خامنه‌ای: رقابت تمام شد رفاقت کنید؛ سپاه و جلیلی و قالیباف با پزشکیان «رفیق» شدند

 مسعود پزشکیان و سعید جلیلی، دو نامزد مورد تایید حکومت که به مرحله نهایی روند جانشینی ابراهیم رئیسی راه یافتند.صدای آمریکا: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۱۶ تیر در پیامی به مناسبت اعلام پیروزی مسعود پزشکیان در رأی گیری حکومتی برای تعیین جانشین ابراهیم رئیسی، خواستار جایگزین کردن «رفتارهای رقابتی» با «هنجارهای رفاقتی» شد.

علی خامنه‌ای که پیشتر از نرخ پائین مشارکت در مرحله اول انتخابات تحت کنترل او ابراز ناراضی کرده بود، در این پیام بدون اشاره به میزان مشارکت در مرحله دوم، مدعی شده مجموع ۵۵ میلیون رأی در دو مرحله، به صندوق‌های رای انداخته شده‌اند.

آمار و ارقام اعلام شده از سوی مقام‌ها و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی همواره از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران با شک و تردید همراه بوده، و شواهد مردمی و ویدیوهای منتشر شده نیز نشان‌دهنده مشارکت بسیار پایین مردم در رأی‌گیری است.
رفاقت سپاه، جلیلی، و قالیباف با پزشکیان
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حضور مردم در انتخابات برای تعیین جانشین رئیسی را «لبیک رسا» به علی خامنه‌ای خواند و آمادگی سپاه را برای همکاری با او «در راستای سیاست‌های کلان ابلاغی» خامنه‌ای اعلام کرد.

سعید جلیلی، دیگر نامزد تاییدشده حکومت برای جانشینی رئیسی، در بیانیه‌ای بدون توجه به تحریم گسترده انتخابات از سوی مردم و شرط عبور نامزدها از فیلتر شورای نگهبان متشکل از منصوبان خامنه‌ای، مدعی شد پزشکیان در «رقابتی جدی» انتخاب شده است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و از دیگر نامزدهای مورد تایید خامنه‌ای، در پیام تبریک خود به مسعود پزشکیان، به «نگرانی» مسئولان جمهوری اسلامی از کاهش مشارکت در این انتخابات اذعان کرد.
واکنش آمریکا
در پی اعلام نام مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهوری اسلامی، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت «انتخابات در ایران نه آزاد و نه عادلانه است،» و «در نتیجه، شمار قابل‌توجهی از ایرانی‌ها تصمیم گرفتند به هیچ عنوان در آن شرکت نکنند.»

این سخنگو به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که رأی گیری اخیر جمهوری اسلامی تاثیر قابل‌توجهی بر رویکرد واشنگتن در برابر تهران نخواهد گذاشت و نگرانی‌های آمریکا در مورد رفتار حکومت ایران بدون تغییر باقی خواهد ماند.
واکنش‌ها در فضای مجازی
همزمان کاربران در فضای مجازی روز شنبه به اعلام خبر پیروزی پزشکیان در رقابت نامزدهای مورد تایید حکومت، واکنش‌های گسترده‌ای نشان دادند و برخی با اشاره به نرخ پایین مشارکت مردم، او را نامشروع‌ترین رئیس دولت در تاریخ جمهوری اسلامی خواندند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی ساعاتی پس از پایان رای‌گیری حکومت برای تعیین رئیس دولت چهاردهم جمهوری اسلامی، نام مسعود پزشکیان را به عنوان جایگزین ابراهیم رئیسی و نهمین «رئیس جمهوری اسلامی» اعلام کرد.

ستاد «انتخابات» این وزارتخانه، بامداد شنبه ۱۶ تیرماه مدعی شد که ۳۰,۵۳۰,۱۷۵ رأی را شمرده که مسعود پزشکیان ۱۶,۳۸۴,۴۰۳ رأی کسب کرده و سعید جلیلی ۱۳,۵۳۸,۱۷۹ رأی به دست آورده است.

این آمار و ادعای مشارکت نزدیک به ۵۰ درصدی درحالی اعلام می‌شود که مشاهدات پرشمار شهروند-خبرنگاران از ایران و سایر نقاط جهان از مشارکت پایین و خالی بودن حوزه های اخذ رای و تحریم گسترده این دوره از رای‌گیری حکایت دارد.
+5
رأی دهید
-68

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  شما همگی آخر شب از یه آخور با هم یونجه میخورید و روزها هم برا ما فیلم هندی بازی میکنید و ادا دولتمردان و روشنفکران را در میارید
  1
  60
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  رفیق شدند !!!؟ اینا همه سرشون تو یک آخوره و این نمایشها و ضدیتها هم برای خر کردن ، کسانیست که زود خر میشن !!
  9
  63
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  بچه های پوتین آدم کش های عزیز سیرک تمام شد ۸۰میلیون نفر ایرانی در رای گیری شرکت کردند و مردم ایران رای دادند که بقیه جوانان ایران را نیز رژیم اسلامی بکشد عجب ایرانی ها مردم احمقی هستند از سال ۵۷ اینقدر به سرشان روسری را با پونز چساباندیم اعدام کردیم کشتیم فقط ۲.۵میلیون پسر ایرانی را به دست هم وطن خامنه‌ای صدام مقتول کردیم باز هم مردم ایران با فتوشاپ به ما رای می دهند ،کی است که روده های آخوندها با این همه دروغ ۱۴۴۶ساله طناب دارشان شود
  1
  24
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه

  آمریکا که به جمهوری منحوس داعشی اسلامی در تمام ایالت هایش شعبه اخذ رای داده بود! بهترین نظام احمق باج بده به غرب همین آخوندهای لاایرانی قاتل بیسواد هستند و آمریکا و اروپا هم اینها را می پرستند!
  3
  23
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  آخوند شیاد دوتاشون هم عروسک های خیمه شب بازی خودتند از اولش هم جنگ زرگری بود برای داغ کردن تنور انتخابات
  1
  23
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  من از پشت همین تریبون اعلام میکنم که اون ملتی که رفتن و رأی دادن رو اگر توی یک طویله بندازین که سرش تو تهران باشه و تهش مشهد، دمشون از تهران میزنه بیرون سرشون از مشهد
  2
  24
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  هم حکومت مفعولین ایران هم حکومت کثافت تر از کثافت امریکا هر دو‌محتویات توالتهای شهر را خوردند، اینها همگی با هم بده و‌بستان از عقب و جلو‌دارند. فرزندان کسانی را که سفارت امریکا را تسخیر کردند سیتیزنی دادند و از آنطرف میلیاردها پس انداز مردم ایران را هاپوای کردند. خاک بر سر قشر خاکستری
  9
  20
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  بی ناموس های بیشرف! مفعولهای بشکه ای!
  2
  20
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  با سلا و درود فراوان خدمت مسلمین و مسلمات! رکب را خوردید رفت! هر وقت خیال کردید آخوند ها را شناخته اید، کاملاً در اشتباهید!
  2
  24
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  شیعیان جهان بعد از انقلاب نور بر ظلمات و امروز با رهبری مقتدرانه سید علی همانند روز غدیر با همدیگر رفیق و هیچ قدرتی توان شکافتن این اتحاد را ندارد.
  15
  7
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ako kermanshah - اسنانبول، ترکیه
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  شب دراز است و قلندر بیدار.
  1
  6
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - ونیز، ایتالیا
  ako kermanshah - اسنانبول، ترکیه
  اینشالله خدا از دهنت بشنوه. مه که از این شانسا دارا نیستوم.
  4
  3
  یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.