در پس کوچه‌های آمستردام + عکس

 در پس کوچه‌های آمستردام

مجسمه‌ی رامبراند

شهر شلوغ و پر ازدحام. شهر سکس و مواد مخدر. شهر ونسان ون گوگ.
اینجا آمستردام است.
شهر شب‌های پر ستاره* ،  شهر زمستان* ، شهر گندم‌زار کلاغ‌ها* ، شهر صندلی خالی* ...

اینجا آمستردام است.

ناباوری مطلق. چطور ممکن است شهر گل‌های آفتابگردان* ، که لحظه لحظه‌ی کودکیم با نقاشی نقاش‌اش گره خورده بود، تنها، محل خوشگذرانی و عیاشی گردشگران سر مست باشد. اما حقیقت، غم سنگینی برایم به ارمغان آورده بود. باید فراموش می‌کردم تصویری که از شهر مزرعه‌های ذرت با سرو ‌های تنومند در رویاهای کودکیم حک شده بود.

بوی حشیش و گرس که هر از چند گاهی مشامم را پر می کرد، قلبم را بیشتر می‌فشرد. در میدان اصلی شهر کافی بود اندکی گوش‌های تیزی داشته باشی تا تلفظ هر نوع مواد مخدری را به لهجه‌ی زمخت هلندی بشنوی.

 تابلو و یا مجسمه‌های آلت تناسلی  در هر مغازه‌ای دیده می‌شد. چه به طنز و چه جدی. سکس و مخدر یکی از راه‌های جلب توریست در هلند است. به علت ممنوعیت مواد مخدر در آلمان، فرانسه و اکثر کشور‌های اروپایی، بیشتر اروپاییان برای گردش به این کشور سفر می‌کنند تا به گفته‌ی خودشان " دلی از عزا در آورند".

 scheveningen

البته همه چیز در هلند بد نیست. اشتباه نکنید. مناظر، طبیعت و ساحل زیبای هلند نیز وسوسه انگیز است.

رودخانه عریضی که از وسط آمستردام گذر می‌کند و با قایق‌های موتوری تفریحی و تلالوی نور خورشید که از پشت ابرها تزیین می‌شود، هر رهگذری را وادار می کند تا ساعت‌ها به انتهای نا کجا‌آباد این رودخانه خیره شود.

ساختمان بلند و قدیمی تاتر و اپرای شهر، ساختمان تاریخی راه‌آهن و سوییت‌های شناور بر روی آب از دیگر های جاذبه‌های آمستردام است.

اولین بار بود که شاهد خانه‌های شناور بودم. سوییت‌‌های یک طبقه با حیاطی کوچک و مکانی برای پارک قایق موتوری. در شبهای مهتابی نقش رقصان خانه‌های شناور بر آب و آواز سکوت، خاطره‌ی دل‌انگیزی است که هرگز از یاد نخواهم برد.

خانه‌های مسکونی روی آب

به دلیل گرانی خانه‌های ثابت برخی از مردم هلند ترجیح می دهند که در خانه‌‌های شناور ساکن شوند چرا که هم ارزان‌تر است و هم به طبیعت نزدیک‌تر.

 موزه‌ی مادام توسو و نمایشگاه‌‌ سلطنتی ملکه هلند نیز از دیگر اماکن دیدنی است که جایگاه ویژه‌ای دارد. اما متاسفانه چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کرد تابلو های بزرگ "عکاسی ممنوع" بود که به رعایت آن، ره‌آوردی از این بازدیدها ندارم.

در نمایشگاه سلطنتی، جواهرات فوق‌العاده زیبای ملکه آینه‌ی تمام نمای ظاهر بازدید کنندگان بود. درخشش و شفافیت الماس‌ها اجازه می‌داد تا هر بازدید کننده‌ای با دیدن تصویر خود در الماس‌ها به مرتب کردن ظاهرش بپردازد. خانم‌ها که از منظم بودن موهای خود اطمینان حاصل می‌کردند و آقایان نیز برای صاف کردن سبیل یا کراوات خود  زمان بیشتری در برابر جواهرات متوقف می‌شدند.

موزه‌ی سلطنتی

چهره‌های سرشناس فوتبال ایران یا به قول فوتبالیست‌ها "لژیونر‌ها"، مانند علی دایی و مهدوی کیا، از بارزترین مجسمه‌های مومیایی در این موزه بود. البته لژیونر‌های دیگر هم بودند اما با عذرخواهی از فوتبال دوستان عزیز، به دلیل بی علاقگی اینجانب به فوتبال اطلاعی از نام و تاریخچه زندگی آنها نداشتم.

شهرت موزه‌ی مادام توسو به دلیل آن است که این بانو بنیانگذار ساختن چهره ی شخصیت‌های جهان از موم است که دو شعبه دیگر در لندن و برلین دارد. 

حیاط موزه‌ی مادام توسو

مجسمه ملکه الیزابت(ملکه انگلستان) در گوشه‌ای از این موزه خود‌نمایی می‌کرد. با دیدن این مجسمه نکته‌ای در ذهنم نقش بست. هرگاه صحبت از ملکه به میان می‌اید ضمیر ناخود‌آگاه افراد، چهره‌ی ملکه انگلستان را بیاد می‌آورد. در حالی که همین هلند هم چندین دوره است که توسط ملکه اداره می‌شود اما تا پیش از سفر به هلند من نوعی از وجود چنین ملکه ای بی اطلاع بودم.

ساختمان قدیمی اپرا

 کشوری است کاملا فمینیستی. به این عنوان که اگر آقا هستید و قصد زندگی در این کشور را دارید بهتر است برای همیشه آن را فراموش کنید. چون شانسی برای خوشبختی ندارید!!! 

تصاویری از بافت شهری آمستردام

میدان اصلی شهر

* نام تابلوهای ونگوگ

منبع : وبلاگ سیاه خانه

malek khorshid - هلند - روتردام
تو که از همه شهر عکس گرفتی چرا پس از red light امستردام عکس نگرفتی.انهم یکی از جاذبه های توریستی امستردام است.
سه‌شنبه 25 تیر 1387

pranses - ایران - تبریز
سالام.هیچکدام قابل رویت نبودند.
سه‌شنبه 25 تیر 1387

almas7000 - ایران - تهران
بد نبود فقط کیفیت عکسها خیلی ضعیف بود .
سه‌شنبه 25 تیر 1387

press - انگلیس - لندن
malek khorshid - هلند - روتردام
سلام
در روزنامه بی بی سی نوشته بود که خیابان چراغ قرمز را به خیابان مد تبدیل کردند
سه‌شنبه 25 تیر 1387

lavita - اوکراین - کیف
من اخر نفهمیدم هر نوع مواد مخدر تو امستردام ازاده یا فقط مواد سبک
سه‌شنبه 25 تیر 1387

پرواز - بلژیک - بروکسل
malek khorshid - هلند - روتردام ای گفتی .اصلی ترین جا رو نرفته.
سه‌شنبه 25 تیر 1387

vist - ایران - تهران
lavita - اوکراین - کیف
تاواریش سلام . از کرشاتیک چه خبر؟
سه‌شنبه 25 تیر 1387

aghakian - ایران - تهران
قشنگ بودمرسی از سایتکه زحمت کشیدن
فردا روز پدر و ولادت حضرت علی (ع) .این روز عزیز و فرخنده بر همه پدران ومردان با غیرت و شجاع ایرانی و مسلمان وبر تمام رهروان آن حضرت در هر دین و مسلکی در هر نقطه از جهان که هستند مبارک
سه‌شنبه 25 تیر 1387

Mash - هلند - رتردام
من یک توصیه به شخص نویسنده محترم دارم در رابطه با موضوعهایی که وی در این ضمینه نظراتش را ایراد نموده و ان این هست که در این کشور که من حدود 20 سال هست زندگی میکنم ولی تا کنون سیگار هم لب نزدم چه برسد به مواد مخدر و در منطقهای زندگی میکنم که بوی مواد هم نمیاد و کاری هم دارم که با تمامی کارهای دنیا عوضش نمیکنم درامد من هم کافی هست برای خرج ومسافرت خودم و خانوادهم و همچنین کمک هزینه ای برای پدر پیرم در ایران و از احساسم هم بپرسی میگم که خشوقتر از من کسی نیست .من پیشرفت و خوشبختی را در خود جستجو میکنم نه در کشوری که درونش زندگی میکنم ومن همیشه میگم که دیدن بو و لمس کردن هر چیز بستگی به شخص دارد جای که من دوست دارم میرم .پس این سوال برام پیش میاد که شما قبل از اینکه به هلند بیایی هنوز یک اطلاع کوچک مثل ملکه نداشته اید جه برسد به چیزهای دیگر و به نظر من وبا در نظر گرفتن موضوع متن شما دنبال مواد و سکس بودید چون هلند چیزهای دیگری هم دارد وشما میتوانید به اینترنت و کتابهای موجود در کتابخانها مراجعه بفرمائید و در رابطه با خوشبختی هم باید بگم که الان در جای که زندگی میکنی خوشبخت هستی؟من که فکر نکم چون دوباره میگم خوشبختی را داری ولی نمیدانی که ازش چطوری استفاده کنی .
سه‌شنبه 25 تیر 1387

Kaweh - آلمان - نورنبرگ
هلند واقعا زیباست . لطفا عکسهای باغچه های هلند را هم بگذارید .
چهار‌شنبه 26 تیر 1387

dawod - هلند - هلند
دراینکه هلند مرکز فروش سکس و مواد مخدر در اروپا است تردیدی نیست حتی دولت رسما از فاحشه خانه ها مثل هر شغل دیگری مالیات میگیره و مکانهای خاصی (کافی شاپ)برای عرضه مواد سبک در شهرهای بزرگ دایر است.من هر وقت از کنار این کافی شاپ ها عبور میکنم دچار سرگیجه میشوم .کورتاژ هم دلیل دیگری است برای جلب توریست به این کشور چون بدون محدودیت انجام میشود.اینهم یک مثال است در هلند که اول خانمها اولویت دارند بعد بچه ها وسپس حیوانها ودر اخر اقایون. این ظاهرا به دلیل قوانین حاکم به این جامعه است.همکار هلندی دارم که مرتب میپرسه کی میری ایران منم ببر. میپرسم برای چی ؟با خنده میگوید اینجا احساس حقارت میکنم .ولی طبیعت فوق العاده زیبایی داره مخصوصا در تابستان. شهرهای بزرگ نیز به دلیل حفظ بناهای قدیمی و باز سازی انها در ترکیب با بناهای مدرن و همینطور روستاهای زیبا و مدرن (بعضی از روستاها از شهر نیز مجهزترند)نیز از عوامل جذب توریست هستند.نکته جالب دیگر اینکه یادگیری شنا در هلند اجباری است بچه هاحتی قبل از مدرسه باید شروع به یادگیری شنا بکنند.همانطور که از نام هلند معلوم میشه اینجا شبیه یک گودال بزرگه در محاصره اب و تقریبا تمام سطح کشور پایین تر از دریااست بلند ترین نقطه شاید هم سطح دریا باشه به همین دلیل همه باید شنا کردن را بلد باشند.
چهار‌شنبه 26 تیر 1387

p0licce - امارات - دبی
Mash - هلند - رتردام خوشحالم از اینکه موفقیت شما رو میخونم. انشالاه زندگی همیشه بر وفق مرادتان باشد. دوست عزیز شاید موفقیت شما دلیلش بر تمرکز محض بوده و چشمان شما جاهای دیگر رو ندیده. و این دوستمان کمی بیشتر چشاش رو باز کرده. به هر حال خوب و بد همه جا هست.
چهار‌شنبه 26 تیر 1387

malek khorshid - هلند - روتردام
در زیبائی هلند شکی نیست ولی به نظر من اب و هوای گندی داره .اینجا همیشه باران و باد شدیدی داره.ما که نم کشیدیم از اینهمه رطوبت. press - انگلیس - لندن عزیز درسته من هم در اخبار شنیدم ولی دقیقا کی نمیدونم.
چهار‌شنبه 26 تیر 1387

lavita - اوکراین - کیف
vist - ایران - تهران
داراگوی مثل همون روزا شلوغ و پر سرو صدا سرت گیج میره از بس باید بچرخونیش:D
چهار‌شنبه 26 تیر 1387

leilajoon - رومانی - بخارست
dawod - هلند - هلند مرسی از این اطلاعاتی که دادی جالب بود خیلی خوبه که دوستان در مورد کشوری که توش زندگی میکنند صحبت کنند و اطلاعات اینجوری در اختیار هم بزارن
پنج‌شنبه 27 تیر 1387

bahar - امارات - Dubai
حلا میخواست ایران باشه کلی فحش به اخوندا میدادین چه با دلیل چه بی دلیل.بهرحال ربطش میداین:)
جمعه 28 تیر 1387

+19
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.