تصاویری از دانشگاه و شهر آکسفورد ۱ - عکس

تصاویری از دانشگاه و شهر آکسفورد

منبع : سایت گوناگون و عکسهای ارسالی خانم مریم حجازی نیا از انگلستان و همین طور وبلاگ بیا تا برویم وبلاگ شخصی خانم سمیرا منفرد

دانشگاه آکسفورد (به انگلیسی: University of Oxford) که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی‎ترین دانشگاه انگلیسی‎زبان به شمار می رود. با این که تاریخ دقیق تاسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی‎ترین اسناد باقی مانده از گذشته نشان می دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته است.[۱] دانشگاه آکسفورد در زمرهٔ برترین مراکز آکادمیک در جهان شمرده می‌شود.

آکسفورد یک شهر دانشجوییه که از جمعیت ۱۱۷۰۰۰ نفری اون ۲۰۰۰۰ نفر دانشجو هستند.خود شهر در قرن ۸ میلادی ایجاد میشود اما شکل گیری دانشگاه آن از قرن ۱۲ به بعد ایجاد میشود. که قبلا تماما تحت اختیار کلیسا اداره میشده.یک مسابقه قایقرانی بسیار معروف داره که در کل انگلیس همه مردم نتایجش رو دنبال میکنند.این مسابقه هر سال بین دانشگاههای آکسفورد و کمبریج ٬دو رقیب قدیمی در ماه مارچ برگذار میشه این مسابقه از روستایی در نزدیکی آکسفورد شروع شده و تا جنوب تایمز ادامه پیدا کرده و از درون شهر لندن هم میگذره. تا اواخر قرن ۱۹ این شهر تماما دانشجویی بود اما در اوایل قرن ۲۰ شخصی به نام موریس کارخانه ماشین سازی را در نزدیکی شهر میسازه و از آن به بعد جمعیت هم در این شهر زباد میشه.

آکسفور در محل تلاقی دو رودخانه به نامهای ؛آیسیس؛ و ؛چرلی؛  ایجاد شده ونام شهر هم از ترکیب دو کلمه ؛آکس؛ به معنی صومعه و ؛فورد؛ به معنی قلعه است. داستانی برای این شهر نقل شده که میگه :در زمانهای گذشته یک پرنسس بسیار زیبا و مسیحی دو آتیشه ای اینجا زندگی میکرد که یک زمین دار پولدار عاشقش میشه و از او خواستگاری میکنه.پرنسس میگه که من وقف کلیسا هستم و نمیتونم ازدواج کنم اما زمین دار به شدت اصرار میکنه تا جاییکه پرنسس از این شهر میره. زمین دار وقتی متوجه میشه با اسب به سرعت به دنبالش راه میفته تا اونو از این کار منصرف کنه. در کنار پلی به نام پل ؛اکس؛ دچار رعد و برق شده و در جا کشته میشه.در همان جا به یاد او و عشقش صومعه ای ساخته میشه که بعد ها به آکسفورد شهرت یافته و کم کم گسترش پیدا میکنه.در قرن ۸ میلادی ٬پرچم و نشان شهر ٬عکس یک پل قدیمی بود.

در زمانهای قدیم اینجا صرفا دامداری و کشاورزی صورت میگرفت.اما امروزه یکی از گران ترین مناطق اطراف لندن محسوب میشه که بسیاری از افراد بازنشسته و ثروتمند اینجا ویلاهای گران قیمتی خریده و دور از هیاهوی لندن اینجا ساکن شده اند.در انگلیس بر خلاف ایران تغییر کاربری زمین کار راحتی نیست و شما نمیتوانید به آسانی زمینی کشاورزی را تبدیل به محلی مسکونی کنید مگر اینکه پول بسیار کلانی پرداخت کنید.کوبیدن ساختمانهای قدیمی و ساختن برج و باروی جدید که اصلا و ابدا اجازه اش صادر نمیشود.به خاطر همین است که وقتی در آکسفورد راه میروید تفاوتی با چهره قرن ۱۹ آن نمیبینید و حس خوشایند قدم زدن روی سنگ فرشهای قدیمی و لابلای کوچه های تنگ و باریک آن و دست کشیدن روی آجرهای قرمز و قدیمی شما را حالی به حالی میکند.دانشگاه آکسفورد ۳۹ کالج دارد که در لابلای ساختمانهای مسکونی شهر پراکنده هستند و شما به راحتی در کنار آنها میتوانید قدم بزنید.دانشکده ها مستقل اداره میشوند و هرکدام برنامه ریزی های خاص خودشون رو دارند اما زیر نظر شورای رهبری دانشگاه آکسفورد هستند.برای یک دانشجوی خارجی تحصیل در اینجا چیزی حدود سالیانه ۱۵۰۰۰ پوند هزینه برمیدارد.در دهه ۷۰ که حزب کارگری بر انگلستان حاکم بود٬تحصیل هم برای شهروندان انگلیسی رایگان بود اما امروزه آنها نیز باید شهریه ای را پرداخت کنند.در اینجا هر رشته امتحانی مانند کنکور دارد که از هر ۴ داوطلب یک نفر پذیرفته میشود.بسیاری از شخصیتهای مهم سیاسی و اجتماعی مانند تونی بلر در اینجا تحصیل کرده اند.

اینجا ساختمان مدارک آکسفورده که تمام پرونده ها و مدارک دانشجویان اینجا جمع میشه . پشت آن هم چاپخانه مرکزی آکسفورده که تمام کتابهای چاپ آکسفورد در آن تولید میشه و در کنارش هم کتابخانه مرکزی قرار داره که هر کتابی که در انگلیس چاپ میشه یک نسخه اش در آن بایگانی میشه.بیشتر دانشکده ها توسط پل بهم وصل میشوند.هر دانشکده یک کلیسا -یک خوابگاه و یک کتابخانه دارد.

امروز یکشنبه است و دانشگاه تعطیله البته تعطیلی در دانشگاه هیچ وقت به معنی بسته شدن در آن نیست. در اینجا دانشگاه ها ۲۴ ساعته با درهای گشوده آماده به کار هستند.ما را به دیدن کالج  هنر میبرند.اینجا یکی از حیاط های پشتی آن است که در واقع حیاط کلیسای آن محسوب میشود.در قرن ۱۲ مذهب با هرچیزی آمیخته بود و علم هم از این قاعده مستثنا نبود. 

در بخشی از حیاط درخت بزرگ و عجیبی بود که شبیه توده قلمبه ای از شاخ و برگ بوده و عمری ۳۰۰ ساله داشت.بخشی از فیلم هری پاتر در کنار همین درخت فیلم برداری شده  است.جایی که لوئیس مالفوی از بالای این درخت به زمین افتاده و به شکل دیگری تبدیل میشود.از یکی از کالج های اینجا هم به عنوان مدرسه جادوگری در فیلم هری پاتر استفاده شده است.

شخصی که در قرن ۱۴ این کالج را افتتاح کرد مقام بلند مرتبه ای در حد نخست وزیر امروزی در آن زمان بود.او ثروت زیادی را صرف این محل کرد.این ساختمان که در عکس مشاهده میشود صومعه کلیساست.در قرون وسطی علم و مذهب یکی بود و همه مدارس به نوعی حوزه های علمیه بودن. مجسمه ای که در عکس دیده میشود یکی از گنجینه های این دانشکده محسوب میشود.یک مجسمه قدیمی و کار یکی از هنرمندان معروف انگلیسی.این کلیسا از جمله همان کلیساهای انگلیسی است که در پستهای قبلی اشاره شد و بعد از انقلاب مذهبی مارتین لوتر و دشمنی های هنری هشتم با کلیسا ساخته شد.کلیساهایی که در آنها اصلا حضرت مسیح را در حال رنج و درد و به صلیب نشان نمیدهد.جهت کلیسا لازم نیست حتما رو به شرق باشه چون میگن خدا همه جا هست.معماری آن گوتیک و همه تزیینات رو به بالا و معبوده.در بالای ان هم  ارگ بسیار بزرگ و قدیمی قرار دارد.

اینجا سالن غذاخوری دانشجویانه.استاد ها در جلوی سالن و رو به دانشجوها مینشینند و همه با هم غذا میخورند تا از لحاظ مرتبه هیچ جدایی بین استاد و دانشجو ایجاد نشود.در آکسفورد بین استاد و دانشجو ارتباطی نزدیک و بدون روابط دست و پا گیر وجود دارد.حتی کلاسهای درس هم به آن شکل که ما فکر میکنیم وجود ندارد.هرهفته یک سری سخنرانیهای علمی در دانشکده برگزار میشود.به جای کلاس درس٬ اساتید این کلاسها را به دانشجویان معرفی میکنندو از آنها میخواهند که خلاصه ای از مطلب را برای آنها بیاورند.سپس در دسته های ۴ یا ۵ نفری هفته ای ۲ یا ۳ بار  با استاد مینشینند و راجع به اون مطلب بحث میکنند و بیشتر این گردهمایی ها هم در همین نهارخوری ها انجام میشود!!!!!!!!!!!!! 

هر دانشکده ۷ یا ۸ رشته درسی را ارایه میدهد..رتبه دانشگاه آکسفورد در جهان ۱۹ ام است. خوابگاه دانشجویان در همین ساختمانهای قدیمی است.خیلی ها روزهای اول که وارد اینجا میشوند دچار افسردگی شده و از ادامه راه انصراف میدهند.به هر حال اینجا فضایی قدیمی است که با روحیه خیلیها سازگار نیست.

alialidoustaliali - ایران - تهران
جا دارداز تهیه کننده کمال تشکر و قدردانی به عمل آید خیلی خوب خداوند به شما خیر و سلامتی عنایت بفرماید.
جمعه 13 دی 1387

nazi uk - انگلیس - نیوکاسل
من با اینکه دارم تو انگلیس زندگی می کنم اصلا اینجارو دوست ندارم. چون همش دلم میگیره.اما کشورای دیگه که بودم بهتر بود واسه همین مطمئنم از غربت و انجور حرفا نیست. اما اینجا حتا قشنگترین/با کلاس ترین/شیک ترین جاهاش دل گیر. تازه تو عکس دلگیر تره البته به نظر من. بقیه دوستان رو نمی دونم.
جمعه 13 دی 1387

palmera - ایران - اصفهان
من کردانو تو این عکسا نمیبینم
جمعه 13 دی 1387

farzan_norway - نروژ - کانگسوینگر
قوزی به اربابت کردان بگوعکسهاروببین اگرجائی دیگه خواست روکنه که اکسفوردمدرک گرفته بدردش می خوره.
جمعه 13 دی 1387

bodyline - اسکاتلاند - گلاسگو
میگم چقدر اینجا اشناست اینجا همون جایی هست که کردان فارغ شده!!!
جمعه 13 دی 1387

mlowes - آمریکا - ایران
در عکس آخر نام ساختمان سمت راست را گذاشتن ساختمان فوق فوق پروفسورا دکتر عوضعلی کردان. هفته پیش توی بی بی سی 16 ساعت داشتن راجع به تغییر نام این ساختمان صحبت میکردند.
جمعه 13 دی 1387

zananeh - دانمارگ - اهوس
به نظر من اقای (کردان) بهتر از اینها میتونه در مورد این منطقه توضیح بده، بهر حال ایشون تحصیلات عالیه رو اینجا به اتمام رسونده (:
جمعه 13 دی 1387

pesareirani - نروژ - اسلو
این کردان هم کارش درسته ها. چه جایی تحصیل کرده.
جمعه 13 دی 1387

sarab22 - دوسلدورف - المان
این عکسها را کردان ببینه فکر میکنه که مسجد جامع است .
جمعه 13 دی 1387

مسلمان ایرانی - استرالیا - سیدنی
کردان هم همینجا درس خونده؟!!!!!!
جمعه 13 دی 1387

آنتی اسلام - ایران - اهواز
اجب!! پس حسابی خوش به حال کردان!!!
جمعه 13 دی 1387

odin - بلژیک - انتورپن
مردک فرومایه ،حقیر، کلاهبردار، شارلاتان، فکر کرده اگه توایران بزور تفنگ و شلاغ و زندان و شکنجه میتونن هر دروغ و کلاهبرداری ای بکنن، میتونن تو دنیای ازاد هم خودشون را بزور جاکنن. مردک لات و چاقوکش از رو هم نمیره. میگه از اکسفورد شکایت دارم!!!!!!!!!!کاش همه شما برنامه مسخره کردنش در بی بی سی را دیده بودین.
جمعه 13 دی 1387

nishkhand - ایران - تهران
این کاخ ها همه از بین می رود انچه می ماند عشق به خدا و اهل بیت است.....از طرف یکنفرو فیش فیش گفتم ...هه هه هه.راستی یاد کردان افتادم ...هه هه هه
جمعه 13 دی 1387

mlowes - آمریکا - ایران
odin - بلژیک - انتورپن
کی این برنامه از بی بی سی پخش شده میشه بگی؟
شنبه 14 دی 1387

movafeg - ایران - زوریخ
این دانشگاه فضای دلگیر داره !!!!!!!!عجب !!!!!!!!
آخه دانشگاه تهران خیلی دل بازه!!!!!!!!
شنبه 14 دی 1387

farzan_norway - نروژ - کانگسوینگر
مردک خودش اعتراف کردکه پول داده ولی مدرک جعلی بهش دادن بعدباچه افتخاری مگه من ازاکسفوردشکایت میکنم باباخیلی پور روهستنداین سران فاشیست جمهوری اسلامی
شنبه 14 دی 1387

mahtab.e.roshan - انگلستان - لندن

nazi uk - انگلیس - نیوکاسل
با نظر شما موافقم
شنبه 14 دی 1387

bahman_hw - ایران - مشهد
ما که زیرهرعکسی که ازاروپا دیدیم نوشته 100سال قبل نمیدونم 200سال قبل همش قدیمی پس این هیتلر به کجا حمله کرده و کجارو خراب کرده؟
شنبه 14 دی 1387

farzande mihan - ایران - تهران
آقا تو رو خدا این عکس هارو اینجا نذارید یه وقت کردان میاد اینجا و عکس ها ی خودش رو با فوتوشاپ توی این عکس ها میگذاره و میگه این هم از مدرک که من آکسفورد بودم
شنبه 14 دی 1387

omid007 - ایران - تهران
کردان این عکسها رو ببینه یاد قدیما و درسو مشقاش میفته
شنبه 14 دی 1387

omid-tanha - ایران - ساری
بابا دم کردان گرم .مرتی..ه ع..ضی
شنبه 14 دی 1387

omid-tanha - ایران - ساری
odin - بلژیک - انتورپن
بابا دمت گرم گل گفتی
شنبه 14 دی 1387

mohsen_baran_2536 - ایران - نوارقوضه
کردان دیدین عکس میگرفت ؟ اگه کسی عکس اقای دکتر و نادید یهتمل دکتر دستشوی بودن
یکشنبه 15 دی 1387

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.