر از وزرا یا استعفا کردند و یا از سوی آقای احمد نژاد عزل شدند؛ یکی (علی کردان، وزیر سابق کشور) پس از استیضاح از سوی مجلس، موفق به رای اعتماد مجدد نشد و یکی (جمال کریمی راد، وزیر سابق دادگستری) در تصادف درگذشت.

علی مطهری، یکی دیگر از نماینده اصولگرایان در مجلس در گفت و گو با خبرگزاری مهر ضمن اینکه برکناری دو وزیر از سوی محمود احمدی نژاد را کاری "غیر معمول" دانست، گفت: " اینکه انجام چنین حرکتی از سوی آقای احمدی نژاد چه ضرورتی داشته برای من قابل درک نیست و گویی که ایشان در وارد کردن کشور به التهاب تعمداتی دارند."

او به آقای احمدی نژاد توصیه کرده است که از "تصمیمات ناگهانی"پرهیز کند و بر "اعصاب خود مسلط" باشد.

محمد حسین صفارهرندی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و غلامحسین محسنی اژه ای وزیر سابق اطلاعات کابینه محمود احمدی نژاد که روز یکشنبه چهارم مرداد از کار برکنار شدند، دو چهره کلیدی کابینه آقای احمدی نژاد و نماد تغییر تفکرات مدیریتی پس از پایان دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی بودند.

آقای محسنی اژه ای رئیس پیشین دادگاه ویژه روحانیت و از چهره های محافظه کار مذهبی در ایران است که از مخالفان جریان اصلاح طلبی محسوب می شود. در پی اعتراضهای خیابانی به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که اخیرا برگزار شد، آقای محسنی اژه ای شماری از چهره های اصلاح طلب دستگیر شده را به اقدام برای براندازی نرم و انقلاب مخملی متهم کرده است.

محمد حسین صفارهرندی پیش از ورود به کابینه آقای احمدی نژاد، سردبیر و جانشین مدیر مسئول روزنامه کیهان بود که یکی از جدی ترین منتقدان اصلاحات در ایران و یکی از مهمترین پایگاه های حمایت از آقای احمدی نژاد محسوب می شود.

aidin1978 - ایران - تبریز
همه تون برین به درک.
دوشنبه 5 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
این باهنر هم بهش پستی چیزی ندادند ناراحته نماینده نشده بود و ما هر روز میدیدیمش کسی اصلا نگاشم نمیکرد تا بهش سلام کنه
دوشنبه 5 مرداد 1388

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
مرگ بر این رژیم مردم فریب.
دوشنبه 5 مرداد 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
بیچاره احمدی نژاد تازه فهمیده چه کلاهی سرش رفته اون فهمیده که یک رئیس جمهور بی قدرتیست که اجازه کوچکترین کاری بدون مشورت ورضایت اربابانش نمی تواند انجام دهد.
دوشنبه 5 مرداد 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک
از دم خاک بر سر همتون
دوشنبه 5 مرداد 1388

778899 - ایران - شیراز
ا‌‌‌‌لهم مشغل الضالمین باالضالمین. اقا یکی بیاد این ا.ن رابگیرد زده به سیم اخر. این مردک تعادل روحی خود را از دست داده.شروع کرده به پاچه گیری!!!!!!. خودی غیر خودی را هم قاطی کرده.شاید چند روز دیگر انقدر از قدرتش دچار توهم شود که با یک حکم خامنیی را برکنار کند!!!!!!
دوشنبه 5 مرداد 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
سگهاى وحشى مخلفان را به خاک و خون کشیدند حالا با هم دعواشون شده. عزل این دو تا بوزینه کریه نجس شاید از بهترین کارهایى باشه که احمد کوتول در عمرش انجام داده. حیف که میدونیم فردا 2 تا بوگندوترش را پیدا میکنه جاى ایندوتا بزاره!. یکى نیست خود احمد کوتول و اون آقاى جلاد خایمنى را عزل کنه.
دوشنبه 5 مرداد 1388

ناب - ایران - تهران
هر وقت این باهنر حرف می زنه یاد ادمای بی هنر می افتم که بزور خودشونو جا زدن تو این حکومت! از همه طرف می خوره! اخه خودت خسته نمی شی اینقدر دری وری می گی؟. خیلی هم شبیه حداد عادل است البته اون همیشه انشا میخونه!
دوشنبه 5 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
بچه پر رو!!!
دوشنبه 5 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
بی شرافت این دولت نامشروع مگر تا به حال قانونی بود که از این بعد باشد؟. کل حکومتتان نامشروع و فاقد اعتبار ملی و قانونی است. مرگ بر حکومت فتنه و شرارت اسلامی. مرگ بر خامنه ای شیاد. رفراندم راه نجات ایران
دوشنبه 5 مرداد 1388

vezveznazi - ایران - ایران
این دول-ت دیگه کار نمی کنه.بزار در کوزه ابش را بخور.انتری کارت تمومه
دوشنبه 5 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
دکی میگه یک دستگاه حقیقت یاب از انگلیس بخرید تامشخص بشه کی راست میگه کی دروغ. وقتیکه دستگاه را وصل کردن دکی گفت من میخوام اول به سولات جواب بدم. دستگاه سوال میکنه تو راست میگی که منتخب ملت ایرانی و رییس جمهور کشور ایران. دکی جواب میده بله. دستگاه ازش یک آب زردی میریزه و میگه---یدم بهت که داری به منم دروغ میگی مرتیکه دروغگو.
دوشنبه 5 مرداد 1388

aidin_karaj - ایران - کرج
همتون یه ... از اول تا آخر . تف به گور پدر همتون
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
باهنر عوضی لاشخور!. آن روزی که در سال 82 در جلسه جامعه مهندسین اعلام کردی ما داریم احمدی نژاد را برای ریاست جمهوری آماده می کنیم باید این حرفها را نشخوار می کردی نه حالا که طبل ار پشت بام افتاده و می دانی یارو قابل دفاع نیست
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.