جنجال بر سر مجسمه مومی جدید «بیانسه» در پاریس؛ اصل ماجرا چیست؟…

یورونیوز: از مجسمه مومی بیانسه در موزه گرِوَن در پاریس پرده برداری شد. اما انتقادات به این تندیس از ۲ منظر بحث‌برانگیز شده است.
بازدیدکنندگان از این موزه برای مدتی طولانی بود که درخواست اضافه کردن این خواننده مشهور آمریکایی را به این موزه موم داشتند. بیانسه با ۲۸ جایزه گرمی یکی از مشهورترین هنرمندان زن تاریخ است و هشتمین آلبوم خود را با نام «کابوی کارتر» در اوایل سال ۲۰۲۴ منتشر کرد.

ساخت مجمسه بیانسه که با لباسی به رنگ طلایی و به صورت کاملا واقعی به نمایش درآمده توسط کلاوس ولته مجسمه ساز کهنه کار شش ماه به طول انجامید.

آنچه که بیش از همه چشمگیر است ساخت این مجسمه به صورت انحصاری و فقط از روی عکس‌های بیانسه است.

در بیانیه مطبوعاتی موزه آمده است: «هر عکس می‌تواند رنگ‌سنجی متفاوتی داشته باشد، همچنین حجم صورت، نوع لبخند، یا موقعیت قرارگیری سر در هر عکس نیز می‌تواند متفاوت باشد.»

با این حال، همه تحت تاثیر نتیجه نهایی قرار نگرفته‌اند. در حالی که اکنون بیانسه از سوی نهصد هزار بازدیدکننده سالانه موزه «گرون» در پاریس مورد تحسین قرار می‌گیرد، مجسمه مومی او در حال حاضر از دو جنبه با انتقاداتی روبرو شده است.

نخستین انتقاد به خاطر «سفیدی» ظاهری بیش از حد پوست مومی او است، مشکلی که یادآور جنجال پیرامون مجسمه «دواین جانسون» بازیگر فیلم «سریع و خشن ۸» در سال ۲۰۲۳ است.  جانسون به دلیل اینکه احساس می‌کرد پوست بسیار روشنی دارد، درخواست تغییراتی در مجسمه مومی خود کرده است. او می خواست که مجسمه با دقت بیشتری رنگ پوست طبیعی او را منعکس کند و درخواست او پذیرفته شد و در نتیجه تغییراتی در ظاهر مجسمه ایجاد شد.

بیانسه هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است، اما موزه این تغییر رنگ را وابسته به زاویه عکس و نور می‌داند.

همچنین بسیاری شباهت این مجسمه با بیانسه را انکار می‌کنند و او را شبیه نسخه عروسک باربی شکیرا می‌دانند. به نظر می رسد این مجسمه شبیه همه است به جز خود بیانسه. حتی بینی او هم خیلی نازک و پوستش سفیدتر از واقعی به نظر می‌رسد.

هنوز معلوم نیست که آیا بیانسه نیز از الگوی جانسون پیروی می‌کند و درخواست روتوش مجسمه خود را می‌دهد یا خیر؟!
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.