روند اخذ تابعیت سوئیس، نژادپرستانه است

روند اخذ تابعیت سوئیس، نژادپرستانه است

یک گزارش رسمی در مورد نحوه اعطای ملیت سوئیسی به مهاجران خارجی، شیوه فعلی این کشور را تبعیض آمیز و در بسیاری موارد نژادپرستانه خوانده است.
طرفداران سوئیسی تنیس باز مشهور، راجر فدرر
در سوئیس گرفتن ملیت این کشور برای خارجی ها بسیار مشکل است

کمیسیون فدرال سوئیس در زمینه تبعیض نژادی که این گزارش را تهیه کرده، تغییرات وسیعی را در این مورد پیشنهاد کرده است.

در این گزارش، از روش فعلی که بر اساس آن به اعضای انجمن های محلی اجازه می دهد در مورد قبول یا رد پرونده شهروندی درخواست کنندگان رای گیری کنند، انتقاد شده است.

این گزارش مشخصا به این نکته اشاره کرده که اغلب درخواست های کسب ملیت از سوی مسلمانان و کسانی که از کشورهای بالکان و آفریقا آمده اند، رد می شود.

سوئیس در اروپا سختگیرانه ترین قوانین اعطای تابعیت را دارد. خارجی ها تنها بعد از ۱۲ سال زندگی در این کشور می توانند درخواست ملیت کنند و به دنیا آمدن در خاک سوئیس حق شهروندی به همراه ندارد.

'حق دمکراتیک'

مطابق نظام فعلی، خارجیان باید در شهر یا دهکده محل اقامتشان درخواست ملیت کنند. آنها سپس مقابل کمیته اعطای تابعیت حاضر می شوند و به سوالاتی در مورد تمایلشان به سوئیسی شدن پاسخ می دهند.

بعد از آن، درخواست آنها باید اغلب، رای مثبت همه اعضای انجمن محلی را کسب کند. رای گیری یا به طور مخفی یا با نشان دادن دست صورت می گیرد. گزارش فوق می گوید این روش به طور مشخص می تواند موجب انحراف آرا بر اساس تمایلات تبعیض نژادی گردد.

در این گزارش به موردی اشاره شده که در آن درخواست تابعیت یک مرد معلول متولد کوزوو به رغم داشتن همه شرایط، توسط انجمن محلی اش رد شده بود. دلیل رد این درخواست چنین عنوان شده بود که معلولیت او باری بر دوش مالیات دهندگان خواهد گذاشت و همچنین او یک مسلمان است.

این گزارش پیشنهاد می کند، تصمیم گیری در مورد اعطای تابعیت باید توسط یک هیئت منتخب صورت گیرد و نه انجمن های محلی، حرکتی که به احتمال زیاد با مخالفت شدیدی روبرو خواهد شد.

مسئله خارجی ها از موضوعات کلیدی در انتخابات عمومی ماه آینده در سوئیس است.

حزب رستگرای مردم سوئیس که در حال حاضر بیشترین محبوبیت را در نظرسنجی ها دارد، مدعی است که انجمن های محلی این کشور از حقی دمکراتیک برای تصمیم گیری در مورد سوئیسی شدن افراد برخوردارند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.