مخالفت آمریکا با خط لوله انتقال گاز ایران به هند

مخالفت آمریکا با خط لوله انتقال گاز ایران به هند

آمریکا بار دیگر بر مخالفت خود با ساخت خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به هند از طریق پاکستان تاکید کرد.
خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به هند
هزینه ساخت خط لوله گاز ایران به هند 8 میلیارد دلار برآورد شده است

سموئیل بادمن، وزیر انرژی آمریکا که به دهلی نو سفر کرده گفت که در دیدار با مقام های عالی رتبه هند، مخالفت دولت آمریکا با احداث این خط لوله را آنها گوشزد کرده است.

خط لوله انتقال گاز ایران به هند که قرار است از پاکستان عبور کند به خط لوله صلح معروف است اما وجود اختلافاتی میان طرفین تا کنون مانع از احداث این خط لوله شده است.

قرار است این خط لوله 2700 کیلومتر طول داشته باشد و روزانه 150 میلیون متر مربع گاز را به هند منتقل کند. هزینه ساخت این خط لوله 8 میلیارد دلار برآورد شده است.

آمریکا از همان ابتدا با ساخت این خط لوله مخالفت کرده و دولت هند را به همین منظور تحت فشار قرار داده است.

اما مورلی دئورا، وزیر نفت و گاز طبیعی هند گفته است که آمریکا با پروژه خط لوله گاز ایران و هند و پاکستان مخالف نیست.

آقای بادمن در گفتگویی با داوجونز نیوزوایر گفته است که آمریکا بر این باور است که ایران در پی دستیابی به سلاح های هسته ای است و واشنگتن از هر رویکردی که از این روند حمایت و پشتیبانی کند مخالفت خواهد کرد.

ایران ادعاهای آمریکا و کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای در پوشش فعالیت های صلح آمیز را رد می کند و می گوید که برنامه هسته ای این کشور ماهیتی غیر نظامی دارد.

مقامات هندی می گویند که از دستیابی ایران به سلاح هسته ای حمایت نمی کنند اما خواهان آن هستند که راه حل دیپلماسی در برخورد با مناقشه هسته ای ایران در نظر گرفته شود.

هند که خود یک قدرت اتمی به حساب می آید، در حال مذاکره با ایران بر سر قیمت گاز است. هند برای تامین نیازهای انرژی خود به گاز وارداتی نیاز دارد.

ایران پس از روسیه بیشترین منابع گاز دنیا را در اختیار دارد

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.