کانادا حکم اخراج باقر اردشیر لاریجانی، برادر علی و صادق لاریجانی را صادر کرد

صدای آمریکا: دولت کانادا حکم اخراج باقر اردشیر لاریجانی، از برادران لاریجانی، از این کشور را صادر کرد.

طبق بیانیه دولت، باقر اردشیر لاریجانی، ۶۲ ساله که در شهریور ۱۳۹۶ به عنوان مقیم دائم به همراه زن و پسرش وارد کانادا شد، به اخراج از این کشور محکوم شده است.

بنا بر این بیانیه بخش تجدیدنظر اداره مهاجرت و پناهندگان دولت کانادا با درخواست تجدیدنظر باقر اردشیر لاریجانی مخالفت کرده است.

بر اساس حکم صادره در تاریخ ۵ بهمن سال ۱۴۰۲، جلسه دادرسی در تاریخ ٨ آذر ۱۴۰۲ انجام شده و با درخواست تجدیدنظر شاکی برای لغو حکم اخراج با استناد به دلایل «بشردوستانه و دلسوزانه» مراقبت از مادر مریض او در ایران مخالفت شده است.

باقر اردشیر لاریجانی در تابستان ۱۳۹۶ بر اساس رده‌بندی «مهارت شخصی» به عنوان پزشک، به همراه زن و پسرش به عنوان مقیم دائم وارد کانادا شده است. اکنون پسر ۳۰ ساله او شهروند کانادا است و درخواست همسر او برای دریافت شهروندی در دست بررسی است.

دختر لاریجانی نیز که در همان سال مقیم دائم کانادا شد، طی سال‌های گذشته در ایالات متحده آمریکا اقامت داشته است.

در حکم صادره آمده است که تجدیدنظرخواه در دوران بهره‌مندی از اقامت دائم کانادا، حدود ۳۰۰ روز را در این کشور به سر برده و همچنان در سمت خود به عنوان استاد دانشگاه تهران فعالیت کرده است.

باقر اردشیر لاریجانی در روز ٢٣ مهر ۱۴۰۱ یعنی ١٢ روز پیش از تاریخ انقضای کارت اقامت دائم خود قصد ورود به کانادا از طریق فرودگاه بین‌المللی ونکوور را داشته که به دلیل عدم حضور در کانادا به مدت حداقل ۷۳۰ روز طی پنج سال گذشته حکم اخراج او صادر شده است.

او مدعی بوده که به دلیل نگهداری از مادر مریض خود در ایران مجبور به گذراندن عمده وقت خود در این کشور بوده و چنان چه اقامت دائم کانادا از او پس گرفته شود، با دشواری جدایی از خانواده‌اش مواجه خواهد شد.

طبق حکم صادره، مادر برادران لاریجانی از سال ‍۱۳۹۴ مریض بوده و باقر که در طبقه بالایی محل زندگی مادرش در تهران اقامت دارد، نقش نگهداری از او را بر عهده داشته است. در این حکم آمده که وضعیت سلامتی مادر لاریجانی‌ها از سال ۱۳۹۷ رو به وخامت گذاشته و از سال ۱۴۰۱ به زوال عقل مبتلا شده است.

در این حکم همچنین آمده که باقر در حالی می‌گوید از مادر خود مراقبت کرده که سه برادر او در تهران زندگی می‌کنند و یک برادر بین ایران و اسپانیا رفت و آمد می‌کند.

به رغم ادعای باقر لاریجانی مبنی بر مراقبت از مادرش، او مدت زمان زیادی را در راستای انجام امور خود خارج از ایران سپری کرده و این اقدام او پیامد عمده‌ای برای مادرش نداشته است و در این مدت، یک پرستار سالمندان از مادر لاریجانی‌ها مراقبت کرده است.

در بخش دیگری از حکم آمده است که باقر اردشیر لاریجانی دو ملک در کانادا دارد و از زمان اقامت دائم در کانادا، مالیات بر درآمده را پرداخت کرده است، اما «منبع درآمد اعلام‌شده در اظهارنامه مالیاتی وی مشخص نیست.»

از دیگر نکات قابل‌توجه در حکم مزبور این است که سه نفر از چهار نفری که نامه حمایت از باقر اردشیر لاریجانی ارائه کرده‌اند، مقیم واحدهای آپارتمانی در همان ساختمانی هستند که او مالک یک واحد آن است.

طبق این حکم، پسر لاریجانی ۳۰ ساله لاریجانی مدعی شده که در صورت بازگشت به ایران، باید خدمت اجباری سربازی انجام دهد و به همین دلیل نمی‌تواند به ایران بازگردد.

در این حکم همچنین آمده است که دشواری جدایی از خانواده در صورت درخواست همسر باقر اردشیر لاریجانی برای اخذ ویزای توریستی کانادا برای همسرش تقلیل خواهد یافت. او همچنین می‌تواند با کمک مالی به پسرش به منظور تاسیس کسب و کار و همکاری با او، در آینده مقیم کانادا شود.

دولت کانادا روز سه‌شنبه ۱۲ تیر اعلام کرده بود که روند اخراج پنج ایرانی دیگر مظنون به همکاری با «رژیم» از کانادا آغاز شده است. هرچند مقامات اداره مهاجرت اسامی «اخراجی‌ها» را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده بودند.

تلویزیون گلوبال‌نیوز کانادا به نقل از آژانس خدمات مرزی این کشور اعلام کرده بود که این مظنونان، از مقامات بلندپایه «حکومت سرکوبگر ایران» بوده‌اند.

این رسانه‌ از هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا خواسته تا جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده اخراج این افراد را به صورت علنی برگزار کند.

بنا بر این گزارش کانادا که از خرداد امسال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است گفته بود این افراد تحت تحریم‌های تصویب شده در سال ۲۰۲۲ که ده‌ها هزار مقام ارشد ایرانی از جمله اعضای سپاه پاسداران را از حضور در کانادا منع می‌کند، با اخراج مواجه هستند.

این تحریم‌ها پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و« سرکوب وحشیانه» اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران توسط حکومت جمهوری اسلامی تصویب و اعمال شد.

پیش از این سلمان سامانی قائم‌مقام وزیر کشور دولت روحانی و مجید ایرانمنش، مدیر کل پیشین پشتیبانی و فن‌آوری اطلاعات نهاد ریاست جمهوری اسلامی با حکم دادگاه از کانادا اخراج شده بود.

رسانه‌های کانادایی زمستان سال ۱۴۰۲ اعلام کردند با تصویب تحریمهای حقوق بشری بر ضد مقامات جمهوری اسلامی دستکم ۹ فرد مرتبط با حکومت ایران در فهرست بررسی و اخراج احتمالی از کانادا قرار گرفته‌اند.

گفتنی است دولت کانادا، روز چهارشنبه ۳۰ خرداد اعلام کرد که تصمیم گرفته سپاه پاسداران را «تحت مقررات کیفری» به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند.

تروریستی شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت کانادا با واکنش مثبت فعالان سیاسی، مدنی، حقوق بشری و چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی همراه شد؛ بسیاری از اروپا و استرالیا خواسته‌اند تا اقدامی مشابه انجام دهد
+239
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Sichan - اسلو، نروژ

  اوفف اینههههه. مرسی کانادا. بایدن خابالو هم بزودی توسط عمو ترامب لح میشه، فردا هم جلیل میاد ووو مکانیزمه ماشه تحریم سازمانً ملل دیگه نگم برات…
  6
  82
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  این توله سگ عراقی با استفاده از پارتی به دانشگاه رفته مدرک پزشکی را گرفته الان هم این توله سگ مشغول همکاری های پزشکی با وزارت اطلاعات است در مورد چگونگی کشتن جوانان ایران با استفاده از دارو طوریکه کشته شدن جوانان طبیعی و خودکشی بنظر بیاید آنوقت می گویند پزشکان ایرانی با رژیم اسلامی در کشتن مردم ایران همکاری می کنند زیرش در می آید عراقی های فارسی حرف زن مثل این توله سگ به رژیم اشغالگر اسلامی کمک می کنند برادرش هم که حکم اعدام جوانان ایران را می دهد آن یکی برادر عراقی هم در مجلس قانون بر ضد مردم ایران صادر می کرد ... به دهان هم وطنشان خامنه‌ای عراقی توله سگ پوتین عراقی زاده از این بیشرف های آدم کش از نوع افغانی لبنانی سوری پاکستانی حتی هندی و چینی و ...از حوزه‌های اسلامی جاسوسی در ایران زیاد هستند
  5
  84
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  چه عجب کانادا در مسیر درست قرار گرفت،اول تروریستی اعلام کردن سپاه جنایتکار ضد ایرانی و الان هم اخراج اشرار و متصلان به رژیم. بر عکس اروپا و خصوصا انگلستان که لانه نفوذیهای رژیم و مرکز مفت خوری و ولگردی آقازاده هاشون شده.
  4
  88
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  پولی دیگه برا اختلاس و دزدی نمونده که ببرند کانادا سواد هم که ندارند ک. ن کار هم ندارند پس برند بیرون بهتره. فقط لطف کنید این هرومزاده ها را بفرستید به زادگاهشان عراق.
  3
  37
  جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  در این متن نوشته طرف مالیات می‌داده اما منبع درآمدش نامعلوم بوده خوب منبع درآمدش رو از هر بچه ایی در ایران بپرسی میدونه ' دزدی از ملت ایران' واقعا این بیشرف ها که شش دنگ ایران رو به اسم خودشون زدند چرا اینقدر از ایران فراری اند
  2
  33
  جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران

  باید مراقب بود این فرد از خانواده ....که سایر اعضای خانوادش چنگ انداخت تو نامو و امپال مردم مظلوم ایران و میلیارذها ذلار از پول مردم ایران رو وارد همین کانادا کردن این اقا رو به این عنوان دارن دوباره وارد ایران میکنن برای ماموریتی دیگر .
  5
  26
  جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  یک سوال . این همه کشور توی کره زمین هست ، چرا همه سران مذهبی دزد و فاسد و قاتل اسلامی به کانادا می‌روند؟!؟ آیا چون پشت کانادا انگلیس هست و انگلیس حامی خلافکاران مذهبی اسلامی میباشد ، نیست ؟!؟ در عین حال پای انگلیس هم در میان نیست !؟! در نتیجه توهم دایی جان ناپلئون واقعیت دارد .
  5
  30
  جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Humpy - سیدنی، استرالیا

  این لاریجانی ها چند تان ! این یکی از کجا درومد!
  1
  33
  جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  شما چرا به سگ توهین میکنید، بنویسید صیغه زاده توله اخوند. چون کثیفتر، پستتر و نجلتر از اخوند صیغه زاده در منظومه شمسی پیدا نمیکنید.
  0
  1
  شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  Ginger - چگو، اسپانیا
  شما چرا به سگ توهین میکنید، بنویسید صیغه زاده توله اخوند. چون کثیفتر، پستتر و نجلتر از اخوند صیغه زاده در منظومه شمسی پیدا نمیکنید.
  0
  0
  شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  Munchen - مونیخ، آلمان
  این هم برای سر کار گذاشتن من و تو است. این تفالهای بلاد فخیمه کانادا که هنوز زیر نگین پادشاهی انگلیس است خوب میدونه با ما ایرانی جماعت چطور تا کنه. ...این گرگ سالهات که با گله اشناست. حالا با انتصاب تفاله قاجارها توله مغل زرشکیان مثل دوران خاتمی اشغال اسهال طلب اروپا و امریکا سعی خواهند کرد اخوندها را که لبه پرتگاه سقوطن نجات دهند ، اول با اخراج این قبیل اشغالها بی ارزش که ایرانی هم نیستند به اسم ایرانی میخوان به دنیا بگن پیرو اصول دموقراضه هستند و بعد مغلیان اینجا مغلیان اونجا و مغلیان همه جل ملت را برای ۸ سال سرکار میگذارند که تتمه کشور را هم مثل دریای خزر و خلیج فارس و چابهار از ایران بی سرو صدا جدا کنند.برای خالی نبودن عریضه هم مسیح صیغه نجات و حامد پی اس با رهیراش گه گداری بیانه میدن و میگن اپوزرتسیون ایران نتونستن متحد بشن هنوز براشون زوده
  1
  1
  شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.