گاردین: حزب کارگر برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران شتاب نخواهد کرد

 حزب کارگر یک روز پیش از انتخابات پارلمانی، در منشور انتخاباتی خود سپاه پاسداران را به عنوان یک «سازمان متخاصم» توصیف کردرادیو فردا: روزنامه بریتانیایی «گاردین» می‌گوید حزب کارگر در پی به‌دست گرفتن قدرت در این کشور برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران شتاب نخواهد کرد.

گاردین روز دوشنبه ۱۸ تیرماه نوشت مشاوران وزارت خارجه بریتانیا برای چنین اقدامی ملاحظاتی عنوان کرده و نسبت به پیامدهای «غیرقابل پیش‌بینی» و «بسیار مخرب» این اقدام بر روابط لندن با تهران هشدار داده‌اند.

حزب کارگر پس از ۱۴ سال بودن در جناح اپوزیسیون بریتانیا، در انتخابات روز ۱۵ تیر این کشور قدرت را به دست گرفت و کی‌یر استارمر، رهبر آن، روز ۱۶ تیرماه از سوی پادشاه چارلز مأمور تشکیل دولت جدید شد و در روز ۱۷ تیر دولت خود را معرفی کرد.

دولت‌های محافظه‌کار بریتانیا در سال‌های اخیر در زمان نخست‌وزیری بوریس جانسون، لیز تراس و ریشی سوناک در برابر خواسته‌های فزاینده مطرح شده در این کشور برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران مقاومت کرده بودند.

حزب کارگر یک روز پیش از انتخابات پارلمانی، در منشور انتخاباتی خود سپاه پاسداران را به عنوان یک «سازمان متخاصم» توصیف کرد.

شماری از فعالان این حزب تا پیش از انتخابات گفته بودند که سپاه باید تروریستی اعلام شود.

برخی اعضای حزب کارگر از جمله به بیانیه‌های پلیس ضد تروریسم بریتانیا و تلاش «عوامل اجیرشده» از سوی ایران برای حمله به ایرانیان مخالف و شماری از روزنامه‌نگاران ایرانی فعال در خاک بریتانیا اشاره کرده بودند.

برخی از روزنامه‌های بریتانیا در هفته‌های پیش از انتخابات نوشته بودند حزب کارگر در صورت پیروزی، سپاه را نهاد تروریستی اعلام خواهد کرد.

با این حال، دیوید لمی، وزیر خارجه جدید از حزب کارگر، به گاردین گفت او باید «به دقت» این موضوع را بررسی کند و ببیند سیستم پیشین تا کنون چگونه در قبال دولت‌ها و سازمان‌های تروریستی خاص تصمیم گرفته است.

به نوشته گاردین، مشاوران دیوید لمی گفتند وزیر خارجه جدید در حال بررسی اصلاحیه‌ای بر قانون کنونی است که تا کنون به دولت امکان می‌داد علیه فعالیت سازمان‌های مرتبط با دولت، مانند سپاه پاسداران، برخی محدودیت‌ها قائل شود.

این گزارش حاکی است که روند تهیه اصلاحیه بر قانون کنونی «زمان‌بر» خواهد بود.

گاردین نوشت به‌دنبال اعلام پیروزی مسعود پزشکیان به عنوان رئیس‌جمهور جدید، دیوید لمی قرار است درباره سیاست خارجی دولت تازه ایران با مشاوران خود رایزنی کند.

آقای لمی گفت برنامه‌های رئیس‌جمهور پزشکیان را زیر نظر دارد و هنوز برای نتیجه‌گیری زود است.

جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های گذشته به کشورهای اروپایی نسبت به تروریستی نامیدن سپاه پاسداران هشدار داده بود.

دولت کانادا به تازگی سپاه پاسداران را «تروریستی» معرفی کرده است. اما اتاوا ۱۳ سال است در حالت قطع کامل رابطه با ایران به سر می‌برد و برخلاف بریتانیا، دارای سفیر و سفارتخانه در تهران نیست.

توطئه‌های حمله فیزیکی به مجریان شبکه ایران اینترنشنال و شمار دیگری از مخالفان سیاسی حکومت ایران در خاک بریتانیا در زمان نخست‌وزیری حزب محافظه‌کار، از سوی پلیس مبارزه با تروریسم این کشور کشف و اعلام شد.

در پی آن رویدادها، دیوید کامرون، وزیر خارجه در دولت ریشی سوناک، در میانه بهار امسال تأکید کرد تروریستی نامیدن سپاه می‌تواند به قطع رابطه سیاسی بریتانیا و ایران منجر شود.

آقای کامرون ۱۲ اردیبهشت در نشست یک کمیته پارلمان بریتانیا گفت کشورش سپاه را به‌طور کامل تحریم کرده و می‌توان این تحریم را تقویت کرد اما تروریستی خواندن سپاه همین «مناسبات مختصر» دو کشور را نیز از بین خواهد برد.

غیر از بریتانیا، کشورهای اتحادیه اروپا نیز در دو سال گذشته کوشش‌ها در کشورهای خود و درخواست اسرائیل را را برای تروریستی نامیدن سپاه نپذیرفتند.

اتحادیه راست میانه در مجلس آلمان چهارشنبه گذشته در اعلام مواضع جدید فراکسیون اتحادیه دموکرات مسیحی/ اتحادیه سوسیال مسیحی از برلین خواست که سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی آلمان و اتحادیه اروپا قرار دهد.

ییسرائل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل، این هفته در واکنش به اعلام پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ایران، خواهان تروریستی نامیدن سپاه پاسداران از سوی کشورهای غربی شد زیرا به نوشته او، «تنها راه درک تغییر در ایران» همین اقدام است.

آقای کاتس با درخواست تروریستی نامیدن سپاه و افزایش تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس سران ناتو راهی واشینگتن شده است.

این اجلاس روز ۱۹ تیرماه با میزبانی جو بایدن برگزار می‌شود.
+1
رأی دهید
-35

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.