روایت دیپلمات گروگان سوئدی از دوران بازداشت‌اش در ایران

 یوهان فلودروس، دیپلمات سوئدی در تشکیلات قضائی جمهوری اسلامی - آرشیوصدای آمریکا: یوهان فلودروس، دیپلمات سوئدی که اخیرا در جریان مبادله زندانیان میان جمهوری اسلامی ایران و سوئد پس از حدود ۸۰۰ روز از زندان اوین آزاد شد در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه خاطرات مربوطه به سیاه‌ترین لحظات حبس خود و چگونگی تحمل آن دوران را بازگویی کرد.

وقتی از فلودروس پرسیده شد که از زمان آزادی وضعیتش چگونه بوده است، لبخند زد و گفت: «حالم خوب است. خانواده من هر کاری انجام داده‌اند تا به من آن فرود نرمی (بازگشت آرام به روال معمول زندگی) را که فکر می‌کنم پس از بازگشت واقعاً به آن نیاز داشتم، بدهند.»

فلودروس در آوریل ۲۰۲۲ هنگامی که قصد داشت از تعطیلات با دوستانش به سوئد بازگردد، در فرودگاهی در ایران بازداشت شد، تلفنش از او گرفته شد و چشم‌بندی به او زده شد و اجازه تماس به او در آن لجظه داده نشد.

پس از دو سه روز تنهایی در یک سلول، او را به جایی بردند که به گفته او فردی آنجا حاضر است که به او قاضی می‌گفتند.

او در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «از رفتن به آنجا خیالم راحت شد زیرا فکر کردم: بالاخره این اشتباه اصلاح می‌شود.»

دیپلمات سوئدی گفت اما برعکس، این مرد (قاضی) به من گفت که من متهم به جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران هستم و آن لحظه است که همه چیز سیاه شد.

در آن لحظه، فلودروس گفت که احساس ضعف کرد. همان موقع بود که قاضی متوجه شد و به او گفت: «نگران نباش.»

فلودروس گفت: «من فقط قرار بود دو یا سه روز مهمان آنها باشم، اما دو سال و دو ماه آینده آنجا ماندم.»
یوهان فلودروس، دیپلمات سوئدی که در جریان مبادله زندانیان میان جمهوری اسلامی و سوئد آزاد شد، پس از بازگشت به استکهلم از دوست پسرش تقاضای ازدواج کرد.این دیپلمات دو ماه اول را در «گیجی، اضطراب، و ناامیدی» در سلول انفرادی گذراند.

سپس با حضور در میان دیگر زندانیان مدتی توانست با آنها آزادانه صحبت کنند.

فلودروس گفت: «وقتی به آنها درباره اتفاقی که برای من افتاد گفتم، به من گفتند یوهان، تو یک گروگان هستی.»

این شهروند سوئدی باردیگر به سلول انفرادی منتقل شد و شش ماه را در آنجا گذراند. در آن زمان بود که فلودروس شروع به جستجوی راه‌هایی برای زنده ماندن کرد.

فلودروس تا زمانی که به فرودگاه تهران منتقل شد، باور نداشت که هرگز آزاد شود. او گفت می‌خواهد به تجربه زندگی پیش از بازداشتش با نامزدش برسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت سوئد و خانواده‌ یوهان فلودروس روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد اعلام کردند که او تنها چند دقیقه پس از بازگشت به سوئد از دوست پسر خود خواستگاری کرد و پاسخ «بله» را گرفت.
+2
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  بفرما خاک اندازان ۲ زاری ببین دنیا را شلوغش کردن اخرش این از آب درآمد
  21
  5
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  حاک بر اون سرت قرداش اگر واقعا تو یک ایرانی اذری زبان هستی خاک انداز کدومه قارداش موضوع امروز ایرانه که داره اماده میشه برای اخرین ویرانی های خود با بمبهای اتمی ای که .....اماده کردن بیدار شیم برای نجات ایران
  4
  6
  جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.