کارت آبی اروپا جواب کارت سبز امریکا

کارت آبی اروپا جواب کارت سبز امریکا
کمیسیون اروپا امیدوار است برنامه جدیدش شرایطی ایجاد کند که نیروهای متخصص خارج از اتحادیه اروپا بتوانند به راحتی در کشورهای اروپایی کار پیدا کنند.

بیکاری در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بالا است. برای مثال نرخ بیکاری در بلژیک 10 درصد و در لهستان 15 درصد است. با این وجود بسیاری از حرفه ها به علت نداشتن نیروی کار متخصص دچار مشکل شده اند.

کارت آبی مانند کارت سبز امریکا به افرادی که دارای تخصص بوده ، به زبان های مختلف آشنایی داشته و اقوامی در کشورهای عضو اتحادیه دارند اجازه می دهد در اروپا به کار مشغول شوند.

مهندسی که بتواند فرانسه و انگلیسی را به خوبی صحبت کرده و اقوامی در فرانسه داشته باشد نسبت به فرد بدون تخصصی که تنها کمی انگلیسی می داند و قوم و خویشی در کشورهای اتحادیه ندارد، شانس بیشتری برای گرفتن کارت آبی دارد.اروپا به شدت با کمبود مهندسین، متخصصان آی تی، داروسازان، مراقبین بهداشت و متخصصین امر آموزش رو به رو است. بلژیک، استونی، آلمان، ایرلند و سوئد طبق اعلام کمیسیون اروپا به شدت به نیروهای فوق نیازمندند.

بخش زیادی از جمعیت جامعه اروپا را افراد مسن تشکیل می دهند. بسیاری از مهاجرت های صورت گرفته به اروپا جنبه سیاسی یا حقوق بشری داشته اند. جمعیت زیادی از این مهاجران را پناهندگان تشکیل می دهند. در نتیجه این افراد به تخصص خاصی مجهز نیستند و نمی توانند به کشور در حرکت به سوی پیشرفت یاری کنند.سالانه حدود 50 درصد از نیروی کار متخصص مهاجر دنیا راهی امریکا می شوند و تنها 5 درصد از این نیروی کار ارزشمند به اروپا راه پیدا می کنند. ایده ایجاد کارت آبی به منظور ایجاد کانالی قانونی برای مهاجرت شکل گرفت. این اقدام باعث می شود اروپا به مکان وسوسه انگیز تری برای مهاجران متخصص جویای کار تبدیل شود.این پیشنهاد کنگره در اواخر سال جاری در هیات قانونگذاری جامعه اروپا بررسی خواهد شد. تایید و اجرایی کردن این طرح دست کم دو سال زمان خواهد برد. یکی از مقامات جامعه اروپا گفت؛ «این اقدام تنها بدین جهت صورت گرفته که هیچ کانال قانونی دیگری برای مهاجرت به اروپا وجود ندارد. بر خلاف اروپا، استرالیا، کانادا و امریکا به خوبی قادرند نیروهای کار مورد نیاز خود را از سرتاسر دنیا جذب کنند.» کارت آبی مستقلاً به فرد داده می شود، نه به شرکت یا حرفه یی خاص،یافتن کار در اروپا بسیار دردسر دارد. طبق قوانین کارفرما زمانی می تواند به یک خارجی کار بدهد که ثابت کند هیچ نیروی متخصص عضو اتحادیه برای برعهده گرفتن این سمت وجود ندارد. مشکل دیگر این است که اگر فردی بخواهد کار خود را عوض کند کارفرمای جدیدش باید بار دیگر تمام مراحل قبلی را از سر طی کند.این قوانین بسیار سخت و دست وپا گیر هستند و تنها مزیتی که دارند این است که نیروی کار ارزان زمانی که خود اروپایی ها از بیکاری در رنج هستند نمی توانند جایگزین مردم کشور شوند.نرخ بالای بیکاری در بلژیک باعث شده که دولت بعد از رایزنی های بسیار، شرایط مهاجرت به این کشور را سخت تر کند.

ایو بلت یکی از دموکرات های مسیحی که حزبش بیشترین صندلی های مجلس را در انتخابات ماه ژوئن نصیب خود کرد، می گوید؛ «گرفتن شهروندی بلژیک تقریباً به یک رویا تبدیل شده است. ما برای ممانعت از انجام مهاجرت های غیر قانونی چاره یی جز سخت تر کردن قوانین نداریم. این همان کاری است که مردم از ما می خواهند. ما نمی توانیم حق شهروندان را ضایع کنیم و با دادن کار به خارجی ها آنها را از نان خوردن بیندازیم.»

بلژیک قصد دارد به طور جداگانه برای خود کارت آبی درست کند. این کارت برای مهندسان اعتبار طولانی مدتی خواهد داشت.کمپانی ژان دی نال یکی از کمپانی های لایروبی کننده بلژیکی است که به اکثر کشورهای دنیا از روسیه گرفته تا مکزیک سرویس می دهد. کشتی های این کمپانی قسمت اعظمی از سواحل دوبی را لایروبی کرده و در کاشت درختان خرمای بومی این کشور در حاشیه ساحل آن نقش داشته اند.این کمپانی که تاکنون حدود 872 میلیون پوند برای دو سال آینده خود سفارش گرفته در اوج موفقیت خود با کمبود نیروی کار متخصص رو به رو است. این کمپانی به صدها نیروی متخصص از جمله 560 افسر نیروی دریایی نیاز دارد. ژان دی نال به علت نبود نیروی متخصص کافی در داخل مجبور به استخدام تعداد زیادی از خارجی ها شده است.

این کمپانی به شدت از ایده کارت آبی استقبال کرده است. سخنگوی آن گفت؛ «ما به شدت به یک مهندس روسی نیاز داریم، من یک نفر را که در بلژیک درس می خواند پیدا کردم. او در کار خود بسیار عالی بود و می توانست به زبان فنلاندی تکلم کند. متاسفانه با وجود تمام توانایی های او کمپانی موفق به گرفتن جواز کار برای او نشد. در نتیجه ما گوهری چنین گرانبها را از دست دادیم.» منبع؛بی بی سی
بهرام - امریکا - سان انتونیو
پس فردا کارت بنفش و قرمز هم به بازار میاد
جمعه 11 آبان 1386

مسعود - ایران - اهواز
میشه لطفا بگین که این کار بالاخره نهایی شده و برای درخواست و انجام کارهاش باید کجا رفت؟ سایت داره؟ مدارکش را از کجا بگیریم؟ و سوالهای در این رابطه. سپاسگزارم
شنبه 12 آبان 1386

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.