شناسایی ژن درمان ریزش مو با تولید پیازهای جدید مو

ژن درمان ریزش مو با تولید پیازهای جدید مو شناسایی شد

گروهی از دانشمندان که به تازگی موفق به تولید سلول‌های مویی تازه بر روی پوست موش‌ها شده‌اند، اعلام کردند: روند ریزش مو در انسان از این پس پدیده‌ای برگشت‌ناپذیر نبوده و می‌تواند قابل جبران باشد.

تا پیش از این محققان معتقد بودند که پیاز‌های مو در صورت آسیب دیدن دیگر هرگز قابل جایگزینی نیستند اما گروهی از محققان در دانشگاه پنسیلوانیا در مقاله‌ای که در مجله نیچر منتشر شده اظهار داشتند که رشد مو در واقع با استفاده از یک ژن منفرد قابل تحریک است.

یک متخصص انگلیسی در این باره خاطرنشان کرد که نتایج این پژوهش می‌تواند در زمینه کشف تکنیک‌های جدید برای مداوای زخم‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه شواهد علمی مستدلی ارائه می‌کند مبنی بر اینکه پوست علاوه بر توانایی ترمیم، قدرت قابل توجهی برای تولید دوباره نیز دارد.

سرانسان دارای 100 هزار پیاز بسیار ظریف مو است که از هر کدام تنها یک تار مو رشد می‌کند. این پیازها توسط توده جنینی در مراحل اولیه رشد جنین در دوران بارداری تولید می‌شوند و همواره عقیده محققان بر این بوده که در طول زندگی امکان تولید پیازهای جایگزین وجود ندارد.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در این مطالعات دریافتند: یک ژن خاص موسوم به wnt که وجود آن برای ترمیم زخم‌ها حائز اهمیت است در تولید پیازهای جدید مو نقش دارند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.