مرتضوی: تحقیقات مجدد از موسویان آغاز شده است

مرتضوی: تحقیقات مجدد از موسویان آغاز شده است

تحقیقات جدید پیرامون پرونده اتهامی عضو سابق گروه مذاکره کنندگان هسته ای ایران آغاز شده است.
پیگرد موسویان به نشانه ای از رقابتهای جناحی در جمهوری اسلامی تعبیر شده است

سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در مصاحبه با خبرنگاران گفته است که بازپرس پرونده حسین موسویان پس از استعلام از مراجع امنیتی و اطلاعاتی و اقدام لازم برای ترجمه رسمی برخی مدارک، متهم را به منظور ادامه تحقیقات احضار کرده است و بازپرسی از او ادامه دارد.

به گفته دادستان تهران، بازپرس پرونده پس از انجام تحقیقات و با توجه به پاسخ های متهم و مدارک موجود نظر خود را در مورد نحوه رسیدگی به این پرونده اعلام خواهد داشت.

آقای مرتضوی گفته است که مدت تحقیقات در مورد این پرونده طولانی تر از زمان پیش بینی شده خواهد بود زیرا، به گفته وی، کشف بسیاری از مسایل نیاز به زمان بیشتری دارد.

آقای موسویان در ماه مه سال گذشته به اتهام در اختیار داشتن مدارک محرمانه و دادن اطلاعات به مراکز خارجی و جاسوسی بازداشت اما پس از مدتی با سپردن وثیقه آزاد شد.

اواخر ماه نوامبر سال گذشته سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که از آقای موسویان در مورد جاسوسی هسته ای و نگهداری اسناد دولتی رفع اتهام شده و در مورد اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، برای وی قرار تعقیب تعلیقی صادر شده است.

.

مرتضوی از رسانه ها خواسته است از پیشداوری خودداری ورزند

در پی انتشار این گزارش، دادستان تهران صدور قرار تعقیب تعلیقی را مردود دانست و اعلام کرد که رسیدگی به این پرونده به بازپرس دیگری ارجاع شده است.

آقای مرتضوی در مصاحبه خود با خبرنگاران هدف دادسرای تهران از پیگیری پرونده حسین موسویان را احقاق حق و اجرای عدالت و قانون توصیف کرده و از رسانه های گروهی خواسته است تا قبل از اظهار نظر بازپرس در مورد این پرونده پیش داوری نکنند.

رقابتهای جناحی؟

حسین موسویان هنگام بازداشت در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت داشت اما به دستور مقامات قضایی، از این سمت معلق شد.

در زمانی که حسن روحانی سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی را بر عهده داشت، حسین موسویان عضو این شورا و از جمله اعضای ارشد گروه مذاکره کنندگان هسته ای ایران بود.

پس از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و برکناری حسن روحانی از شورای عالی امنیت ملی، آقای موسویان نیز از سمت های خود در شورا و گروه مذاکره کنندگان هسته ای کنار گذاشته شد.

احمدی نژاد: به مراکزی از قدرت دسترسی دارند تصور نکنند که می توانند از چنگال عدالت بگریزند

حسین موسویان در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان و پیش از آن نیز سفیر جمهوری اسلامی در روسیه بود و به عنوان یکی از افراد نزدیک به آقای رفسنجانی شهرت دارد.

به همین دلیل، برخی از ناظران بازداشت و اصرار برخی مقامات دولت بر ادامه پیگیرد او را نشانه ای از رقابت های بین جناح های درون حکومت اسلامی تلقی کرده اند.

محمود احمدی نژاد در چند سخنرانی، بدون ذکر نام آقای موسویان، از تلاش افراد متنفذ در جمهوری اسلامی برای نجات "جاسوس هسته ای" سخن گفته است.

هفته گذشته، آقای احمدی نژاد در سخنانی که به مناسبت سالگرد انقلاب سال 1979 بار دیگر افرادی در داخل کشور را به کینه ورزی نسبت به دولت متهم کرد و گفت که آنان اطلاعات داخل کشور را به دشمن داده اند.

آقای احمدی نژاد هشدار داد که اگر این افراد "به مراکزی از قدرت دسترسی دارند، تصور نکنند که می توانند از چنگال عدالت بگریزند."

کوتاه مدتی پس از بازداشت حسین موسویان، وزیر اطلاعات اظهار داشت که آقای موسویان از نظر وزارت اطلاعات مجرم است اما تصمیم نهایی در این مورد توسط قاضی پرونده اتخاذ خواهد شد.

بابک - ایران - سیزوار
چرا این مرتضوی را که این همه ادم بی گناه را به زندان انداخته است کنار نمی گذارند ابروی هرچه قاضی را برده است
جمعه 26 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.