نظامیان انگلیسی با "تشکر" فارسی به لندن بازگشتند

نظامیان انگلیسی با "تشکر" فارسی به لندن بازگشتند

‬نظامی آزاد شده انگلیسی صبح پنجشنبه در حالی که برخی جملات کوتاه فارسی را ادا می‌کردند، با تکرار کلمه "تشکر" به زبان فارسی و ابراز احساسات گرم تهران را به مقصد لندن ترک کردند.

مرزبانان دریایی ایران روز سوم فروردین ماه امسال نظامیان انگلیسی را پس از ورود غیر قانونی به آبهای سرزمینی ایران ، بازداشت کردند.

نظامیان انگلیسی روز چهارشنبه با اعلام دکتر " محمود احمدی نژاد " رییس جمهوری اسلامی ایران و در یک اقدام اسلامی- انسانی و در آستانه سالروز میلاد پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) و ایام عروج حضرت مسیح (ع) و عید " پسح " آزاد شدند.

در مراسمی که به‌مناسبت آزادی نظامیان‌انگلیسی در پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد تهران برگزار شد ، آنان هدایای آقای احمدی نژاد و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شامل اقلام فرهنگی و صنایع دستی نظیرچند جلد کتاب ، لوح فشرده، پسته، گز، ساک با پارچه ترمه و گلدان چینی دریافت کردند.

در این مراسم " مجید قهرمانی " معاون اداره اول غرب اروپای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و " جفری آدامز " سفیر انگلیس در تهران و جمعی از مقام‌های وزارت خارجه و سفارت انگلیس در تهران حضور داشتند.

نظامیان انگلیسی آزاد شده که بسیاری از آنان لبخند بر لب داشتند و برخی نیز هدایای احمدی نژاد و نیروی دریایی سپاه را در دست گرفته و به یکدیگر نشان می‌دادند در مواجهه با ایرانیان حاضر در فرودگاه تهران از جملات فارسی که در ایام حضور در تهران یادگرفته بودند نظیر"حالم خوب است" و "خداحافظ" استفاده می‌کردند.

این افراد هنگام دریافت هدایا نیز کلمه " تشکر " را بکار می‌بردند و تلفظ این واژه نیز از سوی برخی از آنان به صورت نه چندان صحیح ادا می‌شد.

در پی دستور رییس جمهوری اسلامی ایران، برای نظامیان انگلیسی بلیت عزیمت به لندن از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) نیز تهیه شده بود ولی با توجه به پرواز همزمان ایران ایر و بریتیش ایرویز به مقصد لندن در ساعت ‪ ۸‬صبح ، آنان با پرواز بریتیش ایرویز عازم لندن شدند.

سفیر انگلیس در ایران که همراه جمعی از مقام‌های سفارت این کشور در تهران از ساعت ‪ ۶‬و ‪ ۱۵‬دقیقه در پاویون جمهوری حاضر شده بود،از مصاحبه با خبرنگار ایرنا خودداری و تنها به واژه انگلیسی گودمرنینگ (صبح بخیر) و متاسفم که نمی‌توانم صحبت کنم، بسنده کرد.

کاپیتان " کریستوفر توماس لوید ایر" که سمت فرماندهی نیروهای انگلیسی را هنگام ورود به آبهای ایران عهده‌دار بوده است نیز گفت: از بابت آزادی از ایرانیان تشکر می‌کنم.

وی با بیان این که رفتار ایرانی‌ها با نیروهای انگلیسی در مدت بازداشت بسیار خوب بود، افزود: دوست دارم تا هر چه سریعتر خانواده خود را ببینم چرا که هیچ تماس مستقیم با آنان نداشته‌ام.

ستوان "فیلیکس کارمن" دیگر نظامی انگلیسی آزاد شده در تهران نیز گفت:
اکنون که به لندن بازمی گردم و می‌توانم خانواده و خانه خود را دوباره ببینم ، احساسی توام با شادی و خوشحالی دارم.

وی که سمت خود را افسر گزارش در واحد نظامیان وارد شده به آبهای ایران معرفی کرد، افزود: روزها و لحظات خوشی در چند روز گذشته به من و دوستانم در تهران گذشت و ایرانیان بخوبی از ما مراقبت کردند و دوست دارم با ایران و مردم آن بیشتر آشنا شوم.

کارمن انگلیسی که کت و شلوار طوسی بر تن داشت با ابراز تاسف از این که مجبور است تا دوستان ایرانی خود را ترک کند، تصریح کرد: من انعکاس اخبار زیادی از آزادی نظامیان انگلیسی در رسانه‌های انگلیس ندیده‌ام و به خاطر همین احساس می‌کنم با ورود ما به شهر لندن و پیاده شدن از هواپیما خانواده‌های ما و مردم دچار یک شوک و هیجان همراه با شادی زیاد خواهند شد.

"فی الیزابت ترنی" تنها نظامی زن انگلیسی حاضر در بین ‪ ۱۵‬نفر در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : از دولت ایران به خاطر آزادی تشکر می‌کنم.

وی که اهل شهر شروزبری در استان شراپشر انگلیس است با ابراز خوشحالی از این که باردیگر به کشور خود باز می‌گردد و می‌تواند دختر خردسال و خانواده‌اش را ببیند، افزود: فکر می‌کنم در حال حاضر خانواده من نیز همین احساس را دارند.

ترنی که جمعی ناوگان اف ‪ ۹۹‬نیروی دریایی انگلیس است و با لباس نظامی، بصورت غیرقانونی وارد ایران شده بود و امروز با شلوار و بلوز "لی" تهران را ترک می‌کرد، تصریح کرد : در مدت حضور ما در ایران ، ایرانیان با ما رفتاری کاملا انساندوستانه داشتند و اگر شرایط سفر دوباره به ایران فراهم شود به عنوان گردشگر به ایران سفر خواهم کرد.

وی با اشاره به اینکه باید صادقانه بگویم که قبل از ورود به ایران هیچ مطلبی در مورد این کشور نمی‌دانستم ، افزود: در مدت حضور در ایران تجربه تازه‌ای از ایران یافتم که دست اول بود و از آنها لذت بردم.

ترنی ‪ ۲۶‬ساله در خصوص زنان ایرانی نیز گفت: با برخی از آنان صحبت کردم و باید بگویم که آنان زندگی آزادی دارند و به فعالیتهای خود مشغول هستند.

"نایتن توماس سامرز" دیگر نظامی انگلیسی که مانند بقیه کت و شلوار خوش دوخت و طوسی رنگ ایرانی بر تن داشت نیز گفت : برای من سخت است که بگویم آیا دوباره به ایران سفر خواهم کرد یا نه، ولی از ایران به خاطر آزادی خودم تشکر می‌کنم و خیلی خوشحال هستم.

"کریستوفر کو" و "آرتور جیمز بچلر" دو نظامی دیگر انگلیسی نیز تنها به ذکر این که از آزادی و بازگشت به‌کشورشان خوشحال هستند و از ایران به خاطر این امر تشکر می‌کنند، بسنده کردند.

" سایمون یان ادوارد پیتر مسی" دیگر نظامی انگلیسی آزاد شده در تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: من در حال حاضر از این که به وطن خود باز می‌گردم، شگفت زده هستم و در صورتی که شرایط برای سفر دوباره به ایران فراهم باشد به عنوان گردشکر به این کشور سفر می‌کنم.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.