بلو کارت اروپا همانند گرین کارت آمریکا

بلو کارت اروپا همانند گرین کارت آمریکا

قرار است کمیسیون اروپا، عصر امروز سه شنبه 23 اکتبر، مجوز جدید کار و اقامت برای مهاجران حرفه ای را معرفی کند.
کارگران مهاجر در اروپا
بیم آن می رود که طرح تازه جلب مهاجران ماهر، فرار مغزها از کشورهای فقیر را افزایش دهد

این مجوز که بلو کارت (کارت آبی) نامیده می شود، با الهام از گرین کارت آمریکا طرحریزی شده است.

این کارت، به عنوان مجوز اشتغال و اقامت در کشورهای اروپایی، برای مهاجران دارای مهارت کار و خانواده های آنان، صادر خواهد شد.

اتحادیه اروپا می گوید ظرف بیست سال آینده، به بیست میلیون مهاجر دارای مهارت های فنی و حرفه ای نیاز دارد و در حال حاضر با کمبود شدید متخصص در رشته های مهندسی و فن آوری کامپیوتر مواجه است.

خبرنگاران می گویند هدف دیگر ارائه طرح، جلوگیری از فرار مغزها به سوی بازار کار در آمریکاست.

مارک ماردل خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید، این یک برنامه جنجالی است و از هم اکنون مشخص است که بعضی از کشورها با آن مخالفت خواهند کرد.

نگرانی کشورهای فقیر

منتقدان همچنین بیم از آن دارند که تلاش اروپا برای جذب بهترین نیروی کار، فرار مغزها از کشورهای فقیرتر را تشدید کند.

بریتانیا، ایرلند و دانمارک از جمله کشورهایی هستند که ممکن است از طرح جدید جذب نیروی کار ماهر پشتیبانی نکنند.

مقامات بریتانیایی می گویند در حال بررسی این طرح هستند. اما به گفته خبرنگاران، به نظر نمی رسد دولت بریتانیا، علاقه ای به این برنامه داشته باشد و نظام امتیازی را ترجیح می دهند.

طرح ارائه بلوکارت به مهاجران دارای مهارت کار، قرار است عصر روز سه شنبه اعلان شود. دارندگان بلو کارت اتحادیه اروپا و خانواده های آنان، اجازه کار، اقامت و مسافرات در کشورهای این اتحادیه را خواهند داشت.

واجدان شرایط گرفتن بلو کارت، مهاجرانی هستند که مدرک رسمی دال بر داشتن حداقل سه سال تجربه کاری ارائه دهند و فرصت شغلی مناسبی را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیابند که توسط شهروندان این کشورها، اشغال نشده باشد.

کشورهای اروپایی و آمریکایی، به طور گسترده به جذب نیروی کار متخصص می پردازند.

کشورهای درحال توسعه نگران آن هستند که مهاجرت بسیاری از کارگران ماهر به خارج، هزینه سنگینی برای کشورها مبدابه همراه دارد.

آنها استدلال می کنند که پولی که صرف تحصیلات عالی جوانان خود کرده اند با خروج آنها از کشور هدر می رود و به علاوه ممکن است طبقه سرمایه گذار و تولیدکننده را نیز از دست بدهند.

اما اکثر مطالعات نشان می دهد که مهاجرت بخش های تحصیل کرده و ماهر در دراز مدت بیش از آنکه به ضرر این کشورها باشد به نفع آنهاست.

برای مثال پولی که کارگران مهاجر برای خانواده های خود بازپس می فرستند به اقتصاد این کشورها کمک می کند.

و زمانی که مهاجران نهایتا به کشورهای خود بازگردند، چنانچه بسیاری چنین می کنند، مهارت های تازه ای که کسب کرده اند می تواند به بهبود استانداردهای زندگی در آن کشورها کمک کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.