نخستین سند از تجاوز گروهی طالبان به یک زن معترض در زندان

یک عضو طالبان در حال کنترل یکی از زندان‌های این گروه‌ایندیپندنت فارسی: گاردین در گزارشی نوشت به شواهدی دست یافته‌ که نشان می‌دهد که در زندان طالبان به یکی از فعالان زن به صورت گروهی تجاوز جنسی شده است. این گزارش که توسط گاردین و رسانه رخشانه تهیه و منتشر شد در آن آمده که این دو رسانه ویدیو شکنجه و تجاوز گروهی را مشاهده کرده اند.

این نخستین مدرک از وقوع این دست جنایات در زندان طالبان است که به دست یک رسانه رسیده است.

بر اساس این گزارش، ویدیو این تجاوز گروهی و شکنجه را خود طالبان پس از آزادی برای این زن زندانی فرستاده‌اند تا او را تهدید کنند اگر علیه رژیم طالبان صحبت کند، آن را همه‌جا پخش خواهند کرد.

پس از سلطه طالبان و بسته شدن درهای مدارس و دانشگاه‌ها به روی زنان و همچنین محروم شدن زنان از حق کار، اعتراض‌های گسترده‌ای در سراسر افغانستان و به‌ویژه در شهرهای کابل، هرات و مزارشریف به راه افتاد، اما طالبان با برخوردهای شدید، ده‌ها زن معترض را بازداشت و زندانی کردند. بیشتر این زنان با میانجی‌گری سازمان ملل متحد آزاد شدند، اما برخی از آن‌ها پس از آزادی گفتند که زندانی‌ها با شکنجه، تجاوز جنسی، بدرفتاری، تحقیر و اعتراف‌های اجباری مواجه‌اند.

گاردین در مورد ویدیو تجاوز گروهی در زندان طالبان نوشت: «در این فیلم ضبط‌‌‌شده‌ای که به رویت گاردین رسیده، از زن جوانی فیلم گرفته شده است که به او گفته می‌شود لباس‌هایش را در بیاورد و سپس دو مرد چندین بار به او تجاوز می‌کنند.»

بر اساس روایت گاردین، زن حاضر در این ویدیو که یکی از مردان مسلح با گوشی آن را ضبط کرده، سعی می‌کند صورتش را با دستان خود بپوشاند. یکی از مردان متجاوز در بخشی از ویدیو به زن قربانی می‌گوید: «تمام این سال‌ها آمریکایی‌ها به شما تجاوز کردند، حالا نوبت ما است.»

گاردین که با این زن قربانی مصاحبه کرده، نوشته است که این زن به دلیل شرکت در یک تظاهرات بازداشت شده بود. او وقتی پس از آزادی از زندان طالبان از افغانستان گریخت و در مصاحبه با رسانه‌ها از رژیم طالبان انتقاد کرد، این ویدیو تجاوز گروهی را همراه با پیامی تهدیدآمیز دریافت کرد تا سکوت کند. طالبان که ویدیو را برای زن فرستادند، به او هشدار دادند اگر به صحبت علیه رژیم ادامه دهد، ویدیو را برای خانواده‌اش می‌فرستند و در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر خواهند کرد.

سخنگویان طالبان بارها گزارش‌های رسانه‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر را در مورد شکنجه، تجاوز گروهی و آزار و اذیت جنسی در زندان‌های این گروه رد کرده‌اند. ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اواسط ژوئن گزارش جدیدی از وضعیت حقوق بشری در افغانستان منتشر و اعلام کرد وضعیت زنان در افغانستان مصداق آپارتاید جنسیتی است و آن‌ها با انواع تهدید و آزار مواجه‌اند.

با وجودی که طالبان زنان و دختران را از حق تحصیل و اشتغال محروم کرده‌اند و نقض حقوق بشر به اشکال مختلف در افغانستان جریان دارد، سازمان ملل متحد به درخواست طالبان زنان و نمایندگان جامعه مدنی را از شرکت در سومین دور نشست دوحه که دهم و یازدهم تیر در قطر برگزار شد، حذف کرد.
+20
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  از پیروان اسلام اصیل محمدی انتظاری جز این میرفت؟ جز خشونت و تجاوز و کشتار ؟ شاید تصور میکردید مثل زندانهای اروپایی با زندانیان رفتار میکنند؟ اسلام همینه.افغانیها هم تا از شر اسلام خود را خلاص نکنند همین آش هست و همین کاسه.
  1
  54
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  طالبان مشابه سران نظام جمهوری نکبت اسلامی ، جز قتل و غارت و تجاوز و لواط کار دیگری بلد نیستند .
  0
  2
  یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.