جوانه می‌زنم به رویِ زخمِ بر تنم فقط به حکم بودنم که من زنم

مسیح علی نژاد در اینستاگرام نوشت: صدف باغبانی یکی از آسیب دیدگان انقلاب زن زندگی آزادی با انتشار دو تصویر از بدن تیر خورده و پر از ساچمه خود در صفحه اینستاگرامش نوشت:

«...من سالها تو کشوری زندگی کردم که برای تمام رفتارهام مجازاتم کردن و حرف‌های زیادی پشت سرم زدن اما حالا میخوام یک بار برای همیشه این خشم و فریاد بزنم بگم که " تنِ من و جنسیت من هنجار نیست که سالها با هر کاریم بهم گفتید هنجار شکنی نکن."
این من
این تنِ من
غرق در هنجارهایی که شما شکستید..

هر وقت در نقش قیم و یا از سر پند و نصیحت، از زن و از بدن زن و از هنجارهای مورد قبول خود و لزوم پوشیدگی حرف زدید، این بدن و این جملات را به یاد بیاورید.

شما قیم زنان نیستید بلکه این زنان هستند که آموزگاران شمایند. مربیان شجاعت و ایستادگی و آزادگی.

در حکومتی که بدن زن تبدیل به ابزاری برای سرکوب هر روزه‌اش شده است؛ این بدن آن فریاد بلندی ست که می‌گوید: «نه».

یک تابلوی باشکوه از مقاومت و یک پرفورمنس اعتراضی که به تنهایی تمام هنجارهای شما مدعیان اخلاق و دین را در هم می‌شکند و فرو می‌ریزد:

«جوانه می‌زنم به رویِ زخمِ بر تنم فقط به حکم بودنم که من زنم، زنم، زنم...»
+73
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  درود به این زن شجاع که با این تصاویر جنایت جمهوری اسلامی را مستند کرد. بقول. Lepa Radiو. دختری که مبارز ضد فاشیسم در یوگسلاوی سابق بود و در زمان جنگ ‌جهانی دوم در 17 سالگی دستگیر شد و در صورت لو دادن اسامی دوستانش آزاد میشد. اما تن به خیانت نداد و در جواب گفت:. "دوستانم را وقتی که دارند انتقام مرا می‌گیرند، خواهید شناخت.او در فوریه 1943 به دار آویخته شد, . حدود دو سال بعد، تک تک افرادی که در قتل او دست داشتند، به دست دوستانش، دادگاهی و اعدام شدند.
  5
  45
  ‌سه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  ما فقط در انتظار روز انتقام از جنایتکاران آلله پرست هستیم و تا انها را به محاکمه نکشانده ایم راحت نخواهیم نشست تا بلکه مرحمی برای تسکین دردهای دختران و زنان ستم دیده کشورمان باشد
  17
  54
  ‌سه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  تقنگ ساچمه ای ! مگه رفته گنجشک یا کفتر شکهر کنه هههه . بیماری روحی روانی بنام خود آزاری (self-harming ). نزد خانم های جوان بسیار رایجه و این هم از آنگونست اما جوجوها به حکومت ایران ربطش میدن که کاملا مشخصه با واقعیت تطابقی نداره.
  11
  2
  ‌سه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.