ابراز نگرانی روسیه از پرتاب موشک ایرانی به فضا

ابراز نگرانی روسیه از پرتاب موشک ایرانی به فضا

معاون وزیرخارجه روسیه پرتاب موشک ایرانی به فضا را مایه سوء ظن بیشتر نسبت به برنامه اتمی ایران دانسته است.
در جریان بازدید رئیس جمهور یک فروند موشک کاوشگر به فضا پرتاب شد

این موشک که کاوشگر - 1 نام دارد، روز دوشنبه گذشته طی مراسمی با حضور رئیس جمهور ایران بسوی فضا پرتاب شد.

ایران هدف از پرتاب این موشک را شناسایی محیط پروازی برای حمل نخستین ماهواره تحقیقاتی ایران به فضا اعلام و تأکید کرده که پرتاب کاوشگر - 1 بسوی فضا صرفاً جنبه علمی و تحقیقاتی دارد.

اما آلکساندر لاسیوکف، معاون وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفته که موشکهای دوربرد از ملزومات سلاحهای اتمی اند و پرتاب چنین موشکهایی به فضا نگرانی در مورد دستیابی ایران به سلاح اتمی را افزایش می دهد.

به گفته آقای لاسیوکف، پرتاب موشک ایرانی بسوی فضا موجبات نگرانی روسیه و دیگر کشورها را فراهم آورده است.

در همان روزی که ایران دست به پرتاب کاوشگر - 1 بسوی فضا زد نیز آمریکا اعلام کرد که این اقدام تنها به انزوای بیشتر ایران در صحنه بین المللی منجر می شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پرتاب کاوشگر - 1 بسوی فضا را در راستای تلاش ایران برای تولید موشکهای دوربرد ارزیابی کرد که می تواند در دستیابی ایران به سلاح هسته ای کاربرد داشته باشد.

این در حالی است که ایران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد و تأکید کرده که تنها به دنبال کاربرد صلح آمیز انرژی اتمی است.

معلوم نیست آیا ماهواره امید با قرارداد ماهواره زهره با شرکت آویا اکسپورت روسیه ارتباطی دارد

ایران قصد دارد ماهواره ای تحقیقاتی به نام امید در فضا مستقر کند و به جمع کشورهای دارای فناوری فضائی بپیوندد.

پرتاب کاوشگر - 1 بسوی فضا که در بیابانهای استان سمنان در شرق ایران انجام گرفت با تبلیغات فراوان رسانه های دولتی و مقامات حکومتی ایران همراه بود.

ایران اعلام کرده که موشک کاوشگر - 1 و همچنین ماهواره امید و پایگاه کنترل این ماهواره و موشک حامل آن به دست متخصصان ایرانی ساخته شده و ایران را به یازدهمین کشوری تبدیل کرده که امکان ارسال ماهواره به فضا را یافته است.

در مراسم پرتاب کاوشگر - 1 بسوی فضا، علاوه بر رئیس جمهور، جمعی از نمایندگان مجلس، وزیران دفاع، دادگستری، علوم، تحقیقات فن آوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فن آوری اطلاعات، رئیس سازمان ملی جوانان و رئیس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشتند.

این مراسم در روزهای موسوم به دهه فجر برگزار شد که هرساله به یادبود ده روز بین ورود آیت الله خمینی به ایران در اول فوریه 1979 (دوازدهم بهمن 1357) تا سقوط رژیم سلطنتی در یازدهم (22 بهمن) در این کشور گرامی داشته می شود.

ارسال ماهواره به فضا از پیش از انقلاب در دستور کار دولت ایران بوده و در اوائل سال 2003، معاون فن آوری وزارت علوم اعلام کرد که ماهواره ای به نام مصباح به دست کارشناسان ایرانی ساخته شده و تا دو سال دیگر به فضا پرتاب خواهد شد.

در سال 2005 گزارش شد که وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات، قراردادی با شرکت روسی آویا اکسپورت برای ساخت و پرتاب ماهواره ای به نام زهره به فضا امضا کرده و قرار است این ماهواره تا دو یا سه سال دیگر به فضا پرتاب شود.

امضای این قرارداد بحث هایی را درباره اقتصادی بودن پرتاب ماهواره ای با ظرفیت بالا درمیان کارشناسان در پی آورد و همچنین برخی نمایندگان وقت مجلس نسبت به توانایی فنی شرکت روسی طرف قرارداد ابراز تردید کردند.

معلوم نیست که آیا ماهواره امید که مقامات ایرانی از ارسال قریب الوقوع آن به فضا صحبت می کنند با قرارداد ساخت و پرتاب ماهواره زهره توسط شرکت روسی ارتباط دارد یا نه.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
امیدوارم مشکل ساز نشه و همان نباشد که خیلیها منتظرش بودند!!!خدایا خودت ملت را از شر ملایان و دشمنان ایران در سراسر جهان محفوظ بدار . (آمین)
پنج‌شنبه 18 بهمن 1386

khasteh - فرانسه - استراسبورگ
روسیه هم از توبره میخوره هم از اخور
پنج‌شنبه 18 بهمن 1386

بنده ی خدا - ایران - بوشهر
همین چند ماه پیش بود که همین سایت خبر از حمله اسراییل به ایران رو داده بود و بسیار با جدیت این خبر رو هر روز به شکلهای گوناگون تو سایت درج میکرد.اخرش چی شد.هیچی.بعضی از کاربران هم مثل ... ترسیده بودند
و فحش نثار رییس جمهور میکردن.
اقا پرویز شما نگران نباش خبری نیست.از این حرفها زیاد میزنن.اگه قرار باشه با هر دو کلمه ای که کشورهای دیگه بلغور میکنن ایران از همه کاراش دست بکشه که پس فردا باید گدایی همینا رو بکنیم.نیروگاه رو امریکا گفت نه. ولی ایران جا نزد.دیدید که چی شد داره راه میفته.اینم مثل نیروگاه.
جمعه 19 بهمن 1386

وطنی - هلند - روتردام
این اهنگ اماده کردن جوامع برای یک ..نه ...بزرگ به ایران است . به قول یکنفر : قرم ... قرم کردن و بعد هم قرمس....گفتن . برای همین است که میگویم ادم بایدبسیار ابله باشد که بعد از این همه تاریخ و تجربه تاریخی .
باز هم فکر کند کشور های بیگانه دلشان به حال ما میسوزد و یا لحظه ا
ی کاری به نفع ما انجام میدهند به قول معروف گربه که برای رضای خدا موش نمیگیره !
بازهم دم خودمون گرم . گوشت همدیگرو بخوریم استخون همدیگرو دور نمیاندازیم... چقدر زیبا گفته گوینده اش
جمعه 19 بهمن 1386

alishah - ایران - تهران
جناب ؛parviz1 - انگلستان - کترینگ ؛ خواهش می کنم اینقدر از واژه ملا یا آخوند یا هر چیز دیگه که ذهن رو یه طوری متوجه دین میکنه استفاده نکنید . دین (منظورم اسلام هست ) از این عیب ها و اشکالات و بی عدالتی ها و ... پاک و مبرا و خالص هست . متاسفانه امروز تنها چیزی از اسلام که در این حکومت مونده فقط اسمشه و نه چیز دیگه !
لطفا گناه اینها رو به حساب دین نگذارید.
-----------------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی و بدون پسوند و... بنویسید. با تشکر
سایت ایرانیان انگلستان
یکشنبه 21 بهمن 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.