برلین و آنکارا پس از حرکت بازیکن تیم ملی فوتبال ترکیه، سفرای یکدیگر را احضار کردند

 مریح دمیرآل، بازیکن تیم ملی فوتبال ترکیه، پس از نشان دادن خوشحالی خود با علامت «گرگ خاکستری» مورد انتقاد قرار گرفترادیو فردا: وزارت خارجه آلمان روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه اعلام کرد سفیر ترکیه در برلین را احضار کرده‌ است.

احضار سفیر ترکیه پس از آن صورت می‌گیرد که مریح دمیرآل، بازیکن تیم ملی فوتبال این کشور، روز ۱۲ تیرماه پس از گل پیروزی‌بخش خود به تیم ملی اتریش در جریان بازی‌های جام ملت‌های اروپا، علامتی موسوم به «سلام گرگ» یا «گرگ خاکستری» را نشان داد.

این علامت نماد یک سازمان ملی‌گرای افراطیِ پان‌ترک است که به داشتن ایده‌های نئوفاشیستی شهرت دارد. این گروه همچنین به حزب جنبش ناسیونالیست وابسته است؛ حزبی که در پارلمان ترکیه متحد حزب حاکم «عدالت و توسعه» به رهبری رجب طیب اردوغان است.

پس از این اقدام که واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشت، نانسی فایزر وزیر کشور آلمان با انتشار پست‌هایی در شبکه‌‌های اجتماعی خواستار برخورد یوفا با مریح دمیرآل شد.

اما ترکیه به سرعت به این نوشته‌ها واکنش نشان داد و روز چهارشنبه سفیر آلمان در آنکارا را احضار کرد.

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، می‌گوید تحقیقاتی را در مورد این حرکت مریح دمیرآل آغاز کرده است.

وزارت خارجه آلمان در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که به عنوان میزبان بازی‌های جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۲۴ دوست دارد ورزش، مردم را متحد کند.

اما وزارت خارجه ترکیه می‌گوید برخورد مقامات آلمانی با مریح دمیرآل نوعی «بیگانه‌ستیزی است» و تحقیقات یوفا را غیرقابل قبول دانسته است.

آنکارا همچنین با دفاع از بازیکن تیم ملی ترکیه، علامت نشان داده‌شده توسط او را نمادی تاریخی و فرهنگی دانسته که برای بیان خوشحالی انجام شده و به فرد و گروه خاصی اشاره ندارد.

از زمان تاسیس «گرگ‌های خاکستری» در دهه ۱۹۶۰، این گروه در خشونت‌های سیاسی بین چپ‌گرایان و ملی‌گرایان در ترکیه که منجر به کشته شدن حدود پنج هزار نفر در کودتای اواخر دهه ۱۹۷۰ شد، دخیل بودند.

بخش جوانان این گروه پیوند عمیقی با حزب «حرکت ملی ترکیه» دارد و به نوعی شاخه نظامی این حزب به‌شمار می‌آید. این گروه در فرانسه غیرقانونی اعلام شده و نماد آن‌ در اتریش ممنوع است.

وزیر کشور آلمان گفته که هرچند «سلام گرگ» در آلمان ممنوع نیست، اما این گروه تحت نظر است.

وزارت خارجه ترکیه می‌گوید: «ممنوع کردن نمادهایی که بسیار عمومی هستند، غیرقابل قبول است، زیرا در بسیاری از کشورها رایج هستند».

پیشتر رسانه‌های آلمانی و ترک گزارش داده بودند که رجب طیب اردوغان قصد دارد روز شنبه برای بازی ترکیه مقابل هلند، در مرحله یک چهارم نهایی یورو ۲۰۲۴ به برلین سفر کند.

اما حالا برخی رسانه‌های ترکیه می گویند که او برنامه سفر خود را تغییر داده و قرار است روز شنبه در نشست سران سازمان کشورهای ترک‌زبان در آذربایجان شرکت کند.

سفارت ترکیه در برلین این گزارش‌ها را تایید کرده اما گفته که هیچ اطلاعی در مورد برنامه‌های رسمی آقای اردوغان ندارد.

یوفا که مسئول برنامه‌ریزی و برگزاری مسابقات فوتبال در قاره اروپا است شماری از کشورهای آسیایی مانند ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، اسرائیل، قبرس و روسیه را نیز در فدراسیون فوتبال اروپا پذیرفته است.

اما پس از حمله روسیه به اوکراین تمامی تیم‌های ملی و باشگاهی نماینده روسیه از شرکت در مسابقات یوفا منع شدند.
+15
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  ترک ها (نه آذری های ایران) یه مشت .... و کله شق هستند که در آلمان مثل آدم دارن زندگی می‌کنند و خیلی هاشون اصلا متولد آلمان و باقی اروپان اما همیشه نمک نشناسان بد ذاتی همانند رئیس الاغشون هستند که منافق و دو رو هستند واسه همین اروپا آنها را به آدم حساب نمیاره' شنیدم تو سوئد وقتی به هر مهاجری بخوان توهین کنند او را .... صدا می‌زنند. دوستانی که سوئد هستند لطفا تایید کنند چنانچه درسته
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.