ارزشیابی مدارک دانشگاهی ایران در آلمان

ارزشیابی مدارک دانشگاهی ایران در آلمان

کنکور سراسری و کمیسیون ارزیابی مدارک تحصیلی خارجیان در آلمان، دو خوانی هستند که برای گرفتن پذیرش باید حتماً از آنها گذر کرد

امکان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. پذیرفته‌شدن در آزمون سراسری ایران، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه، برای مثال سراسری یا آزاد، از فاکتورهای تعیین‌کننده برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان هستند.

برای اقدام به پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، مراحل مختلفی را باید طی کرد. ارزشیابی علمی مدارک تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان، یکی از این مراحل است. به طور مثال، شرایط در مورد افرادی که در ایران تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان رسانده‌اند یا تنها در آزمون سراسری پذیرفته شده‌اند، متفاوت است.

 

قبولی در آزمون سراسری

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، تحویل درخواست نامه‌ی کامل و بی عیب و نقص و همه‌ی مدارک مورد نیاز، نخستین شرط است. اسیست مرکزی است که به همین منظور تأسیس شده است؛ پل میان متقاضی و دانشگاه.

 

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان که در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند، بدون آنکه در ایران در دانشگاه تحصیل کرده باشند‌، می‌توانند اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان کنند. این افراد اما تحصیل خود را نه از دانشگاه‌، بلکه با دوره‌ای یک ساله در کالج شروع خواهند کرد و با توجه به نمراتی که در پایان این دوره کسب می‌کنند، می‌توانند در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان تحصیل کنند.

 

دانستن این نکته که حدنصاب قبولی در آزمون سراسری، مقطع کارشناسی است، برای آن دسته از افرادی که تنها با پذیرش در کنکور سراسری ایران، قصد تحصیل در آلمان را دارند، ضروری است. بنابراین قبولی در آزمون سراسری در مقطع کاردانی برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های آلمان کافی نیست.

 منظور از قبولی در آزمون سراسری، تنها آزمون دانشگاه‌های سراسری در نوبت‌های روزانه و شبانه است. با این حساب، قبولی تنها در آزمون سراسری دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی کاربردی، مورد تایید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آلمان نیست. البته این شرایط تنها در صورتی است که این افراد علاقه‌مند باشند، بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران و تنها با قبولی در آزمون سراسری اقدام به پذیرش کنند.

 

فارغ‌التحصیلان از دانشگاه آزاد

پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری ایران در مقطع کارشناسی پیوسته، می‌توانند برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند

 

در مورد دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد و یا افرادی که در آزمون ورودی به این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، شرایط متفاوت است. تنها قبولی  در آزمون سراسری دانشگاه آزاد، برای اقدام برای پذیرش کافی نیست. حدنصاب پذیرش، عموماً داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد است. این قاعده شامل فارغ‌التحصیلان از سایر دانشگاه‌های دولتی به غیر از دوره‌های روزانه و شبانه نیز می‌شود.

 

دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیرانتفاعی سراسری، پیام نور و هچنین دانشگاه جامع علمی کاربردی، تنها در صورت داشتن مدرک کارشناسی می‌توانند برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. طبیعتا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها و همچنین دانشگاه آزاد، مستقیما وارد دانشگاه خواهند شد و احتیاجی به گذراندن دوره یک ساله کالج نخواهند داشت.

 

درخواست برای کارشناسی یا کارشناسی ارشد؟

zvs مرکز توزیع سهمیه‌های رشته‌هایی خاص، از قبیل رشته‌های پزشکی در میان متقاضیان خارجی است. برای رسیدن به این مرحله ابتدا باید مدارک متقاضی از سوی نهادهای دیگر مسئول ارزشیابی و تأیید شده باشند

 

سئوالی که در اینجا مطرح است، این است که آیا فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های نام‌برده با مدرک کارشناسی می‌توانند برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند یا باید در مقطع کارشناسی، از ابتدا تحصیل کنند؟

در این مورد شانس فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های سراسری نسبت به دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد بیشتر است. البته در این مورد تصمیم با دانشگاه و

کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی است.

 

در این شرایط اما یک قاعده کلی وجود دارد. افرادی که در رشته تحصیلی خود

در ایران و یا در زیر مجموعه‌های مشابه آن، قصد ادامه تحصیل در آلمان دارند، با تصمیم دانشگاه می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد نیز پذیرفته شوند. و یا پس از تعیین سطح و ارزشیابی واحدهای گذرانده، در مقطع کارشناسی، اما در ترم‌های بالاتر ثبت‌نام کنند.

 

در مورد قبولی و تعداد واحدها، تنها کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه تصمیم خواهد گرفت و قاعده یکسانی وجود ندارد. تنها می‌توان گفت که در این مورد، میان دانش‌آموختگان دانشگاه‌های سراسری و آزاد تفاوتی وجود ندارد.

کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی متقاضیلن خارجی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان
 

 

 

موارد استثنا

برای پذیرفته‌شدگان در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی این امکان وجود دارد که در صورت پشت‌سر گذاشتن یک سال تحصیلی (گذراندن واحدهای‌های دو نیم سال)، بدون ورود به کالج در آلمان، مستقیما وارد دانشگاه شوند‌. البته این شرایط تنها با موافقت دانشگاه امکان پذیر خواهد بود و شامل دوره‌های روزانه و شبانه می‌باشد. در صورت این امکان، طبیعتا این افراد از ابتدا مشغول به تحصیل می‌شوند.  

life - ایران - تهران
مورد خاص و جدیدی نبود تقریبا در همه جا مشابه است
چهار‌شنبه 28 اسفند 1387

kouroshpsx - ایران - تهران
zvs مرکز توزیع سهمیه‌های رشته‌هایی خاص، از قبیل رشته‌های پزشکی در میان متقاضیان خارجی است. برای رسیدن به این مرحله ابتدا باید مدارک متقاضی از سوی نهادهای دیگر مسئول ارزشیابی و تأیید شده باشند
این مطلب اشتباه است.zvs وظیفه بررسی مدارک دانشجویان(چه خارجی و چه آلمانی ) که دارای پاسپورت آلمانی هستند را دارد. پس سطح حداقل نمره برای رشته های پزشکی و رشته هایی که در برخی دانشگاه ها (maschinenbau در RWTH-Achen) محدودیت پذیرش دارند از حداقل 2.5 به 1.7-1.9 کاهش میابد.البته باز هم می خواهند تغییر بدند و (Uni-Assist) را حذف کنند. و متقاضیان مستقیم با دانشگاه مکاتبه کنند.
چهار‌شنبه 28 اسفند 1387

niloochi - آلمان - دوسلدورف
توصیه به دوستانی که قصد تحصیل در خارج از ایران را دارند.به جز کشورهای انگلیسی زبان تحصیل به زبانی مثل المانی برای فردی که اینجا بزرگ نشده یعنی وقت و هزینه تلف کردن و در انتها افسردگی..
چهار‌شنبه 28 اسفند 1387

taraneh2008 - المان - هامبورگ
واحدهای معارف اسلامی و ریشه های انقلاب قابل قبول دانشگاه های المان نمی باشد .
چهار‌شنبه 28 اسفند 1387

shahram_ca - ایران - تهران
اگر می خواهید تحصیل کنید وبعد کارمناسب گیرربیارید برید سراق دانشگاهای انگلیسی زبان من هم با دوستمون از دوسلدورف موافقم!ولی اگرسراق دانشگاه های فرانسه برید شانس کارپیداکردن کمتره ولی باز بهترازالمانه حداقل میشه توی کبک کار پیداکرد.
پنج‌شنبه 29 اسفند 1387

گنده لات - آلمان - مونیخ
البته این موارد و کامنت دوستان خیلی کلی است و اگه به جزییات وارد بشیم همه چیز دست خود شخصه که بعد از اتمام درسش چه جوری وارد بازار کار بشه. برا من که با سن بالا وارد آلمان شدم برا درس خوندن و هیچ پیش زمینه زبان آلمانی نداشتم راحت تر از انگلیسیه. ولی یه چیزی که مهمه اینه که رشته تحصیلی دبیرستان تعیین کننده ترین بخش برای ایرانیهاست چرا که براساس اون رشته به کالج میرید و براساس رشته کالج باید رشته دانشگاهی انتخاب کنید و در ضمن هنرستانیها هم تقریبا هیچ شانسی ندارند چون سهمیه پذیرش برای کالج از روی دیپلمهای دبیرستان شروع میشه و تقریبا به هنرستانیها دیگه نمیرسه مگز در موارد بسیار معدود.
پنج‌شنبه 29 اسفند 1387

mohsen_baran_2536 - ایران - تمام ایران
odin - بلژیک - انتورپن
سلام دوست من از بلژیک سلام هموطن سلام ازاد مرد
ازا ازادی ایران زمین گفتم من همچون تو و ما از استبداد متنفرم حا لا این استبداد هرچی بخوات باشه اسلامی یا غیر اسلامی .من توو مابهر طریق و روش مبارزه میکنیم تا فرزندان من وتو بتونن طلوع خورشید رو بدون ابرهای سیاه
بیبینند .همچون خورشید خوزستان دلهایتان گرم چون دماوند سیربلند هچون کارون ارام وخورشان همچون شمال سبز وزنده
پنج‌شنبه 29 اسفند 1387

farzande koroshe kabir - ایران - تهران
دوستان من شنیده ام که یادگیری زبان آلمانی حتی در خود آلمان حداقل 4 سال وقت می گیره. پس آدم پیر میشه تاوقتی بتونه زبانش رو یاد بگیره و بره دانشگاه.
پنج‌شنبه 29 اسفند 1387

kouroshpsx - ایران-تهران-شهرقدس - قلعه حسن خان
farzande koroshe kabir - ایران - تهران
اینا راست نیست. من فقط 4 ترم تو ایران خوندم.8 ماه هم کالج بودم و Abitur کردم. 100 ٪ زبان مادری نمیشه ولی گلیممو از اب میکشم بیرون. اگه می خوای آلمان درس بخونی و درس خون نیستید. آلمان رو فراموش کنید جای آسون نداره. جای سخت تر داره. البته بسته به رشته هم داره.
niloochi - آلمان - دوسلدورف
راست می گی ولی راه دیگه ای نیست. طاووس خواستیم و جور هندوستان باید بکشیم. یه تحصیل عالی در دانشگاه با شهریه ارزون . خرج سالانه 4000-5000 یورو . زمانی که می خواستم انگلیس درس بخونم . 13000 پوند در سال خرج داشت. تازه در آلمان هم دانشگاه انگلیسی هست. مثل Christian Albrecht zu Kiel در شهر کیل. ایرانی دوره مستر . در رشته های مهندسی مخابرات و و و و. من اونجا Pharmazie (داروسازی می خونم) البته به آلمانی.. شهریه هم ترمی 101 یورو بیشتر نیست(البته از 2010 همه آلمان 500 یورو میشه) میمونه هزینه زندگی.که باید صرفه جویی کرد. کرایه خونه از ماهی 165 -تا میره بالا.مثلا من 200 تا کرایه میدم. بیمه درمان الان تا 30 سالگی از 66.60 هست.اینا جز. ثابته.
شنبه 1 فروردین 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.