۵ ایرانی بازداشت شده در عراق آزاد نمی شوند

۵ ایرانی بازداشت شده در عراق آزاد نمی شوند
دولت آمریکا به رغم توصیه های وزارت امور خارجه این کشور مبنی بر آزادی ۵ ایرانی بازداشت شده در اربیل عراق، این افراد را کماکان در بند نگه می دارد.
دفتر نمایندگی ایران در اربیل
۵ ایرانی روز ۱۱ ژانویه توسط سربازان آمریکایی در شهر اربیل دستگیر شدند

رابین رایت، گزارشگر روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابعی در دولت آمریکا نوشته که مشاوران سیاست خارجی جورج بوش، تصمیم به ادامه بازداشت ۵ ایرانی گرفته اند.

۵ ایرانی روز ۱۱ ژانویه توسط سربازان آمریکایی در شهر اربیل دستگیر شدند. ایران می گوید که این افراد از اعضای نمایندگی ایران در شهر کردنشین اربیل به شمار می روند.

روزنامه واشنگتن پست نوشته که ایرانی های بازداشت شده باید دوره ای شش ماهه را طی کنند تا وضعیت آنها مورد بازبینی قرار گیرد. این دوره شش ماهه مطابق نوشته این روزنامه در ماه ژوئیه پایان می یابد.

آمریکا مدعی است که افراد بازداشت شده با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط هستند و در فعالیت های تخریبی علیه نیروهای آمریکایی در عراق دخالت دارند. ایران این اتهامات را رد می کند.

واشنگتن پست نوشته که کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا خواهان آزادی این ۵ نفر شده بود اما در نهایت نظر دیک چنی، معاون رییس جمهوری آمریکا برای ادامه بازداشت این افراد مورد تائید قرار گرفت.

این در حالی است که علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، روز جمعه ۱۳ آوریل در واشنگتن طی یک کنفرانس خبری مشترک با دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید بهبود روابط ایران و آمریکا را عامل 'کاهش دخالت ایران در امور داخلی کشورش' دانسته و گفته بود که بهبود رابطه ایران و آمریکا از "دخالت های ایران در امور داخلی عراق خواهد کاست."

ایران همواره اتهام دخالت در امور داخلی عراق را رد کرده است.

ادامه تنش بر سر ایرانی های بازداشت شده در عراق میان ایران و آمریکا، منجر به نگرانی از میزان موفقیت کنفرانس امنیتی عراق که قرار است در شرم اشیخ مصر برگزار شود شده است.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات عراقی و تحلیلگران خاورمیانه نوشته که بدون شرکت ایران که نفوذ زیادی در عراق دارد، این نشست تاثیر اندکی خواهد داشت.

پیش از این معاون وزیر امورخارجه ایران طی گفتگویی اعلام کرده بود تا زمانی که پنج شهروند ایرانی که هم اکنون در بازداشت نیروهای آمریکایی در عراق به سر می برند، آزاد نشوند، شرکت ایران در هر اجلاسی در مورد عراق که آمریکا در آن حضور داشته باشد، "با مشکل و مانع روبرو خواهد شد".

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.