درگیری هواداران دو تیم فوتبال ترکیه و هلند در برلین

هواداران تیم فوتبال ترکیه به هنگام تماشای بازی با تیم هلند در برابر دروازه براندنبورگ برلین، ۶ ژوئیه ۲۰۲۴دویچه وله: ده‌ها هزار هوادار، به طور مسالمت‌آمیز بازی مرحله یک چهارم نهایی ترکیه و هلند را در مقابل دروازه براندنبورگ برلین تماشا می‌کردند. اما گل برتری هلند در دقیقه ۷۶ باعث یک درگیری میان آنان شد که می‌توانست خطرناک باشد.

در جریان بازی پرهیجان مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های اروپا میان ترکیه و هلند، درگیری‌هایی میان هواداران هر دو تیم در برلین رخ داد. در ویدئویی که روزنامه "برلینر سایتونگ" در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد، می‌توان دید که چگونه طرفداران تیم‌ها به سمت یکدیگر هجوم می‌برند و در نهایت با دخالت نیروهای انتظامی و افراد دیگری که می‌خواهند میانجی‌گری کنند، از هم جدا می‌شوند. گفته می‌شود این حادثه پس از گل برتری ۲ بر ۱ هلندی‌ها رخ داد. بر اساس یک ویدئوی دیگر، ماموران پلیس تنها پس از سوت پایان بازی در محل حضور پیدا کردند. پلیس که در ابتدا قادر به ارائه هیچ اطلاعاتی نبود، می‌گوید که از این رویداد مطلع است، اما هنوز نمی‌تواند بگوید که آیا مجبور به مداخله بوده است یا خیر.

مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های قهرمانی اروپا در ورزشگاه المپیک برلین، تا حد زیادی بدون هیچ گونه حادثه خاصی ادامه داشت و تنها چند نفر بازداشت شدند.
آرامش پس از بازی
از آنجا که بسیاری از هواداران فوتبال ترکیه پیش از آغاز بازی در راهپیمایی خیابانی خود به طور مداوم با انگشتان خود نماد جنبش راست افراطی ترکیه موسوم به "گرگ‌های خاکستری" را نشان می‌دادند، پلیس ادامه این راهپیمایی را متوقف کرد. گفته شد که دلیل این اقدام پلیس ارسال "پیام‌های سیاسی مستمر" از سوی شرکت‌کنندگان بوده است. از طریق بلندگو از هواداران تیم ترکیه خواسته شد در صورت داشتن بلیت بازی به صورت انفرادی وارد ورزشگاه شوند.

پس از پایان بازی، اوضاع در پایتخت آلمان تا حد زیادی آرام بود. روزنامه "تاگس‌اشپیگل" نوشت، خیابان "هرمان اشتراسه"، یکی از خیابان‌های اصلی در منطقه مهاجرنشین "نوی‌کلن"، به ندرت در یک عصر شنبه تا این حد ساکت بوده است.

نشان دادن نماد "گرگ‌های خاکستری" توسطمریح دمیرال بازیکن تیم ملی ترکیه پس از زدن گل دوم در بازی ترکیه مقابل اتریش، واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشت و به دنبال آن یوفا دمیرال را از حضور در دو دیدار در رقابت‌های جام ملت‌های اروپا محروم کرد.

جنبش ناسیونالیست و راست‌گرای افراطی گرگ‌های خاکستری که به نفرت‌پراکنی در مقابل اقلیت‌های کرد، ایزدی، یهودی و حتی مسیحی شهرت دارد در آلمان ۱۲هزار نفر عضو دارد و در کشورهای اتریش و فرانسه ممنوع اعلام شده است.
+26
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.