چرا نمی‌گویید جزایری کجا دستـگیر شد؟

در حالی که بیش از 48 ساعت از اعلام دستگیری شهرام جزایری از سوی وزارت اطلاعات می‌گذرد، هنوز هیچ یک از دستگاه‌ها و مسوولان، جزییات دستگیری و کشوری که شهرام جزایری در آن گرفتار شد را اعلام نکرده‌اند که این موضوع سوالاتی را ایجاد کرده است؛ از جمله این که آیا تمام تلاش‌های مسوولان در بازگرداندن جزایری به زندان برای این نبود که به واسطه‌ی فرار او حقی از ملت تضییع نشود؟ حال چرا بی‌خبری از جزییات دستگیری وی پس از گذشت بیش از دو روز؟

 به گزارش ایسنا، خبر دستگیری شهرام جزایری عرب در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در حالی صبح روز یکشنبه اعلام شد که او با فرارش برخی نقاط ضعف دستگاه قضایی را از جمله نداشتن پلیس قضایی و متخصص و پس از آن با خروج از کشور برخی ضعف‌های دستگاه‌های پلیسی و امنیتی را نمایان کرد و مجتمع قضایی امور اقتصادی را لرزاند تا حدی که سرپرستی جدید برای این مجتمع انتخاب و مسوولان مرتبط با پرونده از کار برکنار شدند.

 شهرام جزایری عرب همان نوجوان بستنی‌فروشی است که روزگاری شاید همانند بسیاری از نوجوانان این مرز و بوم در آرزوی پیشرفت‌های مالی بوده و سعی داشته تا شرایط خود را تغییر دهد اما این‌که شرایط جامعه ما چیست که نوجوان بستنی‌فروش روزهای دور به تاجر موفق سال‌های قبل و در این سال‌ها به متهم اقتصادی و چهره‌ی ماندگار پرونده‌های اقتصادی تبدیل می‌شود و دیروز در نقش متهم فراری و امروز جزایری دربند، تیتر مهم‌ترین اخبار را به خود اختصاص می‌دهد؟ بحثی نیست که در این‌جا قصد پرداختن به آن را داشته باشیم و آن را می‌سپاریم به نقدها و بررسی‌های کارشناسان؛ حتی نمی‌خواهیم این موضوع بررسی شود که از ابتدای شکل‌گیری پرونده جزایری تا بزرگ شدن او و تبدیل شدنش به مصداق برخورد با پرونده‌های مفاسد اقتصادی و... چه اتفاقاتی افتاد و احیانا چه اشتباهاتی مشاهده شد، فقط قصد بر این است که پایان موضوع جزایری را با نگاهی دوباره به اخبار مرور کنیم؛ این که جزایری در کجا بود؟

 در حالی‌که صبح روز یکشنبه اعلام شد که شهرام جزایری در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس دستگیر شد و ارائه اطلاعات بیشتر به ساعت‌های بعدی موکول شد اما با گذشت بیش از 48 ساعت از زمان دستگیری وی، هنوز مشخص نیست که جزایری در کدام کشور مخفی شده بود و چطور دستگیر شد.

 پیش از دستگیری جزایری، سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرده بود که گزارش‌هایی مبنی بر حضور جزایری در یکی از کشورهای اروپایی - هتل شرایتون فرانکفورت- دریافت شده اما تایید نشده است؛ پیش‌تر نیز مقامات مسوول عنوان کرده بودند که ردپای جزایری را گرفته‌اند و پلیس برای دستگیری وی به امارات اعزام می‌شود اما این موضوع به حدود بیست روز قبل از دستگیری جزایری بازمی‌گردد و در این مدت هیچ خبری از اقدام پلیس در این کشور منتشر نشد.

 پس از فرار جزایری، وزارت اطلاعات نیز وارد ماجرا شد و درصدد کشف مکان اختفای وی و در نهایت هم بنا به گفته‌ی وزیر اطلاعات، جزایری در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به دام افتاد.

 شهرام جزایری پس از دستگیری و تحویل به مقامات ایرانی، به زندان اوین منتقل شد و در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفت؛ مسوولان قضایی وضعیت او را در زندان اوین مطلوب توصیف می‌کنند اما هیچ یک از محل دستگیری چیزی نمی‌گویند.

 مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: قاضی ویژه در زندان اوین به پرونده‌ی فرار این متهم اقتصادی رسیدگی می‌کند.

 سهراب سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت که شهرام جزایری مشکل خاصی نداشته و در حال حاضر در زندان اوین حضور دارد.

 وی با بیان این که قاضی ویژه‌ای در همه زندان‌ها از جمله زندان اوین وجود دارد، گفت: این قاضی مسؤول رسیدگی به تخلفات زندان است که پرونده مربوط به فرار به شهرام جزایری عرب از ناحیه زندان به این شعبه ارجاع می‌شود و قاضی رسیدگی کننده به این پرونده رسیدگی خواهد کرد یا این که پرونده را به دادسرا ارجاع می‌دهد.

 سلیمانی با بیان این‌که تحقیقات درباره‌ی این پرونده با دستور قاضی انجام خواهد شد، گفت: این پرونده برای صدور حکم به دادگاه ارسال خواهد شد.

 سخنگوی قوه قضاییه نیز پیش از این ارائه اطلاعات تکمیلی درباره‌ی دستگیری جزایری را به اخبار بعدی موکول کرده بود.

دلیل بیان‌نشدن مکان دستگیری جزایری چیست و چرا اطلاعات تکمیلی به مردم ارائه نمی‌شود؟ آیا مردم غریبه‌اند؟ معاون دادستان تهران در پاسخ به این سوال تاکید می‌کند که مردم محرم دستگاه قضایی هستند.

محمود سالارکیا معاون دادستان تهران در امور ضابطان و زندان‌ها با بیان این که قطعا اطلاعات تکمیلی درباره‌ی پرونده جزایری در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت، گفت که دلیل مطرح نشدن اطلاعات تکمیلی در این پرونده به مردم، تعطیلات و در دسترس نبودن برخی از افراد و برخی مشکلات است.

سالارکیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: تا الان دو روز است که شهرام جزایری عرب دستگیر و به کشور بازگردانده شده است و با توجه به این که وی در روز تعطیلی دستگیر شده و در حال حاضر با توجه به این که برخی مسوولان، تحقیقاتی را در دست دارند، باید اطلاعات درستی در اختیار مردم قرار گیرد.

 وی با بیان این‌که قطعا و به موقع در رابطه با محل اختفای شهرام جزایری عرب و دستگیری وی، اطلاعات تکمیلی‌تری به مردم داده خواهد شد، گفت: مردم محرم ما هستند و قطعا مسوولان با چنین نگاهی اطلاعات تکمیلی را در اختیار عموم مردم قرار خواهند داد.

 معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها با اشاره به این که هیچ‌کس در دستگاه قضایی غیر از این فکر نمی‌کند، ادامه داد: رییس قوه قضاییه با همین دیدگاه نسبت به مردم عمل می‌کند و مردم را محرم این دستگاه می‌داند و قطعا اطلاعات در این رابطه به اطلاع مردم خواهد رسید.

 

سالارکیا افزود: با توجه به چند روز تعطیلات و در دسترس نبودن برخی از افراد و برخی مشکلات، تاکنون اطلاعات تکمیلی به اطلاع مردم نرسیده است اما قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

 

وی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری درباره‌ی مباحث مطروحه درخصوص اختلاف وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی درباره‌ی محل نگهداری شهرام جزایری اظهار داشت: این متهم در حال حاضر در زندان اوین حضور دارد و مساله فرار وی جرمی مجزاست که به این جرم هم به صورت جداگانه رسیدگی خواهد شد کما این که ما برخی از متهمان که در حال انتقال به زندان متواری شده‌اند یا در زمان مرخصی حضور داشتند و غیبت کرده و به زندان باز نگشته‌اند را دستگیر کرده و به مجازات خود رسانده‌ایم در حالی که برخی از این افراد که شخصا به زندان بازگشته‌اند، مشمول تخفیف مجازات شده‌اند و در حقیقت مطابق با قانون با همه آنها برخورد می‌شود.

 

سالارکیا درباره‌ی نحوه رسیدگی به پرونده فرار شهرام جزایری و شعبه رسیدگی به این پرونده، گفت: شعبه دادیاری در زندان اوین وجود دارد که به جرایم مددجویان در داخل زندان رسیدگی می‌کند و بحث فرار شهرام جزایری عرب و خروج غیر مجاز وی از کشور به همراه جعل اسناد جرایم جدید این متهم است که در شعبه مذکور مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.