آموزش غیر رسمی در انگلستان

مدارس آزاد


نظام آموزشی انگلستان از جنبه دیگری به بخشهای دولتی و آزاد قابل تقسیم می باشد. مدارس مستقل کشور انگلستان از محل دریافت شهریه های آموزشی تامین اعتبار شده و تحت نفوذ سیستم دولتی اداره نمی گردند.انواع مختلفی از مدارس مستقل در سراسرکشور فعالیت داشته و شهریه های متفاوتی را اخذ می نمایند. عمده مدارس انگلستان دولتی و رایگان می باشند. تعدادی از مدارس نیز انتخابی بوده و آزمون ورودی برگزار می نمایند. عمده مدارس انگلستان از تلفیقی از هر دو جنس مرد و زن ثبت نام می نمایند. برخی از مدارس نیز که از گرایشات مذهبی برخوردار می باشند وابسته به کلیسای کاتولیک اند. اخیراً تعدادی مدارس دولتی ویژه دانش آموزان مسلمان احداث گردیده است. با وجودی که مدارس و مراکز آموزشی خارج از دایره حمایتی های دولتی (مدارس و کالج های غیر رسمی یا خصوصی) انگلستان و ولز از امتیازات و امکانات جاری دولتی برخوردار نبوده و تنها از محل شهریه های دانشجویی تامین اعتبار می گردند؛ با این حال در صورت احساس نیاز یا کمبود از کمک های دولتی دپارتمان آموزش و یاWelshOffice برخوردار می گردند. قانون مصوب سال1980، ویژه آموزش غیر رسمی برتدارک امکانات و احداث اماکن آموزشی مناسب جهت ارائه این گونه آموزش ها تأکید دارد. مطابق قانون فوق، وظیفه تشویق و ترغیب دانش آموزان و دانش جویان بریتانیایی جهت تحصیل در مدارس مستقل با پرداخت کل یا بخشی از مبلغ شهریه مطابق درآمد والدین، برعهده دولت می باشد.


گفتنی است مدارس مذکور بر اساس راندمان برنامه های آموزشی و ارزیابی صلاحیت آکادمیک مورد تأئید واقع می گردند. با وجودی که مدارس غیر رسمی ملزم به اجرای برنامه های آموزشی ملی نمی باشند، اما با این حال می بایستی به ارائه برنامه های آموزشی استاندارد مطابق با سن، استعداد و قابلیت دانش آموزان مبادرت نمایند.از این روی، قانون اصلاحات آموزشی مصوب سال 1988، در جهت تدارک امکانات لازم جهت تاسیس مدارس خصوصی و غیر رسمی ویژه رده های سنی11تا 18سال، کالج های فنی(CTC) و کالج هنرهای زیبا(CCTA) به تصویب رسید. هدف عمده تصویب قانون مذکور بر گسترش دامنة انتخاب دانش آموزان و ارائه روی کردهای جدیدی از برنامه های آموزشی با تأکید بر آموزش علوم فنی و حرفه ای و هنری استوار می باشد.احداث یا اجاره اماکن و تدارک تجهیزات آموزشی آن توسط سهام داران و تجار خصوصی و پرداخت حقوق کادرآموزشی و هزینه های برگشتی توسط دپارتمان آموزش و پرورش تأمین اعتبار می گردد.


مدارس و کالج های مستقل و حرفه ای (CTC) ملزم به ارائه برنامه های آموزشی ملی بی شباهت به برنامه های آموزشی سایر مدارس کشور می باشند. نخستین کالج فنی و حرفه ای(CTC) درمورخه سپتامبر سال1988 در انگلستان گشایش یافت.


گفتنی است که این رقم تا سپتامبر سال1993، بر15 مدرسه فنی و حرفه ای (CTC) و1(CCTA) بالغ می گردید و این درحالی است که یک کالج فنی و حرفه ای (CTC) در ولز وجود نداشت. اکثرکادر آموزشی و مدیران مؤسسات آموزش خصوصی و غیر رسمی توسط شورای عالی آموزش غیر رسمی دانشگاهی منصوب می گردند.گفتنی است که هیئت مدیره شورای مذکور، مسؤولیت نظارت بر استانداردهای آکادمیک و ارتقاء استانداردهای آموزشی مؤسسات آموزش عالی غیر دانشگاهی بریتانیا را برعهده دارد.تنها مؤسسه مستقل آموزش عالی کشور انگلستان، دانشگاه Buckingham (بوکینگهام) است که مستقل از بودجه دولتی فعالیت نموده و تحت عنوان دانشگاه ملی بریتانیا از آن یاد می گردد.


مراکز آموزش عالی غیرحضوری


دانشگاه غیرحضوری(OU)، دانشگاهی است که به ارائه186مدرک تحصیلی به دانش آموزان بزرگسال که قصد ادامه تحصیل مطابق با اوقات مشخص خود دارند، مبادرت می نماید.


دروس آموزشی دانشگاه مذکور،ازطریق ترکیبی ازمتون چاپی،آموزشهای تلویزیونی وکاست های صوتی/تصویری به علاقه مندان ارائه می گردد. طبق آمار بدست آمده، بالغ بر110هزار دانشجو به آموزش در خانه( به کمک سیستم اینترنت) و برخی از منابع آموزشی نظیرCD- ROM و نرم افزارهای کامپیوتری مبادرت می نمایند. علاوه بر این، شبکه ای از مراکز آموزش محلی در جهت تماس با معلمین سرخانه نیمه وقت و دانشجویان همکلاس فعالیت دارد.گفتنی است که دانشجویان جهت ثبت نام در اغلب رشته های تحصیلی به احراز صلاحیتهای مرسوم دانشگاهی نیازی ندارند.


از جمله مدارک اولیه علمی دانشگاه فوق میتوان بهBA (غیرحضوری)وBSc (غیر حضوری) اشاره نمود.علاوه بر این، مدرک دیگری با عنوانMeng نیز درجهت تواناسازی دانشجویان دراحراز بالاترین موقعیت تخصصی مهندسی وجود دارد.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.