به حکم فیفا پرسپولیس از صدر پایین رفت

به حکم فیفا پرسپولیس از صدر پایین رفت

مهدی تاج، سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران از اعمال حکم فیفا برای کسر 6 امتیاز از پرسپولیس خبر داد.
بازیکنان پرسپولیس کاری دشوارتر از همیشه پیش رو خواهند داشت

آقای تاج گفت: "فدراسیون جهانی فوتبال، طبق نامه ای از فدراسیون فوتبال ایران خواسته است که تا روز 18 فوریه (29 بهمن) شش امتیاز از پرسپولیس کم شود."

"این نامه برای اجرا در دستور کار سازمان لیگ قرار گرفت."

کسر این 6 امتیاز در پی شکایت باشگاه فنلاندی "کوپیان پالاسیورا" (نام مخفف کوپس) از باشگاه پرسپولیس به فیفا رخ داد.

این باشگاه در پی فسخ قرارداد پرسپولیس با رافائل ادرئو مهاجم اهل نیجریه، خواستار پرداخت مطالبات مالی خود از باشگاه پرسپولیس شده بود که تاخیر باشگاه پرسپولیس در پرداخت این مطالبات، شکایت این شرکت به فیفا و حکم فیفا را در پی داشت.

مهدی تاج گفت: "دستورات فیفا برای فدراسیون لازم الاجرا است و جدول فعلی [رده بندی لیگ] به همراه جدول تغییر داده شده به فیفا ارسال خواهد شد."

بر اساس این تصمیم پرسپولیس که با 40 امتیاز از 20 مسابقه در صدر جدول لیگ برتر ایران قرار داشت، 34 امتیازی شده و به مکان دوم جدول پس از صبا باتری سقوط می کند.

تیم سپاهان هم کماکان با احتساب جریمه 5 امتیازی این تیم بخاطر حوادث رخ داده در بازی مقابل پرسپولیس، با 33 امتیاز در رده سوم جدول قرار دارد.

بحران رافائل: آغاز

آنچه امروز گریبانگیر پرسپولیس شده است ظاهرا حاصل اتفاقاتی است که در اوایل سال 2005 (بهمن ماه 1384) رخ داد.

رافائل ادرئو که در این سال در دو تیم مختلف لیگ فنلاند (رپس و ترواریت) بازی می کرد، مورد توجه مسئولان وقت باشگاه پرسپولیس قرار گرفت، که در آن زمان آری هان، مربی سرشناس هلندی مربی گری آن را بعهده داشت و محمد حسن انصاری فرد مدیر عامل باشگاه بود.

اما در آستانه انتقال به پرسپولیس، این بازیکن به باشگاه فنلاندی "کوپیان پالاسیورا" منتقل شد و در نهایت قرارداد انتقال او میان پرسپولیس و باشگاه کوپیان بسته شد.

عملکرد این بازیکن در چندین بازی عملکردش مورد انتقاد تماشاچیان و کارشناسان قرار گرفت.

او تنها در یک بازی مقابل استقلال اهواز در تاریخ 20 فروردین 1385 که در جزیره کیش برگزار شد توانست برای پرسپولیس گل بزند.

درنهایت پس از تنها شش بازی باشگاه پرسولیس قرارداد خود با رافائل ادرئو را بطور یکجانبه فسخ کرد.

بحران رافائل: مطالبات

محمد انصاری فرد مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس از سوی مسئولان فعلی باشگاه با اتهامات مختلفی روبرو است

پرسپولیس در سال 85 با دو بحران عمده مواجه شد.

کنارگذاشتن رافائل و برکناری آری هان (در مرداد این سال) باعث شد این تیم که در گذشته هم با شکایت بازیکنان خارجی برای دریافت مطالبات خود مواجه بود، بار دیگر با مشکلی مشابه روبرو شود.

شکایت آری هان و رافائل به فیفا حکم فدراسیون جهانی فوتبال مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه را در پی داشت.

در مورد رافائل دادگاه عالی ورزش پرسپولیس را موظف دانست که 42 هزار یورو به رافائل، 132 هزار یورو به باشگاه کوپیان و 15 هزار فرانک سویس به دادگاه بابت داوری بپردازد.

اما دیرکرد در پرداختها، نه تنها باعث شد که 1500 یورو به مطالبات رافائل و 10 هزار یورو نیز به مطالبات باشگاه کوپیان اضافه شود، بلکه فیفا را نیز واداشت فدراسیون فوتبال ایران را مجبور به کسر شش امتیاز از تیم پرسپولیس کند و در صورت طولانی تر شدن این تاخیر، احتمال سقوط پرسپولیس به رقابتهای دسته یک نیز وجود داشت.

اما در نهایت حبیب کاشانی که پس از محمد حسن انصاری فرد سمت مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس را بر عهده گرفت، حدود دو ماه قبل اعلام کرد که سازمان تربیت بدنی مبلغ بدهی پرسپولیس به رافائل را پرداخت کرده است و بزودی 70 هزار یورو نیز به حساب آری هان پرداخت خواهد شد.

بحران رافائل: به دنبال مقصر

اما آنچه اکنون باعث ایجاد جنجال شده اظهاراتی است که محمد حسن انصاری فرد، مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس در رسانه ها مطرح کرده است.

آقای انصاری فرد مدعی شده است که پیش از ترک سمت مدیرعاملی، با احتساب رقم دریافتی باشگاه بابت انتقال مهرداد اولادی به یکی از باشگاه های کشورهای حاشیه خلیج فارس، مبلغ کافی برای پرداخت مطالبات رافائل وجود داشته است.

اما مسئولان کنونی با استناد به اسناد و مدارک موجود مدعی هستند که این مبالغ صرف پرداخت حقوق و مطالبات بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس شده است.

معاون مالی باشگاه پرسپولیس اعلام کرده است آقای انصاری فرد خود در نامه ای رسمی به رئیس سازمان تربیت بدنی خواستار استفاده از این پول برای پرداخت پول بازیکنان شده بود.

رافائل ادرئو تنها شش بازی برای پرسپولیس بازی کرد و عملکرد او انتقادات فراوانی را در پی داشت

اما مهمتر از این مسئله اختلاف نظر بر سر انجام آزمایش های پزشکی از رافائل است که مشخص شده بود به بیماری هپاتیت مبتلا است.

آقای انصاری فرد مدعی شده است که در جریان نتیجه تست پزشکی مهاجم نیجریه ای قرار نداشته و پزشک باشگاه و آری هان، مربی وقت را، متهم به تلاش برای مخفی نگه داشتن نتیجه آزمایشات کرده است.

اما از سوی دیگر دکتر زرینه، پزشک باشگاه پرسپولیس ادعا کرده است که باشگاه "خواستار انجام تست پزشکی نشد و بدون انجام تست در تاریخ 27 بهمن 1384 قرار داد این بازیکن را ثبت کرد."

دکتر زرینه همچنین مدعی است که به ابتکار خود در هشتم اسفند همان سال از بازیکنان آزمایش خون و ادرار گرفت نتیجه مثبت آزمایش هپاتیت رافائل را ابتدا به مربیان، و هفت روز بعد بطور مکتوب به دفتر مدیرعامل تحویل داده است.

با این حال او تاکید می کند که فیفا، آگاه از نتیجه آزمایش، این بازیکن را بی خطر اعلام کرد، اما مسئولان وقت باشگاه به دلیلی نامعلوم تصمیم به فسخ قرارداد گرفتند.

palang - انگلیس - لندن
همه دست به دست هم دادن که پرسپولیس بد بخت قهرمان نشه
چهار‌شنبه 24 بهمن 1386

khatarnak - ایران - یزد
وای چه حالی داره بعد از این رفیقام دیگه نباید مدرسه بیان.مسخره رو شاخشه.
پنج‌شنبه 25 بهمن 1386

omide por jalal - امریکا - لس انجلس
بد خواه ها خیط شدن.پرسپولیس بازم صدر نشینه.
جمعه 26 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.