عزل و نصب های دقیقه نودی در وزارتخانه‌های ایران علیرغم نامه پزشکیان هنوز ادامه دارد

مسعود پزشکیان، رییس جمهوری جدید جمهوری اسلامی ایراندویچه وله: مسعود پزشکیان نامه‌ای به سرپرست ریاست جمهوری نوشته و خواسته تا وزارت‌خانه‌ها تا روی کار آمدن دولت جدید از هرگونه عزل و نصبی خودداری کنند. با این حال انتصاب‌ها در آخرین روزهای کاری دولت کنونی همچنان ادامه دارد.

مسعود پزشکیان، رییس جمهوری منتخب ایران ظاهرا در خرداد ماه  نامه‌ای خطاب به محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری نوشته و از همه "وزارت‌خانه‌ها و معاونت‌ها" خواسته تا "از عقد و عملیات، عزل و نصب و استخدام نیروی جدید به جز در موارد غیرقابل اجتناب" خودداری کنند.

پس از ارسال این نامه، محمد مخبر در ۱۲ تیر ابلاغیه‌ای به دستگاه‌های اجرایی ارسال کرده و خواسته از انتصاب افراد جدید تا زمان تحویل دولت به مسعود پزشکیان اجتناب کنند.

اما اسنادی منتشر شده که نشان می‌دهد در آخرین روزها‌ی کاری دولت کنونی و حتی پس از ارسال این نامه از سوی مخبر، عزل و نصب‌هایی در وزارت‌خانه‌ها در حال انجام است.

روزنامه اقتصادنیوز عکس چندین نامه را منتشر کرده که احکام انتصاب جدید هستند. از جمله در یکی از معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی و در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران طی روزهای اخیر احکامی برای برخی اشخاص در پست‌های گوناگون صادر شده است.

این انتصاب‌ها مورد اعتراض سازمان بازرسی کل کشور نیز قرار گرفته و رییس این سازمان در نامه‌ای خطاب به رضا نخجوانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور، انتصابات در این شرکت را مغایر بخشنامه ۱۲ تیر محمد مخبر اعلام کرده است.

سایت انتخاب نیز خبر داده که علی اصغر عنابستانی، نماینده مجلس یازدهم که به صورت سرباز وظیفه سیلی زده بود، از سوی وزیر کار به عضویت هیات مدیره صندوق کارکنان فولاد در آمده است.

این سایت همچنین نوشته، ولی اسماعیلی نماینده سابق اصولگرا نیز با حکم صولت مرتضوی، وزیر کار و تعاون عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا از قول صولت مرتضوی درباره این انتصاب با تاکید بر اینکه "دولت مستقر تا آخرین لحظه‌ای که مسئولیت دارد پاسخگوست" نوشته است: «نامه آقای مخبر در رابطه با دستگاه‌های اداری است، انتصاباتی که صورت گرفته در شرکت‌هایی هستند که تابع موسسات عمومی هستند.»

وزیر صمت نیز معاون خود را رییس کارگروه "توسعه صنایع میکروالکترونیک" کرده است.
تقلیل‌ نامه پزشکیان به "درخواست"
بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نامه پزشکیان به مخبر را تایید کرده اما آن را به یک "درخواست" تقلیل داده است. او گفته است: «درست است که رئیس جمهوری منتخب مستقر نشده و آقای مخبر سرپرست ریاست جمهوری هستند، ولی ایشان از مردم رای گرفته‌اند و درخواستی داشته‌اند که مفاد این درخواست در خردادماه توسط آقای مخبر ابلاغ شده بود که تغییرات غیرضروری اتفاق نیفتد.»

او البته در ادامه اشاره کرد: «وقتی کسی استعفا داده، طبیعی است که روال آن دستگاه را نمی‌توان متوقف کرد». بهادری جهرمی اما نگفت که دقیقا چه کسی استعفا داده و کدامیک از این انتصاب‌ها به دلیل استعفا صورت گرفته است.

مراسم تحلیف مسعود پزشکیان روز ۹ مرداد انجام می‌شود و او کارش را به عنوان رییس جمهوری اسلامی رسما از ۱۰ مرداد آغاز می‌کند.
+7
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  کشوری به این ثروتمندی افتاده دست یه مشت حیوون دارن ایران و ایرانیو به خاک سیاه می‌شونن این تازی‌ها
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Lovegod - لندن، انگلستان
  زرشکیان، ،،زررررررررررررررررررررشک
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.