رژیم غذایی سالم و کاهش خطر ژنتیکی ابتلا به دیابت نوع ۲

رژیم غذایی سالم می‌تواند تأثیر مثبتی بر کاهش خطر ژنتیکی ابتلا به دیابت نوع ۲ داشته باشد.دویچه وله: مطالعه‌ای جدید توسط محققان فنلاندی نشان می‌دهد که پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد، حتی اگر فرد استعداد ژنتیکی برای ابتلا به این بیماری داشته باشد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، این پژوهش داده‌های ۱۶۰۰ مرد فنلاندی ۵۱ تا ۸۵ ساله را که دیابت نوع ۲ نداشتند، بررسی کرده است.

یافته‌های این مطالعه به شناسایی دو الگوی غذایی سالم و ناسالم منجر شد. الگوی غذایی سالم شامل مصرف سبزیجات، میوه‌ها، ماهی، مرغ، غلات کامل و ماست بدون شکر و کم‌چرب بود. در حالی که الگوی ناسالم شامل غذاهای فرآوری‌شده، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، گوشت‌های فرآوری‌شده و شیرینی‌ها بود. نتایج نشان داد که پیروی از الگوی غذایی سالم باعث کاهش سطح گلوکز خون و کاهش خطر دیابت نوع ۲ می‌شود.

به گفته متخصصان، این مطالعه نشان می‌دهد رژیم غذایی سالم می‌تواند تأثیر مثبتی بر کاهش خطر ژنتیکی ابتلا به دیابت نوع ۲ داشته باشد. هرچند این مطالعه تنها شامل مردان بوده و ممکن است نتایج برای زنان قابل تعمیم نباشد.

دیابت نوع ۲ می‌تواند با عوامل قابل کنترل مانند رژیم غذایی، ورزش و شرایط اجتماعی- اقتصادی مرتبط باشد. ترویج سبک‌های زندگی سالم و مدیریت عوامل محیطی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند. همچنین سبک رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توانند بر استعداد ‌ژنتیکی ابتلا به دیابت نوع ۲ تأثیر بگذارند و بیان ژنی که به نسل‌های آینده منتقل می‌شود را تغییر دهند. اگر والدینی که دارای خطر ژنتیکی بالا هستند، یک رژیم غذایی سالم داشته باشند و این عادات را به فرزندان خود منتقل کنند، احتمال ابتلای کودکان به دیابت نسبت به والدینشان کمتر است.

به گفته دانشمندان، قبل از دهه ۱۹۶۰، دیابت نوع ۲ به این اندازه رایج نبود، اما تولید انبوه غذاهای فرآوری‌شده و پذیرش رژیم غذایی غربی باعث افزایش چاقی و دیابت شده است. رژیم‌های غذایی غنی از شکرهای تصفیه‌شده، غذاهای فرآوری‌شده و پروتئین‌های حیوانی با افزایش چاقی و دیابت نوع ۲ مرتبط هستند.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.