وضعیت یهودیان در ایران چگونه است؟

یهودیان ایرانی خواهان خروج از کشور خود نیستند. «ال‌پاییس»روزنامه پرتیراژ اسپانیا با انتشار گزارشی درباره وضعیت یهودیان ایرانی با تاکید بر جمله فوق می‌نویسد: جامعه یهودیان ایران ریشه‌های قوی در این کشور دارند و حاضر به ترک وطن خود نیستند.
گزارشگر این روزنامه با ذکر مشاهدات خود از آزادی یهودیان در انجام فرائض مذهبی خود در ایران می‌نویسد: یهودیان ایران مشکلی در انجام وظایف مذهبی خود نمی‌بیند
در بخشی از این گزارش با توصیف شرایط مناسب یهودیان برای انجام فرائض مذهبی خود آمده است: بوی مربای به، ریحان و اکلیل کوهی به مشام می‌رسد. هنوز یک ساعت و نیم به طلوع خورشید مانده است، اما یهودیان تهران برای انجام نیایش صبح در کنیسه یوسف آباد در مرکز این شهر اجتماع کرده‌اند. آنان کلاه بر سر و شال به گردن با دعاهای مختلف به مدت حدود دو ساعت به نیایشی می‌پردازند که در طول دو هزار و ‪ ۷۰۰‬سال گذشته یعنی از وقتی که جامعه یهودیت در ایران مستقر شده، تغییر چندانی نکرده است.

این روزنامه با «موریس معتمد» نماینده یهودیان در مجلس شورای اسلامی هم گفت‌وگو کرده و به نقل از او می‌نویسد: ایران در طول تاریخ خود با تحولات مختلفی روبرو شده که تاثیر خود را بر جامعه یهودیت داشته، اما این جامعه در ایران هیچگاه همچون اروپا یا دیگر کشورهای آسیایی با مشکل مواجه نشده است.
گزارشگر ال‌پاییس با روایت مواجهه خود با سایر یهودیان هم به نقل از آنان می‌نویسد: ایران بخشی از هویت ما است. ما می‌خواهیم در همین جا بمانیم و اکثریت ما تمایل به ادامه زندگی در کشور خود را دارند ایران قرنهای بسیاری است که یک مجموعه رنگارنگ فرهنگی و مذهبی است.

خبرنگار ال‌پاییس سپس به شرح دیدار خود از مدرسه کلیمیان در تهران پرداخته و مینویسد: مدرسه ابریشمی متعلق به انجمن یهودیان تهران است. هنگام بازدید از این مدرسه که در نزدیکی میدان فاطمی واقع است دانش‌آموزان را در حال آماده کردن جشن «پوریم» مشاهده کردم. این جشن به یادبود افشای طرح «هامان» برای از بین بردن یهودیان پارسی برگزار می‌شود.

یکی از آموزگاران این مدرسه هم به خبرنگار اسپانیایی می‌گوید: ما برای انجام مراسم مذهبی خود آزادی داریم. وی برای تایید سخنان خود خبرنگار ال‌پاییس و همراهانش را به کنیسه‌ای که در طبقه بالای ساختمان وجود دارد، دعوت می‌کند؛ مکانی که در آنجا دانش‌آموزان برای انجام نیایش صبح حاضر می‌شوند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.