هویت مغز متفکر عملیات‌های تروریستی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در خارج افشا شد

ایران اینترنشنال، مجتبا پورمحسن
بر اساس اطلاعاتی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، «سیدیحیی حسینی پنچکی» با اسم مستعار «سیدیحیی حمیدی»، معاون امنیت داخلی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، طراح اصلی عملیات‌های این وزارتخانه برای ترور مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور است.

ایران‌اینترنشنال برای اولین‌بار هویت این فرد را افشا می‌کند.
 گزارش اختصاصی از فرد شماره دو وزارت اطلاعات؛ مرد پشت پرده ترور ایرانیان خارج از کشور کیست؟
یک منبع در وزارت دفاع جمهوری اسلامی گفت حسینی پنچکی از نسل جدید مدیران اطلاعاتی مورد اعتماد علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در کنار سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سال‌ها است که مجری مهم‌ترین فعالیت‌های خرابکارانه جمهوری اسلامی در خارج کشور بوده‌اند.

اما اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می دهد، وزارت اطلاعات از ساختاری منجسم‌تر از سپاه برای عملیات‌های برون‌مرزی برخوردار است.
«سیدیحیی حسینی پنچکی» کیست؟
یحیی حسینی پنچکی متولد سوم بهمن ماه سال ۱۳۵۳ در کرج است.

او دانش‌آموخته دکترای علوم سیاسی از دانشگاه آزاد تبریز است و دو مقاله از او در نشریات علمی منتشر شده؛ یکی «نقش شایعات و تهدیدات هیبریدی در محیط امنیتی» که در فصل‌نامه امنیت ملی وزارت دفاع منتشر شده و دیگری مقاله‌ای با عنوان «تروریسم تکفیری در فضای سایبری و راهکارهای مقابله با آن» که در فصل‌نامه مطالعات راهبردی فضای سایبر متعلق به دانشگاه عالی دفاع ملی به چاپ رسیده است.

حسینی پنجکی به دلیل مشارکت در توطئه بمب‌گذاری در پاریس در سال ۹۷، از طرف اتحادیه اروپا و بریتانیا تحریم شده است. هدف این توطئه، بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در پاریس بود اما با کشف پلیس، برنامه اجرایی نشد.

او در وزارت اطلاعات، ستاد «شهید سلیمانی» را بنیان‌گذاری کرده که در همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی و با کمک نیروهای سپاه پاسداران در جهان عملیات خرابکاری انجام می‌دهد.

نام این ستاد به برنامه جمهوری اسلامی برای گرفتن انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، اشاره دارد.

به گفته یک منبع اطلاعاتی، یحیی حسینی، ارتباط بسیار نزدیکی با سپاه پاسداران دارد و حتی بارها به سوریه و لبنان سفر کرده و با حزب‌الله و نیروی قدس از طریق تبادل اطلاعات بین وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران و تیم‌های عملیاتی‌شان همکاری می‌کند.

با این حال، بر اساس اظهارات این منبع، مقام‌های ارشد سپاه پاسداران، چندان میانه خوبی با جاه‌طلبی‌های این مقام ارشد وزارت اطلاعات ندارند.

یحیی حسینی علاوه بر معاون امنیت داخلی، مسئول میز اسرائیل در وزارت اطلاعات نیز هست.

یک منبع اطلاعاتی به ایران‌اینترنشنال گفت که این مسئولیت مضاعف، نتیجه تصمیم علی خامنه‌‌ای است. رهبر جمهوری اسلامی به فعالیت‌های تهاجمی علیه اسرائیل اولویت داده، و در نتیجه منابع مالی و انسانی بیشتری به این بخش اختصاص یافته است.

پیش از حسینی پنجکی، سعید هاشمی مقدم، معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات را بر عهده داشت.

هاشمی مقدم ۶۲ ساله، از مدیران قدیمی‌تر وزارت اطلاعات، نیز پس از افشای توطئه بمب‌گذاری پاریس، تحت تحریم اتحادیه اروپا و بریتانیا قرار گرفت. در حال حاضر اگر چه معاونت امنیت داخلی همچنان در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد، اما نام حسینی پنجکی هنوز به این فهرست افزوده نشده است.
سازوکار تروریستی وزارت اطلاعات چگونه است؟
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، از دو مسیر مختلف نیروهایش را برای عملیات به خارج از کشور می‌فرستد.

اولین مسیر، اعزام ماموران اطلاعاتی در پوشش وزارت امور خارجه است. بسیاری از این ماموران در سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی مستقرند.

مسیر دوم، اعزام ماموران نظامی-اطلاعاتی با پوشش فعالیت تجاری است.

این افراد نقشه‌های ترور، آدم‌ربایی و خرابکاری را طرح‌ریزی می‌کنند اما اجرای نقشه‌ها معمولا بر عهده نیروهای نیابتی است تا ردی از وزارت اطلاعات باقی نماند. قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر، پیمانکاران اصلی این وزارتخانه‌ محسوب می‌شوند.

بر اساس این سازوکار، وزارت اطلاعات عملیات‌ متعددی در خاک اروپا انجام داده است. یکی از مهم‌ترین‌ این برنامه‌ها، توطئه برای بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در پاریس بود که اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در اتریش، آن را طراحی کرده بود.

این توطئه ناکام ماند و پس از دستگیری اسدی، او به ۲۰ سال زندان محکوم شد، اما بروکسل او را با یک شهروند بلژیکی زندانی در ایران مبادله کرد.

عملیات دیگر، ترور محمدرضا کلاهی صمدی، عضو سازمان مجاهدین خلق بود. او به دست داشتن در بمب‌گذاری هفتم تیر در ساختمان حزب جمهوری اسلامی متهم بود و مدت‌ها با هویتی دیگر زندگی می‌کرد.

او ۹ سال پیش مقابل خانه‌اش در شهر آلمیره هلند کشته شد.

دو سال بعد احمد مولا نیسی، از فعالان سیاسی عرب، در شهر لاهه هلند به قتل رسید.

روزنامه تایمز خبر داد حلقه ارتباطی وزارت اطلاعات با این دو ترور، رضوان تقی، تبهکاری مراکشی‌الاصل بوده است.

ترور سعید کریمیان، مدیر شبکه جم تی‌وی و حذف مسعود مولوی، مدیر کانال تلگرامی جعبه‌ سیاه هر دو در استانبول، کار همین شاخه وزارت اطلاعات بود.

یک روزنامه‌نگار اهل ترکیه چهار سال پیش فاش کرد که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات یک روز پیش از قتل مسعود مولوی با او تلفنی صحبت و او را تهدید کرده بود.

آذری جهرمی، با نام مستعار جواد ناظریان کارمند رسمی وزارت اطلاعات است.

سازمان امنیت ترکیه، میت، محمدرضا ناصرزاده کارمند کنسولگری جمهوری اسلامی در ترکیه را به دلیل نقش‌آفرینی در ترور مولوی دستگیر کرد، اما او زود آزاد شد و به ایران برگشت.

در اسناد دادگاه متهمان ترور مولوی فاش شد که آن‌ها برای دو مقام ارشد وزارت اطلاعات به نام «حاجی» و «حاجی آقا» همکاری می‌‌کردند.

نیروی نیابتی وزارت اطلاعات برای انجام این ترور‌ها، ناجی شریفی زیندشتی قاچاقچی بین‌المللی بود که از ترکیه گریخته و در ارومیه ساکن است. او در پوشش یک موسسه خیریه، با همکاری سپاه پاسداران، مواد مخدر به اروپا ترانزیت می‌کند.

گروه او فرج‌الله چعب، شهروند ایرانی-سوئدی از مخالفان جمهوری اسلامی را از استانبول ربود و در ایران به وزارت اطلاعات تحویل داد. چعب اردیبهشت ماه سال گذشته اعدام شد.

در تمام این فعالیت‌های تروریستی، آدم‌ربایی و خرابکاری، سه گروه شامل معاونت داخلی وزارت اطلاعات، سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی و قاچاقچیان بین‌المللی فعال بوده‌اند.

این سازوکار زیر نظر یحیی حسینی پنچکی نفر دوم وزارت اطلاعات مدیریت می‌شود.
+138
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اسمش هم مثل قیافه کریه و کی*ریش مسخره و حال بهم زنه ! یحیی پنچری هم شد اسم !؟ خوراک ترور اسرائیله ، مثل فخری نژاد .
  5
  134
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  “ پنچکی” 😀😀 باید فهمید چرا مملکت ب این روز افتاده. این قوم یأجوج و مأجوج از یه ناکجا ابادهایی أومدن که روی نقشه هم نمیتونین پیداش کنین. فقط تقی به توقی خورده شدن همه کاره. باورتون میشه زن کروبی به اسم اشرف رختشور معروف بوده؟ بعد اقا شده رییس مجلس!!
  3
  67
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  Momijii - توکیو، ژاپن
  وقتی یک..... مثل تو ....نداره، مثلما گفتارش هم باید اینطور باشه. لطفاً اسمها و عکسهای جاسوسان تروریست ..... و آمریکا رو هم اینجا بزارین. چرا بند کردین به ایران. حق مسلم ایرانه که تروریست‌هایی که برضد امنیت ملیش تهدید حساب میشن برخورد بکنه....مگه میشه دست رو دست بزارخ که یک مشت مزدور جانی کلی ملت بدبختو تو ایران بکشن برای نقشه های صهیون و آمریکا... حالا هی اخبار مزخرف و دروغ بزارین و استناد کنین به شبکه عرعرستانی ترور اینترنشنال
  80
  4
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  کم بمال همیشه بمال
  6
  64
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  چقدر نقطه چین گذاشتی تو این مثلاً کامنتت !؟ ما که نفهمیدیم دردت چیه و چه میخوای بگی !؟ بدون نقطه چین هم مشکل هست فهمیدنش ! ظاهراً با خُلی چِلی سایت تو یک اکابر درس خوندی !
  5
  57
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا
  این اگر مغز داشت که کار تروریستی نمیکرد این جای مغز پهین داره حالا راجع به نوعش میشه بحث کرد
  4
  11
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  از نگاه من تیتر این نوشته درست نیست « مغز متفکر» . مغزی که هدفش کشتن و ترور و دزدی و آدمربایی دگراندیشان و بزهکاری باشه متفکر که نیست بلکه پلشت و پلید و انگل ست .انسان متفکر مغزش رو در راستای کمک به جهان و جهانیان بکار می گیره
  3
  11
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک
  امنیتی کجا بود، اینها یه قشر انگلهای پرورش یافته سیستم حزب اللهی ها هستن که وظیفشون گرفتن تمام پست های مدیریتی و ریاست و مهم در تمام کشوره، قیافه های عجیب غریبی که معلوم نیست چطور یه شبه به این مناسب میرسن. احتمالا کارکنان وزارت اطلاعات هم دارن دو دستی میزنن تو سرشون با این روساشون، مثال این اتفاق رو تو بقیه ادارات هم میشه دید. یه جایی باطریشون تموم میشه برمیگردن به جای اصلیشون
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مبارز01 - تهران، ایران
  همه این تروریست ها ریشه در قومی از اعراب منطقه دارند که به نظرم پدیده داعش تصویر شفافی از آنان به نمایش گذاشت.
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.