توقف موقت اخراج مهاجرین افغان از ایران

توقف موقت اخراج مهاجرین افغان از ایران

رئیس جمهور ایران، دستور داده است که روند اخراج اجباری پناهجویان افغان در فصل سرما، متوقف شود.
اخراج مهاجرین افغان از ایران، بطور موقت متوقف شده است

سفارت ایران در کابل، با انتشار بیانیه ای، اعلام کرد که محمود احمدی نژاد، "به دلایل انسانی و اسلامی" با درخواست توقف اخراج اجباری مهاجرین افغان موافقت کرده است.

سفارت ایران می گوید این درخواست، از سوی "دولت و رهبران جهانی افغانستان" به رئیس جمهور ایران ارائه شده بود.

این سفارت تاکید کرده است که روند اخراج مهاجرین افغان، "به طور موقت" متوقف شده است.

دولت ایران، دو هفته پیش (12 جدی / دی ماه) اعلام کرد که یک و نیم میلیون مهاجر فاقد اسناد قانونی اقامتی را، در صورتی که از این کشور خارج نشوند، تا پنج سال زندانی می کند.

وزارت خارجه افغانستان از ایران خواسته است تا پایان فصل سرما، به مهاجرین افغان فشار نیاورد که از آن کشور خارج شوند.

در دو هفته گذشته، بیش از هشتصد مهاجر افغان از ایران اخراج شده اند

از آن زمان تاکنون، بیش از هشتصد مهاجر افغان، با وجود هوای سرد و بارش برف سنگین درغرب افغانستان، از مرزهای شرقی ایران اخراج شدند.

اکنون سفارت ایران ابراز امیدواری کرده است که "با توجه به فرصت پیش آمده دولت افغانستان اقدامات لازم برای اسکان اتباع افغان که به صورت غیرقانونی در ایران بسر می ‌برند، فراهم کند".

ایران می گوید نزدیک به دو و نیم میلیون مهاجر افغان هنوز در آن کشور حضور دارند، که از این تعداد، فقط کمی بیش از نهصد هزار نفر، دارای مدرک قانونی اقامتی هستند، و یک و نیم میلیون دیگر، باید ایران را ترک کنند.

stoneBreaker - افغانستان - هرات
اگر چنین اتفاقی برای شما بیفتد چه احساسی خواهید داشت. 75 سانتی متر برف و بدون غذا در مرز افغانستان و ایران. واقعا از شیعه بودن شرمسار شدم. ماه محرم شب تا به صبح یا حسین و یا ابولفضل می گویید و این هم نشان مسلمان بودن شما. 6 کودک 6 تا 10 ساله از همین مهاجرهای بیچاره در مرز به خاطر سرما مردن و 45 نفر دیگه هم توی بیمارستان هرات بستری هستند.
پنج‌شنبه 27 دی 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.