محمود صالحی، فعال کارگری، از زندان آزاد شد

محمود صالحی، فعال کارگری، از زندان آزاد شد

محمود صالحی از فعالان کارگری سقز به دلیل سازماندهی تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شد
محمود صالحی، از فعالان کارگری که از حدود یک سال پیش در زندان سنندج زندانی بود، از زندان آزاد شده است.

محمد شریف، وکیل مدافع آقای صالحی، و نیز همسر آقای صالحی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی آزادی او را تایید کرده اند.

محمود صالحی از اعضای سابق اتحادیه نانوایان شهر سقز، در استان کردستان در غرب ایران، است.

آقای صالحی به اتهام سازماندهی تجمعی که اول ماه مه سال 2004، روز جهانی کارگر، در شهر سقز برگزار شد و در حالی که عازم محل برگزاری تجمع بود، به همراه چند تن دیگر از فعالان کارگری این شهرستان بازداشت و بعد از چند روز با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد.

دادگاه بدوی او را به پنج سال زندان و سه سال تبعید محکوم کرد که این رای در دادگاه تجدیدنظر تغییر کرد.

اما آقای صالحی در پاییز سال 1385 مجددا محاکمه شد و این بار به 4 سال زندان محکوم شد که این حکم نیز در دادگاه تجدیدنظر به یک سال زندان تعزیری و سه سال زندان تعلیقی کاهش یافت.

آقای صالحی روز 9 آوریل 2007، 18 فروردین 1386، بازداشت و به زندان سنندج منتقل شد.

در دوره زندانی بودن محمود صالحی، تعدادی از نهادهای حقوق بشری داخلی و بین المللی تلاش هایی برای آزادی او از زندان انجام شدند و آقای صالحی نیز در پیامی از زندان از این افراد تشکر کرد.

به گفته وکیل آقای صالحی، همین پیام و نیز اعتصاب غذای آقای صالحی در زندان، باعث گشودن پرونده ای جدید برای او و صدور قرار بازداشت دیگری شد. به این ترتیب در حالی که محمود صالحی باید روز چهارم فروردین از زندان آزاد می شد، با این قرار بازداشت در زندان ماند.

به گفته آقای شریف این قرار بازداشت به قرار وثیقه چهل میلیون تومانی تبدیل شد که مقامات زندان علی رغم تودیع این وثیقه تا چند روز از آزادی آقای صالحی خودداری می کردند. اما سرانجام این وثیقه پذیرفته شده و آقای صالحی تا صدور حکم پرونده جدیدش آزاد خواهد بود.

بنا بر گزارش ها آقای صالحی به بیماری کلیه مبتلاست و در طول دوران زندانش نهادهای حقوق بشری بارها خواستار انتقال او به بیمارستان برای مراقبت های پزشکی شده بودند که در چند مورد این اتفاق به وقوع پیوست.

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
هر جامعه ای شرایط خودشو داره ( لطفا خودتون اینو به کامنت بالا وصل کنید ).
دوشنبه 19 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
به امید روزی که چیزی به اسم زندانی سیاسی وجود نداشته باشه و همه بتونن حرفشونو بدون وحشت و ترس بزنن.البته برای داشتن جامعه ای واقعا دموکرات به معنی واقعی موجود در جهان امروز ( فرانسه ) مردم ما اماده نیستند شایدم مسلمون بودن ما باعث بشه که هرگز نتونیم به دموکراسی تمام عیار برسیم .
دوشنبه 19 فروردین 1387

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
منظور اینه که کامنت بالارو به پایئن وصل کنید .
دوشنبه 19 فروردین 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.