دوره راهنمایی و دبیرستان در انگلستان

دوره راهنمایی و دبیرستان در انگلستان

بچه ها تو انگلستان از ۵ سالگی وارد دبستان میشن و ۶ سال تو دبستان درس می خونند. بعد از اون در ۱۱ سالگی وارد دوره راهنمایی یا متوسطه شده که اون هم ۵ سال طول میکشه وبعد از اون هم دوسال شبیه پیش دانشگاهی دارند که از ۱۶ سالگی وارد آن می شوند.

مهمترین دوره از لحاظ تحصیلی دروره راهنمایی هست ، چون دوره دبستان بر عکس ایران خیلی آرام آرام و بدون استرس ، فقط مبانی اولیه فراگیری را یاد می گیرند ، که البته از لحاظ موضوع های تحصیلی به مراتب بیشتر از دروس دبستان های ایران ولی از لحاظ سختی به مراتب راحت ترند.

برای همین وارد دوره راهنمایی شدن هم کلی ماجرا دارد که موضوع این هفته را به اون اختصاص می دهم.

اول از همه اینکه مهلت ثبت نام در دوره راهنمایی اواخر ماه اکتبر یعنی ۱۱ ماه قبل از شروع سال تحصیلی و یا فقط یک ماه پس از شروع آخرین سال دوره دبستان است و این پروسه حدود ۱۰ ماه طول می کشد. در این ایام اولیای دانش آموزان کلاس ششم خیلی خیلی سرشان شلوغ است ، چرا ؟ عرض می کنم.

هر منطقه تعدادی مدرسه راهنمایی دارد که خانواده هر دانش آموز می تواند حداکثر ۳ مدرسه را انتخاب کند ، اداره آموزش و پرورش منطقه ، بعد از چند ماه بررسی ، پذیرفته شدگان هر مدرسه را اعلام می کند. ولی این پذیرفته شدن اصلا بر اساس نمره تحصیلی نیست ، بلکه برای هر مدرسه اولویت هایی موجود است که بر اساس آن اولویت ها ، بر اساس ظرفیت مدارس ، تعدادی پذیرفته می شوند. قابل عرض که اصلی ترین اولویت فاصله منزل محل سکونت تا مدرسه است. اولویت های دیگری نظیر اینکه نیاز به کمک های آموزشی بیشتر ، و یا داشتن خواهر یا برادر در یک مدرسه ، هم میتواند جزو شرایط باشد.

تعداد متقاضیان یک مدرسه بستگی مستقیم به سطح مدرسه و سطح نمرات دانش آموزان فارغ التحصیل شده از آنجا در سال های گذشته دارد. جدول مقایسه مدارس منطقه بصورت آنلاین در اختیار است و اولیا می توانند مدارس را بر اساس رشته های تخصصی آنها ، فاصله اش تا منزل و همچنین میزان نمرات فارغ التحصیلان آن مدارس ، انتخاب کنند.

البته باز هم فقط این نیست ، بعضی مدارس برای کاتولیک ها یا مسیحیان است و بعضی فقط برای دختران یا پسران. و البته اینگونه مدارس ، بر عکس تصوری که در ایران می شود از لحاظ سطح تحصیلی یک سر و گردن از بقیه بالاترند.

میزان امکانات مدرسه هم در تصمیم گیری نقش دارد. لذا در اواخر ماه سپتامبر و اوایل ماه اکتبر ، همه مدارس راهنمایی ، روزی را برای مراجعه اولیا و دانش آموزان کلاس ششم و بازدید از مدرسه قرار می دهند که معمولا یکی از بعد از ظهرهای هفته هست که آن را یا از طریق نشر در روزنامه محلی و یا نامه به اولیا مدارس محل و یا اینترنت و ... به اطلاع می رسانند.

این خودش یک داستان مفصل دارد و واقعا عالی و جالب است. دانش آموزان کلاس های بالاتر بعنوان راهنما ، شما را به اطراف و قسمت های مختلف مدرسه می برند و شما را با نحوه و محیط آموزشی مدرسه آشنا می کنند. در این صورت ضمن اینکه شما با محیط آموزشی و امکانات آشنا میشوید ، با جو و فرهنگ دانش آموزان هم مستقیما آشنا می شوید و امکان انتخاب برایتان فراهم تر می شود.

نکته قابل توجه برای من ، امکانات مدارس راهنمایی اینجاست ، که کاملا با تصور اولیه من ، و وضع موجود در دبستان های خود انگلستان متفاوت و اصلا با امکانات دانشگاه های ایران هم قابل مقایسه نیست.

هر مدرسه ، به وسعت یک شهرک ، یا یک دانشگاه متوسط در ایران است و شامل چندین ساختمان و بخش. بخش هنر ، بخش زبان ، بخش ریاضی ، بخش علوم ، بخش ورزش و ...

هر مدرسه خود سالن ژیمناستیک ، استخر ، سالن تئاتر مجهز و زمین تنیس و ... داشته و هر بخش مجهز به آخرین امکانات تحصیلی موجود هستند. از وسایل تراشکاری گرفته تا وسایل آزمایشگاهی ، کامپیوتر و پروژکتور و غیره و غیره.

همه این مدارس و شرایطی که عرض کردم ، مدارس دولتی بوده و کاملا رایگان هستند ، ولی مدارس دیگری هم هستند که میتوانید بدون محدودیت شرایط جغرافیایی ، با پرداخت شهریه ، مشغول تحصیل شوید ، البته اغلب دارای امتحان ورودیه هستند ولی امکان گذراندن آن امتحان دشوار نیست. هزینه های تحصیل بین سالیانه ده هزار پوند (۱۸ میلیون تومان) تا ۲۳ هزار پوند (۴۳ میلیون تومان) در سال است.

ما براساس دعوت یکی از مدارس خصوصی ، که هزینه تحصیل آن بسیار بالاست ، جمعه گذشته به بازدید آنجا رفتیم. من تصور نمی کردم ، ممکن است چنین مدرسه ای با چنین امکانات و دانش آموزانی در کره خاکی وجود داشته باشد. بعد از شوک اولیه مقایسه مدارس راهنمایی اینجا با آنچه در ایران بوده ، حالا با شوک مقایسه مدارس سطح بالای خصوصی اینجا با مدارس دولتی عالی اینجا قرار گرفته بودم.البته در فیلم های قدیمی مدارسی با این سیتم دیده بودم ولی خوب نه با این امکانات.

در مساحتی بسیار گسترده، با چندین ساختمان عالی ، زیبا ، مدرن ، با محیطی بسیار زیبا و گرم و با امکاناتی فوق تصور. همه برنامه ها از قبل تعبیه شده بود. در بدو ورود ، به همه میهمانان اتیکت های از پیش تهیه شده می دادند که راحت اسمشان را صدا کنند ، و بعد یکی از دانش آموزان کلاس هشتم که از قبل برای هر خانواده مشخص شده بودند ، تمام مدرسه را بصورت گذرا نشان می دادند که همین تور گذرا حداقل دو ساعت به طول انجامید ، و ما واقعا ذوق زده شده بودیم.

دختری که مدرسه را به ما نشان داد ، اهل نیجریه بود و برای همین با خواهرش بطور شبانه روزی در مدرسه زندگی می کرد ، اعتماد به نفس ، آرامش و اطلاعات جانبی او ، واقعا مرا حیرت زده کرده بود. امکانات بخش هنر ، بخش زبان که شامل یکی از انتخاب های ژاپنی ، ایتالیایی یا اسپانیایی (زبان فرانسه اجباری است)بود و هر سال دانش آموزان را براساس انتخاب به یکی از آن سه کشور هم می بردند ، کتابخانه ، سالن تئاتر مجهز و خوابگاه ها و کلاس های ریاضی با امکانات مدرن ، بخش موسیقی با اتاق های تمرین با درب و دیوارهای دو جداره ، بخش فیزیک ، بخش بیولوژی و بسیاری از بخش های دیگر که همه را به خاطر ندارم.

البته خیلی ها معتقدند ، دانش آموزان فارغ التحصیل اینگونه مدارس ، عموما خیلی اجتماعی نیستند و ... ولی مشاهده دانش آموزان آن مدرسه گویای چنین مطلبی نبود.

۵۰٪ دانش آموزان آن مدرسه ، خارجی بودند ، که اولیائشان ، آنها را از سرتاسر دنیا نظیر آمریکا ، استرالیا ، ژاپن و ...برای تحصیلات بصورت شبانه روزی به این مدرسه فرستاده بودند.

بقیه دانش آموزان روزانه باید از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر در مدرسه می ماندند.و البته تکالیف درسیشان را هم همانجا انجام می دادند.

منبع : halone.blogfa

محسن قوز فیش - نروژ - اسلو
این خارجیها مهمترین دغدغه اونها موقع دبیرستان پیدا کردن جنس مخالف است نه درس خوندن و امار وحشتناکی از افت درسی بچه دبیرستانها توی اروپا وجود داره. وقتی از دوران بچگی هرزه گی را توی مهد کودک و مدیا اموزش و نمایش می دهند نتیجه ای غیر از این هم نخواهد داشت.
بچه دبیرستانی نمی دونه بره سراغ درس که توسط همکلاسیهای خود خنگ و بی عرضه خونده می شه یا بره سراغ جنس مخالف که از درس می افته. تجربه نشان داده که تعالیم غربی به بن بست رسیده است.
دوشنبه 8 مهر 1387

mah1 - ایران - تهران
خوب حالا بزارین یه نکته رو هم من اضافه کنم .
مدارس دولتی اینگلیس (متوسطه) از نظر کیفیت با هم فرق دارن. و بعضی از اونها وابسته به کلیسایه اینگلیس هستن (که چون وضعشون خوبه پس کیفیتشون بهتره) که بینه اینا بعضیشون فقط کسانی رو بر میدارن که کلیسا رو باشن ( باید ثابت هم کنن که همیشه کلیسا میرفتن) برایه این افراد ثبته نام راحته. ولی اگه من مسیحی یا اهله کلیسا رفتن نباشم یا باید غاز بچرونم یا بچه ام بتونه امتحانه سخته ورودی که برایه تعداد محدودیه رو پشته سر بزاره. خلاصه یه جور نامردی. اگه کلیسا رو باشی اگه بچه ات کودنم باشه راحتی! لااقل اینو ایران نداریم.
دوشنبه 8 مهر 1387

nattingham,engelestan - انگلستان - ناتینگهام
از سطح درسی هم بنویسین لطفا من اینجا کلاس یازدهمم معادل سوم دبیرستان ایران دارن به من مخرج مشترک گیری و عدد مخلوط یاد میدن که من این هارو سوم ابتدایی یا چهارم در ایران خوندم اصلا مثلثات تابع معادله هیچی ندارن فقط امکانات دارن که امکاناتشونم چیزه خاصی نیست که اینقدر بهش مینازن اگه ایرانم بری مدرسه ی خوب و غیرانتفاعی امکانات مثل اینجاست که به نظر من صد رحمت به مدارسه دولتی ایران حداقل بچه ها یه چیزی یاد میگیرن....!!!!!!!
دوشنبه 8 مهر 1387

myiran - انگلیس - کل
با سلام.در داستان بالا که راجب مدارس گفتید چند نکته در باره امکانات توضیح داده بویید از قبیل استخر و زمین تنیس که از نظر منی که اینجا زندگی میکنم و پسرم کلاس دهم میباشدمیخواستم بکویم گه اصلا از استخر و اینچنین چیزها من تا حالا درمدرسه ندیدم ام از کلاس سوم هفته ایی نیم ساعت بچه ها را به نزدیکترین اسر یبرند والیته انچنان هم تعریفی نست وما بچه ها بطور ازاد وباشهریه ثبت نام مکینیم.در ضمن بعضی مدارس هم چند درصدی از سهمیه را بدون در نظر گرفتن مسافت ب کسانی که در تست ورودی رقبول شوند قرار میدهند
دوشنبه 8 مهر 1387

bahar az zanjan - ایران - زنجان

من 11 سال پیش دیپلم گرفتم. با چه بد بختی هائی درس خوندیما... خدائیش هر چی داریم از تلاش و کوشش خودمونه... اگه فقط یک سوم اینها رو در اختیار ما می ذاشتن بیشتر از اینها رو یاد می گرفتیم و الان خیلی جلو تر بودیم
مدارسمون چه ابتدائی...چه راهنمائی...چه دبیرستان تنها چیزی که داشت یه زمین آسفالت شده+یه تور پارهء والیبال با کلاسهائی که به رنگ طوسی نقاشی شده بود
زبان عربی رو به زور به خوردمون میدادند ولی معلم زبان انگلیسیمون سر کلاس بافتنی می بافت و خاطره تعریف می کرد. چهار سال دانشجوئی مون هم تو خوابگاه دانشگاه گیلان 12 کیلو متری رشت گذ شت ولی چه گذشتنی!!!!!!!
هشت نفری تو اتاقهای دوازده متری با تختخوابهای فنری زنگ زده سر کردیم و غذاهای لذیذ و بهداشتی سلف سرویس هم که به جای خود ... ولی خدائیش مردم رشت چقدر خوب و مهربونو با فرهنگ بودند..تنها خاطرات خوبش برام مونده
یاد گلسار و خیابان تختی... علوم پایه...شهر داری ... میدان فرهنگ و....... بخیر
دوشنبه 8 مهر 1387

rad - انگلیس - لیدز
دوستان باور کنید که اگر مذهب عربها نبودو یا اگر پدران ما این همه خوش باور وساده اندیش نبودند وکمی هشیار میبودندوخمینی وخمینی ها رابه قدرت نمی رساندند ماهم مطمئنا چنین شرایطی داشتیم در اموزش وپرورش مان.افسوس
دوشنبه 8 مهر 1387

ezatdf - ایران - تهران
شاید این ماجرا رو اصلا باور نکنید
یکی از دوستانم که در ایران پزشک است سال گذشته به همراه زن و دختر 12 ساله اش مهاجرت کردند به انگلستان بعد هشت ماه به علت مخارج سنگین تصمیم گرفتند به ایران برگردند ولی دختر 12 ساله شان راضی نمی شه و با اصرار زیاد او که نمی خواست از محیط مدرسه جدا بشه بلاخره مجبور شدند دختر دوازده ساله رو پانسیون کنند البته این رو بگم که دختر بسیار باهوشیه و من با دختر هایی که تا به حال دیدم متفاوته
دوشنبه 8 مهر 1387

koorosh e kabir - انگلستان - ناتینگهام
درست مثل جایی که محسن گ...زی تحصیل کرده.
دوشنبه 8 مهر 1387

nattingham,engelestan - انگلستان - ناتینگهام
استخر تو ایرانم ما مدرسمون داشت وا.!!!!!!
دوشنبه 8 مهر 1387

saharrr - امریکا - فلوریدا
خوب که چی ایرانو با انگلیس مقایسه میکنین؟؟
خوب فهمیدیم انگلیس امکانات بالاتره........
دوشنبه 8 مهر 1387

thelastsamurai - استکهلم - سوئد
اینها موقع فارغ التحصیلی یه جشنی میگیرند.لباس های مخصوص می پوشن میریزن تو خیابون سروصدا میکنند و شب هم مست میکنند و روی همدیگه میلولند.البته این همخوابگی شون یه هفته بیشتر نیز ادامه دارد و این به یک معضل برای پلیس تبدیل شده زیرا اتفاقات و دعواهای بسیاری نیز رخ میدهد مخصوصا که جنبه مست شدن رو هم ندارند مثل خوک مست میشن
دوشنبه 8 مهر 1387

saharrr - امریکا - فلوریدا
nattingham,engelestan - انگلستان - ناتینگهام
موافقم...واقا سطح درسی اینجا پایینه...شما الان کلاس 11 هستین اونجا؟؟؟
دوشنبه 8 مهر 1387

ezatdf - ایران - تهران
محسن قوز فیش - نروژ - اسلو
آن امکاناتی که به آدم ... مثل تو امکان ابراز عقیده می دهد یعنی کامپیوتر و اینترنت دستاورد همین آدمهایی است که تو به آنها هرزه می گویی نه انسانهایی که در حوزه های علمیه مشغول محاسبه بهترین زاویه ریختن آب وضو بر روی آرنج هستند
سه‌شنبه 9 مهر 1387

ezatdf - ایران - تهران
nattingham,engelestan - انگلستان - ناتینگهام
saharrr - امریکا - فلوریدا
بالا بودن سطح درسی در یک سیستم آموزشی به هیچوجه افتخار نیست بلکه نتیجه یک سیستم آموزشی که در نهایت در جامعه نمودار می شود تعیین کننده است مطمئن باشید انگلیسی ها هم می توانند دروس دوره دکتری رشته فیزیک دانشگاه کمبریج را در سال 11 به دانش آموزانشان تدریس کنند
سه‌شنبه 9 مهر 1387

saharrr - امریکا - فلوریدا
ezatdf - ایران - تهران
دروس دوره دکتری رشته فیزیک دانشگاه کمبریج را میتونن درس بدن ولی مگه این خنگا میفهمن.
سه‌شنبه 9 مهر 1387

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
واقعا ثابت کردی از تخم و ترکه اخوندها هستی محسن قوزی.اخوند فقط به شکم و پائین تنه شان فکر میکند.نابود بشین تو دروغ میگی در اسلو زندگی نمیکنی .خدات نجاتد بده.مرگ بر ارتجاع بسرکردگی انگلیس.
سه‌شنبه 9 مهر 1387

sasan-2000 - ایران - بوشهر
محسن قوز فیش - نروژ - اسلو
.. تو و امثال تو هستید که فقط به فکر پایین تنه هستید.مگه همه مثل شماها هستند که اگه یه دختری دیدند که یک تار از موهاش بیرونه حالی به حالی بشن و با باز بودن دکمه پایینی مانتو یه دختری تو خیابان و دید زدن به اون قسمت سرپایی غسل برشون واجب بشه. نه داداش فقط تو و امثال تو اینطورین.
چهار‌شنبه 10 مهر 1387

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.