احمدی نژاد: ظرفیت دستگاه های جدید پنج برابر است

احمدی نژاد: ظرفیت دستگاه های جدید پنج برابر است

بیستم فروردین در ایران روز ملی فناوری هسته ای نامگذاری شده است
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران از تلاش برای افزایش ظرفیت غنی سازی هسته ای این کشور خبر داده است.

آقای احمدی نژاد در سخنانی در جشن ملی فناوری هسته ای در تهران، از آزمایش "دستگاه های جدید هسته ای" با ابعاد کوچک تر و هزینه کمتر خبر داد. به گفته او ظرفیت دستگاه های جدید پنج برابر دستگاه های فعلی است.

آقای احمدی نژاد توضیح بیشتری درباره این دستگاه ها نداد ولی به گفته برخی از مسئولان ایرانی، ممکن است او به نصب نسل جدیدی از دستگاه های سانتریفوژ در تاسیسات هسته ای ایران اشاره کرده باشد.

هفته گذشته دیپلمات ها در آژانس بین المللی انرژی اتمی از نصب سانتریفوژهای پیشرفته تر نوع پی-2 در تاسیسات نطنز خبر داده بودند که می تواند اورانیوم را تا درجه خلوص بالاتری غنی کند.

در عین حال، خبرگزاری ایرنا به نقل از محمد سعیدی، معاون بین المللی سازمان انرژی اتمی، گزارش کرد که شش هزار سانتریوفوژی که مرحله نصب آنها آغاز شده از نسل سانتریفوژهای پی-1 است.

آقای احمدی نژاد پیش از شرکت در مراسم روز ملی فناوری هسته ای برای بازدید از تاسیسات اتمی نظنز به این شهر سفر کرده و از آغاز نصب شش هزار دستگاه سانتریفوژ جدید در تأسیسات غنی سازی اورانیوم در این شهر خبر داده بود بی آنکه مشخص کرده باشد که این "سانتریفوژهای جدید" از چه نوعی است.

کارشناسان بر این باورند ایران قصد دارد به تدریج با جایگزین کردن نسل جدید سانتریفوژهای نسل جدید پی-2 به جای سه هزار دستگاه سانتریفوژ پی-1 که سال گذشته راه اندازی شد، روند صنعتی کردن غنی سازی در این کشور را شتاب بخشد.

در این حال، محمد سعیدی از معاونان سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با تلویزیون این کشور ازراه اندازی نیروگاه اتمی برق بوشهر تا چند ماه دیگر خبر داد. به گفته آقای سعیدی این نیروگاه در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی راه اندازی می شود.

واکنش ها

اعلام خبر آغاز نصب شش هزار دستگاه سانتریفوژ جدید در تأسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، واکنش اعتراض آمیز آمریکا و متحدان اروپایی اش را به همراه داشته است.

سخنگوی کاخ سفید خبر آغاز نصب سانتریفوژهای جدید در نطنز را باعث منزوی تر شدن بیشتر مردم ایران در جامعه جهاانی و اعمال تحریمهای بیشتر اقتصادی و سیاسی بر کشورشان دانسته، وزارت خارجه بریتانیا آن را نادیده گرفتن خواست جامعه جهانی قلمداد کرده و وزیرخارجه فرانسه گفته است که اگر این روند ادامه یابد، باید تحریمهای سخت تری بر ایران اعمال شود

سخنگوی کاخ سفید اعلام این خبر را باعث منزوی تر شدن بیشتر مردم ایران در جامعه جهاانی و اعمال تحریمهای بیشتر اقتصادی و سیاسی بر کشورشان دانسته، وزارت خارجه بریتانیا آن را نادیده گرفتن خواست جامعه جهانی قلمداد کرده و وزیرخارجه فرانسه گفته که اگر این روند ادامه یابد، باید تحریمهای سخت تری بر ایران اعمال شود.

خبر نصب دستگاههای تازه در حالی اعلام می شود که شورای امنیت سازمان ملل چند هفته پیش چهارمین قطعنامه خود را علیه فعالیت اتمی ایران صادر کرد و تحریم ها و تدابیر بیشتری را برای افزایش فشار بر این کشور برای پایان دادن به فعالیت های حساسیت برانگیز اتمی اش در نظر گرفت.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه در حالی اعلام خبر گسترش فعالیت های اتمی ایران را حاکی از پافشاری جمهوری اسلامی بر نقض تصمیمات مجامع بین المللی دانسته اند، بر این نکته تأکید کرده اند که بهترین شیوه تغییر رفتار ایران، دیپلماسی است.

در اطلاعیه مطبوعاتی وزارت خارجه بریتانیا که در واکنش به آغاز نصب دستگاههای سانتریفوژ جدید در ایران صادر شده آمده که هدف از نصب این دستگاهها، کاربرد آنها در فعالیتهای صلح آمیز اتمی نیست، چراکه شش دولت درگیر در پرونده اتمی ایران (آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان) تضمین کرده اند که در صورتی که ایران در آینده برای نیروگاههای هسته ای اش به سوخت نیاز داشته باشد، اورانیوم غنی شده در اختیار این کشور قرار دهند، اما ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

در مقابل، رئیس جمهور ایران هنگام اعلام خبر آغاز نصب شش هزار دستگاه سانتریفوژ تازه در نطنز گفته است "بدخواهان ملت" می کوشند ایران را از پیشرفت بازدارند و گرچه تلاش آنان مشکلاتی پیش آورده اما باعث شده است ایران به فناوری هسته ای بومی دست یابد.

او به مردم ایران وعده داد که در سال جاری خبرهای خوبی در مورد پیشرفتهای هسته ای کشورشان خواهند شنید.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.