سفر احمدی نژاد و تغییر استراتژی ایتالیا در برابر ایران

سفر احمدی نژاد و تغییر استراتژی ایتالیا در برابر ایران

محمود احمدی نژاد در جریان سفر یک روزه اش به رم برای شرکت در اجلاس سازمان جهانی خواربار و کشاورزی، که اولین سفر او به یک کشور اروپای غربی بود، نتوانست با هیچ کدام از مقامات این کشور دیدار داشته باشد.

خانم کراکسی، دختر رهبر فقید سوسیالیست های ایتالیا بتینو کراکسی

، و در حال حاضر در وزارت امور خارجه این کشور،

 علاوه بر ایران، مسئول دیگر کشورهای خاورمیانه نیز هست

آن گونه که استفانیا کراکسی، معاون وزارت امور خارجه ایتالیا و مسئول پرونده ایران در دولت ایتالیا به رادیو فردا می گوید، روابط ایران و ایتالیا با توجه به عملکرد دولت محمود احمدی نژاد نمی تواند در مسیر گذشته حرکت کند و دچار تحولاتی خواهند شد.

خانم کراکسی، دختر رهبر فقید سوسیالیست های ایتالیا بتینو کراکسی، و در حال حاضر در وزارت امور خارجه این کشور، علاوه بر ایران، مسئول دیگر کشورهای خاورمیانه نیز هست.

وی در پاسخ به آن گروه از تحلیلگران که تصمیم مقامات دولتی و سیاسی ایتالیا مبنی بر عدم ملاقات محمود احمدی نژاد را فرصتی از دست رفته می خوانند، می گوید: «زمانی می توان از فرصت از دست رفته صحبت کرد که فرصتی در دسترس بوده باشد. احمدی نژاد در ایتالیا باز هم سخنان همیشگی اش را در رابطه با اسرائیل و آمریکا تکرار کرد و برآن مواضعی تاکید ورزید که به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیستند.»

آقای احمدی نژاد به رغم تمامی اعتراض هایی که ریشه در «اظهارات ضد اسرائیلی» وی داشت، به محض ورود به رم گفت که اسرائیل، «ضربه سهمگینی به اقتصاد اروپا زده است.»

وی همچنین در سخنرانی خود در نشست فائو به کشورهای غربی تاخت و از حاضرین خواست که برای حل بحران جهانی افزایش قیمت مواد غذایی، به فکر راه چاره ای خارج از چارچوب سازمان ملل باشند.

معاون وزارت خارجه ایتالیا در واکنش به این اظهارت می گوید: «این احساس را دارم که احمدی نژاد از هم اکنون درگیر کارزار انتخاباتی برای دوره دوم ریاست جمهوری است و با این اظهارات غیرقابل قبولش در نظر دارد حمایت جناح های متعصب را در درون کشورش به دست آورد. توجهی ندارد که این سیاست باعث شده است نه تنها ایتالیا بلکه غرب هر دری را به روی او ببندد.»

  • «این احساس را دارم که احمدی نژاد از هم اکنون درگیر کارزار انتخاباتی برای دوره دوم ریاست جمهوری است و با این اظهارات غیرقابل قبولش در نظر دارد حمایت جناح های متعصب را در درون کشورش به دست آورد. توجهی ندارد که این سیاست باعث شده است نه تنها ایتالیا بلکه غرب هر دری را به روی او ببندد.»

معاون وزیر امور خارجه  ایتالیا

در حاشیه دیداری که محمود احمدی نژاد با گروهی از صاحبان صنایع و سرمایه گذاران ایتالیایی در یکی از هتل های مجلل رم داشت، برخی از تجار ایتالیایی تصمیم دولت رم مبنی بر عدم دیدار با رئیس جمهوری ایران را سدی در مقابل توسعه فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور توصیف کردند.

خانم کراکسی در پاسخ به این انتقاد می گوید: «ما نمی توانیم تنها از ادبیات تجاری برای گفت و گو با ایران یا هر کشور دیگری استفاده کنیم و بازرگانان ما بهتر است سیاست ها ی دولت را در جریان معاملاتی که انجام می دهند در نظر داشته باشند.»

معاون وزارت خارجه ایتالیا می افزاید: «شخصا معتقدم ما به جای صحبت از گسترش روابط و سرمایه گذاری های جدید در ایران باید به فکر خارج ساختن سرمایه هایمان از این کشور باشیم.»

«کاملا مشخص است که سیاست کنونی را نمی توان ادامه داد زیرا تحریم های ناچیزی که تا کنون در رابطه با ایران به تصویب رسیده اند هیچ نتیجه ای نداده اند.»

خانم کراکسی می افزاید: «اگرچه من راه حلی برای ارائه ندارم ولی با اطمینان می توانم بگویم آنچه تا کنون انجام گرفته است کاملا بیهوده بوده است و اگر بخواهیم ایران را وادار به تغییر موضع در رابطه با پرونده اتمی اش بکنیم باید به فکر تحریم های سخت تری بود. تحریم هایی که برای مردم ایران هیچ گونه شکی باقی نگذارد که دولت و رئیس جمهوری کنونی کشورشان را به بن بست خواهد کشاند.»

در این روزها برخی از تحلیل گران ایتالیایی گفته بودند که به جای فشار بر جمهوری اسلامی ایران بر سر پرونده اتمی، باید با انتقاد از نقض حقوق بشر در ایران حکومت کنونی ایران را منزوی ساخت.
معاون وزارت خارجه ایتالیا درباره این تحلیل می گوید: «من شکی ندارم که اروپا و غرب در مجموع با صدای بسیار ضعیفی نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را مورد انتقاد قرار داده است و حمایت هایی که تا کنون انجام گرفته است، بسیار ناچیز بوده است.»

خانم کراکسی می افزاید: «فعالیت های هسته ای ایران و استفاده ای که فردی چون محمود احمدی نژاد می تواند از این چنین برنامه ای بکند به چالش اصلی ما تبدیل شده است و ما را شدیدا نسبت به آینده بدبین ساخته است. بدبینی ای که با توجه به گزارش های سازمان بین المللی انرژی اتمی روز به روز افزایش می یابد.»

«با این وجود تنها از طریق حمایت از مخالفین حکومت کنونی و پشتیبانی از دمکرات های ایرانی است که می توانیم این مشکل را از ریشه برطرف سازیم.»

محمود احمدی نژاد که پس از دیدار خبرسازش به تهران بازگشته، هنوز درباره این سفر، تبعات آن و مجادلات تشریفاتی و دیپلماتیک رخ داده در رم اظهارنظری نکرده است.

bluestar - ایران - تهران
به به .به به واقعا که دست مریزاد
بعد از حیف و میل کردن پس انداز صندوق ذخیره ارزی و کاهش 55 میلیارد دلار زمان رییس جمهور خاتمی به 13 میلیارد دلار حالا نوبت از بین بردن دست آوردهای بین المللی خاتمی رسیده است. و این مثال روشن دیگری است از قانون هشتم نیوتن:اگر با سرعت نور به دور کره زمین برینی باز هم از احمدی نژاد عقبی.
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

bijana - المان - هانوفر
با تشکر از اقایان سیاستمداری که ما را در جهان سکه ی یک پول میکنند
کسی که به ما نر.....ی.....ده بود
گربه ک....و....ن دریده بود
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

takmosafereshab - ایران - اصفهان
یکی به این خانم بگه.آن زمان که انقلاب ایران نو پا بود و شما غربیها به اتفاق ارباب تون آمریکا و جیره خورهاتون که الان هم کم نیستند متحد بودید در 8سال جنگ نابرابر علیه ایران چه توانستید بکنید ؟ آیا الان هنوز فکر میکنید جلوی خواست یک ملت را میتوانید با تهدید و تحریم بگیرید.مگر ایران را در زمان جنگ هشت سال تحریم نکردید.مگر اموال این کشور توسط شما بلوکه نشد.چه نتیجه ای برای شما در بر داشت؟شما مجبور هستید ایران قدرتمند و ایرانی سرفراز را نه از نقطه ضعف بلکه در قله قدرت و توانمدی تحمل کنید.
پنج‌شنبه 16 خرداد 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
این بنده خدا یک لحظه دکیو دیده مثل اینکه انگشتش را کردن تو پلاگ برق 220 !!!! ببینید ملت بیچاره ما داره چه دودی از سرشون بیرون میزنه!!! با این جفنگیات !!!!!!
جمعه 17 خرداد 1387

soheil 1pa - انگلیس - پلیموت
این که تو همه سخنرانیهاش فقط یه ...میخوره بهتر نیست بجای این همه هزینه رفت و امد وهواپماوغیره یه نوار کاست بفرسته؟ گرچه خاتمی هم مثل بقیه اخونداست ولی حداقل صحبت از تمدن ایران و گفتمان میکرد و حرفهاش معقول بود.
جمعه 17 خرداد 1387

فرزند آریا - سوئد - سوئد
آخوندها و دار ودسته شون و به خصوص حجتی هاییی مثل احمدی نژاد و تیمش یک مشت فاشیت مذهبی هستن که تنها چیزی براشون اهمیت نداره آبرو و حیثیت ایرانه. برای اونها خارج از حوضه علمیه هر چی اتفاق بیافته مهم نیست. فقط شکمشون سیر باشه و جیبشون پر پول و ناموس مردم رو هم بتونن صیغه کنن دیگه خدا کنه که ایران می خواد با اعتبار باشه یا بی آبرو فرقی نمی کنه. وقتی برای یه کسی چیزی مهم نباشه بهش فکر هم نمی کنه.
جمعه 17 خرداد 1387

bagdagulan - ایران - تبریز
ما به غرب امیدی نداریم که انها در را به روی ما ببندند یا باز کنند.آنها بیشتر به بازار ما نیاز دارند.حقایقی که احمدی نژاد میگوید هیچکس نمی تواند ولی ای کاش اول پیشیم پیشیم بگه که اعتماد اونا رو جلب کنه بعد خطر اسراپیل رو بهشون بگه.بدبختها همشون در بند صهیونیستها هستند.این آزادی اوناست؟که هیچی نمی تونن به صهیونیستا بگن.البته ملتهای جهان یک روزی بیدار خواهند شد امیدوارم دیر نشود.ما برا اینکه پوز اونا رو بزنیم باید شبانه روز کار کنیم
جمعه 17 خرداد 1387

Aytak - ایران - تبریز
آفرین نظر جالبی داشتی
takmosafereshab - ایران - اصفهان
یکی به این خانم بگه.آن زمان که انقلاب ایران نو پا بود و شما غربیها به اتفاق ارباب تون آمریکا و جیره خورهاتون که الان هم کم نیستند متحد بودید در 8سال جنگ نابرابر علیه ایران چه توانستید بکنید ؟ آیا الان هنوز فکر میکنید جلوی خواست یک ملت را میتوانید با تهدید و تحریم بگیرید.مگر ایران را در زمان جنگ هشت سال تحریم نکردید.مگر اموال این کشور توسط شما بلوکه نشد.چه نتیجه ای برای شما در بر داشت؟شما مجبور هستید ایران قدرتمند و ایرانی سرفراز را نه از نقطه ضعف بلکه در قله قدرت و توانمدی تحمل کنید.

جمعه 17 خرداد 1387

فرزند آریا - سوئد - سوئد
به takmosafereshab - ایران - اصفهان و Aytak - ایران - تبری
شما لطفا از خودتون مایه بگذارید نه از ملت بد بخت ایران. جنگ با عراق بعد از فتح خرمشهر می تونست با پیروزی تموم بشه اما خمینی 7 سال دیگه هم طولش داد. پدر ملت ایران دراومد. حالا می خواهید که ملت ایران یک بار دیگه فدای آرمانهای مصباح و احمدی نژاد و حجتی ها بشه. همه کشورهای دنیا به فکر منافع خودشونن اما رژیم نا اسلامی ایران پول ملت ایران رو می ریزه تو شکم این و اون و صرف شیعه کردن مردم می کنه اونوقت دخترهای ملت ایران از فقر و بدبختی دارن تو کشورهای همسایه حراج میشه.
شنبه 18 خرداد 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.